Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Smile FM Negresti 93.2

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Mi-a atras atentia acest post de radio pe ultimile propagari, am vazut ca au multe reclame din Vaslui, Husi, Radauti, le merge binisor financiar probabil. Au si campanii de promovare, un site ok  : http://www.smilefm.ro/, emitatorul merge impecabil daca tropo il arunca pana la Bucuresti, deci un exemplu de local ca se poate trai si din radio fara sa fii mare retea !
Astept pareri despre acest radio ! Sunt curios cum are acoperirea in Moldova si cum se impaca cu 93.3 Trinitas de pe Ceahlau

Edited by rvic77, 24 August 2010 - 11:52.


#2
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In Bacau spre exemplu sunt locatii unde intra binisor cu tot TRINITAS-ul de pe 93.3. Si in jud. Vrancea se poate receptiona in onditii bune in anumite zone.
E afiliat cu PRO FM.

#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Uite cum se receptioneaza la Fundulea pe ceva tropo de seara : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j8o9a5hBE1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - m-am chinuit sa-i scot si RDS-ul  :coolspeak:
Cu turcii se impaca bine daca  nu incepe propagare nebuna dinspre SE
E drept ca in ultima perioada il am mai des decat Trinitas Ceahlau, dar s-a intamplat sa se si amestece cele 2 posturi, de asta am intrebat, daca la 250 km se intampla asta, banuiam ca e posibil ca fenomenul sa apara si in alte locuri !
Pentru locatia sa, e un post ok ca emisie, sunet, RDS, site, reclame, campanii - cam tot ce-i trebuie unui post de radio local cu acoperire regionala  (banuiesc ca are raza 70-80 km in conditii normale) !

#4
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cam atat avea raza de emisie pana sa apara TRINITAS Ceahlau, in Bacau il luam fara probleme.
Dar acum cred ca i-au mai facut niste modificfari, se ia ceva mai slab (am prins in cateva randuri cand 93.3 Ceahlau era oprit).

#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ia sa rasucim antenele sa vedme daca prind negrestiu , ca de ILGAZ trt sunt satul pe 93.2

#6
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Mai concret: releul e amplasat p un deal langa Negresti la Zapodeni.

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://img28.imageshack.us/img28/9681/kadal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ca-cam asa arata :) FM

#8
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Exista si in Barlad o reclama cu SMILE FM.
De altfel se poate receptiona fara probleme in mare parte din oras.

#9
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009

View Postchatnoir401, on 28th August 2010, 18:15, said:

Exista si in Barlad o reclama cu SMILE FM.
De altfel se poate receptiona fara probleme in mare parte din oras.

Eu as fi de parere ca receptia in Barlad e cam `cu probleme`. Daca omul are un radio obisnuit si vrea sa asculte smile in conditii normale, atunci la revedere! Ca sa`l asculti decent e necesar fie sa fii suficient de sus sau radioreceptor cu raa gen pt automobil (din cate vad cred ca astfel l`ai prins bine).

Edited by mibo06, 01 September 2010 - 12:53.


#10
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ma referam intr-adevar la un radio mai performant. Nu zic insa ca nu s-ar putea prinde si cu un radio obisnuit macar acolo unde e semnalul mai puternic.

#11
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009

View Postchatnoir401, on 1st September 2010, 15:50, said:

Ma referam intr-adevar la un radio mai performant. Nu zic insa ca nu s-ar putea prinde si cu un radio obisnuit macar acolo unde e semnalul mai puternic.

Desigur, doar sa fii la altitudine. Din afara mun. Husi cel mai bine prind SMILE`ul. Intradevar au si un emitator foarte bine proiectat la 2kW - dealul din Zapodeni, pe 400m - cea mai inalta cota din judet, nu e de mirare ca bate atat de bine  :naughty: .

#12
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E adevarat, pe cotele mai inalte intra fara probleme chiar si dincolo de Barlad.

#13
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009
Asta e tot secretul la orice radio pt maxima audienta, in special pt cele care traiesc din reclame locale: sa aiba antenele de emisie cat mai sus. SMILE FM asta cred ca isi dorea de la bun inceput, daca tot a cucerit varful judetului pt a le amplasa. In rest, banul sa iasa, ca e criza ;)

Se mai intampla in unele momente, ma refer aici la intervale de genul zile, saptamani sau chiar luni ca SMILE FM sa se auda la putere de emisie sensibil mai scazuta, iar alteori la cea normala.

Pe de alta parte, din cate stiu statia de emisie este dotata cu un UPS de mare putere care sa mentina frecventa in functiune pe parcursul intreruperilor cauzate de distribuitorul E`ON.

Legat de denumirea sa cum ca ar fi din Negresti, conform acordarii licentei de catre CNA, e oarecum contradictoriu, nu cred ca are aspiratii mai mari spre Negresti. Studioul e in centrul mun. Vaslui, iar statia in Zapodeni. Este un radio judetean, de altfel afiseaza si pe RDS, <SMILE FM> <VASLUI> <93,2 MHZ>

#14
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pana sa inceapa emisia TRINITAS Ceahlau il prindeam fara probleme si din Bacau. Dupa aceea insa au bagat limitare de putere pe vest (apare acest lucru ?i pe fmlist.org). Chiar si asa tot se receptioneaza in unele zone ale orasului, predominant partea de sud.

#15
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009
Intradevar cand pleci din Iasi cu trenul spre Vaslui, dincolo de Bucium incep capaceli pe alocuri.

Pe de alta parte nu prea se explica oscilatia periodica dintre limitare si puterea normala la Smile FM avand ca motivatie Trinitas Ceahlau. De ceva timp prind Smile FM la semnalul maxim. Daca existase vreun acord cu privire la acest lucru, Smile`ul era limitat definitiv. As fi de parere ca la mijloc sunt probleme de ordin tehnic la 93,2. Mai sunt interventii ca atunci cand semnalul e usor slab sa`l repuna la capacitate totala in scurt timp. Iata ca lucrurile exista pe hartie, dar nu se intampla practic...

Edited by mibo06, 02 September 2010 - 11:06.


#16
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Asa si este, in multe situatii aceste limitari sunt doar teoretice nu si reale.
Cum am mai spus cand era oprit 93.3 anul trecut il prindeam mai slab decat inainte.
Cam de cat timp il prinzi mai bine?

#17
mibo06

mibo06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2009
Nu stiu de cat timp se prinde cum trebuie, am `absentat` o vreme de la domiciliu si n`am fost pe faza :rolleyes: . Banuiesc ca de 1 sapt incoace. Nu cred ca va tine mult, situatia tinde mereu sa variaze.

#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Constant nu prea ai cum sa-l prinzi, intra in calcul mai multi factori aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate