Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
Grylls

Grylls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.06.2010
Imi cer scuze ca am deschis un topic cu un subiect mult discutabil. Vreau sa fiu autorul acestui subiect deoarece voi avea sansa sa raspund la orice fel de intrebare contrariu acestei realitati ca Dumnezeu exista. Intrebarile cele mai des puse si care nu au reusit sa primeasca un raspuns concret si clar sunt: Cine l'a creat pe Dumnezeu? Tatal(Dumnezeu), Fiul(Isus) si Sfantul Duh cum poate fi una singura Sfanta Treime, unde este Dumnezeu? de ce nu'l pot vedea? sunt multe astfel de intrebari. Noi oricat de inteligenti am fi am fost creati de dumnezeu cu o anumita limita incat nu putem sa percepem logica aceasta, defapt nici nu am cum sa explic cu "materiale" pamantesti constructia Divina care nu are nici 1% componente pamantesti.


Hmm... As putea sa scriu romane fara sa cititi ca e mult si sa nu intelegeti nimic. Ce voi spune mai departe este adevarat! Dumnezeu ma vegheaza! Nu voi da numele ca nu are importanta... CITITI VA ROG!!!


O femeie care avea foarte mare credinta in D-zeu se simtea rau de foarte  multa vreme. Cu ajutorul cunostintelor a avut sansa sa o "vada" un doctor bun. Cu parere de rau doctorul i'a spus ca are cancer si cu siguranta intr'o mica perioada de timp va muri. Femeia s'a dus acasa si s'a rugat la Dumnezeu cu CREDINTA sa se insanatoseasca. Dupa 2 saptamani a venit din nou la doctor. Acesta a inceput sa planga, nu mai vazuze asa ceva pana atunci spund: DOAMNA NU MAI AVETI UN FIR DE CANCER.

Oameni buni trezitiva, am vazut cu ochii mei, golani borfasi, drogati, aproape criminali,cu cercei in toate gaurile care intr'o 1 ora dupa ce au ascultat cuvantul Domnului au inceput sa se roage cu voce tare si sa planga cerand iertare lui D-zeu. Ceea ce am spus nu sunt minciuni, DUMNEZEU INCA MAI FACE MINUNI


Poate va'ti rugat sa pentru un lucru important si nu ati primit raspuns. Acum vin eu sa te intrebi, ai putea sa stai 2 ore sa il lauzi pe D-zeu stiind ca iti vei pierde slijba? sau bani? sau ca vei avea probleme? raspuns NU.


DACA AVETI INTREBARI NU EZITATI SA MI LE ADRESATI, VOI RASPUNDE CAT SE POATE DE CLAR LA TOATE!!!

Edited by Grylls, 02 July 2010 - 03:39.


#2
ExemplulHasis

ExemplulHasis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2010
si eu am fost in tot felul de biserici si tot nu m-am schimbat :P

ps : ma bucur ca nu sunt singur la ora asta pe forum :))

Edited by ExemplulHasis, 02 July 2010 - 04:36.


#3
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

Quote

O femeie care avea foarte mare credinta in D-zeu se simtea rau de foarte multa vreme. Cu ajutorul cunostintelor a avut sansa sa o "vada" un doctor bun. Cu parere de rau doctorul i'a spus ca are cancer si cu siguranta intr'o mica perioada de timp va muri. Femeia s'a dus acasa si s'a rugat la Dumnezeu cu CREDINTA sa se insanatoseasca. Dupa 2 saptamani a venit din nou la doctor. Acesta a inceput sa planga, nu mai vazuze asa ceva pana atunci spund: DOAMNA NU MAI AVETI UN FIR DE CANCER.

Se poate aplica oriuned ideea asta a ta.... fiecare persoana poate sa o atribuie deitatiilor preferate sau nu. Aici e doar o problema de interpretare si dorinta/necesitatea existentei deitatii care are grija de tine.
Exemple:

Quote

O femeie care avea foarte mare credinta in Allah se simtea rau de foarte multa vreme. Cu ajutorul cunostintelor a avut sansa sa o "vada" un doctor bun. Cu parere de rau doctorul i'a spus ca are cancer si cu siguranta intr'o mica perioada de timp va muri. Femeia s'a dus acasa si s'a rugat la Allah cu CREDINTA sa se insanatoseasca. Dupa 2 saptamani a venit din nou la doctor. Acesta a inceput sa planga, nu mai vazuze asa ceva pana atunci spund: DOAMNA NU MAI AVETI UN FIR DE CANCER.

Quote

O femeie care credea in invataturile budiste se simtea rau de foarte multa vreme. Cu ajutorul cunostintelor a avut sansa sa o "vada" un doctor bun. Cu parere de rau doctorul i'a spus ca are cancer si cu siguranta intr'o mica perioada de timp va muri. Femeia s'a dus acasa si a inceput sa mediteze pentru a se insanatosi. Dupa 2 saptamani a venit din nou la doctor. Acesta a inceput sa planga, nu mai vazuze asa ceva pana atunci spund: DOAMNA NU MAI AVETI UN FIR DE CANCER.

Ideea de baza comuna este ca fie doctorul sa fi gresit diagnosticul initial fie s-a intamplat ceva extraordinar la nivel celular (lucru ce nu reprezinta un miracol) sau pur si simplu povestea este falsa. :)
De ce simti necesitatea de a iti raspandi dependenta psihologica?
Un motiv ar fi cumva siguranta mai mare in credinta a caror dovezi lipsesc prin numarul mare de persoane care iti impartasesc idea?

Sunt exemple de oameni foarte credinciosi care ca ultima solutie s-au rugat la zeul lor insa rezultatul a fost cel normal ... in cazul lor de ce nu a functionat idea miracolului?

Edited by Edy_S, 02 July 2010 - 05:33.


#4
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostGrylls, on 2nd July 2010, 04:28, said:

O femeie care avea foarte mare credinta in D-zeu se simtea rau de foarte  multa vreme. Cu ajutorul cunostintelor a avut sansa sa o "vada" un doctor bun. Cu parere de rau doctorul i'a spus ca are cancer si cu siguranta intr'o mica perioada de timp va muri. Femeia s'a dus acasa si s'a rugat la Dumnezeu cu CREDINTA sa se insanatoseasca. Dupa 2 saptamani a venit din nou la doctor. Acesta a inceput sa planga, nu mai vazuze asa ceva pana atunci spund: DOAMNA NU MAI AVETI UN FIR DE CANCER.

DACA AVETI INTREBARI NU EZITATI SA MI LE ADRESATI, VOI RASPUNDE CAT SE POATE DE CLAR LA TOATE!!!
CINE e femeia despre care este vorba in descrierea de mai sus?

#5
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010
Einstein a avut dreptate, prostia omeneasca chiar e infinita.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu înțeleg o treabă: ori e vorba de ateism ori Dumnezeu există? o.O

Quote

Cine l'a creat pe Dumnezeu? Tatal(Dumnezeu), Fiul(Isus) si Sfantul Duh cum poate fi una singura Sfanta Treime, unde este Dumnezeu? de ce nu'l pot vedea?
Gândirea ciclică își face de cap, eh? Ce a fost întâi? Oul sau găina? :w00t:

#7
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View PostGrylls, on 2nd July 2010, 04:28, said:

Oameni buni trezitiva, am vazut cu ochii mei, golani borfasi, drogati, aproape criminali,cu cercei in toate gaurile care intr'o 1 ora dupa ce au ascultat cuvantul Domnului au inceput sa se roage cu voce tare si sa planga cerand iertare lui D-zeu. Ceea ce am spus nu sunt minciuni, DUMNEZEU INCA MAI FACE MINUNI

DACA AVETI INTREBARI NU EZITATI SA MI LE ADRESATI, VOI RASPUNDE CAT SE POATE DE CLAR LA TOATE!!!



Cei care au tatuaje,ce șanse au?

#8
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostGrylls, on 2nd July 2010, 04:28, said:

Vreau sa fiu autorul acestui subiect deoarece voi avea sansa sa raspund la orice fel de intrebare contrariu acestei realitati ca Dumnezeu exista.
DACA AVETI INTREBARI NU EZITATI SA MI LE ADRESATI, VOI RASPUNDE CAT SE POATE DE CLAR LA TOATE!!!
Da' de ce sa intermediezi tu pe Dumnezeu si sa nu vina el direct la mine pentru a-mi raspunde intrebarilor?

#9
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostMetallman, on 2nd July 2010, 09:19, said:

Da' de ce sa intermediezi tu pe Dumnezeu si sa nu vina el direct la mine pentru a-mi raspunde intrebarilor?
Dumnezeu iti raspunde prin "emisarii" sai . Nimeni nu il poate vedea pe Dumnezeu daca nu ajungea la starea dinaintea caderii in pacat. Asta e rolul nostru pe pamant, sa reajungem in starea de sfintenie din care au cazut prin pacat Adam si Eva.

#10
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostGrylls, on 2nd July 2010, 04:28, said:

Imi cer scuze ca am deschis un topic cu un subiect mult discutabil. Vreau sa fiu autorul acestui subiect deoarece voi avea sansa sa raspund la orice fel de intrebare contrariu acestei realitati ca Dumnezeu exista.
Asta se numeste manipulare crestineasca.
Iti zic un singur lucru. Daca dumnezeu din religia ta exista sigur, el este zeul suprem, cum explici ca in alte religii, pe care crestinismul le considera satanice, oamenii sunt ajutati la fel de mult ca in crestinism, de parca dumnezeu din religia lor ar fii acelasi cu dumnezeu din crestinism, nu ti se pare ca totul e imaginatie bogata???
Presupunem ca un om este salvat de la viata printr-un "miracol".
Unul e musulman, iar altul crestin, Amandoi au credinta ca zeii lor i-au ajutat, Alah, respectiv Dumnezeu.
Pan la urma care e adevarat si face minuni???

View PostGrylls, on 2nd July 2010, 04:28, said:

Oameni buni trezitiva, am vazut cu ochii mei, golani borfasi, drogati, aproape criminali,cu cercei in toate gaurile care intr'o 1 ora dupa ce au ascultat cuvantul Domnului au inceput sa se roage cu voce tare si sa planga cerand iertare lui D-zeu. Ceea ce am spus nu sunt minciuni, DUMNEZEU INCA MAI FACE MINUNI
Deci ultima faza suna de parca dumnezeu n-ar mai avea putere, lol.
Ti se pare ca daca un golan, borfas etc se roaga, s-a realizat o minune???
Am vazut si eu  fost satanisti care mergeau la biserica, problema lor e ca sunt rataciti.
Cum am mai zis in alt topic, nu-mi doresc o lume ateista, deoarece nu fiecare om poate fii ateu, astia cu tendinte spre  drogare, borfasi etc sa ramana crestini ^_^ , ca  doar asa se pot controla si ei, de frica la ceva imaginar.

View PostGrylls, on 2nd July 2010, 04:28, said:

O femeie care avea foarte mare credinta in D-zeu se simtea rau de foarte  multa vreme. Cu ajutorul cunostintelor a avut sansa sa o "vada" un doctor bun. Cu parere de rau doctorul i'a spus ca are cancer si cu siguranta intr'o mica perioada de timp va muri. Femeia s'a dus acasa si s'a rugat la Dumnezeu cu CREDINTA sa se insanatoseasca. Dupa 2 saptamani a venit din nou la doctor. Acesta a inceput sa planga, nu mai vazuze asa ceva pana atunci spund: DOAMNA NU MAI AVETI UN FIR DE CANCER.
Extraordinar, n-ar mai trebui sa exista medicina, cum e cineva bolnav, aducem cativa calugari sa se roage pentru el si gata.
Sau cand murim de batranete ne rugam iar la dumnezeu si ajungem mumii cu viata.
Eu zic ca a gresit doctorul diagnosticul :P.

Edited by errai, 02 July 2010 - 08:38.


#11
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

View PostEdy_S, on 2nd July 2010, 05:32, said:

Se poate aplica oriuned ideea asta a ta.... fiecare persoana poate sa o atribuie deitatiilor preferate sau nu. Aici e doar o problema de interpretare si dorinta/necesitatea existentei deitatii care are grija de tine.
Exemple:




Ideea de baza comuna este ca fie doctorul sa fi gresit diagnosticul initial fie s-a intamplat ceva extraordinar la nivel celular (lucru ce nu reprezinta un miracol) sau pur si simplu povestea este falsa. :)
De ce simti necesitatea de a iti raspandi dependenta psihologica?
Un motiv ar fi cumva siguranta mai mare in credinta a caror dovezi lipsesc prin numarul mare de persoane care iti impartasesc idea?

Sunt exemple de oameni foarte credinciosi care ca ultima solutie s-au rugat la zeul lor insa rezultatul a fost cel normal ... in cazul lor de ce nu a functionat idea miracolului?
Si daca s-aa intamplat ceva extraordinar la nivel celular nu poate fi ajutorul lui Dumnezeu?

View Posterrai, on 2nd July 2010, 08:26, said:

Asta se numeste manipulare crestineasca.
Iti zic un singur lucru. Daca dumnezeu din religia ta exista sigur, el este zeul suprem, cum explici ca in alte religii, pe care crestinismul le considera satanice, oamenii sunt ajutati la fel de mult ca in crestinism, de parca dumnezeu din religia lor ar fii acelasi cu dumnezeu din crestinism, nu ti se pare ca totul e imaginatie bogata???
Presupunem ca un om este salvat de la viata printr-un "miracol".
Unul e musulman, iar altul crestin, Amandoi au credinta ca zeii lor i-au ajutat, Alah, respectiv Dumnezeu.
Pan la urma care e adevarat si face minuni???
Dumnezeu se scrie intotdeauna cu litera majuscula D, asta din respect si ti-am mai spuso tie atot-stiutorule ce te crezi.
Te simti manipulat?
iar incurci intentionat religiile cu Dumnezeu?

"Tot ce este in cer este si in afara lui, ca si tot ce este pe pamant este echivalent cu ce se afla in afara sa, precum corpul este format din organe asa si universul este zamislit din planete...'' (Bucata de text gasita pe placute de lut in Memphis)

Astazi stim ca omul respira de 25920 de ori pe zi, ceea ce corespunde anului platonician, exact cat ii trebuie soarelui sa guverneze toate casele astrologice, iar media de varsta a persoanei de 72 de ani are exact acelasi numar de zile. Surprinzator, nu?
Totul se desfasoara intr-un intreg. Viata-iubire-moarte-viata. Daca intelegi devii intelept, adica Fericit.

#12
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostHouse13, on 2nd July 2010, 09:42, said:

Astazi stim ca omul respira de 25920 de ori pe zi, ceea ce corespunde anului platonician, exact cat ii trebuie soarelui sa guverneze toate casele astrologice, iar media de varsta a persoanei de 72 de ani are exact acelasi numar de zile. Surprinzator, nu?
Totul se desfasoara intr-un intreg. Viata-iubire-moarte-viata. Daca intelegi devii intelept, adica Fericit.
Asta se vrea dovada ca exista un creator inteligent???
PS: eu nu considera dumnezeu o persoana, ci un lucru imaginar, deci il scriu cum doresc, eu n-am respect pentru asemenea oameni, nu ma refer la tine, poate tu nu faci asa, dar altii care ne(atei) ameninta cu moarte vesnica si alte balarii in blestemele lor, numiti crestini

Edited by errai, 02 July 2010 - 08:46.


#13
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009
"Memento, homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris"  Aminteste-ti omule ca din pamant te-ai nascut si in pamant te vei intoarce.

AI MARE GRIJA CE ITI DORESTI, CA UNIVERSUL ITI VA RASPUNDE CA UNUI DEMIURG

O abordare teologica a temei ar suna cam asa: pentru Creator, adica Dumnezeu, care nu este ingradit de timp si spatiu ( daca stim ce reprezinta acesti termeni ), Universul, de la inceputul pana la sfarsitul sau, a fost vazut si creat dintr-o data. Poate ca aici se afla cheia frazei : "Dumnezeu stie si cate fire de par aveti in cap, desi voi nu le-ati numarat niciodata" !

cred ca nu ai inteles nimic..... iar acum ataca-mi cuvintele asa cum le vezi, ca doar atat poti, sa le intelegi e imposibil ca ai fi mai Fericit.

#14
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostHouse13, on 2nd July 2010, 09:55, said:

cred ca nu ai inteles nimic..... iar acum ataca-mi cuvintele asa cum le vezi, ca doar atat poti, sa le intelegi e imposibil ca ai fi mai Fericit.
ti-am mai zis pe alt topic ce cred eu despre ideile tale  :rolleyes: , nu-nteleg de ce te mai stresezi sa mi le dezvalui...

#15
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View PostHouse13, on 2nd July 2010, 09:42, said:

Si daca s-aa intamplat ceva extraordinar la nivel celular nu poate fi ajutorul lui Dumnezeu?
Ba se poate... dar este foarte putin probabil. Cu aceasi probabiliate putea sa fie cu ajutorul lui Zeus, Krishna, Ra sau chiar Gigel tamplarul.
Daca s-ar fi studiat problema sunt convins ca s-ar gasi o explicatie genetica simpla.

#16
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

View Posterrai, on 2nd July 2010, 09:57, said:

ti-am mai zis pe alt topic ce cred eu despre ideile tale  :rolleyes: , nu-nteleg de ce te mai stresezi sa mi le dezvalui...
Dar nu iti dezvalui tie nimic, sincer nu am nimic cu nimeni, nu urasc pe nimeni, cel putin nu pe tine, ca ne contrazicem pe teme de genul asta e una si sa ne uram e alta insa ce vreau sa spun e ca indiferent de credinta pe care o avem, indiferent ca credem in ceva sau nu si poate imi spui si mie dca nu vrei aici, poate pe privat, ce religie ai, in ce crezi, sa stiu cu cine si cu ce vorbesc. E usor sa negi, e mai greu sa crezi, e lupta dintre bine si rau, iar daca spui ca vrei sa fie pace si fericire pe pamant inseamna ca esti pe drumul cel bun. :notangel:

#17
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostHouse13, on 2nd July 2010, 09:55, said:

AI MARE GRIJA CE ITI DORESTI, CA UNIVERSUL ITI VA RASPUNDE CA UNUI DEMIURG
Cand iti doresti ceva rau, iti raspunde "univerul" in secunda 2. Cand iti doresti ceva bun, astepti 5 vieti.

Einstein a spus-o mai elegant: "cand rezolvarea este simpla, Dumnezeu iti raspunde".

Edited by Metallman, 02 July 2010 - 09:17.


#18
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

View PostMetallman, on 2nd July 2010, 10:16, said:

Cand iti doresti ceva rau, iti raspunde "univerul" in secunda 2. Cand iti doresti ceva bun, astepti 5 vieti.

Einstein a spus-o mai elegant: "cand rezolvarea este simpla, Dumnezeu iti raspunde".
Vorbesti de Einstein care a lucrat cu americanii la producerea armelor de distrugere in masa?????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate