Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Incompatibilitate AdobeCameraRaw NEF D90?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
Dupa cum puteti vedea in imaginile alaturate la D90 jpeg-urile rezultate prin export din NEF cu diverse programe (al caror nume il gasiti in denumirea fiecarui fisier deschis in PS...) difera destul de mult cel putin intre jpeg-urile din NX2/FastStone Image Viewer si celelalte (ACR - PS3 si Lightroom, Stepok). Pe de alta parte la D3 de exemplu (porumbelul) aceasta problema NU apare. (ba chuar rezultatul din Lightroom este destul de aproape de cel din NX2)
Am incercat pe 2 calculatoare exportul in cauza cu rezultate identice.
Am incercat si cu CR2 trase cu 40D si nu am avut aceasta problema (Lightroom, PSCS3, DigitalPhotoProf,FastStone)
Setarile folosite sunt cele implicite.
A mai avut careva aceasta problema?
Attached File  D90.jpg   394.78K   41 downloads
Attached File  D3.jpg   99.78K   31 downloads
:deadtongue:

#2
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
Sincer sa fiu ma mir ca nu s-a mai dat nimeni cu capul de aceasta problema... in fine!... de invatat pe viitor.
Se pare ca este o incompatibilitate intre ACR si NEF Nikon D90. Nu stiu de unde vine... daca sunt facute ceva setari "custom" in setarile aparatului sau mesterii de la Adobe au dar cu batu'n balta in legatura cu  D90-ul dar cert e, dupa cum puteti sa vedeti si voi, ca ceva e in neregula. Daca se trage direct JPEG aceasta pierdere de sharp si contrast nu apare.
Spor la :photo:!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate