Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Pe unde mergeati dupa ce v-ati luat permisul?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut!
In primele 3-4 luni de cand v-ati luat permisul pe unde mergeati si cam cati kilometrii ati facut?

Intrebarea nu e pusa din plictiseala, sau lipsa de ocupatie, chiar vreau sa stiu raspunsurile acelei intrebari.

#2
doru_1991

doru_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 04.01.2008
Eu unu pe fiecare sambata la disco, ziua ma lua taicamiucu el..faceam si cate 400km pe zi, seara cateodata prin diverse orase la un suc ceva.


App. nu dau bani pe combustibil, ca as fi fost falit.

Mai am 2 luni si fac anu' :D

Editat de doru_1991, 05 septembrie 2010 - 13:39.


#3
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.125
  • Înscris: 27.03.2007
Am permisul de 2 ani si jumatate.

In primele 3-4 luni am condus ZILNIC prin oras si mai cateva drumuri asa de 50-100 km, dar am facut si un drum in prima luna de aprox 400 km Timisoara-Felix si inapoi in aceeasi zi. Am mai facut si un drum pana la Szeged si inapoi tot in aceeasi zi. Cam atat cred.

Editat de epuru, 05 septembrie 2010 - 13:43.


#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
In curand il iau si eu si o sa iti spun pe unde :D

Mai am vreo 2-3 saptamani.

#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006
În primele luni mergem prin oraș, în special noaptea. Uneori mă trezeam pe la aeroport la Otopeni și mă întorceam acasă. :D Când aveam chef de plimbări mai lungi preferam A1. În primul an am făcut vreo 25.000 de kilometri.

#6
doru_1991

doru_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 04.01.2008
Uitai sa specific.. in primele luni, acum cateva saptamani am spart parbrizu... cu o barza. :o

#7
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.697
  • Înscris: 19.05.2009
Peste tot unde se putea, chiar si la sucuri in alte orase, ziua, noaptea, in orase, in afara lor, nu conta atat timp cat masina era in fata blocului cu motorina in rezervor. Am permisul de 2 ani si 8 luni ... si in primul an am facut cam 17.000 de km.

Editat de SirLaurentiu, 05 septembrie 2010 - 13:57.


#8
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.152
  • Înscris: 14.09.2007
Dupa ce am ridicat permisul de la politie , m-am urcat direct la volan (tata era cu mine ) , si am fost prin oras .
Dupa strangeam bani sa pun motorina si ma duceam ba la Vama Veche,ba pe la Harsova pe unde vedeam cu ochii , si media zilnica era de 50-70 km .
Am fost la tara la bunici la 250 km distanta, apoi intr-o noapte am fost sa duc pe cineva aproape de Ianca  , una peste alta in primele 4 luni am facut vreo 7-8000km , am de 2 ani si jumatate carnet si ~70.000km .
LE:Ideea e ca unde s-a ivit ocazia m-am dus, nu a fost vreun drum sa zic ca nu ma duc ca sunt incepator :D

Editat de Nicu90, 05 septembrie 2010 - 13:57.


#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
Cred ca sunt singurul care in 2 luni a facut fenomenalul numar de 600km deoarece lu` taica-meu i se pare ciudat sa iesi cu masina la plimbare, sa te duci undeva cu prietenii, si fac in unele zile vreo 10-15km/zi iar in alte zile chiar niciun km.

@epuru,
acei 50-100km/zi pe care-i faceai, ii faceai ca aveai neaparata nevoie, sau doar asa... sa mai capeti experienta, sau sa te plimbi?

#10
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.378
  • Înscris: 28.09.2009
Eu am luat permisul acum 2 luni.
Sincer nu m-am prea plimbat asa mult cu masina. Mi se pare destul de plictisitor sa te tot plimbi atat.
Ma duc doar cand am nevoie.

#11
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.125
  • Înscris: 27.03.2007

 AndyM, on 5th September 2010, 15:06, said:

@epuru,
acei 50-100km/zi pe care-i faceai, ii faceai ca aveai neaparata nevoie, sau doar asa... sa mai capeti experienta, sau sa te plimbi?

M-ai inteles gresit  :P  Am spus ca am condus zilnic (la scoala, la iesiri cu prietenii, mai cu treaba etc) prin oras sa zicem 15-20 km/zi si ocazional cate un drum de 50-100 km prin exterior pana la Arad sau Buzias etc. Tot asa ocazional au mai fost si cateva nopti cand am iesit cu prietenii in oras si am tot umblat si am facut +50 km.

Asta a fost in primele luni. Acum in 2 ani si jumatate deja am facut multe drumuri lungi.

De curiozitate: care este scopul topicului? :P Faci o statistica ceva sau tocmai ai luat carnetul si nu prea vor parintii sa te lase? :P

Editat de epuru, 05 septembrie 2010 - 14:50.


#12
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.152
  • Înscris: 14.09.2007
Stai linistit ca in primele 2-3 saptamani , nici pe mine nu ma prae lasau cu masina singur . Cu timpul nu o sa mai ai problema asta , vor prinde incredere in tine si te vor lasa cu masina si mai mult , ai rabdare si lasa totul sa vina de la sine .
A , cel mai important NU TE LASA INFLUENTAT DE ANTURAJ .

#13
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Eu m-am dus peste tot unde trebuia in primul an.Aveam inca Dacia 1300 si benzina era ieftina. :thumbup:
Am facut minim 15.000km in primul an.Primul drum facut cu carnetul in buzunar a fost pana la barul unui amic unde ne-am imbatat toata gasca,toti care am fost la examen in acea zi. :lol:Mie imi place sa ma plimb cu masina,o privesc ca pe o jucarie,nu un utilaj folositor.Eu o folosesc pentru ca e mai comod decat cu trenu,bicicleta sau pe jos.As putea sa ma deplasez si altfel dar...nu vreau. :) Cat timp imi permit tot cu masina o sa ma deplasez. :P
Intre timp mi-am luat Mondeo dieselache.Am sperat sa fac ceva economie la combustibil.Problema e ca de cand o am depasesc in fiecare an 30.000km. :lol:
Din 2006 am facut deja ~115.000km :thumbup:

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
@epuru, am scris mai sus de mesajul tau care-i scopul topicului

@Nicu90, la mine sunt 2 luni nu 2 saptamani, si in plus, anturajul nu e vreo problema deoarece nu am prieteni dubiosi.

Ei ma mai lasa singur, da` daca` e neaparata nevoie. cand ii zisei lu` taica-meu ca vreau sa ma duc sa plimb facu` o fata de parca ar fi zis: tu nu esti normal?

#15
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Depinde si unde locuiesti, de exemplu pe unde stau vara nu prea ai ce vedea, vezi tot orasul in 10 min cu toate stradutele 20 de min maxim si tihnit, de baut in alt loc un suc nu prea ai unde numa daca mergi pe ceva sate la ceva birt, la oras mai mare iara sa faci 150km alelea dupa mine nu prea merita la altii merita, eu mergeam la cumparaturi, pe cris,imprejurimi la munte toate is aproape, cand sa ies in oras preferer fara mai bine beau o bere decat 250ml de chimicale. Atentie la condus;)

#16
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.125
  • Înscris: 27.03.2007

 AndyM, on 5th September 2010, 16:13, said:

@epuru, am scris mai sus de mesajul tau care-i scopul topicului

Scuze, n-am fost atent.

Poate inca nu are incredere in tine tatal tau si mai asteapta sa prinzi experienta si poate are dreptate intr-un fel la cate accidente rutiere sunt prezentate la TV provocate de incepatori.

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.898
  • Înscris: 06.10.2003

 AndyM, on 5th September 2010, 16:13, said:

[...]Ei ma mai lasa singur, da` daca` e neaparata nevoie. cand ii zisei lu` taica-meu ca vreau sa ma duc sa plimb facu` o fata de parca ar fi zis: tu nu esti normal?

D-aia e diferenta intre "masina lor" / "masina ta" si "banii lor" / "banii tai".
Fiindca mi-am luat carnetul la sfr. lui octombrie, drumurile in primele luni de soferie au fost prin Cluj sau la parinti acasa si ceva drum de Baia-Mare, pe la inceputul lui decembrie :naughty:

Editat de shiva, 05 septembrie 2010 - 15:24.


#18
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.996
  • Înscris: 01.08.2005
@epuru
las` ca-s destui care-si rup capu` si au de ani de zile permisu` :)

Editat de AndyM, 05 septembrie 2010 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate