Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Intrebare lentile de contact

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
Salutare am 20 de ani sunt purtator de ochelari de 8 ani cred..ma hotarasem de ceva timp sa ma duc sa ma interesez de lentile de contact. :shibby: .asa caieri am fost la un cabinet de oftalmologie din targu-jiu ii zice Viena Optik vad ca scrie ca este din bucuresti deci s-ar putea sa stiti.
Bun si facut am fost am intrebat mi-au luat ochelarii i-au masurat si imi zisese ca am un cilindru care nu se poate face pe lentile..si mi-au facut un alt control dupa rezultat mi-a zis ca s-a modificat si este ok...bun..mi-a probat niste lentile sa vad daca le suport..prima data am zis nu cred ca o sa pot sa suport...a zis asa este normal m-a lasat 5 minute simteam colturi asa nu era deloc bine dar parca era din ce in ce mai bine...sau asa vroiam eu sa fie:))
Apoi i-am zis ca este mai bine mi le-a scos si a venit decizia sa iau sau sa nu...le-am luat si m-a intrebat de care si avea 2 modele torice care dupa ce mi-a zis sunt pt astigmati...SofLens si PureVision am lut PureVision la recoamdarea lor..a zis ca le pot purta ocazional si noaptea dar normal ca o sa le scot noaptea.unu ca este mai sanatos si ca dureaza 2 luni o lentila daca o scot.au costat 480 ron 2 cutii.Intrebarea mea este:.dupa ce am plecat simteam ochiul pe care am probat simteam aerul asa in el rece)letilele probate erau SofLens) ..deci se uscase presupun?este normal? lentilele recomandate de ei a avut cineva ce parere aveti?sa imi cumpar picaturi ceva sa dau dupa ce le dau jos?(daca da recomandare)..o sa ma acomodez cu ele?..Sper ca am facut o investitie buna si astept raspunsurile voastre.Multumiri! :thumbup:

Edited by AsusRay, 20 July 2010 - 19:21.


#2
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
eu am purtat ochelari 6 ani si din 2007 port lentile de contact...am incercat pana acum 2 tipuri...lentilele care au valabilitatea mai mare sunt ceva mai greu de suportat pentru ca sunt ceva mai dure sau uscate (nu sunt medic, spun doar ce senzatie imi creau mie). cele cu care ma impac cel mai bine sunt de la johnson&johnson si se numesc hydraclear...au valabilitate 15 zile (la fel trebuie sa le scoti noaptea) insa daca ai grija de ele le poti purta pana la o luna. 3 perechi de lentile de astea costa aprox 130 ron si merita. eu le-am luat de la un cabinet care se numeste sover (e in iasi dar am auzit ca ar avea in multe orase din tara) si prima data mi-au dat o pereche de test sa o port timp de 2 saptamani ca sa imi dau seama daca ma acomodez sau nu cu ele si daca nu am vreo reactie adversa.
in mod normal, atunci cand porti lentilele nici nu le simti iar dupa ce le scoti nu ar trebui sa ai senzatia de ochi uscat. eu nu folosesc picaturi pentru ca nu am avut nevoie.

#3
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
mersii de sfat..

#4
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
am citit ceva pe net..est adevarat ca cu aceste lentile nu o sa mai vad la apropiere? sau cu toate este asa..:(.ce rau este sa nu stii..fara ochelari vad la apropiere vad sa citesc totul bine creed ca pe reteta am f putin cu +..lamuriti-ma si pe mine va rog

#5
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
salut...mi-au venit lentilele..sa va povestesc..m-au sunat astazi..am fost la ei ..mi le-a pus normal a fost foarte aiurea..atunci pe moment nu ma observat ca vad mai prost cu ochiul drept..am zis ca este normal..
deci nu vad bine cu dreptul la apropiere dar la departare este bine asa cred..si nu stiu ce imi venii sa ma uit pe reteta apoi pe cutii..si vad asa..diptriile sunt ok ca pe reteta dar axul este asa 180 grade pe stangul aceasta este bine si vad bine cu el..si dreptul pe reteta scrie 5 grade si pe cutie tot 180 de grade.ce parere aveti?..nu este de bine nu?...o sa ma duc si maine sa ii intreb dar intreb si aici ca poate incerca sa ma ,vrajeasca'.si sa stiu si de la voi..multumesc..astept raspunsuri.

#6
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
ca sa vezi bine si de la distanta si de aproape ochiul trebuie sa-si adapteze forma. punand o lentila fixa in fata il ajuti sa vada corect la o singura distanta.

#7
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007

 ralcr, on 12th August 2010, 09:31, said:

ca sa vezi bine si de la distanta si de aproape ochiul trebuie sa-si adapteze forma. punand o lentila fixa in fata il ajuti sa vada corect la o singura distanta.
deci este normal?...tin sa precizez la apropiere cu ochiul drept vad mai prost si la distanta am vazyt astazi ca vad mai prost cu stangul...nu stiu ce sa zic:(

#8
micu2za

micu2za

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2010
mai bine te duci la oftalmolog si intrebi ce si cum. eu am purtat ochelari 10 ani si acum 5 ani mi-am pus lentile de contact. folosesc bausch&lomb night&day 6 perechi 400 lei, mi se pare o investitie buna. ai grija sa nu fie cumva din cauza razei de curbura, la mine asta a fost prima problema. mult succes

#9
deesiree

deesiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.10.2008
Eu am folosit Bausch&Lomb, lentile care sunt de la PureVision (sunt printre cele mai "calitative"), insa in urma cu o luna am descoperit alte lentile (AirOptix) mai ieftine si la fel de bune. In loc sa dau 200 lei pe primele (3 perechi), am dat pe cele din urma 120, insa cu niciunele din ele n-am intampinat probleme, cum ar fi ochi uscati, asa cum vorbeai tu in primele postari. Exista solutii speciale de umezire a globului ocular, incearca sa iti achizitionezi una. Iar in legatura cu vederea de la distanta / apropiere...Nu te-am inteles prea bine. Adica, in general, tu nu vedeai nici de la distanta, nici de aproape, iar acum vezi doar de la distanta? Incearca mai bine sa te intorci la medic si sa-i explici toate astea...

Edited by deesiree, 12 September 2010 - 03:11.


#10
ana_dr

ana_dr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2010
Si eu dupa achizitionarea lentilelor am avut acelasi disconfort cu vederea de aproape, era f incetosata, desi in mod normal nu am absolut nicio problema. Am avut tot lentile de la PureVision, le-am luat pentru purtari ocazionale, dar am avut ghinionul de a face niste alergii cumplite la ele, care s-au lasat cu dureri groaznice, secretii oculare, puroi...La inceput le-am tolerat f bine, au aparut din senin problemele, iar acum nu le mai pot purta nici macar o ora. Daca simti cel mai mic disconfort, te sfatuiesc sa le scoti, pt ca poti avea probleme serioase dupa.

#11
Pandalia

Pandalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.11.2010

 AsusRay, on 20th July 2010, 19:20, said:

Salutare am 20 de ani sunt purtator de ochelari de 8 ani cred..ma hotarasem de ceva timp sa ma duc sa ma interesez de lentile de contact. :shibby: .asa caieri am fost la un cabinet de oftalmologie din targu-jiu ii zice Viena Optik vad ca scrie ca este din bucuresti deci s-ar putea sa stiti.
Bun si facut am fost am intrebat mi-au luat ochelarii i-au masurat si imi zisese ca am un cilindru care nu se poate face pe lentile..si mi-au facut un alt control dupa rezultat mi-a zis ca s-a modificat si este ok...bun..mi-a probat niste lentile sa vad daca le suport..prima data am zis nu cred ca o sa pot sa suport...a zis asa este normal m-a lasat 5 minute simteam colturi asa nu era deloc bine dar parca era din ce in ce mai bine...sau asa vroiam eu sa fie:))
Apoi i-am zis ca este mai bine mi le-a scos si a venit decizia sa iau sau sa nu...le-am luat si m-a intrebat de care si avea 2 modele torice care dupa ce mi-a zis sunt pt astigmati...SofLens si PureVision am lut PureVision la recoamdarea lor..a zis ca le pot purta ocazional si noaptea dar normal ca o sa le scot noaptea.unu ca este mai sanatos si ca dureaza 2 luni o lentila daca o scot.au costat 480 ron 2 cutii.Intrebarea mea este:.dupa ce am plecat simteam ochiul pe care am probat simteam aerul asa in el rece)letilele probate erau SofLens) ..deci se uscase presupun?este normal? lentilele recomandate de ei a avut cineva ce parere aveti?sa imi cumpar picaturi ceva sa dau dupa ce le dau jos?(daca da recomandare)..o sa ma acomodez cu ele?..Sper ca am facut o investitie buna si astept raspunsurile voastre.Multumiri! :thumbup:
Cu lentilele torice nu vei vedea la fel de bine ca si cu ochelarii. La ochelari ai ce cilindrii vrei tu si ax din 1 in 1. La lentiel cilindrul este doar pe - si incepe de la 0,75 (si in general este terminat in ,75 si ,25- terminatia ,00 sau ,50 poate aparea doar la lentielel anuale) iar axul este in majoritatea cazurilor din 10 in 10 (din 5 in 5 doar la cele anuale).
Alegerea pe care ai facut-o nu este tocmai fericita pentru ca la lentilele de contact conteaza si continutul de apa si transmisibilitatea oxigenului.

#12
niculaionut

niculaionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2007
Nu ar fi nici o problema cu cilindrul pe minus ca de asta exista transpozitia.
De regula cilindrii se fac de la 0,75 cu pas de 0,25 si ax din 10 in 10 grade.
Daca vezi bine cu cilindrii respectivi pe ochelari, nu ar trebui sa-ti fac probleme la lentilele de contact, asta in cazul in care nu ai dioptrii MARI si trebuie facuta o conversie de la valoarea dioptriilor de ochelari la valoarea dioptriilor lentilelor de contact.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate