Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

parchet afromosia assamela

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
silviuxzx

silviuxzx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2010
salutare!
am o mare problema cu parchetul pe care l-am pus acum 6 luni in casa, in sensul ca a inceput sa se umfle la marginea peretilor chiar langa plinta.nu s-a umflat in nicio alta parte a camerei doar la margine.ca si montaj s-a derulat in modul urmator : sapa casei care a fost lasata sa se usuce 6 luni, sapa autonivelanta turnata de baietii care mi-au pus parchetul, rasina si nisip cuartzos.daca aveti vreun sfat....multumesc!

#2
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

 silviuxzx, on 5th July 2010, 18:08, said:

salutare!
am o mare problema cu parchetul pe care l-am pus acum 6 luni in casa, in sensul ca a inceput sa se umfle la marginea peretilor chiar langa plinta.nu s-a umflat in nicio alta parte a camerei doar la margine.ca si montaj s-a derulat in modul urmator : sapa casei care a fost lasata sa se usuce 6 luni, sapa autonivelanta turnata de baietii care mi-au pus parchetul, rasina si nisip cuartzos.daca aveti vreun sfat....multumesc!


Ai lasat la montaj spatiu sa se poata dilata/ aranja?

Adica intre parchet si perete se lasa un spatiu de cativa cm necesar acestui lucru.

#3
silviuxzx

silviuxzx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2010

 Corina2009, on 5th July 2010, 18:13, said:

Ai lasat la montaj spatiu sa se poata dilata/ aranja?

Adica intre parchet si perete se lasa un spatiu de cativa cm necesar acestui lucru.


da...au lasat intre 5 si 8 mm...
acelasi parchet il am si la etaj, dar pana acum nu s-a umflat.
si mai e ceva de adaugat.cand a scos lamelele a iesit si sapa turnata de el si rasina.
sa nu fie compatibila sapa turnata de el cu sapa casei?

#4
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
am si eu o nelamurire in ceea ce priveste ordinea aplicari produselor care le-ati enumerat mai sus

#5
silviuxzx

silviuxzx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2010

 mardraaxi, on 5th July 2010, 21:17, said:

am si eu o nelamurire in ceea ce priveste ordinea aplicari produselor care le-ati enumerat mai sus

1.peste elevatia casei s-a pus polistiren extrudat de 2 cm si plasa
2.s-a turnat sapa casei care a fost lasata sa se usuce 6 luni
3.peste sapa s-a turnat autonivelanta
4.peste autonivelanta s-a aruncat nisip cuartzos
5.s-a turnat rasina
cam astia au fost pasii pentru parchetul de la parter.
aceeasi pasi au fost urmati si la etaj care, din fericire pana azi nu s-a intamplat nimic.
marea dilema ramane de ce se ridica parchetul doar langa plinta, in margine?de ce nu se ridica si in mijlocul camerei?
daca pot o sa pun si cateva poze sa vedeti.

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 silviuxzx, on 5th July 2010, 22:22, said:

1.peste elevatia casei s-a pus polistiren extrudat de 2 cm si plasa
2.s-a turnat sapa casei care a fost lasata sa se usuce 6 luni
3.peste sapa s-a turnat autonivelanta
4.peste autonivelanta s-a aruncat nisip cuartzos
5.s-a turnat rasina
cam astia au fost pasii pentru parchetul de la parter.
aceeasi pasi au fost urmati si la etaj care, din fericire pana azi nu s-a intamplat nimic.
marea dilema ramane de ce se ridica parchetul doar langa plinta, in margine?de ce nu se ridica si in mijlocul camerei?
daca pot o sa pun si cateva poze sa vedeti.
pun mainile in fata si spun ca fiecare face cum a invatat sau mai rau cum il taie capul si ca poate si cum fac altii e bine dar eu iti spun cum fac eu si multi altii si nu am avut o probleme in 10 ani de natura asta ca doar cine nu muceste nu greseste.

peste sapa trebuia facut in urmatorul mod;
1.prima mina de primer(rasina poliuretanica)se lasa 12ore
2.a2a mina de primer peste care se presara nisipul de quarz se lasa 12 ore
3.se matura bine excesul de nisip de quartz(adica cel ce nu sa lipt de primer)si se da sapa autonivelanta in acelasi timp se trece cu debulatorul,se lasa 24 de ore dupa care se trece la montajul parchetului.

motivul pt care se ridica parchetul doar pe margine e acela ca umiditatea din sapa isi gaseste loc de trecere prin perete trece stratul de rasina si vine din nou absorsita de parchet,demontati o bucata de plinta si vedeti ce este in spatele ei.

sunt doar parerile mele relativ la motiv,cit despre modul de lucru din punctul meu de vedere este gresit

#7
silviuxzx

silviuxzx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2010
am demontat si plinta si este curata ca sa zic asa, nu are nimic...ideea este ca in momentul cand s-a scos o lamela, pe aceasta erau lipite toate materialele folosite de cel care mi-a montat parchetul.oricum au venit niste baieti si au luat mostre pentru laborator si pana vineri am un raspuns

#8
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
daca in acel sandwich ai si sapa autonivelanta atnci nu au curatat bine sapa si nu a facut bine priza sau si mai probabil a dat rasina la scurt timp(chiar dac nu se procedeaza asa oricum)dupa autonivelanta, umiditataea nu a mai avut cum sa iasa din cauza rasinei si de aici buba ca sapa autolivelanta sa desprins de sapa,oricum ca sa faci o reparatie pe acel suport fara sa mai ai probleme e aproape imposibil,rezolvi in acea zona si e probabil sa apara in alta.
atit pot sa spun Bafta

Edited by mardraaxi, 06 July 2010 - 23:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate