Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

pragmatism dumnezeiesc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#37
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postpoveste12, on 8th July 2010, 21:35, said:

Daca judecata de apoi a avut loc , sintem deja in iad?
Ca perceptie simt ca nu sintem chiar in tartar, poate ca sintem la primul nivel si speranta e inca aici cu noi.

n-ai inteles! mai incearca!

#38
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postrobinake, on 8th July 2010, 21:58, said:

n-ai inteles! mai incearca!
Nu i-ai dreptate lui robinake. Mai incearca!

#39
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postmrproper, on 8th July 2010, 22:00, said:

Nu i-ai dreptate lui robinake. Mai incearca!
proper...de ce nu o inviti pe domnisoara la un film? te place, n-ai vazut? mai iesi si tu din casa...mai vezi cum e lumea in realitate...

#40
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postrobinake, on 8th July 2010, 20:26, said:

bean...din ce stiu eu ...eventualul plan de manifestare este investigabil cu alte metode decat cele stiintifice. posibilitatea reala a unei investigatii stiintifice, deci obiective, in acest domeniu ar insemna inutilitatea credintei...dar inutilitatea credintei inseamna, dupa crestini, ca judecata de apoi a avut deja loc... :)
Credinta isi are justificarea doar atunci cand ratiunea sau experienta nu are acces.
Dar daca are acces, atunci credinta devine certitudine.

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postrobinake, on 8th July 2010, 22:05, said:

proper...de ce nu o inviti pe domnisoara la un film? te place, n-ai vazut? mai iesi si tu din casa...mai vezi cum e lumea in realitate...
Pfft, ma dor picioarele cat am mers azi prin "lume"...

#42
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostBean, on 8th July 2010, 22:09, said:

Credinta isi are justificarea doar atunci cand ratiunea sau experienta nu are acces.
Dar daca are acces, atunci credinta devine certitudine.

pragmatismul dumnezeiesc se manifesta in aceea ca omul nu are acces la lumea Sa decat prin credinta. deci prin implicare subiectiva, personala. stiinta e la polul opus si nu-i mai ramane decat sa "vada" cum a fost facuta lumea materiala. e foarte interesant si asa, trebuie sa recunosti. si la cate miliarde de galaxii a facut Dumnezeu ...avem de lucru cacalau... :lol:

apropo de intuitia ta deista...am putea-o relationa cumva cu energiile increate...

Edited by robinake, 08 July 2010 - 21:17.


#43
poveste12

poveste12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrobinake, on 8th July 2010, 22:05, said:

proper...de ce nu o inviti pe domnisoara la un film? te place, n-ai vazut? mai iesi si tu din casa...mai vezi cum e lumea in realitate...

spre surpriza dvs. eu nu sint domnisoara ci mama a 3 copii adulti si bunica standard cu gheme, pisic si nepoti.

mr proper imi este simpatic doar cerebral caci alearga toata ziua si pune umarul la o actiune foarte importanta.Cred ca este important pentru generatia copiilor nostri sa le oferim si o alta perspectiva asupra lumii, diferita de ceea ce invata in scoala unde se preda cu multa rivna religia.

#44
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postpoveste12, on 8th July 2010, 23:49, said:

mr proper imi este simpatic doar cerebral caci alearga toata ziua si pune umarul la o actiune foarte importanta.Cred ca este important pentru generatia copiilor nostri sa le oferim si o alta perspectiva asupra lumii, diferita de ceea ce invata in scoala unde se preda cu multa rivna religia.
Importanta dar inutila. In ultimii 5 ani nu s-a schimbat nimic in perceptia publicului asupra realitatii, politicienilor, autoritatii religioase sau a importantei cunoasterii, cel putin pe acest forum. Uite de exemplu un membru onorabil al comunitatii, lazypawn: http://lazypawn.com/wordpress/

S-a lasat de softpedia, pentru ca explica complet si coerent absolut orice argument intelectual necesar intr-o discutie, si gugustiucii excretau pe tabla de sah si fugeau sa declare victoria impotriva ateilor. Am ramas eu cel incapatant sa ma lupt cu morile de vant....

Noapte buna pragmaticilor...

#45
poveste12

poveste12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrobinake, on 8th July 2010, 22:16, said:

pragmatismul dumnezeiesc se manifesta in aceea ca omul nu are acces la lumea Sa decat prin credinta. deci prin implicare subiectiva, personala. stiinta e la polul opus si nu-i mai ramane decat sa "vada" cum a fost facuta lumea materiala. e foarte interesant si asa, trebuie sa recunosti. si la cate miliarde de galaxii a facut Dumnezeu ...avem de lucru cacalau... :lol:

apropo de intuitia ta deista...am putea-o relationa cumva cu energiile increate...

nu este suficient omului doar sa contemple realitatea.Ea realitatea trebuie pusa in slujba omului acum si aici nu cu vise de mintuire.
este foarte mult de spus . incerc sa fiu concisa.ENERGIILE necreate sint prin DUHUL SFINT iar energiile create sint acestea vizibile cu ochiul omenesc sau interceptate cu aparatura tehnica.
Despre duhul sfint care ne atinge pe toti a scris foarte frumos parintele Staniloaie.EU ca deista ce sint nu ma afiliez terminologiei din teologie ci cu terminologie laica.relatia lui DUMNEZEU cu lumea creata este una creatoare in permanenta activa tocmai prin energiile enorme continute in materie dar si in afara ei.Fizica ne spune ca particolele elementare au capatat masa prin atingerea acestora cu DUHUL SFINT adica cu acele BONSON  care vin ca dintr-un izvor nesecat din afara universului.
SINT sigura ca daca DUMNEZEU ar fi murit pe cruce atunci fenomenul ar fi avut o amploare atit de mare incit universul s-ar fi prabusit in sine.

View Postmrproper, on 9th July 2010, 00:02, said:

Importanta dar inutila. In ultimii 5 ani nu s-a schimbat nimic in perceptia publicului asupra realitatii, politicienilor, autoritatii religioase sau a importantei cunoasterii, cel putin pe acest forum. Uite de exemplu un membru onorabil al comunitatii, lazypawn: http://lazypawn.com/wordpress/

S-a lasat de softpedia, pentru ca explica complet si coerent absolut orice argument intelectual necesar intr-o discutie, si gugustiucii excretau pe tabla de sah si fugeau sa declare victoria impotriva ateilor. Am ramas eu cel incapatant sa ma lupt cu morile de vant....

Noapte buna pragmaticilor...

NOAPTE BUNA EVREULE DE DUMINICA SI NU STIU CE DE SIMBATA.

#46
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postpoveste12, on 9th July 2010, 00:26, said:

SINT sigura ca daca DUMNEZEU ar fi murit pe cruce atunci fenomenul ar fi avut o amploare atit de mare incit universul s-ar fi prabusit in sine.
Eu sunt sigur ca daca as fi fost demizeu, o simpla moarte a trupului prin executie mi-ar aduce doar o zi proasta, pentru ca eu creatorul Universului, manipulatorul energiei si timpului, nu as avea dificultati minore cu un corp de 70kg ce poate fi creat in cateva secunde din lut...

#47
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postpoveste12, on 9th July 2010, 00:26, said:

nu este suficient omului doar sa contemple realitatea.Ea realitatea trebuie pusa in slujba omului acum si aici nu cu vise de mintuire.

care realitate doamna?




hai ca ma duc in realitate sa ma culc...sa nu uitati sa-mi povestiti despre realitatea aia...daca se poate fara sa amestecati ...cum ati zis?...bonsonii din afara universului...mda....deci , nu uitati...ce este realitatea? noapte buna!

pies

buna dimineata! ( realitatea asta!)

Edited by robinake, 09 July 2010 - 01:59.


#48
poveste12

poveste12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmrproper, on 9th July 2010, 00:53, said:

Eu sunt sigur ca daca as fi fost demizeu, o simpla moarte a trupului prin executie mi-ar aduce doar o zi proasta, pentru ca eu creatorul Universului, manipulatorul energiei si timpului, nu as avea dificultati minore cu un corp de 70kg ce poate fi creat in cateva secunde din lut...

Nici eu nu ma indoiesc in privinta refacerii trupului dumnezeiesc. MA indoiesc doar de cum a reusit sa moara.Daca a murit cu siguranta ca a inviiat imediat nu dupa 3 zille.

ma refeream la faptul ca dumnezeu nu a incetat nici-o clipa sa aduca in univers energia sa creatoare.fara aceasta nu vad cum ar functiona totul doar prin efectul dominoului?
perticulele boson higgs confera masa nu doar in primele secunde ale universului ci si acum.
nu am de gind sa-mi depasec statul de persoana simpla care opereaza doara cu citeva clisee si multe impresii.
Stiu ca par ineficienta dar gindeste-te ca marea masa a credinciosilor sint cu capul inchis in dogme si teologia este un lux al inaltilor prelati.

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu exista diferente. turla bisericii are clopot, iar grajdu are clopotzele la gitul vacilor. de-aici si confuzia lui gizas

#50
poveste12

poveste12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrobinake, on 9th July 2010, 02:58, said:

care realitate doamna?




hai ca ma duc in realitate sa ma culc...sa nu uitati sa-mi povestiti despre realitatea aia...daca se poate fara sa amestecati ...cum ati zis?...bonsonii din afara universului...mda....deci , nu uitati...ce este realitatea? noapte buna!

pies

buna dimineata! ( realitatea asta!)

Am recunoscut ca nu stiu multe.ATUURILE mele sint in pomul meu cu rod bogat SINT mindra de copiii mei si de nepotii mei.As putea spune ca aceasta este realitatea mea dar nu vreau sa va las prea mult timp de circotit pe seama mea. DUMNEZEU a creat lumea din nimic si s-ar putea sa fim intr-o realitate a nimicului.Nu exclud nici posibilitatea sa fim o reflectie tridimensionala intr-o realtate care are mai multe dimensiuni.Perceptia conteaza nu filozofeala pe care baba Rada nu o intelege dar isi duce colacul la biserica.

#51
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Nu stiu de ce am impresia ca "baba Rada nu o intelege dar isi duce colacul la bEserica" e muuult mai realista decat cei ce cred ca "s-ar putea sa fim intr-o realitate a nimicului'.
Parerea e personala.

#52
poveste12

poveste12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrobinake, on 8th July 2010, 21:58, said:

n-ai inteles! mai incearca!

observ ca trebuie sa functionez pe ghicitelea caci pe gratis nu mi se explica despre ce este vorba in aceasta propozitie.Bine uite ca incerc;va refereati la diavol care a avut deja parte de judecata de apoi si a fost osindit?
        va refereati la faptul ca negarea credintei duce la osindirea necredinciosilor prin judecata de apoi care urmeaza pentru fiecare?
         va refereati la inutilitatea stiintei  caci sintem intr-o lume cazuta?
         va refereati la deturnarea realitatii data de dumnezeu spre un drum al desertaciunii condus de lucifer?
  SPER ca am nimerit ceva ceva sau partial cite ceva.
O concluzie am; vreti sa ma rusinez de prostia mea si sa dispar.
Am de povestit multe copiilor nostri caci stiu sa povestesc si doresc sincer sa-i eliberez din dogme.

View PostMosotti, on 9th July 2010, 12:05, said:

nu exista diferente. turla bisericii are clopot, iar grajdu are clopotzele la gitul vacilor. de-aici si confuzia lui gizas



PUNCT TINTIT, PUNCT OCHIT!!!

#53
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postpoveste12, on 9th July 2010, 12:43, said:

PUNCT TINTIT, PUNCT OCHIT!!!
Cata veselie, de talangi europene pentru creeerele cetatenilor heliberati de dogme ai auzit?
Se chema talancute pragmatice, adica eficiente.  ;)

#54
poveste12

poveste12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2010

View Postsorin2007, on 9th July 2010, 12:18, said:

Nu stiu de ce am impresia ca "baba Rada nu o intelege dar isi duce colacul la bEserica" e muuult mai realista decat cei ce cred ca "s-ar putea sa fim intr-o realitate a nimicului'.
Parerea e personala.

respectele mele pt dvs. caci v-am citit mai multe mesaje.
DECI baba Rada pica pe realitate desi nu o constientizeaza. BRAVO ei caci pentru ea  se tine acel ritual plin de simbolistica ce se numeste sfinta liturghie.
Oare stie ea ca acolo in altar se taie trupul lui hristos in bucatele si apoi ea il papa ca o canibalista adevarata?
SI mai bea si niste vin ca sa nu i se aplece caci daca nimereste o bucatica cu grasime?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate