Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Vaci de lapte si vaci de carne

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010
Se stie ca vacile de lapte aduc mai mult profit decit cele de carne dar, au si mai multe cheltuieli si se necesita si mai multa munca. Vreau sa va intreb, de exemplu cu o investitie un pic sub 10.000 € cu care e mai bine sa incep?... Am o casuta la tara care am mostenito de curind si asi dori sa pun o mica afacere (de moment mica, sper sa creasca mai tarziu )... are grajd pt  4 vaci si loc in curte pt a face si mai multe ...pt notretz iarna si altele. E buna afacera cu carne dar timp de cel putin un an sau un an si jumatate nu-mi aduce profit casa mai si traiesc...pt cele de lapte - specific ca nu-mi este frica de munca- e  un venit cit decit in fiecare zi, dar se mai poate vinde laptele si brinza in piete??? Momentan nu sunt in tara, dar sper sa ajung in toamna asta si sa investesc " bruma asta de banisori " ca altfel se duc pe apa sambetei.   Sper sa imi raspunda cineva si multumesc anticipat.

#2
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pai pamant ai? Pt o vaca ai nevoie de 1-2 ha! Fara pamant ce faci?

#3
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 5th August 2010, 20:29, said:

Pai pamant ai? Pt o vaca ai nevoie de 1-2 ha! Fara pamant ce faci?
Am si ceva pamant dar avem acolo in comuna doua islazuri maricele..

#4
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Izlazele alea comunale nu prea imi inspira incredere: nu le cultiva, ingrijeste nimeni, sunt pline de musuroaie, vacile pot fi bolnave, vaca mananca ce apuca, daca apuca,etc!
Problema e cat ai tu al tau si cat poti sa cumperi, cu cat, eventual si langa casa?

#5
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 5th August 2010, 20:43, said:

Izlazele alea comunale nu prea imi inspira incredere: nu le cultiva, ingrijeste nimeni, sunt pline de musuroaie, vacile pot fi bolnave, vaca mananca ce apuca, daca apuca,etc!
Problema e cat ai tu al tau si cat poti sa cumperi, cu cat, eventual si langa casa?
Eu personal am foarte putina pasune sau aproape de loc...in schimb am 2 hectare de pamint care le pot insaminta cu porumb si alte furaje..ori cum daca e sa incep in iarna asta, trebuie sa cumpar notretz... pentru ele
Ps. Bunicul meu stiu ca facea treaba buna cu vacile...am lucrat si eu cu el un timp, cind eram copilil mai ajutam..

 pacoste80, on 5th August 2010, 20:54, said:

Eu personal am foarte putina pasune sau aproape de loc...in schimb am 2 hectare de pamint care le pot insaminta cu porumb si alte furaje..ori cum daca e sa incep in iarna asta, trebuie sa cumpar notretz... pentru ele
Ps. Bunicul meu stiu ca facea treaba buna cu vacile...am lucrat si eu cu el un timp, cind eram copilil mai ajutam..
este iarba acolo in comuna, tin minte ca bunicul meu cumpara fin (ne cosit ) si il stringea pt iarna si avea din belsug pentru 4 vaci 2 boi si un cal... de specificat ca vacile erau normale si nu de rasa..

#6
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum nu mai sunt vremurile si oamenii de pe vremea bunicului! S-ar putea sa ai surprize la pret daca vrei sa cumperi! Iar la camp sa nu ai ce culege daca sunt si "bronzati" in zona! Intai intereseaza-te cum mai e pe acolo! Vacile productive de lapte nu prea merg sa le scoti la pasune! Studiaza si topicul de capre, ca astea nu au cota de lapte si sunt si mai rentabile!

#7
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Tine de bani ca o sa vina vremuri nasoale in Romanica noastra fascinanta si mirobolanta...dupa ce trece perioada nasoala, poti investi; eu as "paria" pe vacile de lapte.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cat se da pe l de lapte in zona? Se plateste la timp sau la 3 luni? Pe vremea bunicului se vindea bine laptele "la negru" acum sunt zone unde cresc porcii cu el ca nu e platita munca pe el!

#9
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 5th August 2010, 21:21, said:

Cat se da pe l de lapte in zona? Se plateste la timp sau la 3 luni? Pe vremea bunicului se vindea bine laptele "la negru" acum sunt zone unde cresc porcii cu el ca nu e platita munca pe el!
:)  Nu Dorel, daca e sa ma apuc de vaci de lapte in nici un caz nu o sa-ñ vind la "gramada"...ca asa nu ma costa - vorba romanului - daraua cit ma costa ocaua... Stiu cum se face brinza, iaurtul si pt alte  produse pot sa invat...am o masinuta de impachetat-vidat pe care vreau sa o folosesc pt brinza... . am mai mullte rude cu magazine de desfacere si ei cunosc cu cine trebuie vb pt a face niste acte de mic producator pt a putea vinde cu " eticheta "...bronzati nu sunt prin zona si e cit de cit "liniste", in plus, cu achizitionarea finului de iarna nu cred ca ar fi o problema...lumea e un pic cam saraca si este fin din belsug. Oricum nu cred ca pot sa ma arunc mai mult de 2-4 vaci ...de lapte sau mixte .. de moment. Mai tirziu o sa maresc ce am - "ce o sa am" - Problema e ca nu mai stiu ce este in tara, stiu ca era rau si ca in spre bine nu a mers pina acum, dar nimic si niciunde nu poti sa faci nimic fara munca...doar sa furi si sa inseli- ce nu e cazul meu-.Am vorbit cu ai mei si nu m-au descurajat, dar nici nu m-au incurajat cu entuziasm, mi-au spus ca trebue sa ajung intai in tara si dupaia cu vointa si munca se poate face si cu rezultate frumoase !!!! :)

 bogdy68, on 5th August 2010, 21:20, said:

Tine de bani ca o sa vina vremuri nasoale in Romanica noastra fascinanta si mirobolanta...dupa ce trece perioada nasoala, poti investi; eu as "paria" pe vacile de lapte.
Da nu e o idee rea...dar daca e sa vin in tara...trebuie sa si maninc, nu? si ce fac atunci? ai consum si pe astia care ai am?asa se pot investi in ceva care sa aduca si ceva profit sa pot cistiga atit pt gura cit si pt inmultirea lor.
De precizat ca am doar 7000-9000 € si grajdurile facute -mai trebuiesc un pic renovate - dar principalul exista
Apropo, cine stie cit costa o vaca  Baltata Romaneasca, sau, care alte vaci ar fi mai profitabile?
Locuiesc intr-o  zona de deal a olteniei....

#10
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010
Am gasit Aici ceva FOARTE INTERESANT  pt cei care vor sa se apuce de vaci de lapte, sper sa va intereseze. Am sa caut asa ceva si pt cele de carne, sa vad daca gasesc ;)

Edited by pacoste80, 06 August 2010 - 09:16.


#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@'pacoste80: Daca acolo ai de munca si reusesti sa mai strangi ceva, parerea mea, mai stai sa ai ceva mai consistent cand vii. O vaca de soi e cam 1000 euro (Holstein), baltata, nu stiu! Eventual sa mai cumperi pamant acum!












0

Edited by dorel232004, 06 August 2010 - 10:00.


#12
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 6th August 2010, 09:59, said:

@'pacoste80: Daca acolo ai de munca si reusesti sa mai strangi ceva, parerea mea, mai stai sa ai ceva mai consistent cand vii. O vaca de soi e cam 1000 euro (Holstein), baltata, nu stiu! Eventual sa mai cumperi pamant acum!






0

Pai asta e problema Dorel, ca nu mai e de munca....si cu criza asta....platesc 500 de euro chiria si ce fac atunci? da o sa iau somaj cam 600-700 € cam 16 luni dupa care mai am 18 luni de un ajutor de 400 € si daca stau aici ai cheltui pe toti degeaba
si mai ales ca acum cu criza asta nu se gaseste de lucru si cine da de lucru isi bate joc...te exploateaza la maxim pt nimic...si de ce sa muncesc la altii cind pot sa fac ceva la mine???

Cu pamintul am sa incerc sa mai cumpar ca imi dau seama ca o sa-mi mai trebuiasca
1000 € Holstein...dar sunt bune?  stiu ca sunt mai bune decit baltata romaneasca ( dau mai multa productie ) dar am inteles ca se imbolnavesc mai des...si  baltata rom. se poate impreuna cu o rasa de carne pe cind holstein-ul nu se poate ...asa am auzit...e adevarat?
1000 € nu e mult...pot sa cumpar 2-3 vite- nici prea multe la inceput ca se stringe prea multa productie si pina nu am piata de desfacere suficienta......

Edited by pacoste80, 06 August 2010 - 10:28.


#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@pacoste80:
Stiu ca Holstein sunt sensibile, adica nu poti sa le pui la munca, sa-i dai cu parul pe cur cum fac unii, iar hrana nu merge numai cu iarba, trebuie obligatoriu si furaje! Lapte (am vazut cu ochii mei) 40l/zi! E ceva nu?
Acum stii tu vorba aia: decat sa muncesti degeaba, mai bine stai degeaba! Daca vii aici, poti lua somajul de acolo?

#14
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 6th August 2010, 10:55, said:

@pacoste80:
Stiu ca Holstein sunt sensibile, adica nu poti sa le pui la munca, sa-i dai cu parul pe cur cum fac unii, iar hrana nu merge numai cu iarba, trebuie obligatoriu si furaje! Lapte (am vazut cu ochii mei) 40l/zi! E ceva nu?
Acum stii tu vorba aia: decat sa muncesti degeaba, mai bine stai degeaba! Daca vii aici, poti lua somajul de acolo?

Sigur ca da , doar ca trebuie semnat la fiecare 3 luni...si cu ajutor cu tot sunt 3 ani fara 2 luni
Asta asa e , stiu ca sunt mai sensibile dar mai productive...si oricum eu o sa ajung toamna in tara si sa cumpar cel putin doua ( holstein sau baltata ) dar intai trebuie sa fac rost de notretz pt ele ...nici macar nu cunosc pretul la fin sau lucerna, paie pt asternut...Stiu ca deocamdata nu o sa am profit peste investitie, dar cel putin investesc banii, nu-i cheltui, in primavara daca e mai bine, cumpar mai multe, sau poate ma apuc si de o sera cu incalzire pt iarna !!

#15
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 pacoste80, on 6th August 2010, 12:13, said:

Sigur ca da , doar ca trebuie semnat la fiecare 3 luni...si cu ajutor cu tot sunt 3 ani fara 2 luni
Vii aici, renunti la chiria de acolo si te duci cu autocarul la 3 luni si semnezi! Banii intra in cont, nu? Se mai fac verificari pe parcurs? Cu 500 euro/luna aici, esti superboier! Merge, ce zici?

#16
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 6th August 2010, 12:41, said:

Vii aici, renunti la chiria de acolo si te duci cu autocarul la 3 luni si semnezi! Banii intra in cont, nu? Se mai fac verificari pe parcurs? Cu 500 euro/luna aici, esti superboier! Merge, ce zici?

Nu se mai fac verificari cel putin pt noi strainii...pt ca nu au ei de munca si cum sa ne oblige pe noi? verificarile se fac cind iti da un post de munca si trebuie sa le aduci justificant ca nu are ala nevoie de tine...dar cum sunt mai mult de o gramada de ai lor care nu au de munca,..... trebuie doar semnat la 3 luni si nu e convenabil cu autocaru...e mai ieftin  cu avionu pe timp toamna-iarna-primavara,( cumparat cu 2 luni inainte ) ajungi undeva la 70-140 € dus intors +biletele de tren e cam 200 ( exact ca la autocar )...si e vorba de timp cu autocaru faci o saptm. si cu avionu a doua zi esti acasa.. e mai mult de 500e dar tinind cont ca 18 luni am doar ajutoru care e de 400 atunci madia e undela la 500.550 €
Problema e ca nu vreau sa stau pe ei...vreau sa-i investesc in ceva...dar in ce? ca dupaia sa am ceva si sa produca....
Intelegi unde vreau sa bat?, ce vreau sa zic? si ce vreau sa fac ??????:):)

Si daca mai este cineva care are cunostinte despre agonomie...sau cum se pot investi banii "rational"poate sa scrie, ca e bine "citit" :)

 pacoste80, on 6th August 2010, 13:01, said:

Nu se mai fac verificari cel putin pt noi strainii...pt ca nu au ei de munca si cum sa ne oblige pe noi? verificarile se fac cind iti da un post de munca si trebuie sa le aduci justificant ca nu are ala nevoie de tine...dar cum sunt mai mult de o gramada de ai lor care nu au de munca,..... trebuie doar semnat la 3 luni si nu e convenabil cu autocaru...e mai ieftin  cu avionu pe timp toamna-iarna-primavara,( cumparat cu 2 luni inainte ) ajungi undeva la 70-140 € dus intors +biletele de tren e cam 200 ( exact ca la autocar )...si e vorba de timp cu autocaru faci o saptm. si cu avionu a doua zi esti acasa.. e mai mult de 500e dar tinind cont ca 18 luni am doar ajutoru care e de 400 atunci madia e undela la 500.550 €
Problema e ca nu vreau sa stau pe ei...vreau sa-i investesc in ceva...dar in ce? ca dupaia sa am ceva si sa produca....
Intelegi unde vreau sa bat?, ce vreau sa zic? si ce vreau sa fac ??????:):)

Si daca mai este cineva care are cunostinte despre agonomie...sau cum se pot investi banii "rational"poate sa scrie, ca e bine "citit" :)

Ps: banii intra in cont aici si prin transferenta ajung in romania..transferenta poti sa o faci personal pe internet, sau direct automat...pui o data fixa si pe data respectiva se transfera banii in contul din rom.

 pacoste80, on 5th August 2010, 20:27, said:

Se stie ca vacile de lapte aduc mai mult profit decit cele de carne dar, au si mai multe cheltuieli si se necesita si mai multa munca. Vreau sa va intreb, de exemplu cu o investitie un pic sub 10.000 € cu care e mai bine sa incep?... Am o casuta la tara care am mostenito de curind si asi dori sa pun o mica afacere (de moment mica, sper sa creasca mai tarziu )... are grajd pt  4 vaci si loc in curte pt a face si mai multe ...pt notretz iarna si altele. E buna afacera cu carne dar timp de cel putin un an sau un an si jumatate nu-mi aduce profit casa mai si traiesc...pt cele de lapte - specific ca nu-mi este frica de munca- e  un venit cit decit in fiecare zi, dar se mai poate vinde laptele si brinza in piete??? Momentan nu sunt in tara, dar sper sa ajung in toamna asta si sa investesc " bruma asta de banisori " ca altfel se duc pe apa sambetei.   Sper sa imi raspunda cineva si multumesc anticipat.

Si daca mai este cineva care are cunostinte despre agonomie...sau cum se pot investi banii "rational"poate sa scrie, ca e bine "citit" :)

#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@pacoste80: Daca tot ai timp citeste si tu toate topicurile cu ce te intereseaza si eventual ia notite, ca sa nu uiti, ma refer la hrana, tratamente, preturi! Mai vezi cum e si cu pamantul si la urma decizi! Nimeni nu-ti poate spune ca o treaba e super! Acum 2 ani cu imobiliarele era traznet, iar acum sunt toti pe butuci! Dar decat sa stai mai bine incerci ceva, ca altfel o sa regreti tot timpul ca nu ai incercat! Poate o treaba mixta e mai nimerita! Adica ceva lapte, ceva oua, niste legume, deci cat mai felurite sa le poti desface prin magazinele de care vorbeai! Si maresti efectivul si automat productia odata cu cererea din piata!

#18
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010

 dorel232004, on 6th August 2010, 13:19, said:

@pacoste80: Daca tot ai timp citeste si tu toate topicurile cu ce te intereseaza si eventual ia notite, ca sa nu uiti, ma refer la hrana, tratamente, preturi! Mai vezi cum e si cu pamantul si la urma decizi! Nimeni nu-ti poate spune ca o treaba e super! Acum 2 ani cu imobiliarele era traznet, iar acum sunt toti pe butuci! Dar decat sa stai mai bine incerci ceva, ca altfel o sa regreti tot timpul ca nu ai incercat! Poate o treaba mixta e mai nimerita! Adica ceva lapte, ceva oua, niste legume, deci cat mai felurite sa le poti desface prin magazinele de care vorbeai! Si maresti efectivul si automat productia odata cu cererea din piata!

Da am cautat si am gasit lucruri ft. interesante, dar mi-ar place sa impartasesc experienta si cu persoane care au intre 3 si 10 capete (vaci), de lapte sau carne - "de carne nu prea cred ca se ocupa cineva la un nr. asa de mic de capete"- si cum se descurca .... Sa-mi spuna despre experienta lor...

nu e idee rea cu mixtul, trebuie sa ma mai documentez.... :) am tot timpul pina in octombrie - noiembrie cind vin in tara :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate