Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 

Unelte,Scule,Utilaje,Procedee de lucru

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1345 răspunsuri în acest subiect

#127
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 17.07.2008

Vizualizare mesajmatzu_2003, pe Aug 19 2008, 14:44, a scris:

dupa cum v-am promis iata si cateva din sculele pe care le-am achizitionat astazi de la un dealer din orasul meu
rotopercutorul nu il avea asa ca s-a dat comanda pentru aducerea lui bosch gbh 2-26 dre

de unde le-ai luat ? din ce oras?
si la ce bani?

#128
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

Vizualizare mesajpaulsistefy, pe Aug 19 2008, 15:50, a scris:

de unde le-ai luat ? din ce oras?
si la ce bani?

de la un dealer bosch singurul de la mine din oras
bosch gsr 6-45 te  600 ron    
bosch gbm 6 re 450 ron
bosch gsb 20-2 re 750ron
iar bosch gbh 2-26 dre aprox 850 ron care il ridic maine

#129
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 19.07.2007
Pai acum nu esti in S.U.A?

#130
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

Vizualizare mesajadi_master, pe Aug 19 2008, 16:33, a scris:

Pai acum nu esti in S.U.A?

fratemiu care s-a reintors in tara mi le-a cumparat
eu sunt pe baricade aici
si m-am hotarat sa merg pe toata linia cu bosch

Editat de matzu_2003, 19 august 2008 - 16:37.


#131
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 17.07.2008

Vizualizare mesajadi_master, pe Aug 19 2008, 15:33, a scris:

Pai acum nu esti in S.U.A?

adi acum ai inteles si sensul intrebarii mele...eu vazand pozele am vazut certificatul de garantie in romana si cum el posteaza in sua mi-am pus si eu intrebarea dar...ma rog acum fiecare are dreptul sa ramana anonim si sa spuna ca este de unde vrea si unde vrea...

#132
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Nu rade de profilu ala ca-i unul dintre cele mai bune din toate punctele de vedere si se numeste OMEGA.
In rest cum vreti voi si-apoi mancam. :band:

pt MATZU

Vizualizare mesajpaulsistefy, pe Aug 19 2008, 16:46, a scris:

adi acum ai inteles si sensul intrebarii mele...eu vazand pozele am vazut certificatul de garantie in romana si cum el posteaza in sua mi-am pus si eu intrebarea dar...ma rog acum fiecare are dreptul sa ramana anonim si sa spuna ca este de unde vrea si unde vrea...
Al naibii si eu tot acolo m-am uitat indelung si fara sa-nteleg nimic.
Ca sa vezi MISTERUL. :bigeyed:

#133
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008
e acum este bine ca a-ti inteles toata problema :coolspeak:

#134
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 17.07.2008

Vizualizare mesajmatzu_2003, pe Aug 19 2008, 18:06, a scris:

e acum este bine ca a-ti inteles toata problema :coolspeak:

da dar stii ce nu inteleg eu?...de ce le-ai luat din romania?ca presupun si nu cred ca ma insel ...acolo sunt mai ieftine totusi ...si inca o chestie ...ele nu sunt facute ptr europa de est ...ca mai toate produsele care sunt fabricate special ptr partea asta de europa sunt mai slab calitative..

#135
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 17.07.2008

Vizualizare mesajpaulsistefy, pe Aug 19 2008, 19:24, a scris:

da dar stii ce nu inteleg eu?...de ce le-ai luat din romania?ca presupun si nu cred ca ma insel ...acolo sunt mai ieftine totusi ...si inca o chestie ...ele nu sunt facute ptr europa de est ...ca mai toate produsele care sunt fabricate special ptr partea asta de europa sunt mai slab calitative..
In ceea ce zici singurul adevar e ca folosesti litere, inseamna ca si mama cand ne-a fabricat pe toti din partea asta a folosit materiale mai slabe calitativ si din cauza asta am iesit cu toti romani ca daca nu ieseam spanioli, italieni,francezi , americani ,canadieni sau cine mama naibii stie ce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:  :D  :lol:
Idea e interesanta merita dezbatuta pe un topic special.

Vizualizare mesajpaulsistefy, pe Aug 19 2008, 19:24, a scris:

da dar stii ce nu inteleg eu?...de ce le-ai luat din romania?ca presupun si nu cred ca ma insel ...acolo sunt mai ieftine totusi ...si inca o chestie ...ele nu sunt facute ptr europa de est ...ca mai toate produsele care sunt fabricate special ptr partea asta de europa sunt mai slab calitative..
scriu inca o data ca nu se vede o parte
,,am iesit cu totii romani ca daca nu ieseam,,

#136
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

Vizualizare mesajpaulsistefy, pe Aug 19 2008, 20:24, a scris:

da dar stii ce nu inteleg eu?...de ce le-ai luat din romania?ca presupun si nu cred ca ma insel ...acolo sunt mai ieftine totusi ...si inca o chestie ...ele nu sunt facute ptr europa de est ...ca mai toate produsele care sunt fabricate special ptr partea asta de europa sunt mai slab calitative..


facand o diferenta intre ce este in romania la ora  actuala ma refer aici la tot ce inseamna masini electrice  in romania sunt cu mult mai bune....asta este parerea mea care am lucrat si in romania si aici cu majoriatatea sculelor electrice
am lucrat aici cu un 2-24 made in usa si un 2-24 made in germany si ceea ce iti pot spune este ca sunt diferente enorme intre ele ma refer la percutie
cel facut in europa era adus aici cu tensiune de alimentare de 220v si lucram cu el pe transformator iar celalat made in usa la reteaua locala 110.rupea burghie de 6 intr-o veselie....nu dadeai mai mult de 10 gauri si rupea burghiul.... am cumparat la burghie de m-am saturat ctred ca vreo 15 buc si burghie de marca (hilti)iar dupa aceeia am bagat in functiune celalat rotopercutor 220v si diferenta de la cer la pamant nu burghie rupte,nu nervi
acel 2-24 made usa nu ajungea nici la 75% din performantele celui la 220 made in germany....iar acesta cu calitativul mie nu mi se pare nimika deosebit la raport calitate pret la sculele electrice ma refer aici dai bani mai putini dar nici performante maxime nu ajungi sa ai cu scula respectiva......
eu am lucrat in romania cu scule fff multe si aici la fel si de acceia imi permit sa fac comparatiile astea care sunt justificate.....pentru ca multi de aici imi spun ca in europa nu gasesti lucruri de calitate ca aici in state dar se inseala ca multi vorbesc in necunostinta de cauza ei nelucrand cu scule electrice in romania si din acest motiv nu pot face diferente intre ele
plus ca chiar daca le-as fi luat de aici iesiam mult mai ieftin dar nici satisfacut plus ca trebuia sa cumpar un transformator de cateva mii de wati sa poata tine sculele intr-o lucrare si  este destul de dificil sa te plimbi cu transformatorul dupa tine
de aici nu am cumparat decat scule de mana care sunt pozate in inceputul topicului
i-am esplicat lui adi dc am ales sa cumpar din romania si nu din state
iar acesta cu calitatea este un mit scos de nustu cine si sti cum este pana nu vii aici nu te convingi asa ziceam si eu dar am vazut ce le poate capul

#137
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008
iata si bosch-ul gbh 2-26 made in germany luat azi cu 8ooron
celelalte scule bosch sunt made in  switzerland  .....deci am scapat de chinezisme

Fișiere atașate



#138
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 17.07.2008

Vizualizare mesajmatzu_2003, pe Aug 20 2008, 16:21, a scris:

iata si bosch-ul gbh 2-26 made in germany luat azi cu 8ooron
celelalte scule bosch sunt made in  switzerland  .....deci am scapat de chinezisme
O bijuterie . Ma numesc BOGDAN pt toata lumea nu doar pt prietenii mei :lol:

#139
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008
o intrebare pentru profesionisti
cum montati marmura sau granit pe pardoseli ce tehnici aplicati....tipologia acestei lucrari
bogdan...adi....?
ca aici la mine inca se foloseste tehnica comunista
nu se toarna sapa
membrana fono-izolanata,adeziv,diferenta de nivel se regleaza cu mortar asezat cu mistria,pe placa de marmura sau granit iar adeziv.....
adezivul in functie de culoarea marmurei sau granitului
daca este de culoare deschisa se foloseste adeziv alb daca este inchis la culoare(marmura sau granitul) adeziv negru.......

Editat de matzu_2003, 22 august 2008 - 00:33.


#140
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 17.07.2008

Vizualizare mesajmatzu_2003, pe Aug 22 2008, 00:32, a scris:

o intrebare pentru profesionisti
cum montati marmura sau granit pe pardoseli ce tehnici aplicati....tipologia acestei lucrari
bogdan...adi....?
ca aici la mine inca se foloseste tehnica comunista
nu se toarna sapa
membrana fono-izolanata,adeziv,diferenta de nivel se regleaza cu mortar asezat cu mistria,pe placa de marmura sau granit iar adeziv.....
adezivul in functie de culoarea marmurei sau granitului
daca este de culoare deschisa se foloseste adeziv alb daca este inchis la culoare(marmura sau granitul) adeziv negru.......
Eu nu te pot ajuta caci marmura mi-o pune un marmolist nu ma bag eu sa iau painea de la gura altora. Pun marmura eu cand fac un ap de parchet.

#141
adi77ve

adi77ve

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 09.07.2008
salutare tuturor.

   Am si eu o problema si apelez la sfaturile voastr.
   Am un perete in baie placat cu rigips normal de 12,5 mm.Doresc sa stiu daca este OK placarea acestuia cu faianta.Acest perete cuprinte si una din laturi a cabinei de dus.Va rog foarte mult sa=mi dati detalii....


    Multumesc mult.

#142
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 19.07.2007
placile normale nu rezista la umiditatea din baie,mai akes ca este o parte a cabinei de dus
monteaza placa verde si poti placa linistit,aplici un chit de rost impermeabil se ex:Ceresit CE40 sau CE43 si e totul ok!
nu placa pe placi normale ca o sa ai probleme pe viitor

#143
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008
DETALII DE EXECUTIE A PERETELUI....CORECT EXECUTAT IN CONDITII DE UMEZEALA SI PLACAREA ACESTUIA CU PLACI CERAMICE


este exculusa placarea acelui perete cu fainta deoarece placa normala de gips carton nu rezista in conditii de umezeala mai ales ca este parte a cabinei de dus....


mai intai de toate sa ajungem la placa de gips carton sa iti explic de structura.
STRUCTURA METALICA.....se realizeaza o structura cu interaxul profilelor de montaj la 40 cm (cd...cw depinde de situatia in care se incadreaza peretele....)
MONTAJUL PLACILOR DE GIPS CARTON....se  va efectua o placare dubla cu placi de gips carton contra umezelii dupa cum urmeaza:primul strat se vor aseza placile longitudinal iar cel de al doilea strat placile se vor aseza transversal
primul strat de placi se vor prinde in suruburi de gips-carton tn-25 distanta intre ele de aprox. 40cm
al doilea strat de placi se vor prinde in suruburi de gips carton tn-35 distanta intre ele de aprox.18cm
dupa terminarea acestei operatiuni se va trece la aplicarea unei benzi de fibra peste toate imbinarile existente al acelui perete si un strat de adeziv peste acestea...
A nu se uita mascarea  tuturor tevilor cu protectie fono-izolanta in cazul in care peretele corespunde cu o camera(vata minerala ca material fono-izolant)

sau poti placa cu placi BETONYP un singur strat pe acelasi tip de structura suruburi tn-25 distanta intre ele aprox.18cm si operatiunea cu adezivul(banda fibra si adeziv) dar in acest caz iesi mai scump din punct de vedere financiar....


chit de rosturi din categoria celor ce rezista la umezeala(impermeabil) ceea ce a si recomandat bunul meu prieten ADI
cu placa normala in timp or sa apara probleme din cauza umezelii

Editat de matzu_2003, 23 august 2008 - 01:10.


#144
dorelcaransebes

dorelcaransebes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 23.10.2007
ar fi bine sa schimbi rigipsul cu placa verde ori de ciment, dar daca chiar vrei sa rezolvi problema fara sa faci asta exista o membrana izolanta se numeste Kerdi, e germana, dar e f. buna, o lipesti cu ciment - adeziv pe baza poly si peste poti pune faianta

Fișiere atașate


Editat de dorelcaransebes, 29 august 2008 - 19:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate