Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cumpar apartament -in ce moneda se face tranzactia?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
adynutzaa

adynutzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.09.2008
:rolleyes:  Vreau sa cumpar apartament, cu banii cash. Cum toate anunturile sunt in euro, ma intereseaza tranzactia se face in euro? (adica transfer din contul meu in euro in contul vanzatorului ? ) sau in lei?  --- Eu am banutii in lire, deci daca ii schimb de 2 ori probabil pierd, asa ca as vrea sa stiu direct ce fel de bani sa am?

si de acuma partea a doua: daca actele se fac prin notar verifica notarul tot ce trebuie? sau pot sa apara surprize neplacute? cel mai mare stres al meu e sa nu iau teapa vietii mele si sa fie vandut, ipotecat, in proces si sa fie al altcuiva si sa imi pierd toate economiile....

In rest ce sfaturi aveti pt mine? planul e sa trimit pe cineva sa vada apartamente, cum gaseste ceva bun zbor si cumpar.
Apartamentul va fi investitie cu posibilitatea sa il folosesc peste cativa ani, deci interiorul nu ma interesaza pt ca probabil il voi modifica cand il voi folosi. Am inteles ca tb inspectati peretii, instalatia electrica, contoare separate, vecini...

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Daca vanzatorul e pers fizica, accepta orice valuta, dar prb vor cere euro.
Daca schimbi lire, mergi la banca si negociaza cursul.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ca sa eviti orice teapa la care te-ai referit cumpara constructie noua.

Eu am ramas uimit cand am aflat de curand ca daca ala care vinde are datorii neplatite la banca(chiar si credite de nevoi personale negarantate cu ipoteca),banca poate cere in instanta anularea actului de vanzare cumparare pe motiv ca ala l-ar fi vandut pentru a nu fi executat de banca.

Edited by mihai!, 13 July 2010 - 15:37.


#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

View Postmihai!, on 13th July 2010, 16:35, said:

Ca sa eviti orice teapa la care te-ai referit cumpara constructie noua.

Eu am ramas uimit cand am aflat de curand ca daca ala care vinde are datorii neplatite la banca(chiar si credite de nevoi personale negarantate cu ipoteca),banca poate cere in instanta anularea actului de vanzare cumparare pe motiv ca ala l-ar fi vandut pentru a nu fi executat de banca.

Da, dar asta nu inseamna ca nu-ti primesti banii inapoi, nu ?

#5
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadynutzaa, on 13th July 2010, 15:15, said:

In rest ce sfaturi aveti pt mine? planul e sa trimit pe cineva sa vada apartamente, cum gaseste ceva bun zbor si cumpar.
Sfatul e sa cumperi cand si daca vii inapoi.

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postadynutzaa, on 13th July 2010, 16:15, said:

:rolleyes:  Vreau sa cumpar apartament, cu banii cash. Cum toate anunturile sunt in euro, ma intereseaza tranzactia se face in euro? (adica transfer din contul meu in euro in contul vanzatorului ? ) sau in lei?  --- Eu am banutii in lire, deci daca ii schimb de 2 ori probabil pierd, asa ca as vrea sa stiu direct ce fel de bani sa am?

si de acuma partea a doua: daca actele se fac prin notar verifica notarul tot ce trebuie? sau pot sa apara surprize neplacute? cel mai mare stres al meu e sa nu iau teapa vietii mele si sa fie vandut, ipotecat, in proces si sa fie al altcuiva si sa imi pierd toate economiile....

In rest ce sfaturi aveti pt mine? planul e sa trimit pe cineva sa vada apartamente, cum gaseste ceva bun zbor si cumpar.
Apartamentul va fi investitie cu posibilitatea sa il folosesc peste cativa ani, deci interiorul nu ma interesaza pt ca probabil il voi modifica cand il voi folosi. Am inteles ca tb inspectati peretii, instalatia electrica, contoare separate, vecini...

Tranzactia se poate face in orice moneda

NU trebuie sa ai incredere in orice notar, in mod normal ar trebui sa-si faca treaba si sa verifice dar sunt notari si notari ... De preferat sa mergi la unul pe care il cunosti sau care iti este recomandat.

Ce proprietate te intereseaza (nr de camere, pozitie...) si cam la ce bani? ca sa stim daca poti spera la ap nou, ap in vila...etc.

Preturile sunt in scadere si avand banii cash probabil vei putea specula mult mai bine situatia peste cateva luni dar va trebui sa te misti repede (cine va fi disperat sa vanda va scadea pretul daca ii dai banii cash si rapid)

#7
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Sau daca poti trece peste, sa cumperi cu sume mulllttt mai mici, de la bancile care-si executa clientii pentru datorii :)

#8
Liana76

Liana76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2010
Anunturile sunt majoritatatea in euro pentru ca este o moneda cu folosire si raspandire mai larga.  Desi pretul publicat este in euro, exista proprietari care accepta si contravaloarea sumei in lei sau alte monede. Deci moneda in care platesti nu depinde decat de intelegerea dintre tine si proprietar. Conteaza foarte mult ce face el mai departe cu banii. Daca are datorii in lei, e clar ca-i va vrea asa, daca va cumpara mai departe altceva depinde de ce i se solicita lui, etc.
Notarul este obligat sa verifice toate actele, astfel incat tu, ca si cumparator sa nu ai nicio problema in ceea ce priveste legalitatea tranzactiei si mai ales a dreptului de proprietate. Nu se poate cumpara ceva ipotecat deoarece inainte cu 24 de ore de efectuarea tranzactiei se cere un act de la cadastru care exact asta specifica. Pentru asta se cere (notarul il solicita cadastrului), se verifica daca este inscrisa in cartea funciara vreo sarcina de orice fel (ipoteca, interdictie de vanzare, bla-bla).
Iara despre ce spunea Mihai, vis a vis de cumpararea unui apartament de la cineva care are datorii (fara a avea gaj apartamnetul respectiv), NU exista nicio banca din lume care sa-ti poata executa silit un bun pe care nu l-ai ipotecat in favoarea ei. Deci, creditele de nevoi personale, care nu sunt cu ipoteca logic, nu se pot recupera decat prin popriri pe venituri, giranti sau bunuri gajate (daca e cazul).
Parerea mea este ca e un moment minunat de cumparat imobile (preturile sunt in favoarea cumparatorului). E important ca persoana care vizioneaza sa cerceteze anul de constructie al cladirii, rezistenta seisimica, vecinatati, amplasare, zona si apoi starea apartamentului care este ultima care conteaza. Spui ca oricum il vei moderniza in curand.
Succes!

#9
adynutzaa

adynutzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.09.2008
Ms de raspunsuri...
Intrebarea nu era daca sa cumpar sau nu, ci cum sa fiu cat mai sigura ca e totul corect... Mi s-ar parea normal ca pt cele 1000 de euro taxe notariala notarul sa isi faca treaba si sa stie exact ce tb ca apartamentul sa nu fie ipotecat sau in proces ... o sa ma interesez sa vad cum pot afla care notar e ok.

Nu imi permit bloc nou, si nici nu mi se pare util ca investitie pt primii ani (pt ca de obiecei blocurile noi sunt la marginea orasului, deci greu de inchiriat, iar ca eventual sa locuiesc in el iarasi nu imi place ideea ca e la marginea orasului etc ... daca vulpea nu ajunge la strugurii is acri  ^_^  )

trebuie sa caut metoda cea mai economica de tranferat banii in Ro si nu stiam in ce moneda se face tranzactia... probabil ar tb sa astept pana gasesc vanzatorul sa il intreb in ce moneda vrea banii...

Dupa ce mi-am facut calculele din toate directiile mi se pare decizia cea mai buna sa cumpar un apartament in Ro.
Variantele ar fi:
1- sa utilizez banii ca depozit aici pt motgage pe 25-30 de ani, nu sunt convinsa ca vreau sa stau aici 25 de ani, ma leg la cap degeaba daca ma razgandesc in cativa ani si vreau sa vand, plus ca imi place comoditatea inchirierii (ma pot muta in alta zona, reparartiile sunt facute de agentie)
2- tin banii la banca , dobanda cam 2%
3- cumpar un apartament in Ro

Incep deocamdata cautarile neurgente prin cunostinte, sunat la anunturile care cer bani cash, urgent, etc ...

#10
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postadynutzaa, on 14th July 2010, 14:59, said:

Intrebarea nu era daca sa cumpar sau nu,
Trebuie sa intrii si tu in randul lumii la Londra, nu? Taximetristul - cloaca noua pe planseta la Jucu, tu, cloaca veche in Bucuresti. :thumbup:
De investitie, normal. Ca imobiliarele sint cea mai sigura investitie. Preturile doar creste. Si daca iei cu rata la banca, se plateste din chirie.

Edited by Sylverix, 15 July 2010 - 07:27.


#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostLiana76, on 13th July 2010, 17:42, said:

Parerea mea este ca e un moment minunat de cumparat imobile (preturile sunt in favoarea cumparatorului
Gresit: peste 1-2 ani vor fi mai ieftine pentru ca nu vom iesi din criza.

#12
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

View Postadynutzaa, on 13th July 2010, 15:15, said:

[...]  deci daca ii schimb de 2 ori probabil pierd, asa ca as vrea sa stiu direct ce fel de bani sa am?

si de acuma partea a doua: daca actele se fac prin notar verifica notarul tot ce trebuie? sau pot sa apara surprize neplacute? cel mai mare stres al meu e sa nu iau teapa vietii mele si sa fie vandut, ipotecat, in proces si sa fie al altcuiva si sa imi pierd toate economiile....

In rest ce sfaturi aveti pt mine?

1 de ce vezi problema ca pierzi TU si nu ca pierde EL? adica de ce esti "umil" si il lasi pe el sa conduca negocierie?

2 da, notarul verifica tot ce trebuie.
da, pot sa apara surprize neplacute.

3 recomandare: foloseste niste sfaturi de la persoane care au mai facut tranzactii (consultantzi imobiliari sau agenti imobiliari). sigur nu o sa-ti ceara comision integral avand in vedere ca peste 1/2 din tranzactie ai facut-o deja (contactul cu vanzatorul, antecontractul, negocierea). daca apelezi la fomisti, probabil ca o sa-ti explice ei cat de multe tre sa schimbi din ce ai facut deja (ca sa-si justifice niste bani in plus). daca vbesti cu cineva care stie meserie si nici nu are foamea-n gat, probabil ca o sa capeti niste sfaturi bune, pe un pretz minim (...100-300 euro, depinde ce sfaturi, etc)

bafta.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,959
  • Înscris: 03.12.2005

View PostLiana76, on 13th July 2010, 16:42, said:

Deci, creditele de nevoi personale, care nu sunt cu ipoteca logic, nu se pot recupera decat prin popriri pe venituri, giranti sau bunuri gajate (daca e cazul).

De fapt, se poate indrepta asupra tuturor bunurilor si veniturilor unui debitor pana la stingerea datoriei. Daca un bun e deja ipotecat, atunci bun se exclude, altfel, in ordinea instituirii pretentiilor(daca sunt mai multi creditori) se executa toate bunurile debitorului necesare pentru despagubirea debitorului.

#14
Cristutza

Cristutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.10.2017
Buna. Sunt intr-o situatie similara cu adynutzaa și as avea nevoie de un sfat bun pt a pierde cât mai puțin la schimb valutar/transfer între bănci. Cumpăr un apart in Ro cu suma de 63000 euro. Am un cont deschis in Ro la Alpha unde am un depozit de 25000£. Restul sumei in lire ii am in contul de UK și Cash. Cel care vinde are cont la BT și deoarece și el cumpara mai departe, ar prefera euro sau lei. Știe cineva care ar fi schema cea mai simpla? Cele la care ma gandesc eu la mom de fata înseamnă câteva sute de lire/euro pierdute. Mulțumesc mult. Am sa postez întrebarea și ca întrebare generală pt a avea șanse la mai multe răspunsuri pana sapt viitoare. Mulțumesc!

#15
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

View PostCristutza, on 13 octombrie 2017 - 14:12, said:

Buna. Sunt intr-o situatie similara cu adynutzaa și as avea nevoie de un sfat bun pt a pierde cât mai puțin la schimb valutar/transfer între bănci. Cumpăr un apart in Ro cu suma de 63000 euro. Am un cont deschis in Ro la Alpha unde am un depozit de 25000£. Restul sumei in lire ii am in contul de UK și Cash. Cel care vinde are cont la BT și deoarece și el cumpara mai departe, ar prefera euro sau lei. Știe cineva care ar fi schema cea mai simpla? Cele la care ma gandesc eu la mom de fata înseamnă câteva sute de lire/euro pierdute. Mulțumesc mult. Am sa postez întrebarea și ca întrebare generală pt a avea șanse la mai multe răspunsuri pana sapt viitoare. Mulțumesc!

Oricum ai da-o tot pierzi niste banuti. Eu zic sa schimbi banii in valuta care o ai in procent cel mai mult. Daca ai doar lire atunci propune-i lire(altfel trebuie sa schimbi in euro)

#16
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
mergi si discuta cu banca pt un curs mai favorabil decat cel afisat (de vanzare). Se rezolva la sume mai mari, cum ai tu.

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cand am cumparat am avut suma in 3 monde: lei, euro si dolari, dupa simularea de la banca cel mai ieftin iesem daca transformam totul in lei si transferam in contul vanzatorului de la alta banca.Daca transferam in diverse valute comisioanele erau mari iar scriptic era greu de trecut in contract, asa a existat o singura suma in lei, prevazuta in contract, comisionul bancii la transfer fiind de 36lei!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate