Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Casuta Noastra.......

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#1
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003
m-am gandit ca daca ma apuc de facut o casuta trebuie sa fiu in ton cu lumea si sa deschid si eu un jurnal al constructiei
(ca de cel al aprobarilor m-am saturat inainte sa ma apuc de el)

am nevoie de multe informatii si de experienta voastra(cei care au trecut prin asa ceva sau cei care se ocupa cu construitul)
pt ca nu am mai facut asa ceva, ma mai pricep despre una alta dar....


casa este S+P+1+M. Amprenta aprox 210 fara terasa.
locatia: comuna Berceni, undeva inainte de a incepe casutele mai vechi pe partea dreapta( str. george toparaceanu)

entru inceput  am terenul(753mp) proiectul si autorizatia de construire(e ca si luata)

casa este pentru 2 familii iar parterul este impartit in 3, la mijloc fiind un apartament

vreau ca anul acesta sa reusesc sa aduc casa la cota0,
as dori pentru inceput pareri daca este ok sa treaca iarna in acest stadiu peste ea

mai jos cateva poze cu visul nostru:

Fișiere atașate



#2
mozesrozes

mozesrozes

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 10.08.2010
Foarte frumos...

O singura recomandare daca se poate, incearca sa acoperi macar partial curtea engleza iar treptele care coboara sa inceapa de la cota 0 nu de la cota trotuarului pentru a nu avea probleme in perioadele ploioase....

#3
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003
am notat cota0 pt trepte, iar curtea engleza ce vrei sa spui prin a acoperi curtea engleza

mai atasez si cate ceva din fundatie daca are cineva timp sa isi arunce un ochi peste ele si sa isi dea cu parerea

Editat de septimiu80, 11 august 2010 - 18:08.
atasamente cu cartus


#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

 bummer, on 11th August 2010, 16:36, said:

vreau ca anul acesta sa reusesc sa aduc casa la cota0,
as dori pentru inceput pareri daca este ok sa treaca iarna in acest stadiu peste ea
e ok, dar trebuie sa feresti mustatile (jontarile), care ies din placa, de apa (ploaie, zapada)

 bummer, on 11th August 2010, 16:36, said:

mai jos cateva poze cu visul nostru:
vise placute!
o sa incercam sa-ti facem cosmarul santierului cat mai usor.

PS. dumneata esti un om batran aici pe softpedia

Editat de casuta_papusilor, 11 august 2010 - 17:56.


#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008

 bummer, on 11th August 2010, 18:37, said:

mai atasez si cate ceva din fundatie daca are cineva timp sa isi arunce un ochi peste ele si sa isi dea cu parerea
1editeaza pdf, stergand datele de identificare proiectant, arhitect etc. postarea altfel contravine regulamentului, vezi aria de jurnale, regulament.
salveaza-le ca o singura arhiva zip. este mult mai usor pentru cei interesati sa descarce o arhiva in loc de 17 planse.
nota:
ai o casa MARE 30x9m pe nivel... e interesant sa vedem si plansele de arhitectura.

Editat de septimiu80, 11 august 2010 - 18:16.


#6
clia

clia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 02.06.2010
Frumoasa casa, dar pentru asa ceva parerile forumistilor sunt folositoare dar nu suficiente, trebuie sa ai arhitect, structurist, diriginte de santier si executant bun.

#7
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003
revin cu plansele si cu scuzele de rigoare(le-am facut jpeguri si arhivat si sters ce trebuia)

ce am bun este asa: arhitect, structurist,instalatori am f bune detalii ale casei

lipsesc deocamdata dirigintele de santier si executant bun care cred ca ar trebui sa vina la pachet(snt in cautare)
poate aveti si cunoasteti ceva bun pt asta(astept pe pm)

am nevoie si de discutii despre problemele aparute unora si altora pt ca sunt constructive
si de sfaturi cum sa fac sa ma intzeleg si cu capra si cu varza

nu e doar un mic shopping la mall

e un proiect al naibii de complex si costisitor, si daca mai apar si neprevazutele incerc sa le fac sa fie cat mai putine

o sa postez si planurile arhitectilor

sfaturi legate de beton si fier beton? de unde, cam cat e pretul va rog

Fișiere atașate



#8
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
daca n-ai un constructor care stie sa citeasca bine planurile si sa si stie si sa vrea sa le faca bine, e nasol.
dirigul, la fel. cunoscator si cat de cat interesat de un lucru facut bine.
structuristul chemat la verificat fazele inainte de ingroparea lucrarilor.
discutii cu ei in timpul lucrarilor.

altfel lucrurile se vor desfasura, oricum, cu o viteza mult mai mare decat poti reactiona tu la timp, daca nu esti bine organizat si cat de cat informat despre ce si cum trebuie sa se intample pe santierul tau.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.325
  • Înscris: 17.03.2009

 bummer, on 11th August 2010, 20:35, said:

revin cu plansele si cu scuzele de rigoare(le-am facut jpeguri si arhivat si sters ce trebuia)
ce am bun este asa: arhitect, structurist,instalatori am f bune detalii ale casei
Planurile instalatiei electrice nu le ai?

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

 bummer, on 11th August 2010, 16:36, said:

locatia: comuna Berceni, undeva inainte de a incepe casutele mai vechi pe partea dreapta( str. george toparaceanu)
sa traiesti vecine  :lol:
prima casa pe dreapta pe toparceanu e a mea ,aia neterminata si cu multe masini in tentativa aia de curte
hai ca la anul ne vedem (mai trec si acum din cand in cand pe acolo ) ca o sa trebuiasca sa o termin si pe aia
spor la construit si sper sa-ti gasesti un constructor serios
apropo eu trebuie sa am si studiul geo ( ca nu tin minte sa-i fi dat foc ) daca ai nevoie de dansul ,spune ---macar incepi si tu cu o economie ca apoi ai unde sa cheltui banii

#11
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003

 petre69, on 11th August 2010, 22:07, said:

sa traiesti vecine  :lol:
prima casa pe dreapta pe toparceanu e a mea ,aia neterminata si cu multe masini in tentativa aia de curte
hai ca la anul ne vedem (mai trec si acum din cand in cand pe acolo ) ca o sa trebuiasca sa o termin si pe aia
spor la construit si sper sa-ti gasesti un constructor serios
apropo eu trebuie sa am si studiul geo ( ca nu tin minte sa-i fi dat foc ) daca ai nevoie de dansul ,spune ---macar incepi si tu cu o economie ca apoi ai unde sa cheltui banii


- din pacate am facut studiu geo mai demult:(, am cautat atunci prin vecini da' nu am gasit pe nimeni pacasa si imi trebuia
acum caut sa fac un put(era buna economia, merci frumos)
- mai ai fro casa terminata sa intzeleg?
- ramasesi fara monetar vecine? de nu ai terminat?
- nu iti iei si tu chirie de la baetii aia cu multe masini(apropo ce biznis fac ei acolo cu masinutele alea de franta?)
stii frun putar ceva prin zona?


 anaki, on 11th August 2010, 22:04, said:

Planurile instalatiei electrice nu le ai?


le am, mai trebuiesc bibilite un pic

 petre69, on 11th August 2010, 22:07, said:

sa traiesti vecine  :lol:
prima casa pe dreapta pe toparceanu e a mea ,aia neterminata si cu multe masini in tentativa aia de curte
hai ca la anul ne vedem (mai trec si acum din cand in cand pe acolo ) ca o sa trebuiasca sa o termin si pe aia
spor la construit si sper sa-ti gasesti un constructor serios
apropo eu trebuie sa am si studiul geo ( ca nu tin minte sa-i fi dat foc ) daca ai nevoie de dansul ,spune ---macar incepi si tu cu o economie ca apoi ai unde sa cheltui banii


aaaaaaaa, sunt curios, tu ai facut masuratori, ai chemat echipa sa iti faca studiul topo, adica  sa masoare niste puncte care sa se pupe cu alea pe care le-ai scos de la OCPi aia cu cadastru de pe kiselef sau te-ai aliniat cu gardul dupa vecini?
ca la mine trebe dupa masuratoare trebe sa isi mute vecinu din spate gardu cam 1m si ceva ca e in teren la mine constructia lui:(
ca aia de la primarie cand s-au inceput constructiile pacolo au cam busit masuratorile cu firma care le-a facut la vremea respectiva si acum ii pune pe fiecare in parte sa isi masoare unde trebe sa isi puna gardu ca altfel ti-l darama daca nu pica la fel cum e in acte

si daca ai acea foaie de masuratori poate mi-o arati si mie

#12
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003

 casuta_papusilor, on 11th August 2010, 17:56, said:

e ok, dar trebuie sa feresti mustatile (jontarile), care ies din placa, de apa (ploaie, zapada)


vise placute!
o sa incercam sa-ti facem cosmarul santierului cat mai usor.

PS. dumneata esti un om batran aici pe softpedia

ai idee cum as putea sa le protejez - o solutie ceva, sa le dau cu vopsea zincata?

#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008

 bummer, on 12th August 2010, 02:00, said:

ai idee cum as putea sa le protejez - o solutie ceva, sa le dau cu vopsea zincata?
nu vopsea zincata. Sunt solutii, o cautare cu gogu te poate dumirii. Nu sunt scumpe deci poti considera problema rezolvata, concetreaza-te pe gasirea dirigintelui, constructorului, finantelor... lucarile hard, protejarea pe timp de iarna intra la lucrari soft. :peacefingers:

#14
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Mult succes cu constructia! :thumbup:
Ai casa mare, chiar foarte mare!Si noi construim o casa destul de mare, si deja avem dureri de cap, dar nu e imposibil!

#15
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003

 casa_din_vis, on 12th August 2010, 09:50, said:

Mult succes cu constructia! :thumbup:
Ai casa mare, chiar foarte mare!Si noi construim o casa destul de mare, si deja avem dureri de cap, dar nu e imposibil!

\
multam la fel(bafta)
asa zic si eu ca nu este imposibil, mai ales ca lumea din jur se misca bine - apropo de jurnalul tau - ati avansat super repede
imi poti despre fier beton si beton de unde si cam cati banuti?

nu mi se pare mare casa avand in vedere ca vor sta 2 familii si inca un apartament la parter

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

 bummer, on 11th August 2010, 23:25, said:

- mai ai fro casa terminata sa intzeleg?
- ramasesi fara monetar vecine? de nu ai terminat?
- nu iti iei si tu chirie de la baetii aia cu multe masini(apropo ce biznis fac ei acolo cu masinutele alea de franta?)
stii frun putar ceva prin zona?







si daca ai acea foaie de masuratori poate mi-o arati si mie
1-nu,dar am abandonat-o pe aia ca am alt proiect mai important
1-ceva banuti mai am ,abea acum cheltui de zici ca le dau foc
3-nu iau nici o chirie ,cred ca vand masini in targ in vitan
4-vezi ca e un afis chiar la mine pe gard -soclul de la strada ,partea interioara ,m-am trezit cu el lipit acolo
5-nu am masuratori eu m-am aliniat cu gardul lui nea vecinu si cu centrul strazii

#17
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
ai ascuns colectivului lucruri care te framanta si care te afecteaza.
de ce nu le-ai prezentat?
aici vii ca la doctor sau ca la preot sau psiholog. sau ca la amanta.
sper ca ai una...
vii, te asezi pe canapea si spui tot. si ce stii si ce nu stii.
daca ti-ai deschis jurnal de bord, de acum noi iti vom fi mama lu tata lu betoanele tale.
deci, ce te framanta, ce te nelinisteste...?

#18
bummer

bummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 20.11.2003
am o dilema
oare ma pot intzelege cu oamenii de la betoane sa le platesc fara tva? stiti ceva?
se poate face fro misculatie?
vad ca ma costa cel mai mult betonu si cu fierul cel putin asa la prima vedere

Editat de bummer, 13 august 2010 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate