Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

ATI RADEON HD 5750HDMI vs Lg LED

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
jaxos

jaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.01.2007
SALUT !

Am achizitionat un monitor Lg Led http://www.lgshop.ro...6l-pf-p184.html

si un pc - in fine nu conteaza are placa video http://www.magiccomp...mi-p-13416.html

cum fac sa leg la pc cablu de programe din tv, monitor lg neavand tv tunner iar placa video neavand tv-out in schimb ambele au hdmi dvi etc.

Va rog sa ma ajutati !

Cu stima !

#2
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Păi nu legi că ce vrei tu nu se poate. Informațiile prin cablul HDMI (audio + video) circulă într-un singur sens, adică de la placa video de la PC la TV, nu și invers. El, televizorul, doar redă pe unul din canalele speciale HDMI (dacă ai mai multe, eu de exemplu la un TV am 3) ceea ce primește pe unul din porturile HDMI unde ai băgat tu cablul.

#3
jaxos

jaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.01.2007

View Postcezarica, on 23rd August 2010, 14:40, said:

Păi nu legi că ce vrei tu nu se poate. Informațiile prin cablul HDMI (audio + video) circulă într-un singur sens, adică de la placa video de la PC la TV, nu și invers. El, televizorul, doar redă pe unul din canalele speciale HDMI (dacă ai mai multe, eu de exemplu la un TV am 3) ceea ce primește pe unul din porturile HDMI unde ai băgat tu cablul.

Am inteles dar eu la acest monitor am un singur hdmi...legam calculatorul de monitor prin vga si cablu la tv cum il leg de monitor sau de unitate dak mai am dvi si hdmi chiar nu exista nici o posibilitate

#4
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 803
  • Înscris: 15.02.2004

View Postjaxos, on 23rd August 2010, 14:44, said:

Am inteles dar eu la acest monitor am un singur hdmi...legam calculatorul de monitor prin vga si cablu la tv cum il leg de monitor sau de unitate dak mai am dvi si hdmi chiar nu exista nici o posibilitate
Dacă am înțeles (de data asta) eu bine ce vrei să faci, atunci: placa video ~> monitor - DVI, placa video ~> TV => HDMI. Vezi să nu uiți să legi în interiorul calculatorului placa video la placa de sunet cu mufa din dotare.

#5
jaxos

jaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.01.2007

View Postcezarica, on 23rd August 2010, 14:52, said:

Dacă am înțeles (de data asta) eu bine ce vrei să faci, atunci: placa video ~> monitor - DVI, placa video ~> TV => HDMI. Vezi să nu uiți să legi în interiorul calculatorului placa video la placa de sunet cu mufa din dotare.


IMI LASI UN ID DE MESS SA VB MAI MULTE
TE ROG...

PT CABLURI NU STIU DE CARE...SA INTRE SI CABLU DE LA TV IN ALT CABLU SI AL MAI DEPARTE...OFFFF

#6
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Dar e simplu mă, mufele sunt total diferite și nu ai cum să greșești. Dacă nu ai cablurile te duci la un magazin (sau le ei de pe net) și ceri simplu cablu HDMI-HDMI și cablu DVI-DVI.

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.584
  • Înscris: 11.06.2010
Io din cate am inteles tu vrei sa vezi ProTV la monitorul LG LED. Pai n-ai cum din moment ce nici monitorul n-are tvtuner nici calculatorul.

Editat de Handicarpati, 23 august 2010 - 14:32.


#8
jaxos

jaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.01.2007
Asa vreau ! deci nu merge ....atunci dak schimb placa video si am tv out...merge calitatea e mai slaba sau sa cumpar tv tunner ??

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.584
  • Înscris: 11.06.2010
Tv-out n-are nici o treaba cu cablul tv. Tv-out e o iesire de standard vechi pe placa video cu care se poate vedea pe televizoare imaginea de la calculator.

Pt vizionarea programelor de televizor, antena1 si astea, iti trebuie tvtuner. Fie se cumpara separat si pus in calculator, sau se cumpara monitor cu tvtuner incorporat. Sau daca ai bani iti iei direct un TV LCD sau TV LED sau plasma :) .

Editat de Handicarpati, 23 august 2010 - 14:42.


#10
jaxos

jaxos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.01.2007
Credeam ca lg asta led are tv tunner incorporat...il duc inapoi...
Atunci as vrea sa fac conexiunea am acasa un sony bravia2  cu tot hdmi etc...si sa conectez pc la el...ma ajutati...ce fel de cabluri..placa video e intr-un link mai sus...

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.584
  • Înscris: 11.06.2010
Pai folosesti sony bravia 2 pt programe tv....la ce-ti mai trebuie altceva. Io le am pe toate in aceeasi camera , TV plasma langa monitor de calculator.

Sony bravia ala daca are intrare hdmi se conecteaza cu un cablu hdmi-hdmi la iesirea hdmi de pe placa ta video . (In acest fel imaginea de la calculator o sa fie transmisa la televizorul sony bravia, sa nu crezi ca se poate altceva)

Editat de Handicarpati, 23 august 2010 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate