Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Trenul 346/347 Bucuresti-Viena si retur

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andrewh

andrewh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2007
Salut,
A mai fost cineva recent cu acest tren? Din cate vad pe net multa lume se vaita de furturi in Ungaria pana inaine de Budapesta. Mai este valabila aceasta situatie?
Nu zic, am mai fost acum 2 ani cu trenul asta pana in Viena, insa am mai fost cu 2 colegi si nu a fost asa nasol cum zic unii, defapt mai nimic de raportat. De data asta o sa merg singur si ne avand pe altcineva vreau sa ma simt mai sigur umpic.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
Daca esti atent nu au cum sa te fure.

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 06.12.2004
Trebuie sa fii tampit sa te fure din tren. Sa dormi pe tine tot drumul.  :bigwhitegrin:

#4
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007

 andrewh, on 30th August 2010, 22:34, said:

Salut,
  A mai fost cineva recent cu acest tren? Din cate vad pe net multa lume se vaita de furturi in Ungaria pana inaine de Budapesta. Mai este valabila aceasta situatie?
  Nu zic, am mai fost acum 2 ani cu trenul asta pana in Viena, insa am mai fost cu 2 colegi si nu a fost asa nasol cum zic unii, defapt mai nimic de raportat. De data asta o sa merg singur si ne avand pe altcineva vreau sa ma simt mai sigur umpic.
  Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  
  
   Mergi linistit. Eu am fost cu trenul asta de 2 ori(doar eu cu mama sau eu,mama si niste prieteni de familie care aveau cuseta lor) la ce practic inseamna clasa I(cuseta 2 locuri) si avea usa ,pe langa incuietoarea specifica pe care o poti deschide de oriunde cu o cheie d-aia speciala, o incuietoare pe care nu o poti deschide decat tu,ca la casa. Nu am avut probleme,zice "nasul" sa nu iesi de la granita pana la Budapesta din cuseta sau sa o lasi deschisa ca sa eviti orice risc dar in rest chiar nu am auzit nimic dubios. La intoarcere intradevar vagoanele sunt austriece si nu au incuietoarea aia "speciala" dar nu am avut nici acolo probleme

#5
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 andrewh, on 30th August 2010, 22:34, said:

Salut,
A mai fost cineva recent cu acest tren? Din cate vad pe net multa lume se vaita de furturi in Ungaria pana inaine de Budapesta. Mai este valabila aceasta situatie?
Nu zic, am mai fost acum 2 ani cu trenul asta pana in Viena, insa am mai fost cu 2 colegi si nu a fost asa nasol cum zic unii, defapt mai nimic de raportat. De data asta o sa merg singur si ne avand pe altcineva vreau sa ma simt mai sigur umpic.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Si eu am fost singur de 2 ori, pe vremea cand aveam 19 ani. Nu s-a intamplat nimic dubios, m-am simtit foarte in siguranta.

#6
andrewh

andrewh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2007
bun chestia e ca eu o sa plec din Arad, si nu mi-am luat bilet la cuseta. Din cate tin minte vagoanele normale nu au incuietori. De asta intrebam ca la cuseta stiam de incuietori si mi se pare un feature bun. Acum...o sa vad duminica noaptea cum o sa fie ca tot pleaca la 2..daca ajunge fara intarziere.

#7
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
pai eu de furturi am citit ca aveau loc la cusete nu la scaune,poate nu stiu eu bine dar in orice caz ,cu un minim de grija nu se intampla nimic, tine banii sau cardul sau ce ai asupra ta,la fel si telefonul sau alte chestii si lasa numai hainele in bagaj pe care-l pui deasupra ta si gata, nu prea are cum sa te fure decat daca tu cand dormi in mijloace de transport esti intr-o stare vecina cu (,) coma sau te drogheaza

#8
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 17.05.2004
se poate lua bilet de tren de la viena spre bucuresti cu oprire citeva zile in budapesta, si de unde ???

#9
ritad

ritad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2011
Tocmai m-m intors cu un trenul 347  care pleaca din Budapesta catre Romania la ora 23.30.Am avut bilet la cuseta .Am asigurat usa cu un lant asa zis de siguranta am adormit si cand a venit vamesul maghiar la ora 2.20 am constatat ca lantul nu mai era pe usa, m-am gandit in prima faza ca poate am uitat sa-l pun.Cand am ajuns acasa  a doaua zi si am deschis geamantanul am constatat  ca imi lipsesc banii din el.Altceva nu le-a trebuit  desi mai exista un aparat foto la indemana, telefon. Nustiu cum de nu am simtit cand a fost deschisa usa.Poate cineva sa dea detalii despre tehnica folosit?

#10
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 ritad, on 15th March 2011, 18:40, said:

Tocmai m-m intors cu un trenul 347  care pleaca din Budapesta catre Romania la ora 23.30.Am avut bilet la cuseta .Am asigurat usa cu un lant asa zis de siguranta am adormit si cand a venit vamesul maghiar la ora 2.20 am constatat ca lantul nu mai era pe usa, m-am gandit in prima faza ca poate am uitat sa-l pun.Cand am ajuns acasa  a doaua zi si am deschis geamantanul am constatat  ca imi lipsesc banii din el.Altceva nu le-a trebuit  desi mai exista un aparat foto la indemana, telefon. Nustiu cum de nu am simtit cand a fost deschisa usa.Poate cineva sa dea detalii despre tehnica folosit?


Urata experienta ! Eu am auzit chiar de talharii, asta insemnand ca tu ai scapat ieftin. Poate ca a fost mai bine ca nu te-ai trezit cand te-au "operat".....Credeam ca fenomenul a disparut si ,culmea,toate incidentele sunt raportate pe teritoriul HU.La fel au o problema cu furtul" de" si "din" masini,in special in Budapesta. Aviz celor care lasati masina parcata pe strada [ in special in centru] sau prin zona pietei chinezesti

Edited by baril, 15 March 2011 - 21:18.


#11
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Am mers si eu de 3 ori cu trenul asta pe vremea cand avioanele erau cam scumpe pentru bugetu' romanului mediu (2002-2005). Ultima data m-am trezit cu infractoru' in cadrul usii - chiar in zona aia dintre Lokoshaza si Budapesta cand e somnu' cel mai adanc. Nu a apucat sa intre de tot ca am aprins lumina, da' adevaru e ca dupa experienta asta nu mi-a mai trebuit tren  :notangel:

Dar oricum, tinand cont de toate aceste probleme si de specificul de tren de noapte (adica sigur ajungi fff obosit la destinatie) - care ar mai fi motivatia ca in anul 2011 sa nu te sui frumos in avion?

#12
ritad

ritad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2011
Veneam de la Brno unde  nu e aeroport ....si mergeam la Brasov(si nici aici nu e aeroport).Drumul dureaza cam 18 ore imposibil sa ramai treaza atatea ore.Oricum nu voi mai urca in tren!!!

#13
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
am fost si eu tot de 3 ori cu trenul asta, ultima oara in 2009 si nu am avut probleme desi stiam ca exista pericolul sa se suie hoti in tren. Cel putin pe ruta de la Bucuresti la Viena ,in vagoanele de dormit cuseta 2 paturi(clasa I adica) romanesti sunt instalate incuietori d-alea ca la usa acasa de nu poate sa intre nimeni dar la intors sunt vagoane austriece si alea nu au asa ceva asa ca "Nasu' " ne-a avertizat de fiecare data sa avem grija ca se poate intampla sa ne trezim fara bani daca nu avem grija. Totusi, eu credeam ca nu se mai intampla, nu am mai auzit vreo cativa ani de astfel de incidente, nasol ca nu au ce sa le faca

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Nu se merita trenul deloc. Tinand cont de preturile incredibil de ieftine care sunt moment la biletele de avion.

In Ungaria este prapad, mai ales cand te intorci din Austria, pentru ca stiu ca se vine mai incarcat. O fac pe calatorii, se urca si observa oameni care adorm, dupa care intra in vagon si fura rapid.

MARE GRIJA !!! Controlorul maghiar este uneori mana in mana cu hotii si are accesul la cheile cusetelor, iar castigul este impartit. MARE MARE GRIJA !!!

#15
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
O solutie buna de luat in calcul, alarma cu magnet! Se lipeste cu dublu adeziv si este o solutie foarte ieftina!
http://www.cmall.biz...u-usa-fereastra
Ba chiar trezesti tot vagonul!
Attached File  Alarma_magnetica_pentru_usa__fereastra_169630_1208590871_1.jpg   6.24K   24 downloads

Edited by pustiu_22, 12 September 2011 - 20:21.


#16
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

 business11, on 12th September 2011, 00:13, said:

Nu se merita trenul deloc. Tinand cont de preturile incredibil de ieftine care sunt moment la biletele de avion.

In Ungaria este prapad, mai ales cand te intorci din Austria, pentru ca stiu ca se vine mai incarcat. O fac pe calatorii, se urca si observa oameni care adorm, dupa care intra in vagon si fura rapid.

MARE GRIJA !!! Controlorul maghiar este uneori mana in mana cu hotii si are accesul la cheile cusetelor, iar castigul este impartit. MARE MARE GRIJA !!!

Experienta proprie sau "ai auzit"? Eu am mers de vreo 4 ori cu trenul ala, la vagonul de dormit, care a fost incuiat la Arad, daca nu mai insel, pe drumul spre Ungaria, si n-am avut absolut nici o problema, ba chiar am "poposit" destul de mult la vagonul restaurant, si am rugat insotitorul sa incuie cabina. Au mai mers cunostinte care n-au avut probleme. Nu prea cred ca este "prapad", altfel n-ar merge plin mai tot timpul. Incidente izolate da, se poate sa existe, ca-n orice mijloc de transport, insa nu cred ca-i o regula.

Cat despre pret, daca trebuie sa pleci maine sau saptamana viitoare preturile la avion cam sar destul de mult, cu flexibilitate zero. Mai merita daca ai bagaje multe sau daca nu te grabesti, o mancare buna si o sticla de vin la vagonul restaurant, privind peisajele din Romania, sunt chiar de preferat unei curse "seci" cu avionul, din punctul meu de vedere. Insa n-as recomanda calatoria pe ruta asta decat la vagonul de dormit sau, in cel mai rau caz, la cuseta. Diferenta de pret face banii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate