Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Prima impresie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
Fade™

Fade™

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.12.2006
În această seară am avut o lungă discuție cu un 'amic' pe această temă.  Eu unul sustin că prima impresie contează foarte mult deoarece de acolo omul te catalogheza într-un fel și își formează anumite așteptări de la tine, ulterior cunoscându-te realizează dacă a fost cum a crezut el sau nu. Prin așteptări nu vă gândiți prea departe, la lucruri de genul "omul părea mai inteligent", "mai sociabil" etc.

Hainele sunt primele care vorbesc despre persoana ta iar eu unul le consider importante, probabil pentru că eu pun mult accent pe ele și pot spune chiar că sunt un fel de pasiune de a mea. Însă amicul meu m-a contrazis vehement, spunând că hainele nu contează deloc iar el nu dă 2 lei pe chestiile astea și că nu judecă un om dupa un astfel de criteriu. Ok foarte normal însă ce vorbeste prima dată despre tine? Cum își formează cineva PRIMA IMPRESIE fără să comunice verbal, scris etc. cu tine?

My point: Consider ca hainele sunt importante si ca vorba aceea " haina face pe om " se aplică în  cazul primei impresii.

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View PostFade™, on 5th August 2010, 06:53, said:

My point: Consider ca hainele sunt importante si ca vorba aceea " haina face pe om " se aplică în  cazul primei impresii.

Prima impresie e normal sa conteze. In functie de prima impresie ne cream anumite prejudecati (uneori chiar certitudini) cu privire la o persoana. Dar daca te limitezi doar la felul cum e imbracata o persoana, dai dovada de superficialitate.

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

View Posttatarduka, on 5th August 2010, 09:39, said:

Prima impresie e normal sa conteze. In functie de prima impresie ne cream anumite prejudecati (uneori chiar certitudini) cu privire la o persoana. Dar daca te limitezi doar la felul cum e imbracata o persoana, dai dovada de superficialitate.

Parerea mea e ca pentru inceput nu dai deloc dovada de superficialitate.
Chiar nu ai cum sa cataloghezi un om la prima vedere, fara a avea niciun dialog cu el, decat dupa cum e imbracat, daca are sau nu hainele calcate, daca e sau nu ingrijit, daca are sau nu pantoful dat cu crema, daca are sau nu unghiile taiate etc.

Dai dovada de superficialitate daca ajungi sa-l cunosti, omul e total diferit, dar tu o tii pe`a da idee cu " prima impresie "

Edited by SirLaurentiu, 05 August 2010 - 09:29.


#4
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Acuma depinde de fiecare cum intelege "prima vedere".
Eu prin "prima vedere" nu ma limitez strict la "o poza".

#5
macbila

macbila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.04.2010
Eu unul cred ca la prima impresie conteaza mult mimica fetei, si atitudinea corpului. Cred ca se vede imediat pe fata cuiva cu ce om ai de a face, si faptul ca pe urma il cunosti nu schimba de obicei faptul ca omul este un increzut, sau nesimtit ... Inca nu am intilnit caz in care fata lui sa zica nesimtit, si el de fapt sa fie altfel.
Dar am intilnit oameni la care fata nu spunea nimic. Dar impactul principal la mine este fata.
Hainele pot sa fie schimbate, nu stiu in ce masura poti sa-ti dai seama ca respectivul isi alege caracteristicile, in functie de ce cred ceilalti despre asta.

#6
Fade™

Fade™

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSirLaurentiu, on 5th August 2010, 10:11, said:

Dai dovada de superficialitate daca ajungi sa-l cunosti, omul e total diferit, dar tu o tii pe`a da idee cu " prima impresie "

Total de acord cu tine insa tipul cu care am vorbit eu spune ca el niciodata nu-si face o impresie de o persoana la prima vedere. Mi se pare imposibil, cand vezi pe cineva care nu cunosti si nu ii vorbesti singurul lucru care iti "vorbeste" sunt hainele lui.

#7
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostFade™, on 5th August 2010, 06:53, said:

My point: Consider ca hainele sunt importante si ca vorba aceea " haina face pe om " se aplică în  cazul primei impresii.
Acum nu am citit tot ce au raspuns ceilalti, doar scriu parerea mea.
Haina face pe om, si toti suntem judecati de prima data. Nu sta nimeni sa spuna: "Stai dom'le sa-l cunosc, ca o fi baiat bun.", nicidecum, ci este scurt, "merita atentie, nu merita".
Dar nu numai aspectul face prima impresie, ci si modul cum te prezinti. Conteaza atitudinea, una adaptata la situatia data, conteaza punctualitatea si conteaza apoi aspectul tau fizic, iar in final modul cum arati ca vestimentatie.

Cine spune ca nu conteaza si ca nu judeca dupa asa ceva, fie nu-si da seama ca o face subconstient, fie chiar este un mitoman notoriu.

#8
n_costin

n_costin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.08.2007
Judecand o persoana dupa modul in care este imbracat este o dovada de superficialitate. Nu haina il face pe om. Ci cum este el. Mergand pe ideea ca haina il face.. ar insemna ca toti cocalarii imbracati la 4 ace cu "Mertzane" ar fi niste oameni de afaceri de succes cu un dialect ales si idei inovatoare nu ? Si ce daca am blugii rupti si tricoul murdar? Crezi ca sunt mai prost, incult sau retardat decat unul in costum ?  Cine a zis ca nu e bine sa judeci o carte dupa coperta ... a avut dreptate. Parerea mea.

View PostDheus, on 6th August 2010, 16:04, said:

Nu sta nimeni sa spuna: "Stai dom'le sa-l cunosc, ca o fi baiat bun.", nicidecum, ci este scurt, "merita atentie, nu merita".

In cazul asta o sa piarda multe.

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View Postn_costin, on 10th August 2010, 01:54, said:

Si ce daca am blugii rupti si tricoul murdar? Crezi ca sunt mai prost, incult sau retardat decat unul in costum ?

Nu neaparat dar foarte posibil.
In tot cazul, daca te prezinti asa la un interviu (sau alta intalnire) nu indici decat lipsa de respect fata de propria persoana cat si fata de celalalt. Trebuie ca cauti unul la fel ca tine, cu blugii rupti si tricoul murdar. Cine se aseamana (poate) se aduna.
Aici e vorba de "prima impresie", care niciodata nu merge prea departe in a analiza daca respectivul e prost sau destept. Pentru acelea e nevoie de mai mult timp.
Este imposibil ca aspectul persoanei sa nu conteze "la prima vedere", in multe cazuri acea vedere poate fi ultima, nu se mai osteneste nimeni sa afle ce suflet minunat sau ce inteligenta se "ascunde" in spatele unui individ neglijent sau imputit. Cauta altul. Este deci foarte posibil ca sa anulezi sansa de a fi cunoscut cu adevarat, din cauza unor asa zise amanunte care tin de educatie.
Tot asa, o tinuta extrem de ingrijita, la 4 ace, poate fi extrem de nepotrivita in unele situatii si arata acelasi lucru ca in primul caz: persoana respectiva nu are suficienta inteligenta sau educatie ca sa-si dea seama de consecintele actiunilor sale (in acest caz tinuta). Posibil ca si in alte situatii sa fie la fel de neglijent.

#10
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View PostFade?, on 5th August 2010, 06:53, said:

My point: Consider ca hainele sunt importante si ca vorba aceea " haina face pe om " se aplică în  cazul primei impresii.
Eu nu dau doi bani pe haine si nu ma intereseaza acest aspect atunci cand imi fac o prima impresie despre cineva. Ma ghidez dupa mimica fetei, dupa gesturi, dupa pozitia corpului, dar nu intotdeauna. De cele mai multe ori conteaza tonul vocii. Daca are un ton agresiv costumatia la patru ace nu ma convinge ca este un tip cu care sa las garda jos in timpul conversatiei si tot timpul voi fi atenta la ce si cum spune, nicidecum la cum ii sta gulerul de la camasa.

Edited by Baghe, 11 August 2010 - 20:32.


#11
n_costin

n_costin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.08.2007
Cunosc un hot ce e tot timpul imbracat la 4 ace. Are parte de priviri admiratoare. Judge that !

Legat de interviu presupun ca mai toti stim cum sa ne imbracam cand vine vorba de asa ceva. Dar indiferent daca mai voi duce office sau mi se va pune pata sa merg in tricou si blugi tot acelasi voi fi.

Edited by n_costin, 11 August 2010 - 22:09.


#12
macbila

macbila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.04.2010

View PostRosebud09, on 11th August 2010, 21:10, said:

In tot cazul, daca te prezinti asa la un interviu (sau alta intalnire) ...
Ha ha asta-i tare. Mai ales ca este interesant cum conteaza asta mai ales atunci cind de fapt nu prea conteaza ce stie sa faca viitorul angajat. Ce zice angajatorul, ba frate ia uite ce tare este tipul asta, si ia uite este singurul din domeniu care se descurca cu "... " , da ia uite la el ce haine naspa are. Ia sa il angajam noi pe ala cu hainele care se potrivesc impresiei.  :thumbup:

#13
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Clothes make the man. Naked people have little or no influence on society (Hainele il fac pe om. Oamenii dezbracati au putina sau deloc influenta in societate) - Mark Twain

#14
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postn_costin, on 11th August 2010, 23:06, said:

Cunosc un hot ce e tot timpul imbracat la 4 ace. Are parte de priviri admiratoare. Judge that !

Legat de interviu presupun ca mai toti stim cum sa ne imbracam cand vine vorba de asa ceva. Dar indiferent daca mai voi duce office sau mi se va pune pata sa merg in tricou si blugi tot acelasi voi fi.

Apropo de priviri, se spune că ochii sunt oglinda sufletului, deci prima impresie, negativă sau pozitivă, poate fi dată de ce reflectă privirea persoanei cu care vii prima oară în contact. În ochi poți vedea răutate, viclenie, poftă sau dimpotrivă deschidere, sinceritate, bunătate.


Asta contează în primul rând, mai puțin ce țoale are pe el omul ăla. Desigur, o ținută decentă, prospețimea unei igiene corporale corecte, un limbaj dacă nu elevat cel puțin corect gramatical sunt plusuri la capitolul Prima impresie. Dar sunt destui ticăloși și perverși de nota 10 la capitolul ăsta exterior.

#15
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Va auziti, pardon, cititi ce proverbe insirati pe aici si ce filozofii?

Voi nu judecati dupa haine, aia nu judeca dupa haine, dar suntem un popor, o planeta, de oameni ai dracu' de superficiali. Judecam dupa ce putem, dar judecam din prima. Nu stai sa-l asculti, sa-i auzi tonul, nu stai sa-i masori sensibilitatea.

La interviu te duci in stare deplorabila nu arati respect, nu arati incredere, nici sa te mobilizezi pt un interviu nu ai timp, deci nu meriti sansa. Ramai acelasi sub haine, dar nu intra nimeni in mintea ta sa vada ce gandesti.

Trezirea, ne place superficialitatea, si macar pe forum puteti fi sinceri, ca aici nu va doare de cine vede raspunsul. In viata reala fiti asa mincinosi, dar lasati filozofiile la usa. Hai, sariti in sus de ... si dati cu comentarii ca sunt eu nebun. Sunt, dar suntem asa multi, eu sunt doar unul.

#16
Fade™

Fade™

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.12.2006
Eu oricum rămân la concluzia mea: Haina face pe om (cel puțin la prima impresie) iar atunci când te imbraci adecvat unei anume situații vei avea mereu mai mult succes decât un om care spune "eh, lasă mă că prietenii știu cum sunt eu, ce-mi pasă?" .  Prietenii știu însă dacă stați să vă puneți intrebarea : "câți prieteni adevărați am?" o să ajungeți la concluzia că, cam puțini . Ei poate au o impresie bazată pe modul în care gândești însă altcineva își face o impresie după ce vede și anume, după haine.

numai bine.

#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Inafara de haine mai sunt multe ale lucruri de care se tin cont la "prima impresie".
Si oricat ne-am dori nu cred ca putem trece prea usor pe niste haine "nepotrivite" (in functie de context) sau viceversa de niste haine "perfecte"...

Dar, cum am zis mai sus, nu este vorba doar de haine... Proverbul se doreste a fi ceva mai profund :P

Bafta!

#18
macbila

macbila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.04.2010

View PostRavy, on 17th August 2010, 03:47, said:

Dar, cum am zis mai sus, nu este vorba doar de haine... Proverbul se doreste a fi ceva mai profund :P

Nu stiu, proverbul ala vine dintr-o perioada in care haina chiar facea totul, este suficient sa citesti carti dintr-o anumita perioada ca sa iti dai seama ce mult contau hainele pe atunci. Acum insa tehnologia isi spune cuvintul si toata lumea isi poate cumpara haine. Cei care insista atit, cred ca nici macar nu isi dau seama ce relativ este sa iei ca punct de referinta hainele, fiecare cu stilul lui, cu moda lui preferata, nici macar producatori de haine nu se pun de acord.

Dheus iti versi aici fierea, si spui ca toata lumea este superficiala, dupa care dai exemplul cu interviul. Hmmm ... Oare cit de superficial trebuie sa fii ca sa consideri ca un interviu are legatura cu prima impresie ? Da observ ca esti unul care se crede buricul pamintului si are impresia ca la un interviu el este maretul care acorda sanse oamenilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate