Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Ce lapte consumati?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
sh_ake

sh_ake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.08.2008
Zuzu sau Tnuva.

#20
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Milli UHT 1,5%, f bun.

#21
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
In vacante cand sunt acasa lapte de tara si mai iau si cate o sticla cand ma duc la facultate (sta foarte bine in congelator)
La facultate cand se termina sursele taranesti de acasa: Mili la sticla de 1.5 litri. Cam apa chioara comparat cu laptele de tara, dar asta e.

Edited by most_wanted_racer_alive, 20 September 2010 - 20:31.


#22
aid71

aid71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.07.2007
Asta-i cumva vreun sondaj?

Sa fim seriosi. Fiecare bem laptele pe care-l gasim cel mai usor la magazinul din colt!

Doar daca mergem intr-un hipermarket mai alegem.

Eu nu am vazut vreo diferenta intre Dorna, Milli, Tnuva, Brenac, Zuzu!

Singura diferenta pe care am perceput-o este la continutul de grasime.

#23
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Se gãseºte în comerþ lapte nepasteurizat? În alt loc în afarã de piaþã unde vine tanti cu flaconul.

 aid71, on 20th September 2010, 22:27, said:

Sa fim seriosi. Fiecare bem laptele pe care-l gasim cel mai usor la magazinul din colt!

Eu nu am vazut vreo diferenta intre Dorna, Milli, Tnuva, Brenac, Zuzu!
Eu chiar sunt curios dacã-ºi cumpãrã careva de la magazinul din colþ. Unde stau eu e (sau era azi-varã) cu 3.6 lei acelaºi lapte care la super (sau hyper) market e(ra) cu 3 lei.

Din câte-am observat Tnuva<Milli<Zuzu (dupã gustul meu).
ªi Albalact, produce ºi Zuzu ºi Rarãul. Sunt curios care-i diferenþa dintre astea.

Edited by m3th0dman, 22 September 2010 - 22:12.


#24
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Cel mai ieftin lapte UHT 1.5%grasime pe care il gasesc. Am baut toate marcile de pe piata pana acuma prin rotatie in functie de cum intra la promotie. Am avut odata bafta de a gasi si lapte Muller sub 3 lei :)

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Io cumpar doar Monor - lapte, smantana, iaurt, branza de burduf.
Laptele cel mai gustos e cel de 3,5% - am incercat si ala de 1,5% si ala de 0,1% si sunt apa chioara. Pei daca dau 3+ lei pe lapte, atunci sa fie lapte, nu zer.
N-am incercat laptele de la dozatoare da' ar trebui sa fie superior tuturor din comert.

#26
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008

 aid71, on 20th September 2010, 22:27, said:

Eu nu am vazut vreo diferenta intre Dorna, Milli, Tnuva, Brenac, Zuzu!

Singura diferenta pe care am perceput-o este la continutul de grasime.
Cum nu ai vazut diferenta???? Mie mi se pare mult mai bun Tnuva, si daca te uiti pe data de expirare ai sa vezi ca expira in vreo saptamana, doua, nu ca altele care expira in cateva luni bune, si ma gandesc ca poate de aia e mai bun. (aa, apropo, ma refer la ala cu 3,5 %, are gust mai bun)

Edited by Lord_Silver, 23 September 2010 - 02:22.


#27
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Dorna :D

#28
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Lapte de la dozator.
Grasime 4,2% parca...Iei caimacul de 2-3 ori.

Avantajul laptelui natural, la pret mai mic,combinat cu avantajul laptelui din supermarket, in conditii perfect igienice.

Iti da in pet-ul lor, care e de unica folosinta, nu de apa minerala sau de suc refolosita :)

Plus ca incurajam initiativa locala si micii producatori.

#29
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Cum adica de la dozator? Pe cuvant, ce fel de dozator e ala?

OT: Marmum, 3.6%
Bine, poza e cu low fat ca n-am gasit alta :( sorry.

Attached Files


Edited by buntzi, 23 September 2010 - 06:00.


#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E ca si la magazinele cu vin varsat, ca pe alea le mai stie omul :P . Sunt destul de rare si nu m-am riscat sa iau. De la tarani nu cumpar ca 1 mi-e lene sa fierb laptele si doi nu poti sa stii in ce conditii de igiena a fost ambalat. Nu mai spun ca o vaca cu TBC are tot laptele infectat si daca nu-l fierbi bine te-ai scos. La noi oricum certificatele de la veterinar le ia oricine vrea cu adevarat asa ca nu dau 2 bani pe ele.

#31
la_tulipe_noire

la_tulipe_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.09.2010
Lapte de mama . :naughty:

Attached Files



#32
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 buntzi, on 23rd September 2010, 06:57, said:

Cum adica de la dozator? Pe cuvant, ce fel de dozator e ala?

OT: Marmum, 3.6%
Bine, poza e cu low fat ca n-am gasit alta :( sorry.
Nu ai citit in presa ?
Pana acum, marii procesatori de lapte cumparau laptele de la tarani pe un pret de nimic.
Acum, s-au asociat si si-au cumparat dozatoare de lapte. Exista in aproape toate orasele, mici si mari.

Laptele costa mai putin decat cel la cutie, dar are avantajul unui mediu igienic. Plus ca daca vrei, iei sticla curata de acolo, de unica folosinta, sau vii cu sticla ta de acasa.

http://stirileprotv....de-autobuz.html

Quote

Preferinta bucurestenilor pentru alimente naturale si proaspete au dus la dezvoltarea fermelor din apropierea Bucurestiului, care vand o parte din produse direct clientilor finali.

Aproximativ 18% din cantitatea de lapte vanduta la Agroindustriala Pantelimon din Bucuresti, care procue pana la 6.000 de litri de lapte zilnic, este vanduta direct clientilor, care cumpara de la dozatoare, informeaza Ziarul Financiar.

Ferma a instalat dozatoare de lapte, iar oricine poate cumpara lapte la pretul de trei lei pe litru, un pret mai bun decat al multor marci comercializate in magazine.


#33
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Uneori Milblu (k-classic), alteori Lacta de Giurgiu, alteori de pe piata.
Lamuriti-ma si pe mine cum sta treaba cu UHT, care e diferenta intre UHT si cel normal? Cel uht e facut din lapte praf?

#34
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Milli.
Trebuie sa spun ca macar laptele e de aceasi calitate (poate chiar mai bun) ca peste granita. Ma rog Milli are orgine maghiara  :D

#35
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ca tot discutam despre lapte, a castigat cineva ceva de la Milli? :) Eu am castigat doar la factura de telefon :w00t:

#36
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Ahh debea acum am inceput si eu sa pun codurile.
Cred ca am aruncat cateva zeci de sticle fara sa le pun codul pana acum :wallbash:

 planner26, on 24th September 2010, 19:43, said:

Uneori Milblu (k-classic), alteori Lacta de Giurgiu, alteori de pe piata.
Lamuriti-ma si pe mine cum sta treaba cu UHT, care e diferenta intre UHT si cel normal? Cel uht e facut din lapte praf?
Laptele uht este lapte pasteurizat la temperaturi foarte inalta deci este un lapte care nu necesita fierbere si se pastreaza 99% din valoarea nutritiva . In plus rezista un timp indelungat la temperatura camerei daca nu il desfaci si nu ai loc in frigider(eu l-am tinut si vreo 5 zile)/

 pg-soare, on 24th September 2010, 22:39, said:

Ca tot discutam despre lapte, a castigat cineva ceva de la Milli? :) Eu am castigat doar la factura de telefon :w00t:
Te informez ca exista si varianta online pe milli.ro  :D

Edited by strong_bear, 25 September 2010 - 11:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate