Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Constiinta si nivelurile ei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

Poll: Nivelul de constiinta al partenerilor de dialog (23 member(s) have cast votes)

Dupa ce ati vizionat clipul si intelegeti despre ce este vorba, votati aici in conformitate cu parerea dvs. despre partenerii de dialog de pe aria Religie si Spiritualitate.

  1. Nivelul 7 (2 votes [8.70%])

    Percentage of vote: 8.70%

  2. Nivelul 6 (1 votes [4.35%])

    Percentage of vote: 4.35%

  3. Nivelul 5 (8 votes [34.78%])

    Percentage of vote: 34.78%

  4. Nivelul 4 (5 votes [21.74%])

    Percentage of vote: 21.74%

  5. Nivelul 3 (3 votes [13.04%])

    Percentage of vote: 13.04%

  6. Nivelul 2 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Nivelul 1 (4 votes [17.39%])

    Percentage of vote: 17.39%

Vote Guests cannot vote

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Iata cum ar putea fi descrisa in cateva minute si foarte inspirat situatia in care ne-am aflat si inca ne mai aflam, in istorie dar si in prezent, noi oamenii. Bineinteles ca si aceasta (si vorbesc serios) se datoreaza tot evolutiei inca in mars dar care s-a petrecut cu ritmuri diferite.

Faptul ca inca nu putem sa ne comportam cu totii conform cu nivelul 7 se explica prin complexitatea amestecului de nivelurile de constiinta de la cele joase si pana la 7 pe care o reprezinta societatea / civilizatia umana astazi.

Cum o sa reusim sa depasim situatia asta complexa cand nivelurile inferioare de constiinta co-exista inca cu nivelul 7, abia itit printre noi, numai D-zeu stie.  

Bonus: In mod anonim (si fara comentarii in posturi) va puteti exprima opinia in poll-ul de mai sus despre nivelul de constiinta (mediu) al userilor cu care dialogati aici.

Edited by Billy, 13 March 2013 - 13:03.


#2
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Oh da! Level 6... :lol: Toata lumea are dreptate, mai multe adevaruri... esec total. Adevarul e unul singur si nu e democratic. La level 7 .... fiasco total, n-am dezvoltat intr-o lume conflictuala, fara conflicte ne vom opri.


Billy nu am inteles ce anume vrei de la pool, sa afli pe ce nivel consider eu ca sunt userii de pe arie? Nu am cum, fiecare e altfel si nici macar nu se pastreaza strict in nivelul lor.
Majoritatea ateilor sunt la level 5, Bean e un amestec de 6 si 4, tu tinzi spre 7, Robinake, Sorin si Sylvestru sunt 4 etc.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostBilly, on 14th July 2010, 22:45, said:

Iata cum ar putea fi descrisa in cateva minute si foarte inspirat situatia in care ne-am aflat si inca ne mai aflam, in istorie dar si in prezent, noi oamenii. Bineinteles ca si aceasta (si vorbesc serios) se datoreaza tot evolutiei inca in mars dar care s-a petrecut cu ritmuri diferite.

Faptul ca inca nu putem sa ne comportam cu totii conform cu nivelul 7 se explica prin complexitatea amestecului de nivele de constiinta de la cele joase si pana la 7 pe care o reprezinta societatea / civilizatia umana astazi.

Cum o sa reusim sa depasim situatia asta complexa cand nivele inferioare de constiinta co-exista inca cu nivelul 7, abia itit printre noi, numai D-zeu stie.  

Bonus: In mod anonim (si fara comentarii in posturi) va puteti exprima opinia in poll-ul de mai sus despre nivelul de constiinta (mediu) al userilor cu care dialogati aici.

Spiral Dynamics este o filosofie si un model interesant de dezvoltare. intilnesc foarte des cinci si trei (mai contemporani). foarte rar sase, iar spre sapte nu cred ca am cunoscut mai mult de o persoana. nu pe arie, ca nu bintui pe-aci.

Edited by Centris, 15 July 2010 - 09:09.


#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostCentris, on 14th July 2010, 23:11, said:

Spiral Dynamics este o filosofie si un model interesant de dezvoltare. intilnesc foarte des cinci, si trei (mai contemporani). foarte rar sase, iar spre sapte nu cred ca am cunoscut mai mult de o persoana. nu pe arie, ca nu bintui pe-aci.
Cred că reclasificarea asta e o complicație de pomană. Cele 4 niveluri (nu nivele) de conștiință ale lui Platon erau suficiente: Ekasia, Pistis, Dianoia și Nous (în ordine crescătoare nivelului de conștiință). Majoritatea suntem la stadiul de Pistis. Nous e nivelul atins de autorealizații de gen Iisus Hristos, Buddha Sakiamuni, Zarathustra etc.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 11.06.2010
La ce nivel de constiinta esti ?

- 435 , cunoscut ca The Billy Level .

Wooooow. Pai inseamna ca stii direct din burta care e temperatura minima de germinare la ardei .

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Posttzotzolyno, on 14th July 2010, 23:46, said:

Cred că reclasificarea asta e o complicație de pomană. Cele 4 niveluri (nu nivele) de conștiință ale lui Platon erau suficiente: Ekasia, Pistis, Dianoia și Nous (în ordine crescătoare nivelului de conștiință). Majoritatea suntem la stadiul de Pistis. Nous e nivelul atins de autorealizații de gen Iisus Hristos, Buddha Sakiamuni, Zarathustra etc.

poate ca sunt suficiente, dar SD are aplicabilitate mai larga la lumea prezenta, fiind mai orientata spre ce experimentam. poate fi usor un "subset" mai pragmatic al filosofiei lui Platon.

#7
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostBilly, on 14th July 2010, 22:45, said:

Iata cum ar putea fi descrisa in cateva minute si foarte inspirat situatia in care ne-am aflat si inca ne mai aflam, in istorie dar si in prezent, noi oamenii. Bineinteles ca si aceasta (si vorbesc serios) se datoreaza tot evolutiei inca in mars dar care s-a petrecut cu ritmuri diferite.

Faptul ca inca nu putem sa ne comportam cu totii conform cu nivelul 7 se explica prin complexitatea amestecului de nivele de constiinta de la cele joase si pana la 7 pe care o reprezinta societatea / civilizatia umana astazi.

Cum o sa reusim sa depasim situatia asta complexa cand nivelurile inferioare de constiinta co-exista inca cu nivelul 7, abia itit printre noi, numai D-zeu stie.  

Bonus: In mod anonim (si fara comentarii in posturi) va puteti exprima opinia in poll-ul de mai sus despre nivelul de constiinta (mediu) al userilor cu care dialogati aici.

Mie prezentarea respectiva a nivelelor de constiinta mi se pare destul de superficiala. Dar decat nimic...


View Posteu_unul, on 14th July 2010, 23:08, said:

Oh da! Level 6... :lol: Toata lumea are dreptate, mai multe adevaruri... esec total. Adevarul e unul singur si nu e democratic. La level 7 .... fiasco total, n-am dezvoltat intr-o lume conflictuala, fara conflicte ne vom opri.


Billy nu am inteles ce anume vrei de la pool, sa afli pe ce nivel consider eu ca sunt userii de pe arie? Nu am cum, fiecare e altfel si nici macar nu se pastreaza strict in nivelul lor.
Majoritatea ateilor sunt la level 5, Bean e un amestec de 6 si 4, tu tinzi spre 7, Robinake, Sorin si Sylvestru sunt 4 etc.

Probabil ca, de pe nivelul trei pe care te manifesti preponderent tu, asa se vede. :)

#8
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Posteu_unul, on 14th July 2010, 23:08, said:

Billy nu am inteles ce anume vrei de la pool ...
De-as avea vreunul prin apropiere, as sari pe loc in el sa ma mai racoresc oleaca ... :)

#9
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postkaruna, on 15th July 2010, 12:30, said:

Probabil ca, de pe nivelul trei pe care te manifesti preponderent tu, asa se vede. :)
De si mai jos se vede altfel? Cum?  :naughty:

#10
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostEdy_S, on 15th July 2010, 12:32, said:

De si mai jos se vede altfel? Cum?  :naughty:

Pai te invit sa ne povestesti.  :kisstogether:

#11
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
constiinta e dictata de gradul de intelegere al realitatii iar asta se realizeaza prin cercetarea stiintifica , intuitie , logica
cei care cred in "dumnezeu" si forte supranaturale e destul de clar ca au nivel de intelegere al realitatii scazut

Edited by gi_fubar, 15 July 2010 - 12:08.


#12
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postgi_fubar, on 15th July 2010, 13:05, said:

constiinta e dictata de gradul de intelegere al realitatii iar asta se realizeaza prin cercetarea stiintifica , intuitie , logica
cei care cred in "dumnezeu" si forte supranaturale e destul de clar ca au nivel de intelegere al realitatii scazut


Eu cred ca iti scapa totusi sensul cuvantului intuitie. Dar si fara acela nu poti sa n-ai dreptate, nu-i asa?

#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postgi_fubar, on 15th July 2010, 13:05, said:

constiinta e dictata de gradul de intelegere al realitatii iar asta se realizeaza prin cercetarea stiintifica , intuitie , logica
cei care cred in "dumnezeu" si forte supranaturale e destul de clar ca au nivel de intelegere al realitatii scazut
Acum să lămurim o chestie: de ce se confundă mai mereu conștiența cu conștiința?
Cât despre intuiție...ar fi trebuit să știi că e strâns legată de ezoterism și spiritualitate. Oamenii de știință complet atei spun că nu cred decât ceea ce văd și pot experimenta. Așa cred ei în celebrul Big Bang: au văzut-o și au experimentat-o.

#14
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Ce ar fi relevant ca ne dam unul altuia grade subiective, nu mai zic ca insasi gradele sunt subiective, level 1 de constiinta [ CONȘTIÍNȚĂ, (rar) conștiințe, s. f. 1. (Fil.) Sentiment, intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență; p. ext. cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său] este mai bun decat level 2 pentru ca....
Sau cum?

#15
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postsorin2007, on 16th July 2010, 17:00, said:

Ce ar fi relevant ca ne dam unul altuia grade subiective, nu mai zic ca insasi gradele sunt subiective, level 1 de constiinta [ CONȘTIÍNȚĂ, (rar) conștiințe, s. f. 1. (Fil.) Sentiment, intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență; p. ext. cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său] este mai bun decat level 2 pentru ca....
Sau cum?


in general cei cu cruce la avatar nu au un nivel de constiinta prea ridicat

#16
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Mersi, daca-mi pun o sapca militaroasa mi se ridica levelul automat?
Pana la urma nu-i treaba mea, doar mi-am zis parerea, daca vrea Billy sa faca sondaje il priveste, numai ca nu intelegeam la ce-i ajuta daca ii zic ca mrproper are nivel 7 la cunoasterea intuitiva pe care o are despre propria existenta si despre lucrurile din jurul sau?
Cum poti sa stii nivelul pe care il are constiinta unui om pe care-l stii doar din ce posteaza? Ma rog...

#17
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
pai ce nivel de constiinta poate avea un om care merge in biserica si nu stie ce face acolo , care crede in dumnezeu un cuvant fara sens la acelasi nivel cu constiinta unui copil de 5 ani caruia ii explici ca nu trebuie sa omoare pui de pisica pt. ca il bate doamne-doamne , un om care se rusineaza de propriile organe genitale fara sa inteleaga de ce sau un om care considera ca este bine ca 10 la suta din populatia globului sa ii exploateze pe ceilalti 90 la suta sau lumea asta nu ar putea functiona fara banci si bani sau un om care considera stiinta ca pe ceva malefic si ca ar fi mai bine sa ne mutam in padure si sa traim "natural" sau..un om care considera violenta indispensabila in relatiile inter-umane si multe , foarte multe alte indicii ale junglei terestre populata inca de neanderthalieni

#18
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postgi_fubar, on 15th July 2010, 13:05, said:

constiinta e dictata de gradul de intelegere al realitatii iar asta se realizeaza prin cercetarea stiintifica , intuitie , logica
cei care cred in "dumnezeu" si forte supranaturale e destul de clar ca au nivel de intelegere al realitatii scazut
da cu alienii si clonarea cum ramane ? Hmm. :scratchchin:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate