Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

problema canon sx120is ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
L!nuX

L!nuX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2007
salut
am o problema , sau cel putin asa cred , cu aparatul din titlu

in momentul in care fac o poza pe auto sau P iar in cadru isi face aparitia si soarele pozele au tendinta sa iasa supra expuse fiind nevoie mereu sa compensez acest lucru
am observat acest aspect chiar daca soarele este prezent doar prin cateva raze , luminozitatea creste iar daca razele bat pe ceva zona se supra expune imediat

voi posta cateva exemple

poza pe auto
[ http://img412.imageshack.us/img412/9594/img0180ir.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poza cu compensare
[ http://img828.imageshack.us/img828/3195/img0182z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poza pe auto
[ http://img829.imageshack.us/img829/4690/picture021p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poza cu compensare
[ http://img28.imageshack.us/img28/983/picture022r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici s-ar putea sa fi compensat prea mult intrucat a iesit prea inchisa , insa doar asa am reusot sa fac coroana copacului sa nu iasa ca in poza de mai sus


si mai pun o poza in care e vede cum se comporta in lumina soarelui in momentul in care il las pe el sa aleaga scena

[ http://img705.imageshack.us/img705/9327/img0173w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu daca are vre-un defect in a compensa el automat si pe auto sa faca o poza decenta la lumian soarelui sau asa "face toate"

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu este nici un defect! Doar ca senzorul aparatului nu poate "cuprinde" (ca sa spun asa) toata gama de contraste din imagine (avand in vedere ca ai vegetatie si suprafata lacului in umbra) si incerca o medie.

#3
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.05.2007
Clar aparatul nu are nici un defect...
Daca totusi ti-ai luat un asemenea aparat este indicat sa il folosesti pe un mod care sa iti permita tie sa faci setarile. Nici un senzor si nici un procesor nu o sa poata vreodata sa faca ce face ochiul si creierul nostru... asa ca... tu vei seta de fiecare data, expunerea si diafragma optima fiecarui cadru!

#4
marconi64

marconi64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.04.2005
Salut!
Am si eu o problema cu un Canon SX120IS.
Am camera de cateva saptamani, dar nu ma pot bucura prea mult de ea deoarece acumulatorii se descarca repede in repaus, cu camera oprita. Folosesc acumulatori NiMH de 2700mAh. Am probat camera cu acesti acumulatori si am facut vreo 400 de poze, dupa care am pus camera pe playback si a functionat vreo 5 ore.
Dupa incarcare i-am pus in camera si in 2 zile s-au descarcat fara a folosi camera. Se poate face ceva in afara de a scoate acumulatorii din camera atunci cand nu e folosita?

#5
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.05.2007
Daca acumulatorii sunt noi nu ar trebui sa ti se intample asa ceva... eu am 2 seturi de 4 acumulatori de 2500 mAh si chiar si dupa 3 saptamani de nefolosire sunt incarcati 100%...

Dar daca acumulatorii sunt vechi este posibil sa-si fi trait viata :) Mai ales daca folosesti un incarcator rapid.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Foloseste Sanyo Eneloop sau GP ReCyKo,eu am din astia din urma vreo 5 seturi de cite 4 bucati,nu se descarca mai mult de 10-15% dupa un an de neutilizare.

#7
marconi64

marconi64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.04.2005
Multumesc pentru sfat!
Folosesc acumulatori noi de 2700mA. Cred ca apararatul consuma cand e oprit.
Cred ca e aceeasi problema constatata si de alti....http://reviews.usa.canon.com/3798/19211/reviews.htm
Toate bune!

#8
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
Linux te sfatuiesc ca atunci cand faci fotografii in timpul zilei cu soare puternic sa folosesti modul M al camerei si astfel vei putea sa ajungi la niste rezultate acceptabile (cum sunt cele din foto cu compensare).

Marconi e clar ca ai o problema cu acumulatorii. Te sfatuiesc sa-i probezi si pe alta camera si vezi rezultatul (cred ca se vor comporta la fel)
Eu folosesc 4AA panasonic si nu s-a intamplat sa mi se descarce in standby :)

#9
L!nuX

L!nuX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.09.2007
Salut
Scuzati ca revin mai tarziu
Cumparasem camera de la emag si cum au politica de returnare in 30 de zile am ales sa o returnez si sa iau una identica doar pentru a vedea daca e vre-o problema cu ea sau nu .
Din primele teste pot sa observ ca pozele nu mai sunt asa supra-expuse cand  sunt facute pe AUTO sau modul P , in prezent sunt multumit de ea si am invatat usor , usor sa mai umblu la setari sau sa focusez in alta parte cat sa obtin o expunere care sa ma multumeasca pe urma revenind la punctul de interes si astfel ne fiind necesar sa umblu in setari

@marconi64 camera cam papa bateriile , eu am niste GP-uri de 2700  si la inceput le papa de credeam ca au o problema , ideea ca astea pe NIMH au nevoie de 3 incarcari pana sa intre in paine , scrie si pe ele ...

Edited by L!nuX, 29 September 2010 - 19:43.


#10
danmateo

danmateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.03.2008
...
[/quote]
"pozele nu mai sunt asa supra-expuse..." sunt in continuare,dar sa zicem mai "putin" la tine,modelul acesta de canon sx120is nu stie sa faca poze pe lumina tare!inainte sa-mi cumpar acest model am avut sx100is caruia nu am avut ce sa-i reprosez,l-am vandut si am cumparat 120-ul crezand ca fac un lucru bun si-mi ies pozele si mai ok,dar nu a fost sa fie asa.l-am testat cam 2 saptamani,dupa care l-am vandut pt ca am fost extrem de dezamagit de acest nou aparat.intre timp am revenit la
vechiul sx100is.mai am si alte aparate,dar acesta va fi mult timp preferatul meu pt backup(la D90)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate