Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Curs catia

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Fiecare dintre noi are propriul parcurs profesional si nu cred ca suntem intr-o competitie. In niciun caz nu trebuie sa ne jignim, asa cum se vede in unele dintre mesajele de aici.
Postez in topicul pentru cursuri fiindca am ceva de oferit, dar nu detin exclusivitate, tineti si voi cursuri si/sau vreti sa va aratati priceperea pe bani sau gratuit (asa cum o mai fac si eu in topicul cu tutoriale), atunci e foarte bine, cu cit suntem mai multi in bransa (utilizatori in industrie, traineri, profesori, studenti), cu atit e mai bine. Cred ca ideea principala este de a creste comunitatea CATIA, sa aducem subiecte interesante in discutie, sa fie un mediu colegial, normal si nu vesnicele intepaturi cu bugetarii, cine a facut mai multe piese etc. Am urmarit si urmaresc constant forumuri "de afara", este o cu totul alta atmosfera acolo, cu multi useri, cu topicuri interesante, din care chiar se poate invata ceva si unde, cel mai adesea, gasesti raspunsuri la niste probleme. Din ce vad, aici, pe Softpedia, topicurile de CAD sunt inactive cu lunile = lipsa unei comunitati dedicate si interesate.

#38
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Ba exista competitie din belsug, de cele mai multe ori nedreapta.. tu nu ai activat probabil intr-o companie mare sau multinationala in Ro ca sa realizezi ce inseamna siguranta zilei de maine. Sa vezi ce inseamna analfabeti/ori ba cu relatii in functii cheie/ori ba si fara nici un fel de pasiune pt. domeniu care mai apoi corup intregul sistem de colegialitate. Ma mira ca..te miri, ca sa zic asa.. ca si-n universitati e cam la fel (cele de stat evident).
Asta se intampla in Ro mai ales datorita nivelului de educatie si trai scazut..la nivel comparativ cu vestul unde zici tu..exista "sprijin".
Noi discutam de catia aici.. implicit pe bani. Eu sunt curioasa ce garantie are x ca dupa cursul absolvit e angajabil si pun problema asa pt. ca si-n development aceeasi teorie exista.. platesti si cius..doar ca acolo esti mai usor integrabil fiind deficitul de personal inca la nivel inalt si te accepta si cu unele cunostinta lipsa.
Soft-ul se invata.. ingineria e problema!
Nu te jigneste nimeni fara rost dar realitatea e una singura.

Edited by Pieptoasa, 04 December 2020 - 12:20.


#39
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
De acord cu ce spui, insa eu ma refeream la competitia intre noi aici pe Softpedia, imi pare rau ca nu am fost mai explicit. Un curs, indiferent cita implicare are profesorul, nu poate garanta 100% succesul in gasirea unui job, e vorba de foarte multi factori, preintre care: pregatirea anterioara a studentului/cursantului, capacitatea lui de a asimila cunostintele transmise de profesor, cit mai lucreaza individual, cit desen tehnic este dispus sa mai invete dupa anul I de facultate, ce i se da la interviu, ce asteptari are angajatorul de la un candidat etc. Ai dreptate ca ingineria e problema, nu neaparat cunoasterea unui soft sau al altuia.

#40
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Se anunta o serie noua de curs din 3 decembrie 2021:
https://www.promanag...urses/catia-v5/
Urmatoarea serie probabil ca se va anunta pentru mijlocul sau sfirsitul lunii ianuarie 2022.

Edited by ionut76, 15 November 2021 - 13:52.


#41
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Ca sa mai trezim la realitate subiectul și topicul in sine.. cum a evoluat catia raportat la concurenta in ultimele generații…? Văd ca se pune accentul pe Cloud din ce in ce mai mult și softurile tind sa devină utilizabile fără a fi necesară instalarea lor..

#42
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Asa e, 3D Experience incepe sa prinda teren si la noi.

#43
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Cu inconvenientele de rigoare desigur, provenite din limitarile oferite de browser.

#44
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Noi il avem la facultate, am inceput sa facem cu studentii de la master, e ok..

#45
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
si are sanse (mai ales din punctul tau de vedere) sa inlocuiasca varianta.. "locala" intrutotul/sau asta e directia finala ? avantajele pentru end-user sunt incontestabile (update-uri instant etc). Probabil si partea de licentiere va fi rezolvata.. te loghezi (doar) cu username platit si cu asta basta. Pericolul il reprezinta solutiile free.. gen Blender in lumea 3D Modelling.

Edited by Pieptoasa, 19 November 2021 - 21:09.


#46
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pe termen scurt nu cred ca 3DExp este solutia in universitatile tehnice, este greoi (dupa parerea multora), instalat on premise are o multime de probleme, nu exista profesori si documentatie in romana pentru ei si pentru studenti, faptul ca fisierele sunt doar in cloud e un minus (parerea mea) pentru ca studentii sunt obisnuiti cu fisiere individuale etc. Va deveni standard in citiva ani, dar nu foarte curind. Nu stiu, de asemenea, daca Blender este un rival pentru CATIA, l-am avut si eu cu multi ani in urma, interesant, dar nu m-a atras asa cum a fost cu 3D Studio Max.

#47
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
M-am referit la solutie pentru domeniul in sine.. partea de studiu in universitati implica efort si din partea dvs pt. a va pune a zi cu..tehnologia. Eu sunt cu Inventor si ei au solutia Fusion360 ca si alternativa pt. cloud - nici mie nu-mi prea place la nivel comparativ cu solutia desktop dar vin si te intreb.. ce impact va avea si asupra vanzarii de hardware care cum bine stim - face diferenta in domeniul asta.
Blender a fost un exemplu de rivalitate free in domeniul 3D modelling, pt. maya si 3dsmax - si da.. rivalitatea asta a tulburat buna ședere a max-ului care multi ani a stat doar la..soare ; citesc acum ca implementarile in max se simt datorita acestui fenomen de..concurenta.

Edited by Pieptoasa, 20 November 2021 - 14:14.


#48
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
3DX e din punctul meu de vedere 99% Catia V5  - au grupat relativ altfel comenzile, au mai ascuns din butoane - dar e o evolutie in bine in interfata si grafica 3D vs V5. Eu sunt un (mare) fan 3DX - si asa cum V5 a coexistat o vreme cu V4 pentru a-l inlocui complet la final - asa astept sa se intample si intre V5 si 3DX.

Cloud... - evident, in toate firmele mari solutia de data management (gen VPM) folosea fisiere intr-un database total inaccesibil si uneori aflat pe alt continent - asta incepand inca de la V4 in urma cu vreo 25 de ani...

Si mi se pare solutia de data management inglobata in 3DX mai flexibila si mai permisiva decat soluțiile vechi - de ex. chiar intr-o baza de date Dassault originala :) pot da ce nume si ce extensii vreau la fisiere, pot atasa orice vreau la orice model - evolutia clara spre full 3D design.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate