Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Infectie oculara?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Ieri am avut un accident la un joc de badminton, fluturasul mi-a intrat in ochi. Nu reusesc sa imi amintesc daca a atins ochiul deschis sau apucasem sa il inchid, cert este ca lovitura a durut destul de tare. Dupa vreo 15 minute durerea s-a calmat si mi-am vazut de ale mele, pana spre seara cand scarpinandu-ma la ochi am simit o durere ascutita si ochiul a inceput sa lacrimeze.

Atat pleopapa superioara cat si cea inferioara s-au umflat si inrosit, si am in permanenta senzatia de nisip in ochi. M-am uitat cu atentie si nu am niciun corp strain acolo. Fiecare clipire de ochi este insotita de senzatia de zgarietura pe ochi, ca si cum pe interiorul pleoapei as avea ceva. De la farmacie mi-au dat Lubristil si picaturi Dexagrane. Ce sa fac mai departe? La medic nu stiu nici unde sa merg si in plus nu am din ce plati, sunt singura acasa si fara bani pentru cateva zile.

Am mai constatat ca ochiul in sine nu este rosu decat dupa ce fac anumite miscari dureroase (clipit mai apasat, privit in anumite directii tinand ochii inchisi), altfel are aspect normal.

Tratamentul dat de la farmacie poate fi suficient sau este imperativ sa ajung la un medic ? Iar daca este imperativ unde sa merg?

P.S. vederea nu imi este afectata, decat de lacrimi

Edited by aaalexandraaa, 30 July 2010 - 15:05.


#2
dvlsim

dvlsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 28.09.2007
si tu te-ai increde in noi cei de pe forum?

Ia fa bine si ia drumul spre un consult oftalmologic. te joci cu mana, cu o taietura.. dar nu cu ochii. :nonobad: :nonobad: :nonobad:

#3
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postdvlsim, on 30th July 2010, 16:18, said:

si tu te-ai increde in noi cei de pe forum?

Ia fa bine si ia drumul spre un consult oftalmologic. te joci cu mana, cu o taietura.. dar nu cu ochii. :nonobad: :nonobad: :nonobad:


M-as duce chiar in clipa asta, sincer :) nu stiu nici unde sa merg, n-am nici cu ce sa ma deplasez pana acolo (in conditiile actuale nu m-as incumeta sa conduc) si in plus am in buzunar maxim 10 lei. Pana la farmacie am mers pe jos abia abia, cu mana peste ochi si pauze de cate ori batea vantul. Si momentan n-am la cine sa apelez sa ma ajute.

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Daca esti din Bucuresti mergi la sp Lahovari ca au sectie de garda la oftalmo. Trebuie doar sa se uite o data la ochi si sa confirme ca nu sunt leziuni. De altfel va trece in cateva zile. Asa se manifesta inflamatia: lacrimare, senzatie de corp strain si fotofobie.


Nu sta!!!

#5
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
da, de fotofobie uitasem sa mentionez. Multumesc pentru raspuns

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate