Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Casuta Noastra.......

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 05.01.2008

View Postbummer, on 13th August 2010, 20:48, said:

am o dilema
oare ma pot intzelege cu oamenii de la betoane sa le platesc fara tva? stiti ceva?
se poate face fro misculatie?
nu cred
e foarte riscant pt ei
exista asa zisii soferi care dau mai ieftin,dar nu  ai garantia tipului e beton

#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

Quote

oare ma pot intzelege cu oamenii de la betoane sa le platesc fara tva? stiti ceva?
se poate face fro misculatie?
vad ca ma costa cel mai mult betonu si cu fierul cel putin asa la prima vedere
unii fac, unii nu fac.
dar daca fac, nu dau acte la mana (facturi, avize, certificate...).
iar daca nu dau acte si ai nevoie de ele...eeeh se schimba treaba.
noi, colectivul de bagatori de seama, nu incurajam evaziunea si nici eludarea proiectului, dar daca se poate face vreo economie in finante, in vreun fel, ea e binevenita...

Edited by casuta_papusilor, 13 August 2010 - 21:22.


#21
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.11.2003

View Postcasuta_papusilor, on 13th August 2010, 21:54, said:

unii fac, unii nu fac.
dar daca fac, nu dau acte la mana (facturi, avize, certificate...).
iar daca nu dau acte si ai nevoie de ele...eeeh se schimba treaba.
noi, colectivul de bagatori de seama, nu incurajam evaziunea si nici eludarea proiectului, dar daca se poate face vreo economie in finante, in vreun fel, ea e binevenita...


dap, asa ma gandeam si eu la faza cu avize si certeficate. ar fi cam pacat sa imi iau teapa chiar cu baza casei
multam

ca tot suntem la categoria punem intrebari cititorilor :naughty:

cam cat este manopera sapatura mecanizata mc si sapatura mecanica mc
ca am 2 cotatii in care un ma costa odata 140 mil si odata 40 mil cam ciudat :confuzzled:

cam la 349 mc din care 300 mecanizat

#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbummer, on 13th August 2010, 22:39, said:

dap, asa ma gandeam si eu la faza cu avize si certeficate. ar fi cam pacat sa imi iau teapa chiar cu baza casei
multam
baza...ca baza, ca e in pamant, dar stalpii, grinzile si planseele reprezinta scheletul casei, cel care ti-o tine in picioare.
daca n-ai baza pe ele, casa e doar pentru vanzare.
dar daca stai cu copiii tai in ea, trebuie multa atentie.
eu nu zic ca un beton luat fara tva e din start naspa.
chiar poate fi excelent, dar nu poti trage pe nimeni la raspundere pentru el in caz ca ajungi la vreun "scandal".
si cazurile n-au fost putine...
nici economia nu-i de lepadat, de la un nivel al cheltuielilor in sus, iar e drept.
trebuie cumpanit si analizat cu grija.

pe de alta parte, cate case au fost facute cu beton la lopata, vartelnita, si care au doar parfum de ciment in beton, iar e alta treaba...
si nu-si mai fac nici o problema cei care le-au cumparat, la gata sau la rosu, pe bani enormi, si locuiesc fericiti in ele...

Edited by casuta_papusilor, 13 August 2010 - 22:00.


#23
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.11.2003

View Postcasuta_papusilor, on 13th August 2010, 22:59, said:

baza...ca baza, ca e in pamant, dar stalpii, grinzile si planseele reprezinta scheletul casei, cel care ti-o tine in picioare.
daca n-ai baza pe ele, casa e doar pentru vanzare.
dar daca stai cu copiii tai in ea, trebuie multa atentie.
eu nu zic ca un beton luat fara tva e din start naspa.
chiar poate fi excelent, dar nu poti trage pe nimeni la raspundere pentru el in caz ca ajungi la vreun "scandal".
si cazurile n-au fost putine...
nici economia nu-i de lepadat, de la un nivel al cheltuielilor in sus, iar e drept.
trebuie cumpanit si analizat cu grija.

pe de alta parte, cate case au fost facute cu beton la lopata, vartelnita, si care au doar parfum de ciment in beton, iar e alta treaba...
si nu-si mai fac nici o problema cei care le-au cumparat, la gata sau la rosu, pe bani enormi, si locuiesc fericiti in ele...


e vb de familie nu e vb de bisnita - ziceam ca poate exista un ocolis -  dar nu fac rabat la betoane ca stiu ce inseamna, mai ales daca nu am nici o garantie
nu fac compromisuri

#24
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ocolis exista, dar nu esti sigur pe el.
nu esti sigur nici pe betonul oficial, totmereu, sa stii!
hartia suporta orice pe ea, chiar si rahat uman! ca nu pot sa-i zic cacat, ca nu-i frumos...

#25
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postbummer, on 12th August 2010, 11:15, said:

\
multam la fel(bafta)
asa zic si eu ca nu este imposibil, mai ales ca lumea din jur se misca bine - apropo de jurnalul tau - ati avansat super repede
imi poti despre fier beton si beton de unde si cam cati banuti?

nu mi se pare mare casa avand in vedere ca vor sta 2 familii si inca un apartament la parter


Fierul l-am luat de la B-uc, cu 2.6 lei cu tva fasonat. L-am platit ptr toata casa deodata.

#26
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.11.2003

View Postcasa_din_vis, on 14th August 2010, 08:23, said:

Fierul l-am luat de la B-uc, cu 2.6 lei cu tva fasonat. L-am platit ptr toata casa deodata.

multam, si a fost ok cu fasonatul, ca au mai fost prb cu transportul, s-a stricat in timpul acetuia
sau este mai ok sa vina fasonat? decat sa il fasonezi ulterior?

#27
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postbummer, on 14th August 2010, 08:20, said:

multam, si a fost ok cu fasonatul, ca au mai fost prb cu transportul, s-a stricat in timpul acetuia
sau este mai ok sa vina fasonat? decat sa il fasonezi ulterior?


Pentru noi a fost mai bine fasonat, l-au adus taiat exact cat era trecut pe extras de fier. Transportul era ok. Chiar ieri au adus inca o parte de fier. Dar nu sunt tare seriosi, am avut o problema cu ei, am scris la mine in jurnal. Trebuie sa ii iei mai tare, ca sa-ti aduca la timp fierul, ca altfel ajungi sa astepti si o sapt-2 pana ti-l pregatesc.

#28
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.11.2003
asa cum am propmis atasaez planuri ale arhitectilor
ce spuneti?

Attached Files



#29
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.11.2003

View Postcasa_din_vis, on 14th August 2010, 09:39, said:

Pentru noi a fost mai bine fasonat, l-au adus taiat exact cat era trecut pe extras de fier. Transportul era ok. Chiar ieri au adus inca o parte de fier. Dar nu sunt tare seriosi, am avut o problema cu ei, am scris la mine in jurnal. Trebuie sa ii iei mai tare, ca sa-ti aduca la timp fierul, ca altfel ajungi sa astepti si o sapt-2 pana ti-l pregatesc.

am citit ce patisi da te-ai descurcat,
am vazut ca mi-ai raspuns in jurnalul tau, dar cand ai cum sa tragi un ochi in devizul tau la sapatura sa imi spui si mie cam cat a fost si pe ce suprafata
multam

#30
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
oricum, sapatura de acasa nu seamana cu cea din targ, dar poti sa ai un termen de comparatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate