Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

SUNET DE FUNDAL ...cablu digital DIGI. (Pentru a scăpa de problemă luați un cablu Euroscart bine ecranat - Megafanro).

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007
Exact  acum 7 zile cand am primit decodorul Humax de la digi am beneficiat de semnal digital .La numai 3 zile dupa asta se aude un sunet de fundal care eset foarte enervant/deranjant si nu  se aude cum s-a auzit in prima zi.Am pus semnalul  (antena) direct in tv ( lg37lh5000) fara a mai  folosi decodorul Humax si  sunetul deranjant  a disparut dar  binenteles nu  mai  era aceiasi calitate la semnalul  video.
Am sunat la dep. tehnic la RDS si  de acolo  mi-a spus sa revin la setarile din fabrica , restart, si  iarasi  cautare automata dar sunetul de fundal nu  a disparut .Atunci  respectivul consultant mi-a spus sa ma duc la service .Am fost  si  baiatul de la service a efectuat aceleasi operatii ca si  cele executate de mine la sfatul celor de la tehnic de la bucuresti .In plus mi-a fost usgerta ideea sa folosesc pt. conexiune cablu RCA in locul celui  Euroscart.
Am ajuns acasa si dupa conectarea aparatului nu  este nici  o  modificare in bine, sunetul deranjant fiind prezent din nefericire.
Ce dumnezeu  sa mai  fac ca daca sonorul din telecomanda Humax este la minim se aude sunetul  ala de parca ar face `masa` undeva ( nu  face dar  e un sunet aprox. la fel pt. cunosctori)

#2
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
Aceiasi problema si la mine, pe receptor HD. Ai cumva LG?

#3
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007

View Postsaull, on 9th July 2010, 18:24, said:

Aceiasi problema si la mine, pe receptor HD. Ai cumva LG?
Afirmativ 37LH500

#4
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
Eu am 32LH2000, se pare ca nu se pupa LG  cu Humax.

#5
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007

View Postsaull, on 9th July 2010, 18:30, said:

Eu am 32LH2000, se pare ca nu se pupa LG  cu Humax.
Oare asta sa fie?
eu as zice mai  degraba ca decodorul ar fi  mai ciudat si  nu  tv.

#6
saull

saull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2009
http://www.lg.com/ro...ort-message.jsp
Scrie-le celor de la LG, eu am scris, daca scriem mai multi or sa se sesizeze!

#7
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007

View Postsaull, on 9th July 2010, 18:32, said:

http://www.lg.com/ro...ort-message.jsp
Scrie-le celor de la LG, eu am scris, daca scriem mai multi or sa se sesizeze!
Corect.Asta o  sa fac .Sa vedem daca se sesiseaza intr-un fel cei  de la LG.
Tinem legatura

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postulisica, on 9th July 2010, 17:57, said:

Exact  acum 7 zile cand am primit decodorul Humax de la digi am beneficiat de semnal digital .La numai 3 zile dupa asta se aude un sunet de fundal care eset foarte enervant/deranjant si nu  se aude cum s-a auzit in prima zi.Am pus semnalul  (antena) direct in tv ( lg37lh5000) fara a mai  folosi decodorul Humax si  sunetul deranjant  a disparut dar  binenteles nu  mai  era aceiasi calitate la semnalul  video.
Am sunat la dep. tehnic la RDS si  de acolo  mi-a spus sa revin la setarile din fabrica , restart, si  iarasi  cautare automata dar sunetul de fundal nu  a disparut .Atunci  respectivul consultant mi-a spus sa ma duc la service .Am fost  si  baiatul de la service a efectuat aceleasi operatii ca si  cele executate de mine la sfatul celor de la tehnic de la bucuresti .In plus mi-a fost usgerta ideea sa folosesc pt. conexiune cablu RCA in locul celui  Euroscart.
Am ajuns acasa si dupa conectarea aparatului nu  este nici  o  modificare in bine, sunetul deranjant fiind prezent din nefericire.
Ce dumnezeu  sa mai  fac ca daca sonorul din telecomanda Humax este la minim se aude sunetul  ala de parca ar face `masa` undeva ( nu  face dar  e un sunet aprox. la fel pt. cunosctori)


ia incearca sa vezi daca sunetul ala dispare cand scoti mufa de antena din receptor. daca dispare iti spun ce sa faci in continuare!

#9
adrianncj

adrianncj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.06.2010

View Postady_77, on 9th July 2010, 19:04, said:

ia incearca sa vezi daca sunetul ala dispare cand scoti mufa de antena din receptor. daca dispare iti spun ce sa faci in continuare!


aceasi problema o am si eu ....am scos mufa

#10
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

View Postulisica, on 9th July 2010, 17:57, said:

Am fost  si  baiatul de la service a efectuat aceleasi operatii ca si  cele executate de mine la sfatul celor de la tehnic de la bucuresti .In plus mi-a fost usgerta ideea sa folosesc pt. conexiune cablu RCA in locul celui  Euroscart.
Bănuiesc că ai intrat în posesia unui receptor HD. Tu îl conectezi la televizor prin Euroscart (sunet și imagine analogice)? Dacă da, ți-aș sugera să folosești conexiunea HDMI (sunet și imagine digitale).

View Postulisica, on 9th July 2010, 17:57, said:

La numai 3 zile dupa asta se aude un sunet de fundal care eset foarte enervant/deranjant si nu  se aude cum s-a auzit in prima zi.
Descrie ce fel de sunet e ăla de fundal! E ceva cu sens (adică sunetul unui alt post suprapus peste cel la care te uiți) sau un bâzâit? Citind ultima propoziție a primului tău mesaj, înclin să cred că e un bâzâit. Vezi și primul meu răspuns (cel cu cablul HDMI). Dacă este un bâzâit și dacă folosești cablul Euroscart, s-ar putea să ai o conexiune imperfectă la masă. Repet: dacă ai STB Humax HD, folosește conexiunea HDMI pentru că e mai bună. Dacă ai STB Humax SD, schimbă cablul Euroscart.

View Postulisica, on 9th July 2010, 17:57, said:

Am pus semnalul  (antena) direct in tv ( lg37lh5000) fara a mai  folosi decodorul Humax si  sunetul deranjant  a disparut dar  binenteles nu  mai  era aceiasi calitate la semnalul  video.
Ochiul tău fin a detectat pierderea de calitate? :coolspeak: Eu zic că televizorul ăla face o treabă mai bună decât STB-ul deci pierderea de calitate e doar o iluzie! ;)

Edited by AlxMAX, 11 July 2010 - 08:57.


#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postadrianncj, on 11th July 2010, 01:08, said:

aceasi problema o am si eu ....am scos mufa


  dupa ce ai scos mufa de antena din rec a disparut zgomotul?

#12
adrianncj

adrianncj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.06.2010

View Postady_77, on 11th July 2010, 11:31, said:

dupa ce ai scos mufa de antena din rec a disparut zgomotul?



nu

#13
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Eu am un Samsung si am acelasi zgomot, sunetul este oricum numai digital nu

#14
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Ma gandesc sa trec de la mufa scart la RCA..e posibil sa dispara zgomotul aiurea de pe fundal?

#15
superdigital

superdigital

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 12.02.2008
Ieri am luat si eu un stb humax sd,am lcd samsung si am aceiasi problema cu sunetul.Mentionez ca acel zgomot nu este permanent dar apare foarte des si e enervant,am incercat celalat stb hyundai si nu apare zgomotul.

#16
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Incercati si lipiti un condesator ceramic de 470pF - 1nF pe firul de masa intre stb si lcd/tv/plasma
Probabil din filtrarea proasta pe care o au sursele stb-urile se produce o diferenta de potential intre masa stb-ului si masa lcd-ului/tv-ului/plasmei , fiind perceptibila sonor
Nu stiu in ce masura va da rezultate o eventuala impamantare a stb-ului

#17
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am observat ca zgomotul se aude mai tare atunci cand pe "burtiera' apar mesaje, ,la posturi gen Antena3,2, Realitatea, Otv,etc.Cand nu este afistata decat imaginea, fara alte mesaje, editari, etc nu se mai aude fasaitul pe fundal

#18
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlupull, on 17th July 2010, 06:02, said:

Incercati si lipiti un condesator ceramic de 470pF - 1nF pe firul de masa intre stb si lcd/tv/plasma
Probabil din filtrarea proasta pe care o au sursele stb-urile se produce o diferenta de potential intre masa stb-ului si masa lcd-ului/tv-ului/plasmei , fiind perceptibila sonor
Nu stiu in ce masura va da rezultate o eventuala impamantare a stb-ului

  impamantarea nu rezolva nimic,chiar de acolo e problema,tresa cablului de antena e legata la pamant in reteaua furnizorului de catv. eu am izolat tresa in mufa de rf ce intra in stb si problema a disparut rapid ( tot lcd LG). asa ca doar cu fiderul merge excelent!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate