Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Taxa de prima inmatriculare "POLUARE" creste din 2011

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
298 replies to this topic

#289
MrJohnDoe

MrJohnDoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.10.2007

View PostDragon Warrior, on 10th September 2010, 14:54, said:

Din p.m.d.v. masina pana in 1,6 litri e o necesitate. Peste, este un lux. Luxul trebuie platit. Asa este peste tot in europa civilizata.

Sunt de acord, dar pana in 2litri, mai ales la cate progrese tehnice s-au realizat pana acum. Si austriecii au "vechituri" de dupa `90, dar uitat-va la masinile alea cum arata. Incet incet si la noi se schimba lucrurile, insa ingrijorarea mea este ca lucrurile se schimba prea incet. In tara sunt zone, dpdv auto, cu discrepante foarte mari dpdv al calitatii autoturismelor.

PS: Pt cei care intentioneaza sa isi cumpere o masina mai veche (fabricata inainte de `98), uitati-va cum se faceau testele auto atunci, sunt total nesigure la un impact, asa ca luati masuri!

#290
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
CITAT (Dragon Warrior @ 10th September 2010, 14:54)
Din p.m.d.v. masina pana in 1,6 litri e o necesitate. Peste, este un lux. Luxul trebuie platit. Asa este peste tot in europa civilizata.

Din p.m.d.v. mailul este o necesitate, restul internetului, forumuri, torente, etc, sunt un lux. Luxul trebuie platit. Asa este peste tot in europa civilizata.

#291
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@MrJohnDoe

:roflmaofast:
Bine ca ne-ai zis.....
Ai naibi hoti, sa ne vanda ei masini nesigure  :nonobad:
Intentionez sa-mi cumpar una din anii 60. Ce zici mestere, o fi sigura?  :huh:

Clar, o sa luam masuri..... Lxlxh, nu?  :naughty:

Hai bre ca mi-ai facut ziua faina!  :roflmaofast:

Edited by calinkgb, 09 October 2010 - 10:52.


#292
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostMrJohnDoe, on 9th October 2010, 11:42, said:

Sunt de acord, dar pana in 2litri, mai ales la cate progrese tehnice s-au realizat pana acum. Si austriecii au "vechituri" de dupa `90, dar uitat-va la masinile alea cum arata. Incet incet si la noi se schimba lucrurile, insa ingrijorarea mea este ca lucrurile se schimba prea incet. In tara sunt zone, dpdv auto, cu discrepante foarte mari dpdv al calitatii autoturismelor.

PS: Pt cei care intentioneaza sa isi cumpere o masina mai veche (fabricata inainte de `98), uitati-va cum se faceau testele auto atunci, sunt total nesigure la un impact, asa ca luati masuri!

te tine sa faci un test cu A8-ul meu din 1996? ce zici daca iti face varza conserva ta din plastic?

#293
coszminu90

coszminu90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2010
daca eu imi iau masina in decembrie 2010, si la RAR ma programeaza in 2011, eu ce taxa platesc, asta de acum, sau de la anu?

#294
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Avand in vedere cu cat "drag" te jecmaneste statul roman - vei plati taxa cea mai mare, oricare ar fi aceea  :naughty:

#295
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Decizia de calcul a taxei de poluare o primesti doar dupa ce faci RAR-ul si depui dosarul cu o gramada de acte la Finante.
Iar Finantele iti vor calcula taxa de poluare in functie de legea aflata in vigoare la acea data.
Ma cam indoiesc ca o sa schimbe astia taxa de poluare asa repede, de pe 1 ianuarie 2011.

#296
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
nu stie nimeni care sunt taxele in ungaria? si eu as fi interesat. mai ales acum. mai ales ca am cumparat o casa in ungaria sa ma mut acolo cand o sa ies la pense ca aici ...... daca o sa mai ies :). din pacate nu stiu o boaba ungureste sa ma interesez.

#297
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Mai există și tristeți de motoare care nu scot nici 50 de cai putere pe litru pe mașini Euro II cu consum mixt de 5 la sută.

View Postcalinkgb, on 9th September 2010, 13:34, said:

"Se pare ca in 2010 guvernantii nu vor schimba taxa auto, dar au format un grup de lucru pentru a efectua modificari in 2011. Acestia vor prezenta un proiect de modificare al sistemului de taxare al masinilor pana la jumatatea acestui an. Guvernantii ar putea sa introduca o taxa pentru cei care detin o masina poluanta, dar nu au explicat in ce mod vor aplica aceasta taxa. Acestia vor sa obtina un echilibru intre un aport potrivit la bugetul de stat si o valoare potrivita pentru consumatorul de masini."

Foarte tare, dacă nu cumva e o mofetă jurnalistică/blogosferică. În curând o să vină boc peste mine la masă să îmi ia direct din farfurie, că și așa îs o lecuță cam gras și dacă mănânc prea mult o se depună pe inimă.

Edited by SonyAD, 04 November 2010 - 02:37.


#298
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postady_77, on 9th October 2010, 16:17, said:

te tine sa faci un test cu A8-ul meu din 1996? ce zici daca iti face varza conserva ta din plastic?

vezi ca era un test Jeep g.cherokee 90 si ceva vs scenic modelu nou;la cei din jeep nici nu s-au deschis airbagurile

View Postcoszminu90, on 15th October 2010, 22:09, said:

daca eu imi iau masina in decembrie 2010, si la RAR ma programeaza in 2011, eu ce taxa platesc, asta de acum, sau de la anu?

cred ca noua taxa din pacate

#299
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,662
  • Înscris: 26.11.2001
Topic inchis, se continua aici, pe variantele guvernului!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate