Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Toti prietenii mei sunt agnostici!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#37
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postrattonix, on 3rd July 2010, 08:46, said:

Nu prea cred... cel putin in Europa!
  
   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/56ECN_29kBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


   http://www.youtube.c...feature=related
In Romania, cel putin in nord-est, e trendul invers, oamenii devin din ce in ce mai superstitiosi. Si nu ma refer la religie, ci la orice prostie posibila din urmatoarele:
- zodiac
- cristale
- ghicitori
- homeopatie
- medicina naturista pentru boli acute
- emailuri in lant
- tzepe de donatii
- 2012
- crucimania la trecerea autobuzului perpendicular cu bisericile
- etc....

Violenta religioasa se vede de la copii de 7-8 ani care se bruscheaza pe motive de cine are dreptate in legatura cu Dumnezeu, animalele, natura, etc...

Dar, topicul e altul :)

#38
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postmrproper, on 2nd July 2010, 03:08, said:

Ce pozitii filozofice au prietenii vostri fata de religie?
Sincer nu stiu, ca nu m-am pus sa-i intreb pe fiecare daca merg la biserica sau daca-s satanisti. Ar fi chiar jenant. Eu zic ca la faza asta cu credinta fiecare si-o pastreaza pt. el ca pe ceva personal, nu discut chestii din astea cu prietenii si nici nu am asa multi prieteni ca altii, prefer sa-i intreb despre domenii tehnice, joburi, ca nu-s asa batut in cuie sa vorbesc 24 de ore pe zi din 24 doar despre religie. Problema asta cu religia sau mersul la biserica ar fi ultima care m-ar preocupa, vorbesc sincer si nu exagerez cum probabil ca o fac unii de pe aici. Probabil ca am si prieteni atei si teisti da nu ma intereseaza conspiratiile si nici nu ma gandesc la problemele astea, prietenia nu se masoara dupa religie ci dupa caracter. :thumbup:

View Postmrproper, on 3rd July 2010, 16:24, said:

Violenta religioasa se vede de la copii de 7-8 ani care se bruscheaza pe motive de cine are dreptate in legatura cu Dumnezeu, animalele, natura, etc...
Hai nici chiar asa. Poti sa-i spui violenta sociala, violenta cauzata de educatia precara, de familie, de parinti,de scoala, mediu, televizor sau tembelizor, de moda, da nu violenta religioasa.  Ai ce ai cu religia frate.

Edited by laserdance, 05 July 2010 - 14:21.


#39
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postlaserdance, on 5th July 2010, 15:20, said:

Hai nici chiar asa. Poti sa-i spui violenta sociala, violenta cauzata de educatia precara, de familie, de parinti,de scoala, mediu, televizor sau tembelizor, de moda, da nu violenta religioasa.  Ai ce ai cu religia frate.
Ai dreptate.

View Postlaserdance, on 5th July 2010, 15:20, said:

nu discut chestii din astea cu prietenii si nici nu am asa multi prieteni ca altii, prefer sa-i intreb despre domenii tehnice, joburi, ca nu-s asa batut in cuie sa vorbesc 24 de ore pe zi din 24 doar despre religie.
Eventual vei afla ce preferinte au, chiar daca nu e subiect de discutie, daca ii cunosti intr-adevar.

#40
SamJigga

SamJigga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.08.2008
De obicei iti alegi prietenii dupa cat de mult se aseamana cu tine. Mai sunt si cei cu care ai crescut, dar de care incet-incet te desparti, daca nu mai aveti puncte in comun.
Majoritatea prietenilor mei (si nu sunt multi la numar, nu sunt genul care sa-mi fac prieten din oricine sta o data la masa cu mine la un botez sau la vreo terasa adus de altcineva) sunt atei sau mai pastreaza credinta ca pe o traditie. Am si un cuplu de prieteni foarte credinciosi, pe care i-am si nasit anul trecut, el urmeaza sa se preoteasca in cateva saptamani-luni (are dosarul depus, dar acum mai trebuie sa gaseasca niste relatii destul de bune si sa dea cateva spagi destul de importante). Merge duminica de duminica la biserica de cand era mic (canta si corul bisericii) si in biserica a si cunoscut-o pe sotia lui actuala. La inceput, nu stiau ca eu si sotia suntem atei, dar incet-incet, dupa ce am vazut ca ne intelegem bine si ca putem sa ne spunem multe, i-am zis intai ca eu sunt ateu. Au urmat multe intrebari ca de exemplu "dar in ce crezi?", "dar daca nu dumnezeu a facut lumea, cine a facut-o?", "dar de ce te mai duci de Pasti sa iei lumina?" etc. Oamenii s-au prins ca, desi nu credeam in toate astea, mergeam la cununii religioase, mergeam sa luam lumina de Pasti, ne faceam si cruce daca era nevoie, pastrand totul la nivel de traditie. Lucrurile au evoluat destul de bine, incat ne-au cerut sa-i nasim, si am si acceptat. E interesant sa discuti cu el despre dedesubturile bisericii si intrarea in preotie, mafia care controleaza tot in materie de biserici si sa afli lucruri pe care nu mi le-ar fi spus poate daca eram un credincios convins, sau chiar un credincios obisnuit, care nu merge la biserica dar tine icoane in casa etc. Noi nu-i criticam, ei nu ne critica, sunt oameni care ne ajuta la orice ora cu orice, si incercam si noi sa intoarcem favorul pe cat posibil. E adevarat ca au anumite chestii care uneori pe noi ne deranjeaza, nu direct, dar se simte in relatia lor o oarecare dominare a lui fata de ea, chestie preluata din religie, dar daca pe ei nu-i deranjeaza, noi ne vedem de treaba lor.
Asa ca nu cred ca conteaza atat de mult prietenii, rudele, nici chiar parintii, ci conteaza ca partenerul de viata sa aiba cam aceeasi gandire, sau daca nu, sa nu fie la polul opus, atat. Cu el traiesti cea mai mare parte din viata.

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostSamJigga, on 13th July 2010, 01:13, said:

Lucrurile au evoluat destul de bine, incat ne-au cerut sa-i nasim, si am si acceptat.
Si ce o sa raspunzi la intrebarea "te lepezi de Satana?!"? :)

View PostSamJigga, on 13th July 2010, 01:13, said:

Asa ca nu cred ca conteaza atat de mult prietenii, rudele, nici chiar parintii, ci conteaza ca partenerul de viata sa aiba cam aceeasi gandire, sau daca nu, sa nu fie la polul opus, atat. Cu el traiesti cea mai mare parte din viata.
Sunt de acord.

#42
SamJigga

SamJigga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.08.2008

View Postmrproper, on 3rd July 2010, 16:24, said:

In Romania, cel putin in nord-est, e trendul invers, oamenii devin din ce in ce mai superstitiosi. Si nu ma refer la religie, ci la orice prostie posibila din urmatoarele:
- zodiac
- cristale
- ghicitori
- homeopatie
- medicina naturista pentru boli acute
- emailuri in lant
- tzepe de donatii
- 2012
- crucimania la trecerea autobuzului perpendicular cu bisericile
- etc....

Violenta religioasa se vede de la copii de 7-8 ani care se bruscheaza pe motive de cine are dreptate in legatura cu Dumnezeu, animalele, natura, etc...

Dar, topicul e altul :)

Nu stiu despre nord-est, dar in Bucuresti, cel putin cand inca mai foloseam mijlocul de transport, 60% din oameni isi faceau cruce cand treceam cu autobuzul prin dreptul bisericii. Ceea ce mi se pare cam mult pentru o capitala cu pretentii din Europa. Doar pretentiile-s mari, educatia lasa de dorit. Mult.
Zodiacul este iarasi o mare teapa care prinde la un procent mare de oameni, unii chiar "educati". Soacra-mea mereu se uita la emisiunile cu zodiac de pe B1, si nu-si da seama, ca fara sa vrea, ii influenteaza felul in care priveste lucrurile in urmatoarele zile. Oricand ii spune ca va avea certuri in familie, orice discutie mai aprinsa se lasa cu "mi-a spus la zodiac ca o sa ne certam" si de aici "dar ce, ne certam?", "nu dar se pare ca vrei sa ne certam" "eu nu poate tu" "a, eu sunt aia care incepe mereu, nu?" samd.
I-am citit zodiacul de la Scorpion (ea e in zodia Gemeni) dintr-un ziar vechi de vreo saptamana si mi-a confirmat ca asa i s-a intamplat. Dupa ce i-am spus ca i-am citit o zodie gresita si ca toate zodiile i se potrivesc, ca sunt scrise doar lucruri generale care i se intampla oricui zi de zi, mi-a spus ca sunt Toma necredinciosul. N-a inteles nimic. E beon. Oamenii astia nu se vor schimba niciodata.
Mereu cand primeste mesajul cu "marte va fi mare cat o luna, vom avea doua luni pe cer in data de" il da mai departe. An de an. Chiar daca n-a vazut niciodata nimic.
Sunt unii oameni care se mai schimba in viata, dar majoritatea, asa cum au fost invatati, asa raman. Nu s-ar schimba pentru nimic in lume.

View Postmrproper, on 13th July 2010, 01:16, said:

Si ce o sa raspunzi la intrebarea "te lepezi de Satana?!"? :)

Inca n-au facut nici un copil, probabil ca ma voi conforma si voi raspunde afirmativ. Asta a fost intotdeauna momentul care ma punea pe ganduri de cand eram mic. "Parea un om bun, nu credeam ca e posedat".
Le-am promis ca fac totul ca la carte, asa ca la nunta, m-am inchinat mai mult decat amandoi plus preotul care-i cununa la un loc. Mi-a zis dupa ca am cam exagerat. Dar a fost bine.
Si-au dat si ei seama ca nu conteaza atat credinta fiecaruia, ci etica, moralitatea si felul in care te porti cu cei din jur. Omul din tine. Nu cunoscusera atei pana atunci, si auzeau numai de rau, iti dai seama.
Ai sa razi, dar preotii si apropiatii lor sunt mult mai deschisi decat multi dintre credinciosii de rand. Insa doar cu apropiatii, niciodata cu enoriasii. Risca sa-si piarda clientela, e de inteles.

Edited by SamJigga, 13 July 2010 - 00:36.


#43
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View PostSamJigga, on 13th July 2010, 01:13, said:

Oamenii s-au prins ca, desi nu credeam in toate astea mergeam sa luam lumina de Pasti, ne faceam si cruce daca era nevoie, pastrand totul la nivel de traditie.
Trist. Din pacate majoritatea ''credinciosilor'' din Romania pastreaza toate chestiile astea doar la nivel de traditie, si atunci te intrebi oare cine-i de vina pt. banii pe care-i primesc popii, cine-i de vina ca avem nevoie de atitea biserici, pt. ce sa construim atitea biserici ca oricum lumea merge la biserica doar din traditie ca asa-i la moda, daca nu avem si biserici ortodoxe nu mai avem traditie, nuu ?.  Ce sa mai zic, ca nu toti cei care merg la biserica intra in imparatia domnului doar pt. ca se numesc credinciosi ortodocsi sau catolici sau reformati etc si pt. ca isi fac cruce. De fapt credinta nu are nimic de-a face cu religia si bine ca ai spus ca multi merg la biserica pt. traditie, daca ar fi mai putini ''credinciosi'' care pastreaza traditia si care sa le dea bani popilor ar fi mai putine biserici.

Edited by laserdance, 14 July 2010 - 07:31.


#44
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006
Da, sa vedem... pai este oarecum ciudat dar majoritatea prietenilor mei sunt credinciosi... ortodox (strong), doi pocaiti (light), catolic (light), 2 atei, un reformat (light). Este adevarat ca vorbesc acum despre actualii mei prieteni din zona in care m-am stabilit de cativa ani. Inainte cand locuiam intro zona mai eterogena, ateii erau mai multi.

#45
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Trebuie sa fim norocosi, majoritatea celor care au postat aici, au cel putin 10% din prieteni atei, dar in Romania datele oficiale arata 1%.

#46
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postmrproper, on 15th July 2010, 02:02, said:

Trebuie sa fim norocosi, majoritatea celor care au postat aici, au cel putin 10% din prieteni atei, dar in Romania datele oficiale arata 1%.
pei normal restul de 99% le este rusine sa recunoasca sau traiesc in cucuietii din deal si nu au voie sa joace nici "Macao" in posturi ca e pacat capital.

#47
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Posterrai, on 20th July 2010, 18:45, said:

pei normal restul de 99% le este rusine sa recunoasca sau traiesc in cucuietii din deal si nu au voie sa joace nici "Macao" in posturi ca e pacat capital.
Nu stiu daca e tocmai asa. Cred ca mai degraba pentru un ateu/agnostic atribuirea apartenentei unui cult sau altul se face automat prin "inductia"celor care fac sondajele.
Am un prieten care intamplator a participat la un astfel de sondaj iar din ce a povestit el discutia a decurs ceva de genul:

I : De ce religie apartii?
R: Niciuna, sunt ateu.
I: Dar parintii tai?
R: Sunt crestini.
I: Perfect, cati sunteti in familie?
R: Trei.

(Trecut in carnetel: trei crestini :D)

#48
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Azi-noapte, dupa ce ne-am intins la mai multe beri (Sylvestru :deadtongue: ), am descoperit ca in cercul meu de prieteni mai sunt cativa atei. :thumbup: Nashpa e ca nu e nici o atee, da' fac eu convertiri pana la urma. :lol:

Edited by eu_unul, 21 July 2010 - 08:58.


#49
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Posteu_unul, on 21st July 2010, 09:57, said:

Azi-noapte, dupa ce ne-am intins la mai multe beri (Sylvestru :deadtongue: ), am descoperit ca in cercul meu de prieteni mai sunt cativa atei. :thumbup: Nashpa e ca nu e nici o atee, da' fac eu convertiri pana la urma. :lol:

Pai avand in vedere predispozitiile tale pentru ingerarea cu regularitate a unor cantitati importante de alcool, nu inteleg de ce nu adopti formal crestinismul. Cand te intorci in patru labe acasa o sa creada lumea ca faci matanii.

#50
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Sylvestru, ai avut vreodata vise sau fantezii despre scenarii in care esti o persoana amabila in discutii?

#51
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
E inutil. :lol: De trei ani nu am mai fost atat de beat incat sa sa nu ma tin pe picioarele mele, chiar si atunci bunii mei prieteni aveau grija sa ajung acasa in mod onorabil si oricum nu ma vede nimeni noaptea cand vin acasa.  :console:

#52
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Posteu_unul, on 22nd July 2010, 17:31, said:

.... si oricum nu ma vede nimeni noaptea cand vin acasa.  :console:

De ce crezi asta? Doar fiindca tu nu mai poti vedea nimik? :whistling:

#53
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postkaruna, on 22nd July 2010, 19:07, said:

De ce crezi asta? Doar fiindca tu nu mai poti vedea nimik? :whistling:
Corect, intotdeauna te vede doamne-doamne. Si eventual alte personaje invocate de paranoicii cu conditii psihice.

#54
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmrproper, on 22nd July 2010, 19:14, said:

Corect, intotdeauna te vede doamne-doamne. Si eventual alte personaje invocate de paranoicii cu conditii psihice.

Asta se cheama delir schizoid cumva?... :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate