Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

moara furaje uz gospodaresc

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#109
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014

 francix89, on 08 ianuarie 2014 - 17:37, said:

Din octombrie am cumparat o moara din aia cu motor de 2.5kw la 400 lei.Ce pot sa-ti e spun e ca randamentul este mult mai mic ca cel declarat de ei, la sita de 2,5 nu treci de 70-80kg pe ora , partea buna e ca are protectie la incalzire.Ia-ti gandul de la macinat stulei , am incercat sa macin cativa si parca se rupea moara in doua.
Iti faci treba cu ea si cam atat , ai nevoie de multa rabdare daca ai mult de macinat.



Multumesc pentru informatie....nu stiu pana la urma ce decizie sa iau....
Incurcata problema :D

#110
ms18jan

ms18jan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.10.2011

 ms18jan, on 16 decembrie 2013 - 21:12, said:

iata moara despre care va vorbeam, ce parere aveti, legata prin cardan la tractor printr-un ax cu fulie ar merge tinand cont ca vreau sa macin si stiuleti?
la multi ani tuturor!!!!
cred ca o sa imi cumpar un multiplicator de turatie si sa o pun asa in functiune ce parere aveti?
apropo am dat pe moara 350 de roni  .. e mult e putin...?

#111
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu cred ca e un pret bun...cauta o roata ca aceastea...
Eu am o moara care merge la tractor si la curent electric. motor de 1.5 kw, 2850 rotatii si un randament de 40 kg in 5 minute...

Attached Files



#112
ms18jan

ms18jan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.10.2011
Cred ca o sa raman la ideea cu motor electric,dar nu prea stiu ce putere minima sa folosesc, (AM ACCES DOAR LA 220), si la ce pret credeti ca este un motor electric.
Apropo, ce marime trebuie sa aiba gaurile de la sita pentru faina marunta tinand cont si de turatie?


Va multumesc!

#113
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014

 ms18jan, on 10 ianuarie 2014 - 18:55, said:

la multi ani tuturor!!!!
cred ca o sa imi cumpar un multiplicator de turatie si sa o pun asa in functiune ce parere aveti?
apropo am dat pe moara 350 de roni  .. e mult e putin...?


Interesanta moara care ne-ai aratat-o si la pretul asta.Te-as intreba de unde ai cumparat-o la pretul asta ???
As fii interesat sa iau si eu una , sa cumpar si un motor bunicel (ca tractor n-am) decat sa iau o moara cu ciocanele 3in 1 , 2 in 1 rusesti , Micul fermier si toate felurile.
Multumesc

#114
ms18jan

ms18jan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.10.2011

 danielalexandru1986, on 15 ianuarie 2014 - 17:42, said:


Interesanta moara care ne-ai aratat-o si la pretul asta.Te-as intreba de unde ai cumparat-o la pretul asta ???
As fii interesat sa iau si eu una , sa cumpar si un motor bunicel (ca tractor n-am) decat sa iau o moara cu ciocanele 3in 1 , 2 in 1 rusesti , Micul fermier si toate felurile.
Multumesc
Stiu ca ti se pare putin dar nu am de ce sa mint, moara am luat-o la banii astia ca respectivu' avea nevoie de bani, nu ca mi-ar fi vandut-o la banii astia ca nu avea ce face cu ea, si apoi nici ei nu credeam ca cere asa suma pe ea, eu ma gandeam undeva la 500 de roni cand am vazut-o. Din cate am inteles, el a confectionat-o cand lucra intr-un atelier de "strungarie". Mai are una acasa ceva in genul ce a postat ADRIANO1987, doar ca nu era cu tava de alimentare, si in plus mai avea si doua cutite pentru maruntire stiuleti.

 ms18jan, on 15 ianuarie 2014 - 22:08, said:

Stiu ca ti se pare putin dar nu am de ce sa mint, moara am luat-o la banii astia ca respectivu' avea nevoie de bani, nu ca mi-ar fi vandut-o la banii astia ca nu avea ce face cu ea, si apoi nici ei nu credeam ca cere asa suma pe ea, eu ma gandeam undeva la 500 de roni cand am vazut-o. Din cate am inteles, el a confectionat-o cand lucra intr-un atelier de "strungarie". Mai are una acasa ceva in genul ce a postat ADRIANO1987, doar ca nu era cu tava de alimentare, si in plus mai avea si doua cutite pentru maruntire stiuleti.
Apropo am vazut ceva pe tocmai.ro, poate gasesti acolo

#115
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014
Mai caut . O sa va anunt ce decizie si ce am cumparat pana la urma :)

#116
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 ms18jan, on 15 ianuarie 2014 - 22:10, said:

Mai are una acasa ceva in genul ce a postat ADRIANO1987, doar ca nu era cu tava de alimentare, si in plus mai avea si doua cutite pentru maruntire stiuleti.
Teava se foloseste doar pt stiuleti... si asa arata cutitele pt stiuleti.

Attached Files



#117
danielalexandru1986

danielalexandru1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2014

 adriano1978, on 16 ianuarie 2014 - 21:00, said:

Teava se foloseste doar pt stiuleti... si asa arata cutitele pt stiuleti.

E interesanta....dar nu ma incadrez in cei 600 ron  :( asta e bugetul :D

#118
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
buna ziua ! O moara de macinat oase de unde s-ar putea cumpara , un pret , o sugestie ?La 220 sau tractor...

Edited by tractoristindevenire, 18 February 2014 - 12:31.


#119
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 raiderkw, on 19 decembrie 2013 - 18:57, said:

Buna,poate functiona dar trebuie ancorata bine de tot moara aia e facuta sa mearga cu motor  electric .Daca reusesti sa o legi de tractor sa o centrezi ca aia rosie de mai sus merge,de acord cu gcom61 nu-i da mai mult de 1400/min ca-si ia zborul cat despre bagatul stiuletilor o sa cam sara in afara neavad ceva care sa ii opreasca

Uite pun doua poze cu moara care o am eu sa vezi cum e facuta prinderea 079080poate te ajuta cu ceva(de mentionat ca asta e grea si sta singura nu trebuie ancorata)

nu stiu de le-am incarcat bine


Salut..dar unde ai gasit roti asa mari si late pentru curele?si la ce pret?

 maraskinos, on 22 noiembrie 2013 - 16:45, said:

Iata si jucaria mea.Initial a fost gindita pentru montat pe o lada cu capac .Asta este o improvizatie pina fac lada.....

Salut nu uita pozele si schitele promise...SI felicitari e faina...ca asta as vrea si eu sa imi fac una...

#120
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 adriano1978, on 04 iunie 2011 - 13:12, said:

Eu insa am  una de fabrica, e facuta in Italia, inaite o foloseam cu motor electri de 5kw la 220v, insa acuma o folosesc la priza de putere a tractorului,
e facuta solida are mai mult de 20 de ani, si pot zice cam 80 de kg ,nu tabla moarta cum sunt alea noi din magazine...



nu am facut calcul cat macina pe ora...

Salut,
Ai posat cu ecva vreme in uram..nist epoze cu moara ta...o mai ai ?
M-ar itneresa niste detalii in zona de cutite..ca am vazut ca sunt mai altfel decat majoritatea...
Poti sa mai pui ceva poze?
Eventual si ceva cote?
Multumesc

#121
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Se pare ca ai citit toate paginile... mai sus e o poza cu aceiasi moara...
Asta are 27 de cutite... cand o sa am ceva timp iti promit ca o sa fac mai multe poze cu sistemul in care au fost montate.

#122
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Sa inteleg ca nu stie nimeni nimic despre moara pentru oase?

#123
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 rodanny, on 21 februarie 2014 - 23:12, said:

Salut,
M-ar itneresa niste detalii in zona de cutite..ca am vazut ca sunt mai altfel decat majoritatea...
Poti sa mai pui ceva poze?
Am facut cateva poze...

Attached Files



#124
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@adriano1978 multumesc....dar au aparut alte intrebari..
Cate disculete mici sunt? Cate 6-7 pe o legatura?
In ultima poza..apr 3, dupa care apre un disk, dupa vad inca 3 si la final mai in spate vad inca o raota zimtata...
Mai poti incerca niste detalii
Pare faina ca idee..si cred ca e foarte eficienta...
Eventual o poza cu discul care tare..din fata si din spate?
Ceva cote?
Mi-ar palce sa fac una din asta...
Cu ce motor funcitoneazA?
Inca o data merci..
danny

#125
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Sal. Sunt 27 de discuri(cutite) montate in 3 legaturi. Fiecare cutit are 3 gauri pt ca in momentul in care se uzeaza o parte se schimba in alta gaura...
In fiecare legatura sunt 3 cutite apoi un disc mare fix, iar 3 cutite apoi un disc mare fix, iar 3 cutite...in poza 3 nu se vad ultimile 2 cutite.
Ce cote ai nevoie ?...
In postarea 111 sunt 2 poze cu aceasta moara ( si alte 2 mori pe care le am), si cateva detalii despre asta...

#126
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Care motor ar fi cel mai puternic la o moara pe 220 ?ce parere aveti despre [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SG7sXX2yIrQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ?motorul de 4kw nu era pt 380 ?M-ar interesa si pe mine o moara pe curent electric da sa fie cu motorul cel ma mare ca sa pot face porumb stiulete  cu ea astept sfaturi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate