Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum aflu "posesorul" unui IP

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Salutare!

Sper ca am nimerit bine aici, daca nu, va cer scuze si rog un moderator sa mute topicul une ii este locul.

Am un blog unde se posteaza cateodata destul de dur. Sunt contorizat de Stacounter care imi furnizeaza ce informatii am nevoie, dar logic, nu-mi poate spune si abonatul. Cum pot afla numele abonatului daca stiu IP-ul? Trebuie sa fac o sesizare la providerul acestuia de internet? Am nevoie de vreo pila care sa ma ajute? Exista cumva vreo alta posibilitate de a afla si numele celui care posteaza sau macar firma de la care se trimit mesaje?

Multumesc anticipat si inca o data mii de scuze daca mai exista un topic similar sau daca nu a fost pus unde trebuie.

#2
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Daca te-a ofensat sau amenintat sau ti-a adus prejudicii prin ceea ce a postat poti face o sesizare la politie si vor afla ei cine este autorul (Dar chestia aceasta dureaza ...)

#3
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Sunt sigur in proportie de 99% ca autorul se afla in lista mea de mesenger unde am peste 550 de "friends". Spun asta deoarece abia schimbasem statusul unde printre altele fac publicitate articolul, ca s-a si postat in minutul urmator. Nu stiu daca este cazul sa fac plangere la politie. Poate mai repede l-as trage de urechi in particular sau l-as sterge definitiv din lista.

Providerul este Romtelecom Data Network iar IP-ul este 86.34.198.98.

Din pacate, Blogspot nu permite banarea definitiva a IP-ului sau cel putin nu stiu eu cum se procedeaza.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Covasna, Romania

http://www.infosnipe...mp;zoom_level=7

#5
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
IP-ul este fix ?
Poți face în felul următor:
- deschizi calculatorul;
- intri în linia de comandă a windowsului (cmd,command);
- scrii netstat -n (arată toate conexiunile tale.calculatorul fiind abia deschis, ar trebui să vezi foarte puține conexiuni cu alte calculatoare);
- faci lista cu membrii suspecți;
- intri pe Messenger;
- notezi toate IP-urile la care te-ai conectat deja;
- scrii la primul suspect: Video cu o pisică ce dansează [mass];
- dai iar comanda netstat -n să vezi ce conexiune cu ce IP a apărut. ală e al lui;
- repeți procesul.

#6
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postpelikanu, on 8th July 2010, 12:25, said:


Multumesc. Asta stiam si eu de ani de zile de pe diverse siteuri de tracking.


View PostSurfer01, on 8th July 2010, 12:27, said:

IP-ul este fix ?
Poți face în felul următor:
- deschizi calculatorul;
- intri în linia de comandă a windowsului (cmd,command);
- scrii netstat -n (arată toate conexiunile tale.calculatorul fiind abia deschis, ar trebui să vezi foarte puține conexiuni cu alte calculatoare);
- faci lista cu membrii suspecți;
- intri pe Messenger;
- notezi toate IP-urile la care te-ai conectat deja;
- scrii la primul suspect: Video cu o pisică ce dansează [mass];
- dai iar comanda netstat -n să vezi ce conexiune cu ce IP a apărut. ală e al lui;
- repeți procesul.

Am facut-o si pe asta mai devreme. Gasisem pe un site ceva similar, dar imi insira in comand prompt o lista intreaga de IP-uri si cifre de m-a dat pe spate si m-a bagat si mai tare in ceata. Cred ca nu m-am uitat unde trebuie. Hai ca o sa mai incerc o data. Multumesc.

#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu poti sa intentezi un proces pentru un debil ce injura pe net.

#8
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Corect!

In alta ordine de idei, am tot incercat diverse variante care au la baza "netstat", dar se pare ca, din cauza vreunui router sau a vreunui firewall, nu pot afla mare lucru. Chiar i-am rugat pe cativa sa intre pe siteuri unde isi pot afla singuri IP-ul si apoi sa mi-l spuna, ca sa verific cu ce-mi listeaza programul instalat sau "comand promptul". Din pacate singurele IP-uri "valabile" sunt cele de Yahoo (cele care incep cu 68)... in rest nu corespund cu IP-urile celor cu care vorbesc.

#9
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Nu ai ce sa`i faci.
Dar de ce nu stergi pur si simplu comentariul?
Si de ce se posteaza dur?

#10
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Nu-l sterg, deoarece astfel de mesaje aduc alte mesaje (stiu ca suna ciudat, dar cred ca intelegi ideea), cat despre de ce posteaza dur, din pacate asta vreau si eu sa aflu.

#11
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostCatalin S., on 8th July 2010, 15:47, said:

deoarece astfel de mesaje aduc alte mesaje (stiu ca suna ciudat, dar cred ca intelegi ideea)
Efectul bulgare de zapada.
Din moment ce zici ca si tie "iti place", atunci de ce te plangi? :huh:

#12
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Stiam eu ca aici se va ajunge... Cineva pune o intrebare si... In fine, hai sa-ti raspund...

Am cativa suspecti in lista dar nu sunt intr-atat de sigur ca injura astfel incat sa-i sterg. Dupa cum am spus mai sus, am aflat IP-ul datorita "StatCounter" si asta este un lucru bun pentru inceput. As dori totusi sa merg mai departe in depistarea "scriitorului". Ideal ar fi sa gasesc o pila la Romtelecom Data Network sa-mi "sopteasca" cine s-ar putea ascunde in spatele IP-ului. Din cei 550 de useri din lista, imi este destul de greu sa-mi aduc aminte cine mi-a spus ca sta in Covasna sau prin imprejurimi. Sau poate nu mi-a spus nimeni.

Poate daca dau vreun mas sa mai aflu una-alta, dar daca sar vreo 15 ca sunt din Covasna, eu ce mai fac? Oricum, este la mintea cocosului ca "infractorul" o sa taca malc cand va primi mesaj de la mine de genul: "Este cineva din Covasna sa ma ajute cu un traseu mai scurt catre Sighetul Marmatiei?"

#13
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Pai tu zici de cei care posteaza agresiv pe blogul tau si apoi zici ca ai 550 de "suspecti" in lista (lista de messenger nu? ca vad ca zici ceva de mass), nu vad legatura.
De unde stii ca unul din cei 550 de useri din messenger posteaza pe blogul tau?
Poate fi oricine din Romania (covasna) cu acces la internet.

Si daca reduci lista de "suspecti" de la 550 la 15, eu zic ; ca e un pas destul de mare.

#14
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ia citeste aici:

http://forum.softped...howtopic=436381

#15
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Ok, ma pun pe studiat si inserez codul. Saru'mana mare boier. Raman dator.  :peacefingers:

Gata. Am bagat codul. Acum sa vedem daca nu cumva intra de pe proxy. Oricum, iti multumesc nene moderator pentru "tip". Sper sa functioneze, pentru ca in acest moment nu-mi pot da seama daca merge sau nu, dar pe viitor voi sti ce am de facut. Apropos... pentru fiecae IP bag alt cod?

View PostHLG, on 8th July 2010, 16:32, said:

Pai tu zici de cei care posteaza agresiv pe blogul tau si apoi zici ca ai 550 de "suspecti" in lista (lista de messenger nu? ca vad ca zici ceva de mass), nu vad legatura.
De unde stii ca unul din cei 550 de useri din messenger posteaza pe blogul tau?
Poate fi oricine din Romania (covasna) cu acces la internet.

Si daca reduci lista de "suspecti" de la 550 la 15, eu zic ; ca e un pas destul de mare.

Domnu' HLG, ca nu-mi permit sa-ti spun baiete... Am si eu o rugaminte, ca tot vad ca va bagati in seama... Va rog spalati-va pe ochi, pe fata si incearcati sa ganditi un pic pana sa postati... si apoi va astept aici. Nu am scris nimic la caterinca si nici nu ma astept la raspunsuri pe masura. Ok? Ce spun eu si ce judecati dumneavoastra? Sau altfel, ca sa nu-mi iau avertisment de la vreun moderator zelos... Dumneavoastra ati citit ce am scris pana acum sau ati tras concluzii conform varstei?

Deci nu ma intereseaza parerea dumneavoastra despre blog sau despre userii din lista mea de mesenger... ci doar un sfat legat de niste nemernici. Daca il aveti, bine, daca nu, iarasi bine. Dar daca faceti in asa fel incat sa va confund cu "ei", cu prostii, va spun de pe acum ca ma fac ca ploua si ca am asteptari mult mai mari de la domnia voastra.

In alta ordine de idei sau on topic... whatever...
Acest topic s-a vrut unul serios nu unul de bascalie.

Edited by Catalin S., 08 July 2010 - 21:03.


#16
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Domnu` Catalin S., nu am scris la misto, imi pare rau daca asa s`a inteles.

Quote

Deci nu ma intereseaza parerea dumneavoastra despre blog sau despre userii din lista mea de mesenger...
Unde am zis eu parerea parerea mea despre blog sau useri?

Spor in rezolvarea problemei si o seara minunata.

Edited by HLG, 08 July 2010 - 21:43.


#17
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Mea culpa, imi cer scuze, sorry... este posibil sa mi se fi parut. Noi sa fim sanatosi si sa-i prindem pe cei care ne vorbesc de rau sau macar sa le batem obrazul.

#18
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Scuze acceptate.
Sunt curios, pot primi adresa blogului pe PM? Promit sa nu postez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate