Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Simptome dupa raceala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Salut! Am fost la mare cam acum o saptamana si am facut o baie noaptea imbracat cu un tricou cu care am stat imbracat pana am ajus la hotel (m-a cam luat putin vantul). A doua zi am racit bine, dar dupa vreo 3 zile nu mai imi curge nasul, in schimb am ramas cu o tuse nu foarte puternica care nu prea mai ma lasa. La inceput era uscata, apoi am inceput sa expectorez, iar azi m-am fortat putin sa dau afara ce avem in gat si am observat un firisor de sange in sputa. Precizez ca pe toata durata racelii nu am facut febra. Aveti idee de unde a-r putea fi? Sa se fi rupt vre-un capilar de pe trahee de la atata tuse? Multumesc!

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Nu vreau eu sa zic nimic, dar cam asa a facut un vecin cand a luat meningita. A inceput sa tuseasca firicele mici de sange, apoi bucatele moi pana cand a inceput sa tuseasca bine sange, si a chemat nevasta ambulanta ... dar, din fericire, e bine acum.

Edited by reovel, 17 August 2010 - 16:47.


#3
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Sper sa nu ma fac cu vreo boala grea ca nu e de bine in perioada asta (am de dat doua restante la facultate). Simptome ciudate nu am (zic ca e normal sa expectorezi dupa raceala, dar nu cu sange), de fumat nu fumez si nu am mai patit asa niciodata. Mai stau o zi doua sa vad cum evolueaza starea, daca se agraveaza ma duc sa stau de vorba cu un medic.

#4
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Dute pana la medicul de familie daca ai de ala sau daca il cunosti macar ca nu te mananca. Sau stai poate faci o bronho-pneomonie si stai 2 saptamani in spital sau mai stiu eu ce complicatii poti face.

#5
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Am sa ma duc, dar acum sunt la tara cu parintii ca sunt in concediu (locuiesc in Ploiesti). Mai stau pana maine sa vad ce mai patesc daca contiunua starea o tulesc la medic ca nu vreu sa stau in spital nici 5 minute. Pneumonie nu cred ca am (cu toate ca au cam fost conditii sa se instaleze - tricou ud batut de vand) pentru ca nu am facut febra, simptomele ce le-am avut pana acum au fost de raceala usoara, dar vad ca s-au agravat. Pe masura ce timpul trece tusesc din ce in ce mai rar si din cauza asta am zis sa mai stau.

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E foarte posibil să se fi rupt vreun capilar, dacă spui că te-ai forțat să tușești.

#7
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Am mai tusit, dar nu au mai aparut urme de sange. O sa iau spre seara niste Tusin Forte pentru ameliorarea tusei ca de cateva zile nu trec zece minute fara sa am o repriza de tusit. Multumesc pentru promptitudinea dovedita. Numai bine!

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Tusin să iei doar dacă tusea e seacă! Dacă expectorezi, ia ceva de genul Mucosolvan sau ACC!

#9
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Din proprie experienta, sangele (acele firisoare) pot proveni din nas, acestea fiind eliminate prin tuse. Cand am avut epistaxis (evident au aparut si firisoare de sange in sputa), vitamina K e foarte ok. (mai ales ca este un anti-hemoragic).

Iti curge sange din nas? Poti verifica pe o bucata de servetel alb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate