Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Pelion

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#577
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Din pacate saptamana trecuta a plouat iarasi foarte mult si orasul Volos a fost din nou afectat de inundatii, cam toata zona de la Larissa in jos e afectata, se circula greu pe autostrada (pericol de acvaplanare).

#578
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Va salut ! Ne gandeam sa ajungem prin zona in iunie si am incercat sa fac o rezervare la Archontiko Elda, in Agios Dimitrios, Toate bune si frumoase, le-am trimis un email, mi au spus pretul si apoi mi au cerut toate datele de pe card pt rezervare (inclusiv CVC ul). Mi s-a parut ciudat pt ca nu am cum sa ofer aceste date. Am incercat sa fac rezervare a pe site ul lor (https://www.eldahotelpelion.com), dar nu merge. PE booking au oferte cu apartamente, nu au camera dubla cum vreau eu. Am cerut un lik securizat pt rezervare si chiar m-am oferit sa platesc o noapte , insa...pauza. A mai patit cineva asa ceva? Mi au mai spus a doua varianta : 180 euro depozit bancar(3 nopti).  Preturile au crescut in toata Grecia si ma gandeam sa caut alta cazare. Imi poate da cineva o recomandare ?  Multumesc.

#579
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ei au cerut datele de card sau avans 3 nopti. Tu le-ai propus avans 1 noapte, sau sa faci rezervare online in mod securizat cu cardul, lucru pt care probabil ei nu au suport tehnic, asta am inteles eu. Nici eu nu as trimite datele unui card pe mail dar avans de 3 nopti am mai platit. Insa tu stii ce iti convine si ce nu, si evident ca solutia, daca nu iti convine cererea lor, e sa cauta alta cazare.
Se mai intampla sa-si puna doar o parte din ce au disponibil pe booking pt ca poate prefera ca pe restul sa le inchirieze direct.

Mie nu mi se pare nimic suspect, doar ca nu v-ati inteles la cerinte (cerere si oferta).

Edited by mdt, 07 February 2024 - 11:11.


#580
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Nu poti sa le ceri IBAN sa le platesti in cont ?

#581
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Eu la Katerina Apartments in Agios Ioannis am platit avans 1 noapte prin Western Union.
Sub nici o forma sa nu dai datele cardului.
Cere payment link sau date Western Union/ cont, altfel uita de ei.

#582
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Proprietarul are revolut, eu i-am trimis avans pentru prima noapte direct pe revolut, a primit banii instant, fara vreun comision si totul a fost in regula.

#583
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Și eu am plătit avans (sume mici) din revolut în contul bancar al proprietarului, de 2-3 ori, când am rezervat evitând booking.

#584
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Oferta a fost foarte buna - 60 euro /dubla sea view cu mic dejun , raportata la ce am gasit prin zona. Pana la urma am trecut pe REvolut si i-am trimis asa banii. Insa m-a mirat ca a cerut 3 nopti avans, fata de 1 ca pana acum. Datele cardului nu m-a lasat inima sa i le trimit,chiar daca pare un om OK, dupa cum mi-a spus si Camelia 19. In alta ordine de idei, tot trimitand emailuri, am primit oferte si cu noua taxa introdusa de prietenii nostri greci din 2024.
Aceasta difera intre 4 si 7 euro ( 4 stele) / noapte in functie de locatie. E bine sa luati in calcul si asta. Unde am facut rezervarea a zis ca einclusa si taxa asta. Am avut noroc.

View Postcristiany, on 07 februarie 2024 - 11:11, said:

Nu poti sa le ceri IBAN sa le platesti in cont ?
Mi a dat IBAN ul insa pt transfer trebuie sa ai cont in euroi si eu n-am. Am fost la BT si nu am putut. Si grecul are cont la Piraeus, o banca care a disparut din Ro fiind inghitita de First.

View PostBrainie, on 09 februarie 2024 - 09:07, said:

Și eu am plătit avans (sume mici) din revolut în contul bancar al proprietarului, de 2-3 ori, când am rezervat evitând booking.
Pe booking preturile sunt mult mai sus, dar nu avea oferta cu dubla simpla.

Edited by patraulea100, 10 February 2024 - 11:45.


#585
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Bine ca ai rezolvat!

Poate ai rezervat mai multe nopti si din acest motiv vrea avans 3 nopti.  Eu am rezervat in Croatia 8 nopti si mi-a cerut avans croatul o suma rotunda, aproximativ cat 2 nopti. Ii inteleg pt ca nu vor sa-si blocheze zile multe in plin sezon iar apoi daca te razgandesti le va fi mai greu sa-si gaseasca alti clienti de azi pe maine.

Edited by mdt, 10 February 2024 - 11:48.


#586
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ciudat ca iti trebuie cont in euro pt a face transfer. Eu am cont la Unicredit si pot face transfer din contul din lei, de foarte multi ani incoace. Apoi cand a aparut revolut am preferat varianta asta. Anyways, bine ca ai rezolvat.

Edited by camelia19, 10 February 2024 - 11:51.


#587
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postmdt, on 10 februarie 2024 - 11:48, said:

Bine ca ai rezolvat!

Poate ai rezervat mai multe nopti si din acest motiv vrea avans 3 nopti.  Eu am rezervat in Croatia 8 nopti si mi-a cerut avans croatul o suma rotunda, aproximativ cat 2 nopti. Ii inteleg pt ca nu vor sa-si blocheze zile multe in plin sezon iar apoi daca te razgandesti le va fi mai greu sa-si gaseasca alti clienti de azi pe maine.
MErci. Eu intotdeauna rezerv 10 nopti si in ultimii ani grecii au cerut avans o noapte. Poate din cauza crizei e foamete mare ! Ii inteleg si pe ei, dar o noapte era OK si ii aratam ca sunt serios. Altfel, el ramanea cu banii.

View Postcamelia19, on 10 februarie 2024 - 11:51, said:

Ciudat ca iti trebuie cont in euro pt a face transfer. Eu am cont la Unicredit si pot face transfer din contul din lei, de foarte multi ani incoace. Apoi cand a aparut revolut am preferat varianta asta. Anyways, bine ca ai rezolvat.
Probabil ca difera politica fiecarei banci. Avand cont la BT, m-am dus la ei, ma pregateam sa schimb 200 euro si sa-i trimit, insa nu am putut. M-a pacalit o domnisorica si mi-a spus ca merge prin aplicatia neoBT, dar acasa am vazut ca minte frumos. Am mai incercat prin alte 2 aplicatii - BT24 si BTpay - insa...pauza. Banca de 2 lei.

Edited by patraulea100, 10 February 2024 - 11:58.


#588
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postpatraulea100, on 10 februarie 2024 - 11:57, said:

M-a pacalit o domnisorica si mi-a spus ca merge prin aplicatia neoBT, dar acasa am vazut ca minte frumos. Banca de 2 lei.
Nu banca e de 2 lei ci utilizatorul serviciilor bancii. Eu am cont si card Euro la BT si pot face plati in euro foarte simplu. Deschizi NeoBT, apesi pe contul de euro si primul buton ai ”fac o plată”, apoi introduci nume beneficiar, IBAN-ul si numele bancii, suma de trimis si apoi ai butonul !!Bagă bani...”
Apoi mergi frumos in Pelion si bei o bere Mythos si un tsipouros!!! E simplu.....

#589
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ideea era daca nu ai cont de euro. Daca ai cont de euro, nu e nicio filosofie. Si da, BT chiar e o banca de 2 lei, din multe puncte de vedere...comisione, faza asta ca sa nu poti trimite bani din contul de lei in strainatate, interfata banking din evul mediu, lipsa corespondent in strainatate etc.

Edited by camelia19, 10 February 2024 - 19:29.


#590
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View PostVulpoiul-Jhon, on 10 februarie 2024 - 19:04, said:

Nu banca e de 2 lei ci utilizatorul serviciilor bancii. Eu am cont si card Euro la BT si pot face plati in euro foarte simplu. Deschizi NeoBT, apesi pe contul de euro si primul buton ai ”fac o plată”, apoi introduci nume beneficiar, IBAN-ul si numele bancii, suma de trimis si apoi ai butonul !!Bagă bani...”
Apoi mergi frumos in Pelion si bei o bere Mythos si un tsipouros!!! E simplu.....
Daca ai fi citit cu atentie, am specificat c a nu am cont in euro ci in lei, iar cei de la banca au spus ca merge transferul din contul in lei in euro prin neo BT. Tu ai cont in euro si era simplu. Asa e cand vorbesc "cunoscatorii". Pt mine BT ramane o banca de 2 lei, la fel si unii utilizatori aroganti ai serviciilor ei. Am trecut la ING. Posted Image Sa revenim la subiect. Multumesc.

Edited by patraulea100, 11 February 2024 - 09:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate