Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Sistem supraveghere video

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 Neaceasca85, on 25 noiembrie 2012 - 19:15, said:

Postare lunga...
...zicală scurtă: paza bună treceprimejdia rea. Posted Image

#56
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Văd că nu s-a mai scris de mult timp pe acest topic. Sper să-l înviorez eu cu ceva solicitări.
Aș vrea să instalez un sistemde supraveghere video la proprietatea de la țară. Dintr-o evaluare făcută e o persoană care lucrează în domeniu ar fi necesare 6 camere video.
Sistemul complet propus ar fi compus din:
1 x DVR 8 canale Dahua rezolutie 5MP, inteligenta artificiala, recunoastere faciala;
6 x Camere de exterior Dahua, 5MP, lentila 3.6mm, IR 40m, cel mai probabil asta.
1 x Sursa de supraveghere 12V 10 amperi, 9 iesiri protejate, back-up + acumulator                  
1 x HDD 2 TB (HDD) SATA III Seagate pentru DVR SkyHawk Surveillance                                      
Cablu UTC cat5, videobalunuri, mufe, doze șamd
Față de această configurație mi s-au sugerat de către niște prieteni (care nu sunt chiar străini de domeniu) următoarele îmbunătățiri:
1 x NVR 8 canale Dahua NVR2108HS-8P-4KS2 H.265, HDMI 4K, PoE
6 x camere de exterior Dahua IPC-HFW1230S-0360B-S5, 2MP, lentila 3.6mm, H.265+, IR 30m, PoE, IP67

La prima vedere, camera de 2 MP pare o scădere de calitate, dar din observațiile unora, cea de 2 MP merge mai bine pe timp de noapte.

Având în vedere că nu este neapărat o urgență, ce sugestii ați face?

Edited by Otineu, 04 July 2022 - 19:13.


#57
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Eu consider ca niciodata nu sunt destule camere. Posted Image)
Am fost intr-o situatie oarecum asemanatoare acum ceva timp cu casa de la tara.
Dupa research si ceva studiu (nu aveam treaba cu domeniul) si comparat preturi, am mers pe NVR 8 canale. Am inceput cu 2 camere wifi si 4 wired cu PoE.
Intre timp am mai adaugat 2 wired si unele wireless independente, pt ca nu mai am canale libere.

Am preferat NVR si camere cu PoE din motive evidente. Un sg cablu, fara alimentari separate si fara sa fie nevoie de cunostinte prea avansate pt instalare.
Le-am pus si configurat singur.

Dezavantajul e ca sunt mai scumpe si probabil cu aceeasi bani poti lua camera cu IR mai mare si mai multi MP.
Am camere de 2mp si de 4mp dar sincer nu vad diferenta intre ele, iar la IR 30m mi se pare suficient pe timp de noapte. La departare oricum nu vezi detalii, decat forme.

Edited by JAWS, 05 July 2022 - 16:11.


#58
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Eu aștept niște sugestii punctuale, nu experiențe personale.

#59
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Așteaptă, atunci :)

#60
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nefiind topic de profesional zone, intreaba pe site-urile de specialitate. Si prietenii.............

#61
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Am întrebat prietenii, dar am vrut să întreb și persoane care au experiență în acest domeniu. Știu că sunt topicuri unde se găsesc și astfel de persoane.

#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Otineu, nu ai postat unde trebuie pentru ce vrei să afli.

Deschide topic nou aici:
https://forum.softpe...torizare-video/

PS:
Atenție la limbaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate