Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

portare in VDF, catre cartela prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Gyzmok

Gyzmok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.11.2008
M-am lovit de un caz interesant: doresc portare din Cosmote in Vodafone si un angajat RelClienti imi zice, fara temei insa, ca portarea in VDF se poate face NUMAI catre un abonament!!!

mi s-a parut tare curios, mai ales ca nu am gasit (nu e exlcus sa nu fi cautat eu foarte bine) vreo limitare legala in acest sens.

Stie cineva ceva concret? Daca nu se poate, ce anume impiedica aceasta miscare?

NU ma intereseaza abonamentul, ci exclusiv prepay-ul, de aceea ma intereseaza sa-mi portez numarul si NU doresc achizitionarea unei cartele prepay "de la zero", ca sa zic asa.

Din ce descriu baietii aici si aici, in cele 2 linkuri, cam asa reiese, dar pare dubios sa poti face portarea de la un abonament NUMAI care un abonament, iar de la o cartela la un abonament, dar niciodata invers, exceptia fiind prepay catre prepay.

multam fain

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In general operatorii nu sint obligati sa PRIMEASCA portati deloc, pot sa te oblige sa faci abonament, un abonament anume, etc (asta e valabil si afara). Cum procedeaza exact Vodafone Romania nu stiu. Portabilitatea te asigura ca poti sa-ti IEI numarul daca gasesti o oferta mai buna, nu obliga pe nimeni sa iti ofere o oferta mai buna.

#3
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

View Postf300, on 21st August 2010, 13:36, said:

In general operatorii nu sint obligati sa PRIMEASCA portati deloc, pot sa te oblige sa faci abonament, un abonament anume, etc (asta e valabil si afara).
Hai sa iti spun un secret, dar ramane intre noi: nu te pot obliga la nimic, dar la nimic, cu atat mai putin sa trebuiasca sa iti faci un abonament dezavantajos din oferta actuala, cu minute nereportabile si restul.
Se aude acolo, in spate, la marketing? :thumbdown:


View Postf300, on 21st August 2010, 13:36, said:

Portabilitatea te asigura ca poti sa-ti IEI numarul daca gasesti o oferta mai buna, nu obliga pe nimeni sa iti ofere o oferta mai buna.
Nu daca. Ai dreptul sa iti iei numarul, sa pleci absolut unde vrei tu cu el, iar operatorul acceptor, daca vrea sa aiba inca un abonat/utilizator in retea (iar pe praful si scaderea asta de ARPU crede-ma ca sta cu mana intinsa in prag sa te primeasca), este liber sa iti faca o oferta avantajoasa. E drept ca nu e obligat, dar atat. In rest e o piata cat se poate de libera. :naughty:

Edited by danMembruAnonimescu, 21 August 2010 - 13:38.


#4
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008
Nu exista nicio restrictie cu privire la portarea de la cartela la cartela.
Du-te intr-un magazin, solicita o cerere de portare si depune-o.
Sa nu ii iei in seama daca vin cu comentarii si iti cer sa faci abonament. Se poata sa aiba ceva comision din asta. Daca nu vor sa-ti dea cererea nu mai stai de vorba cu respectivul si ceri sa vorbesti cu un superior sau poti incerca la ANPC sau OPC.
Bafta.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdan_ionescu, on 21st August 2010, 14:35, said:

Nu daca. Ai dreptul sa iti iei numarul, sa pleci absolut unde vrei tu cu el, iar operatorul acceptor, daca vrea
Asta-i foarte tare, deci ESTE cu daca.

In ceea ce priveste ANPC si OPC repet, asta e chestie INTERNA VODAFONE. Daca ei nu te vor nu ai ce-i face. Pe de alta parte am vazut niste linkuri de la Cosmote. Cosmote nu are nici o treaba! Trebuie sa vorbesti cu Vodafone daca te accepta sau nu!

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGyzmok, on 21st August 2010, 12:13, said:

M-am lovit de un caz interesant: doresc portare din Cosmote in Vodafone si un angajat RelClienti imi zice, fara temei insa, ca portarea in VDF se poate face NUMAI catre un abonament!!!

mi s-a parut tare curios, mai ales ca nu am gasit (nu e exlcus sa nu fi cautat eu foarte bine) vreo limitare legala in acest sens.

Stie cineva ceva concret? Daca nu se poate, ce anume impiedica aceasta miscare?

NU ma intereseaza abonamentul, ci exclusiv prepay-ul, de aceea ma intereseaza sa-mi portez numarul si NU doresc achizitionarea unei cartele prepay "de la zero", ca sa zic asa.

Din ce descriu baietii aici si aici, in cele 2 linkuri, cam asa reiese, dar pare dubios sa poti face portarea de la un abonament NUMAI care un abonament, iar de la o cartela la un abonament, dar niciodata invers, exceptia fiind prepay catre prepay.

multam fain
Mergi din nou in magazin si daca esti refuzat suna la *222 sau 0372022222-numar lung daca suni de pe alta retea si relatezi situatia din magazin dupa care ii ceri operatorului sa vorbeasca cu cel din magazin. Nu are nici un drept cel din magazin sa iti impiedice portarea direct pe prepaid.
Bafta.

#7
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostGyzmok, on 21st August 2010, 13:13, said:

M-am lovit de un caz interesant: doresc portare din Cosmote in Vodafone si un angajat RelClienti imi zice, fara temei insa, ca portarea in VDF se poate face NUMAI catre un abonament!!!

mi s-a parut tare curios, mai ales ca nu am gasit (nu e exlcus sa nu fi cautat eu foarte bine) vreo limitare legala in acest sens.

Stie cineva ceva concret? Daca nu se poate, ce anume impiedica aceasta miscare?

NU ma intereseaza abonamentul, ci exclusiv prepay-ul, de aceea ma intereseaza sa-mi portez numarul si NU doresc achizitionarea unei cartele prepay "de la zero", ca sa zic asa.

Din ce descriu baietii aici si aici, in cele 2 linkuri, cam asa reiese, dar pare dubios sa poti face portarea de la un abonament NUMAI care un abonament, iar de la o cartela la un abonament, dar niciodata invers, exceptia fiind prepay catre prepay.

multam fain


Buna,

Se poate porta:

   1. mobil la mobil, fix la fix
   2. postpaid la postpaid, prepaid la prepaid, postpaid la prepaid, prepaid la postpaid

Mai multe poti afla de aici https://www.vodafone...e/index.htm#id1

#8
alexb61

alexb61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 12.01.2010

View PostVodafone, on 23 august 2010 - 13:59, said:

Buna,

Se poate porta:

   1. mobil la mobil, fix la fix
   2. postpaid la postpaid, prepaid la prepaid, postpaid la prepaid, prepaid la postpaid

Mai multe poti afla de aici https://www.vodafone...e/index.htm#id1

Tocmai am vorbit cu o operatoare de la *222 si mi-a spus ca NU te poti muta de la abonamentul altui operator la cartela Vodafone.Trebuie intai sa treci de la abonamentul acelui operator la cartela lui si apoi poti sa ceri portarea la cartela Vodafone,deci merge doar de la prepaid la prepaid.
S-au schimbat regulile din 2010 pana acum ?

#9
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postalexb61, on 10 aprilie 2017 - 09:09, said:



Tocmai am vorbit cu o operatoare de la *222 si mi-a spus ca NU te poti muta de la abonamentul altui operator la cartela Vodafone.Trebuie intai sa treci de la abonamentul acelui operator la cartela lui si apoi poti sa ceri portarea la cartela Vodafone,deci merge doar de la prepaid la prepaid.
S-au schimbat regulile din 2010 pana acum ?

Felicitari, ai raspuns la un topic din 2010.Dupa 7 ani iti pot spune ca se pot face portari doar de la abonament la abonament si prepay la prepay.

#10
alexb61

alexb61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 12.01.2010

View Postandupustiu, on 10 aprilie 2017 - 09:14, said:

Felicitari, ai raspuns la un topic din 2010.Dupa 7 ani iti pot spune ca se pot face portari doar de la abonament la abonament si prepay la prepay.
Am luat in calcul ca-i un topic din 2010,am si mentionat asta in postare, am mizat pe faptul ca Vodafone inca exista si are un Helper viu si nevatamat aici pentru ca-i interesul lui.Acum sper, ca informatia data de tine sa nu fie corecta mai ales ca nu scrie Vodafone Helper pe tine, daca-i asa cum zici tu au gandit prost cand au schimbat regulile din...2010.

#11
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Ok, intamplator azi am facut si eu portare dinspre abonament Orange -> cartela Vodafone la un dealer Arsis si totul a decurs fara nici o problema. Deci cine umbla cu vrajeli ca nu se poate, trage doar pisica de coada si ar trebui raportati.
Ma enervasera astilalti care ma tot abureau cu o prelungire de contract ce nu mi-o mai serveau si pe act aditional incheiat la distanta si am zis pas, la numarul principal il duc inapoi la VDF dar pe cartela, nu mai vreau abonament si nici telefon ca am deja un S7, oricum sunt mult mai bune beneficiile la prepay decat la postpaid. Orange ziceau ca ma trec pe cartela abia pe 15 Mai, prea departe data, am zis ca vin la concurenta mai repede.

Edited by emanu900, 10 April 2017 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate