Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Greva generala in Franta - 7 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
dupa ce am reusit sa ma linistesc cu achizitionat bilete avion, rezervare apartament, am aflat si marea bomba: pe 7 septembrie se declanseaza in Franta greva generala.

eu urma sa ajung la Paris (impreuna cu mama, sot si copil) pe 8 septembrie pt un sejur de 6 zile.

sincera sa fiu, nici nu rea stiu ce sa fac, sunt un pic panicata: sa incerc sa cancelez ce mai pot anula (doar cazarea, drumul fiind asigurat de low cost nu se mai recupereaza) sau sa mer la risc (ceea ce nu prea imi convine, fiind cu ploduletul de nici 5 ani dupa mine).

sunt neagra de suparare........

ce sfaturi aveti?

Edited by m&m, 19 August 2010 - 17:50.


#2
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 xandra30, on 19th August 2010, 12:37, said:

.....
ce sfaturi aveti?
Atat timp cat avionul este asigurat, si o sa te aduca aici , o sa existe o solutie si pentru a ajunge de la aeroport pana in Paris , apoi pana la hotel o sa se gaseasca alta solutie , si tot asa. Din principiu , greva lor tine O ZI . Si, chiar daca o sa tina mai mult, nu o sa-ti afecteze vacanta. Francezii nu sunt chiar asa de prosti sa renunte la turisti (un venit important pentru tara lor) , indiferent de ce tip de greva fac. Gasesc ei solutii sa impace si capra si varza. Parerea mea, mai vazand grevele lor , NU renunta la concediu !

Edited by pirpy, 19 August 2010 - 12:57.


#3
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
asa e....... asta daca nu se anuleaza zborul (stiu ca au fost situatii cand aeroportul a fost inchis pe timpul grevelor, dar poate nu sunt bine informata eu).

o sa urmaresc pana atunci presa si probabil ca o sa stiu mai sigur cu putin timp inainte de a pleca.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 xandra30, on 19th August 2010, 13:37, said:

dupa ce am reusit sa ma linistesc cu achizitionat bilete avion, rezervare apartament, am aflat si marea bomba: pe 7 septembrie se declanseaza in Franta greva generala.

eu urma sa ajung la Paris (impreuna cu mama, sot si copil) pe 8 septembrie pt un sejur de 6 zile.

sincera sa fiu, nici nu rea stiu ce sa fac, sunt un pic panicata: sa incerc sa cancelez ce mai pot anula (doar cazarea, drumul fiind asigurat de low cost nu se mai recupereaza) sau sa mer la risc (ceea ce nu prea imi convine, fiind cu ploduletul de nici 5 ani dupa mine).

sunt neagra de suparare........

ce sfaturi aveti?
As verifica ce inseamna greva generala, ce servicii sunt afectate... Daca intra in greva controlorii de zbor sau personal aeroportuar (exceptand bagajistii), atunci ai o problema ca probabil aeroporturile vor fi inchise. Verifica daca sunt in greva RATP (Regia Autonoma de Transport a Parisului) ca asta iti va da dureri de cap la a te misca prin Paris, mai ales daca ai hotelul departe de centru. Si mai ales cat timp e anuntata - daca e o zi, nu cred ca e o drama majora, daca e vreo saptamana, atunci poti avea probleme (inclusiv cu atractiile de stat inchise)

#5
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Extras:

"AEROPORT
Manifestations grève 6, 7 septembre 2010, état transport aérien Air France, bus, train, métro SNCF, RATP France
Le Snes-FSU le premier syndicat des écoles, lycées et collèges, ainsi que de nombreux autres dans le domaine des transports notamment CFDT, CFTC, CGT, FO, Solidaires et UNSA appellent à une grande manifestation et à une grève générale le lundi 6 septembre et le mardi 7 septembre qui devraient paralyser une bonne partie de la France. De nombreuses annulations de vol et de retard d’avion sont à prévoir dans les aéroports en particulier chez Air France ainsi que dans les transports en communs en Ile de France et en en province, au niveau du trafic des TER, bus, métro RATP, RER A, RER B, trains de grandes lignes TGV, Eurostar, Thalys et trains régionaux dans les grandes villes comme Paris, Marseille, Lyon, Lille, Bordeaux, Toulouse, Strasbourg et Nice. Nous ferons le point sur les prévisions de l’état du trafic pour les journées du 06/09 et 07/09/10 dès que nous aurons plus d’élément d’information."

din sursa: http://www.buzz-info...s/aeroport.html

Asa ca nu cred ca e de gluma pentru cine are drum in zilele acelea :console:

#6
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Eu am fost in Iunie la Paris o saptamana si a fost o greva generala la trenurile ce fac legatura cu Disneyland-ul (RER parca se cheama). Am fost la Disneyland o zi mai devreme si gata. La Paris nu e ca la Romanica. Nu ramai in drum. Mergi linistita si bucura-te de sejur. Tot in aceeasi perioada a fost parada gay dar nici aia nu m-a deranjat desi au trecut la 20m de strada unde eram cazat (Rue de Huchette).

#7
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007

 Lizicat, on 20th August 2010, 10:34, said:

Extras:

"AEROPORT
Manifestations grève 6, 7 septembre 2010, état transport aérien Air France, bus, train, métro SNCF, RATP France
Le Snes-FSU le premier syndicat des écoles, lycées et collèges, ainsi que de nombreux autres dans le domaine des transports notamment CFDT, CFTC, CGT, FO, Solidaires et UNSA appellent à une grande manifestation et à une grève générale le lundi 6 septembre et le mardi 7 septembre qui devraient paralyser une bonne partie de la France. De nombreuses annulations de vol et de retard d’avion sont à prévoir dans les aéroports en particulier chez Air France ainsi que dans les transports en communs en Ile de France et en en province, au niveau du trafic des TER, bus, métro RATP, RER A, RER B, trains de grandes lignes TGV, Eurostar, Thalys et trains régionaux dans les grandes villes comme Paris, Marseille, Lyon, Lille, Bordeaux, Toulouse, Strasbourg et Nice. Nous ferons le point sur les prévisions de l’état du trafic pour les journées du 06/09 et 07/09/10 dès que nous aurons plus d’élément d’information."

din sursa: http://www.buzz-info...s/aeroport.html

Asa ca nu cred ca e de gluma pentru cine are drum in zilele acelea :console:

asa ma gandeam si io  :confuzzled:  :deadtongue:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate