Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Problema cu negii

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Buna seara !

Am 2 intrebari legate de sanatate.

1. Am un neg (de culoare maronie) pe piept, chiar langa umarul stang. Cum as putea sa scap de el ?
2. De asemenea mai am 2-3 mici bubite, de culoare alba. sunt si ele negi ?

Am auzit ca ar fi un medicament, cryopharma se numeste, care ar putea rezolva problema negilor. Este bun acest medicament ? Voi l-ati folosit ? Daca da, cum e?

Daca nu e un acest cryopharma, ce imi recomandati ?
O zi buna va doresc !


PS: vreau sa scap de acel neg de aceea va rog sa imi recomdati un medicament bun !!

#2
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
veruka

#3
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Cryopharma este foarte bun. Am o ruda care a folosit și a dat rezultate.

#4
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
eu am folosit veruca
am avut 2 pe mână
dai de 2 ori...depinde și de mărime
și pică

mai este ceva f bun care îngheață, dar nu știu exact ce

#5
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 Official, on 3rd July 2010, 21:40, said:

Cryopharma este foarte bun. Am o ruda care a folosit și a dat rezultate.
si eu am folosit si nu a dat absolut nici un rezultat ....

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
veruka-am folosit si eu si a dat rezultate cam dupa 7 zile, arde si ce mai este pe langa neg asa ca trebuie sa fi atent.

#7
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Eu știu un bătrânel care folosește ceva soluție neagră, habar n-am cum îi zice, dar are peste 5000 de clienți satisfăcuți...
E din Cluj, și te costă cam 50 de lei o ședință, și în mod normal, 1-2 ajung, depinzând de mărime.

De veruka am auzit iarăși lucruri bune.

#8
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 spdude, on 3rd July 2010, 23:00, said:

Eu știu un bătrânel care folosește ceva soluție neagră, habar n-am cum îi zice, dar are peste 5000 de clienți satisfăcuți...
E din Cluj, și te costă cam 50 de lei o ședință, și în mod normal, 1-2 ajung, depinzând de mărime.

De veruka am auzit iarăși lucruri bune.

Nitrat de argint.

#9
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
nu am inteles ceva din mesajele voastre...."cryopharma" si "veruka" elimina negii, dar si verucile in acelasi timp ?
intreb asta pt ca, asa cum am explicat in primul meu mesaj, probabil acele puncte albe de pe corpul meu sunt veruci, iar cele maronii sunt negi. am dreptate :) ?

#10
Ghost_cs

Ghost_cs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.06.2010
Uite aici un leac din mosi stramosi care a dat rezultate inclusiv la sora mea.

Cauta pe la piata sau pe camp o planta care se cheama ROSTOPASCA. Daca nu stii cum arata intreaba pe cnv mai intelept din familia ta si sigur te va ajuta el/ea.

Presezi acea planta si din ia ar trebuii sa iasa un fel de lapte. Ei, presezi rostopasca, ea scoate acel lapte, si dupa pui planta cu lapticul pe neg si lipesti cu leocoplast.

Sa ai grija sa schimbi aia de vreo 3-4 ori pe zi.

Sper sa-ti fie de ajutor. Ziua buna!

#11
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Ar fi indicat sa mergi la dermatolog si sa nu mai dai cu tot felul de solutii pe formatiunile alea. Ai zis ca ai un "neg de culoare maronie"; de cand a aparut? esti sigur ca nu e o alunita?

#12
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010
Dermatologul iti spune exact ce ai, sau nu. O cunostinta de-a mea sa dus si si-a "ars" negii la doctor, ceva de genu.

#13
Giorgi_ana

Giorgi_ana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.08.2008
Buna...
am suferit si eu din cauza negilor si este foarte neplacut...eu am mers la Clinica de Dermatologie din Cluj si am facut tratament local cu azot lichid, mai exact mi-au facut aplicari locale prin tamponare cu azot lichid...tot tratamentul a constat in faptul ca am mers de doua ori in decurs de 8 zile pentru acest tratament, am scapat definitiv de ei fara dureri sau alte consecinte....provoaca doar o senzatie de inghet in timpul tamponarii cu azot.
Sper sa va fie de folos...multa sanatate

#14
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 Alta_, on 4th July 2010, 09:44, said:

Ar fi indicat sa mergi la dermatolog si sa nu mai dai cu tot felul de solutii pe formatiunile alea. Ai zis ca ai un "neg de culoare maronie"; de cand a aparut? esti sigur ca nu e o alunita?


sunt sigur ca nu e o alunita, deoarece al meu neg are o culoare de maro mai deschis...de unde a aparut nu stiu, pt ca il am de cativa ani buni si acum m-am hotarat sa scap de el, dar si de acele puncte albe

@Giorgi_ana, Eu-ro-man, Ghost_cs, spdude, stifflerr si ceilalti va multumesc pt sfaturi date

#15
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 Ghost_cs, on 4th July 2010, 09:18, said:

Uite aici un leac din mosi stramosi care a dat rezultate inclusiv la sora mea.

Cauta pe la piata sau pe camp o planta care se cheama ROSTOPASCA. Daca nu stii cum arata intreaba pe cnv mai intelept din familia ta si sigur te va ajuta el/ea.

Presezi acea planta si din ia ar trebuii sa iasa un fel de lapte. Ei, presezi rostopasca, ea scoate acel lapte, si dupa pui planta cu lapticul pe neg si lipesti cu leocoplast.

Sa ai grija sa schimbi aia de vreo 3-4 ori pe zi.

Sper sa-ti fie de ajutor. Ziua buna!


apropo de leacuri babesti...am o curiozitate (bineinteles intrebarile puse de mine la inceputul topicului raman valabile)..crezi ca daca aplici frunze de aloe direct pe negi, acestia vor disparea ? intreb poate stii..

Edited by blue_white_is, 05 July 2010 - 07:16.


#16
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Pentru negi recomand duofilm.  Dermatologul mi-a zis sa frec negii cu o piatra abraziva si apoi cu duofilm. Am avut pe toata palma si mi-au trecut.

Sau poti sa faci o operatie daca ai max 2-3 negi. Am avut o cunostinta care a facut operatie de extirpare si nu a costat foarte mult.

Edited by red_dog4ever, 05 July 2010 - 08:50.


#17
Ghost_cs

Ghost_cs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.06.2010

 blue_white_is, on 5th July 2010, 08:16, said:

apropo de leacuri babesti...am o curiozitate (bineinteles intrebarile puse de mine la inceputul topicului raman valabile)..crezi ca daca aplici frunze de aloe direct pe negi, acestia vor disparea ? intreb poate stii..

NU omule n-ai inteles.. mai intai "strivesti" lanta si din ea va iesi un fel de laptic care ala e important sa se aplice pe neg.

#18
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Nu-i mai simplu sa mearga la medic, decat s-alerge pe camp dupa rostopasca? Din cate stiu eu, nu se recomanda frecarea/zgarierea negilor, pentru ca se vor raspandi pe zonele invecinate, mai ales pe fondul unui sistemul imunitar slabit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate