Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

USB Remote Control

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Ai putea sa te uiti si aici, dar costa 1.5 milioane...

http://spot.ro/produs.php?idprod=2735

#20
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Nu multumesc...la banii astia ma ridic singur ca sa imi schimb melodia...sau sa opresc filmul...alte oferte...cu niste oameni seriosi... :death:

#21
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003
Poate iti construiesti tu unul  :D :
http://www.cesko.hos...20(AVR)_eng.htm
Ai schema, firmware-ul, "schema" programatorului, driverul si pluginul de Girder acolo.

#22
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Nu se ofera nimeni sa mi-l construiasca?? Ofer 500.000 pe unul functionabil... :D ...Astept raspunsurile celor interesati

#23
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003
Uite cum a iesit senzorul meu:Attached File  05081101.JPG   18.09K   240 downloads
Nu am timp acum sa mai fac unul, daca nu se ofera nimeni mai vorbim.
PS: inca nu i-am pus carcasa :D

#24
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Multumesc pentru informatii...vreau sa va anunt ca mi-am cumparat un dispozitiv pe port serial care imi satisface nevoile...totusi daca cel pe USB consuma mai putine resurse, m-ar interesa si ala... :D
Pentru altii care vor sa-si mai cumpere pe serial...le recomanda cu incredere www.telecomanda.go.ro ... baietii sunt foarte seriosi si prompti...iar in caz de nu va descurcati cu programul, trimite-ti un e-mail la ei si va raspund imediat (cel putin asa a fost in cazul meu)... Oricum va multumesc pentru interventii...iar taribo, imi spui si mie cat te-a ajuns sa-ti faci montajul pe USB si ce fel de pistol de lipit ai (cu temperatura reglabila ??)....
Cu stima, Chupakbra_best

#25
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003
Piesele au costat 170.000 lei vechi. Am un ciocan de lipit de 40W ieftin luat din piata de la Crangasi cu 40.000 lei (vechi).

#26
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
In pret ai adaugat si textolitul preperforat?? :death:

#27
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003
Placuta de test e foarte mica (2x4.5cm) si nu e scumpa. Componentele care dau pretul sunt microcontrolerul si receptorul IR (TSOP1738); restul sunt maruntisuri.

#28
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005
@chupakbra_best  nu mai are rost sa-ti iei sau sa faci inca unul pe USB, pt ca nu e diferenta mare, iar daca setezi bine programul (banuiesc ca folosesti Girder) atunci o sa mearga f bine.
P.S. Eu am un astfel de receiver pe serial si nu-mi mananca resurse incat sa-mi afecteze celelalte programe care ruleaza.

#29
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Da ai dreptate, folosesc Girder, si sunt foarte multumit de receiver si de program...dar ma gandeam pe USB pentru un eventual business! ;) ... nu stiu... ma gandesc si eu...

@taribo...carcasa din ce o faci?? sau din ce ai facut-o...?? ti-a facut vreo figura montajul, sa nu raspunda la comenzi sau alte faze de genu asta?? si tot girder folosesti?? driverul de unde l-ai luat??

Edited by chupakbra_best, 15 August 2005 - 15:51.


#30
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003

chupakbra_best, on Aug 15 2005, 15:48, said:

...dar ma gandeam pe USB pentru un eventual business! ;) ... nu stiu... ma gandesc si eu...

Persoana care a facut senzorul asta de la 0 (Igor Cesko) s-a chinuit ceva... totul este free pe situl lui, dar numai pentrul uz personal - daca vrei sa faci un business din asta ar trebui sa vb cu el.

Senzorul l-am incercat doar in graba sa vad ca merge. Am o telecomanda de la un tuner Pinnacle care trimite niste coduri mai ciudate (codul de repeat pt un buton este diferit fata de codul butonului). Am o telecomanda de TV Philips imprumutata - o sa fac toate testele cu ea dupa ce o recuperez.

Eu mi-am facut senzorul asta pt ca nu am port serial la laptop. Si chiar daca as fi avut (sau daca foloseam un convertor USB-serial) tot nu ar fi mers senzorul ala serial, din cauza nivelelor de tensiune scazute pe seriala laptopului. Din cauza asta l-am facut fara cablu, sa il infig in mufa USB care este in fata laptopului. Acum ma gandesc la un model frumos de carcasa  :D . Am sa imi mai fac un senzor cu cablu USB ca la imprimanta si cutie mai mare (aproximativ ca in imaginea de pe situl lui Igor).

#31
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Nu ma refeream la un business pe scara larga...doar la cunoscuti...si cine stie cum daca merge super bine sa ma extind pentru livrari in oras apoi in tara...iar daca este necesar am sa-i trimit un e-mail si lui Igor Cesko ca mai bine ceri decat sa furi, iar daca va iesi ceva si va fi de acord va fi recompensat, sau daca nu ma insel asteapta donatii (probabil neimpozabile :naughty: )
Ce model de laptop ai?? Eu stiu ca astea vin deja incorporate cu un sensor IrDA, ma gandeam ca poate il folosesti pe acela... ;)

#32
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003
Am un Acer Aspire 1692WLMI si are si port infrarosu. Nu am auzit sa faca cineva ceva de genul asta si sa foloseasca IrDA. Nu cred ca se poate.

#33
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Am crezut ca poate poti cu ajutorul infrarosului de la laptop sa faci ce faci si cu adaptorul pe USB...apoi mai tarziu am citit la Igor pe site daca poti sa folosesti IrDa pentru a receptiona semnale de pe telecomanda si scria mare ca NU :deadtongue: ...anyway...am citit la Igor pe site cum pot sa-l rasplatesc...uite ce am gasit:
Donation and support !!!:  
If you are satisfied with this my smart idea - you can you can send to me some small financial payment (amount of payment is your choice): Bank account number: 5006722891-1100, for foreign payment is shift code: TATR SK BX or IBAN : SK7711000000005006722891
Or simply use internet payment: to donate and sponsoring next development - use here as recipient my e-mail: [email protected] . Thanks.


Si apoi am mai gasit un link la varianta lui pe portul serial...care culmea...e schema receiverului pe care l-am cumparat eu...deci cine a facut treaba cu Serialul si s-a descurcat sa-l vanda...se poate descurca si cu USB-ul...parerea mea ;) Si dupa cum am mai vazut pe site si el face comert din asa ceva...e normal, doar e ideea lui...

Oricum, mai am o rugaminte la tine...sa-mi faci o poza cu placa cu componente..dar pe spate...is curios cum ai facut legaturile :)

A... si inca o intrebare...tu ai folosit schema a doua cu integratul cu 8 pini...driverele le-ai luat de la el de pe site??

Edited by chupakbra_best, 16 August 2005 - 01:28.


#34
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003
Exista mai multe variante de receivere pe serial, nu stiu pe care il ai tu - unul free: LIRC , mai exact: receiverul si cu software pt windows WinLIRC; eu pe asta l-am construit si merge foarte bine.

La receiverul pe USB am folosit AT90S2313-10, deci integratul cu 20 de pini. Nu am gasit decat varianta SMD a acestuia la Conex (si m-am chinuit sa il lipesc asa, cu un ciocan de lipit ieftin).

Poza cu spatele placutei nu are cum sa te ajute, nu se intelege nimic :) fiecare lipeste cum poate.

Driverul il gasesti pe site; la fel si pluginul de Girder.

Edited by taribo, 16 August 2005 - 12:15.


#35
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005

taribo, on Aug 16 2005, 12:12, said:

Exista mai multe variante de receivere pe serial, nu stiu pe care il ai tu - unul free: LIRC , mai exact: receiverul si cu software pt windows WinLIRC; eu pe asta l-am construit si merge foarte bine.

Si eu am receiver tot pe Serial...stiam de WinLIRC dar eu ma refeream la cel pe USB ce program folosesti pentru a rula din telecomanda ;)

#36
taribo

taribo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.03.2003

chupakbra_best, on Aug 16 2005, 00:56, said:

Si apoi am mai gasit un link la varianta lui pe portul serial...care culmea...e schema receiverului pe care l-am cumparat eu...deci cine a facut treaba cu Serialul si s-a descurcat sa-l vanda...se poate descurca si cu USB-ul...parerea mea ;) Si dupa cum am mai vazut pe site si el face comert din asa ceva...e normal, doar e ideea lui...

La asta ma refeream cand ziceam de senzorul pe seriala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate