Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

comportament ciudat

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zmeoache

zmeoache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009
E adevarat ca daca m-as duce la un spital de psihiatrie nu mi s-ar mai pare atat de ciudat. Dar in viata de zi cu zi nu prea intalnesti asemenea cazuri.

Mai pe scurt, m-am mutat recent in chirie si in am cunoscut o fata care sta la cateva blocuri de mine. Fata mi s-a parut a avea un comportament cel putin ciudat, dar nu prea am dat prea mare importanta, pana intr-o zi cand am observat ca vorbea singura. Adica mergea pe strada si vorbea singura, de ziceai ca conversa cu cineva (dar nu mai era nimeni). Nu am reusit sa aud ce zicea, iar cand am strigat-o s-a uitat la mine fara sa mai zica nimic.

Ceea ce vroiam eu sa intreb e cum se numeste boala ei (pentru ca mi se pare clar ca are o problema) si daca e ireversibila.
Mai am si alte detalii de dat dar asta mi s-a parut cel mai important.

#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postzmeoache, on 7th August 2010, 23:42, said:

E adevarat ca daca m-as duce la un spital de psihiatrie nu mi s-ar mai pare atat de ciudat. Dar in viata de zi cu zi nu prea intalnesti asemenea cazuri.

Mai pe scurt, m-am mutat recent in chirie si in am cunoscut o fata care sta la cateva blocuri de mine. Fata mi s-a parut a avea un comportament cel putin ciudat, dar nu prea am dat prea mare importanta, pana intr-o zi cand am observat ca vorbea singura. Adica mergea pe strada si vorbea singura, de ziceai ca conversa cu cineva (dar nu mai era nimeni). Nu am reusit sa aud ce zicea, iar cand am strigat-o s-a uitat la mine fara sa mai zica nimic.

Ceea ce vroiam eu sa intreb e cum se numeste boala ei (pentru ca mi se pare clar ca are o problema) si daca e ireversibila.
Mai am si alte detalii de dat dar asta mi s-a parut cel mai important.


Poate vorbea cu un handsfree. Sau poate e una din acele persoane care gandesc cu voce tare.

#3
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postzmeoache, on 7th August 2010, 23:42, said:

E adevarat ca daca m-as duce la un spital de psihiatrie nu mi s-ar mai pare atat de ciudat. Dar in viata de zi cu zi nu prea intalnesti asemenea cazuri.

Mai pe scurt, m-am mutat recent in chirie si in am cunoscut o fata care sta la cateva blocuri de mine. Fata mi s-a parut a avea un comportament cel putin ciudat, dar nu prea am dat prea mare importanta, pana intr-o zi cand am observat ca vorbea singura. Adica mergea pe strada si vorbea singura, de ziceai ca conversa cu cineva (dar nu mai era nimeni). Nu am reusit sa aud ce zicea, iar cand am strigat-o s-a uitat la mine fara sa mai zica nimic.

Ceea ce vroiam eu sa intreb e cum se numeste boala ei (pentru ca mi se pare clar ca are o problema) si daca e ireversibila.
Mai am si alte detalii de dat dar asta mi s-a parut cel mai important.

Eu zic ca gandea cu voce tare. Si mie mi se intampla adesea.

#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
se numeste handsfree
iei o casa,o atasezi de ureche si vorbesti
daca are paru' lung nu se vede

#5
fuckfield

fuckfield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 06.07.2010
Si eu vorbesc singur dar nu pe afara, daca stiti cum se cheama sa-mi ziceti si mie (dar stiam ca e ceva foate comun totusi, nu prea poate fi catalogat ca un comportament ciudat)

#6
zmeoache

zmeoache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

View Postjulia_kitty, on 8th August 2010, 00:06, said:

Eu zic ca gandea cu voce tare. Si mie mi se intampla adesea.
Da, dar numai ca ea vorbea si gesticula in acelasi timp.

Si a mai fost odata o faza tot asa, numai ca de data asta statea pe loc. Era intr-o statie de autobuz si tot asa facea, iar de data asta am observat ca se uita fix, undeva in fata.
Sigur trebuie sa fie ceva cu ea...

#7
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
chiar daca ar vorbi singura,asta e considerat un semn de sanatate mintala
grav e cand vorbesti depsre tine la persoana a-III-a sau cand iti raspunzi singur

#8
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postzmeoache, on 8th August 2010, 00:24, said:

Da, dar numai ca ea vorbea si gesticula in acelasi timp.

Si a mai fost odata o faza tot asa, numai ca de data asta statea pe loc. Era intr-o statie de autobuz si tot asa facea, iar de data asta am observat ca se uita fix, undeva in fata.
Sigur trebuie sa fie ceva cu ea...

Atunci sigur folosea handsfree iar tu ai vazut prea multe filme SF (no offence)

#9
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Asigurate daca are hands-free sau nu. Poate are, deaia ai impresia ca vorbeste singura.

De aceea mi-e rusine sa vorbesc la handsfree cand merg pe drum, poate zic unii ca-s nebun!  :lol:

Edited by adadoi, 09 August 2010 - 07:51.


#10
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Nu crezi ca ai si tu o problema daca o tot urmaresti?

#11
zmeoache

zmeoache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

View PostCnox, on 8th August 2010, 01:06, said:

Nu crezi ca ai si tu o problema daca o tot urmaresti?
Nu o urmaresc deloc. Plus ca ne cunoastem, asa ca nu mai pasa problema la mine.
Cand am vorbit cu ea niciodata se manifesta asa.

#12
ex3s

ex3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.01.2007
Daca nu are hands free poate are schizofrenie, daca nu, gandea cu voce tare, dar de ce intrebi, o placi si ti-e rusine cu ea?  :lol:

#13
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postdoctorwho, on 7th August 2010, 23:11, said:

se numeste handsfree
iei o casa,o atasezi de ureche si vorbesti
daca are paru' lung nu se vede
Scuze de off-topic, dar greseala mi s-a parut prea tare ! :lol:

1. Probabil hands free
2. Si eu mai vorbesc uneori, in general cand fac calcule sau imi planific ceva foarte atent, fac lista de cumparaturi mental, etc. :D

#14
zmeoache

zmeoache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009
Prima data cand am vorbit cu ea mi s-a parut ca nu are o ordine in gandire dar mi-am zis ca poate e mai emotiva or something.
O singura data am reusit sa o conving sa iasa din casa si am observat ca prefera singuratatea din ce imi zicea. De cand a terminat liceul nu mai are nici o prietena cu care sa vorbeasca si ma intreb care sa fie motivul.
Daca ar avea schizofrenie, e grav?Sau mai bine zis, ce inseamna boala asta?

#15
Tierfreund

Tierfreund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.07.2010
guagăl și vei afla :boredlook:

#16
zmeoache

zmeoache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

View PostTierfreund, on 8th August 2010, 12:57, said:

guagăl și vei afla :boredlook:

Eu speram sa primesc un alt fel de raspuns.
guagăl nu rezolva nimic

#17
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postzmeoache, on 8th August 2010, 11:11, said:

Prima data cand am vorbit cu ea mi s-a parut ca nu are o ordine in gandire dar mi-am zis ca poate e mai emotiva or something.
O singura data am reusit sa o conving sa iasa din casa si am observat ca prefera singuratatea din ce imi zicea. De cand a terminat liceul nu mai are nici o prietena cu care sa vorbeasca si ma intreb care sa fie motivul.
Daca ar avea schizofrenie, e grav?Sau mai bine zis, ce inseamna boala asta?

In ce sens nu are o ordine in gandire? De multe ori deficientele de comunicare pot rezulta din simplul fapt ca partenerii de discutie nu folosesc acelasi limbaj, nu au acelasi nivel de cunostinte, iar unii fac asocieri si deduceri mai abstract decat altii.
Faptul ca prefera singuratatea nu este neaparat dovada sau consecinta unei boli psihice. Asa sunt unii facuti, la fel cum unora le place sa fie tot timpul inconjurati de persoane, unora le place singuratatea.

#18
Tierfreund

Tierfreund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.07.2010

View Postzmeoache, on 8th August 2010, 20:11, said:

Eu speram sa primesc un alt fel de raspuns.
guagăl nu rezolva nimic

la întrebările:"Daca ar avea schizofrenie, e grav?Sau mai bine zis, ce inseamna boala asta?", crede-mă , va rezolva....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate