Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cane Corso

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#127
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt deacord, inteleg ca e mai bine sa mearga cainele alaturi, asa frumos, dar  pe mine chiar nu ma deranjeaza, ba imi place când trage si cat mai tare. Când vad ca trage il indemn sa o faca mai cu putere, e ca un antrenament, imi place când ară cu labele si aproape atinge solul cu pieptul, poate eu is altfel.

Insa nu cred ca acesta e un semn de dominare fata de mine, eu dirijez directiile, daca ii spun sa stea el se opreste. Daca il las liber ma insoteste mereu, niciodata nu m-a parasit pe drumuri. Când il  chem sa-l leg vine imediat, nici nu  e nevoie sa-l strig, e deajuns sa-i arat lantul sau lesa. Când ma duc sa-i dau mâncarea nu-si baga botul in oala din care-i torn eu, daca vreau ii iau si carnea din gura ca nu zice nimic. Daca mă supară cu ceva si il cert se invarte in jurul meu incet cu capul si urechile in jos. Deci, nu-si permite niciodata sa se tina mai tare decat mine, el stie ca eu is stapanul lui asta e sigur.

Eu am observat ca orice caine trage in lesa, iar ca sa nu traga pur si simplu trebuie invatat asta. O fi un semn ca toti cainii, care nu-s invatati/ dresati sa mearga la pas, isi domina stapanul? Pitbulilor in genere le place foarte mult sa traga, iar pe cine il deranjeaza ( banuiesc ca majoritatea) pur si simplu trebuie sa-l dreseze sa mearga la pas.

Ok, sa nu ziceti ca-s incapatanat, poate intr-adevar trasul e un indiciu la cainii care isi domina stapanii, dar nu cred ca e o regula pentru toti cei care trag in lesa, cred ca sunt mai multe criterii dupa care trebuie sa te orientezi.

Edited by vinciun, 28 December 2015 - 20:21.


#128
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Buna seara,
Am pui de cane corso, 2 luni si am vazut Monge Hrana Caine Special Puppy/Junior 15 Kg la un pret bun in comparatie cu Acana, Hills, Proplan etc. A folosit-o careva? E buna?  O recomandati?

DESCREIRE:

Monge Hrana Caine Special Puppy/Junior, este o hrana completa pentru catei in crestere, cu varsta de pana la 12 luni si pentru catele in perioada de gestatie si in perioada lactatiei pentru o dezvoltare si crestere corecta. Usor de digerat: beneficiaza de un continut ridicat de proteine din carnea de pui si de carbohidrati din orez.
Satisface necesitatile ridicate de energie pentru o dezvoltare sanatoasa, foarte importanta in primele luni de viata.
Muschi si dinti sanatosi - contine un raport optim calciu-fosfor. Sprijina o buna digestie si ajuta la protejarea ficatului prin continutul de clorura de colina. Piele sanatoasa - contine acizi grasi Omega 3 si 6
Ingrediente: cereale (orez min.5%), carne si derivate din carne (pui min.5%), subproduse de origine vegetala (pulpa de sfecla), uleiuri si grasimi, extracte de proteine vegetale, peste si derivate din peste, fructooligozaharide 500 mg/kg, yucca 0,1%, substante minerale.
Aditivi nutritionali/kg: Vitamina A 12000 UI, Vitamina D3 1150 UI, clorura de colina 1200 mg, Vitamina E 115 mg, fier 135 mg (sulfat de fier 366 mg), zinc 37 mg (oxid de zinc 46 mg), cupru 20 mg (sulfat de cupru 79 mg), mangan 15 mg (oxid de mangan 19 mg), iod 0,5 mg (iodat de calciu 0,80 mg), seleniu 0,10 mg (selenit de sodiu 0,22 mg), antioxidanti.
Constituenti analitici: proteine 29%, uleiuri si grasimi brute 14%, cenusa bruta 8,5%, fibre brute 3%, calciu 1,50%, fosfor 1,1%
Greutate:  15 kg

#129
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
daca primul ingredient sunt cerealele nu este prea buna,probabil cel mult premium!nici acana si hills nu sunt cele mai bunee!pe tine te intereseaza raportul calitate-pret,insa macar pana la un an da-le ceva superpremium!
recomand taste of the wild

#130
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si mai are si proteine vegetale care provoaca deseori alergii de  care bietii caini nu mai scapa niciodata. Iti recomand Brit Care Grain Free Junior Large cu Somon. Il gasesti la maxi-pet cu 15 lei/kg in sac de 12kg. Alta hrana cu care cainilor mei le-a mers bine este Pet-kult. Nu contine porumb, grau ori soia si are 60% carne(nu subproduse si derivate). Pretul variaza intre 14 si 15lei/kg. Eu cumpar de la emag.

#131
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Multumesc frumos pentru sfaturi!

#132
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Buna seara,
Revin cu o intrebare. Cane corso-ul meu,  este nascut pe 1 ianuarie, deci are 1luna si 3 saptamani si mi se pare mic. L-am cantarit are 6,2 kg si are 42 de cm lungime. E normal?

#133
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
e ok,e talie mare,va creste pana spre un an si jumatate!
este indicat ca pana spre an sa fie mai slabut sa nu aiba pb mai tz cu articulatiile,va avea nevoie de calciu si vitamine,la recomandarea vetului!

#134
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
multumesc silviu,

#135
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 silviu03, on 24 februarie 2016 - 23:34, said:

e ok,e talie mare,va creste pana spre un an si jumatate!
este indicat ca pana spre an sa fie mai slabut sa nu aiba pb mai tz cu articulatiile,va avea nevoie de calciu si vitamine,la recomandarea vetului!
2 luni jumatate  - 12 kg. :)

#136
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Pe la 6 luni va avea peste 30 kg lejer!

#137
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Ieri am văzut un mascul corso de 3 ani jumătate la 75 de kg. Negru maare parcă născut dintr-un cosmar. Doamne ce mare era!!

#138
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Foarte frumos cainele de pe site-ul cela, care spune ca e exemplar, de la urma. Ochii ingusti dau un alt aspect, mult mai frumos, din pacate eu nu prea am vazut, majoritatea sunt cu ochii rotunzi.

#139
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Semnalez o ciudatenie, poate a mai intalnit altcineva. Fetita mea are un cane corso blue, are 4 luni, 30 kg, mananca Royal, suplimente calciu, ceva ptr articulatii si ceva pentru tonus muscular. Adora salata de rucola, e normal?
  In alta ordine de idei, pentru ca stapana lui e o fetita vrea numai in brate, un bleg si un pupacios. Cred ca a crescut prea repede si e un lenes care abia se taraie, pe gresie si parchet efectiv patineaza. Nu o sa iasa caine din el in pururi veci....

#140
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Avea si verisoara mea unul cam ca al tau. Seful lui era un caniche. Il plimba matusa mea de 80 de ani fara nici o problema. Si asa trebuie sa fie un caine. Nu ca ai mei care sar ca arsi la orice misca.

#141
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
O sa i vezi caracterul pe la 1an jumate-2!

#142
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Freddy12, on 13 mai 2017 - 18:04, said:

Avea si verisoara mea unul cam ca al tau. Seful lui era un caniche. Il plimba matusa mea de 80 de ani fara nici o problema. Si asa trebuie sa fie un caine. Nu ca ai mei care sar ca arsi la orice misca.

Totusi recunosti ca ai tai sunt altfel. Cui ii plac cainii blegi? Pentru mine caine e acela care are caracter, e vioi, plin de viata, latra, patruleaza intr-una etc.

#143
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai mei sunt de talie mijlocie-mare, de aceea sunt asa. Am si un chihuahua care latra si la muste. Cainii de talie gigant nu sunt foarte excitabili dar Doamne fereste sa te prinda noaptea prin curtea lui.  Avea un prieten la firma lui un caine mastino napoletano, cand il vedeai ziua, ziceai ca-i un bleg dar noaptea se activa brusc si pazea cu strasnicie. Asa e cu cainii de talie gigant, nu le sare tzandara din orice. De aceea , pentru paza se recomanda un caine foarte mare si unul mai mititel care sa dea alarma.

 vinciun, on 16 mai 2017 - 15:16, said:



Cui ii plac cainii blegi?
Pentru mine caine e acela care are caracter, e vioi, plin de viata, latra, patruleaza intr-una etc.
1. Mi-as dori niste caini mai putin agitati.
2. Ia-ti un fox terrier, sa vezi la ala energie si smecherie.

#144
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am pitbull si nu-i de cela gen crocodil.

Un patron la care am lucrat avea foxterier si cat mergeam cu masina el se invartea pe scaun ca titirezul, cand vedea vreun caine sarea si pe mine, pe geam, peste volan peste tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate