Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Pilde biblice... funny

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010
Biblia este plina de povesti, "pilde" mai... ciudate fie funny fie horror (de asemenea si de contraziceri o gramada). Cum poate interpreta un crestin sau un teolog astfel de episoade, scenete.. chestii nu stiu pt. ca mie mi se par absurde rau da`... tare as vrea sa stiu: Ce intelege un copil cand citeste asa ceva?
Si ce morala trage (copil fiind)? Alti atei cum ar interpreta "pilde" asemanatoare si ce morala ar trage?
Voi prezenta cateva astfel de "pilde":

1. David si Micol sau "Ce nu fac io pt. tine..." - Regi I 18: 25-27
Este varianta biblica la Romeo si Julieta. Treaba-i simpla: Saul (tatal in razboi cu filistinenii) are 2 fete: Merob si Micol. David (pe post de Romeo) tre` sa se insoare cu prima, afla ca nu-i virgina, o refuza si o vrea pe Micol. Saul nu se lasa usor si enervat fiind ca a primit flit Merob ii cere ceva la schimb lui David daca o vrea pe Micol. Ce? bani, aur, avere, regate? Nu. Saul vrea... PREPUTURI. Si nu orice fel de preputuri ci vrea preputuri de filistineni. Mai exact 100 de preputuri. David ca sa-i dovedeasca ca-i vanjos ii aduce lui Saul 200 de preputuri. Mi-l imaginez pe Saul numarand preputuri... :)
MORALA UNUI COPIL?: Nu te simti stanjenit sa faci chestii ciudate din iubire sau scapa de preput cat mai repede?

2. Elisei si copiii - Regi IV 2:23-24Elisei (care suferea de calvitie) imediat dupa ce s-a despartit de preietenul sau Ilie (pt ca acesta s-a ridicat la ceruri intr-un car in flacari) colinda niste cetati si colindand a dat peste niste copii in numar de... MULTI (biblia nu zice cati). Acestia (copii fiind) au inceput sa faca misto pe seama cheliei lui Elisei.Cum Elisei nu stie de gluma s-a enervat si a blestemat copii "cu numele domnului" iar domnul in bunatatea sa a trimis 2 ursoaice care "au sfasiat" (scrie clar in biblie) 42 de copii din..cati erau.
MORALA: Nu-ti bate joc de oamenii fara par..dzeu ii iubeste (ar trebui sa fie o a 11 porunca: Nu fa misto de cheliosi :))

3.Valaam si magarita - Numerii 22
Asta-i foaaaaaaaarte tare: Valaam se plimba pe-o magarita, asta se opreste el se enerveaza si o ia la bataie ce urmeaza citat din biblie:
''Dar Domnul a deschis gura asinei și aceasta a zis către Valaam: "Ce ți-am făcut eu, de mă bați acum pentru a treia oară?"  
Și Valaam a zis către asină: "Pentru că ți-ai râs de mine; de aș fi avut în mână o sabie, te-aș fi ucis aici pe loc".  
Răspuns-a asina lui Valaam: "Au nu sunt eu asina ta, pe care ai umblat din tinerețile tale și până în ziua aceasta? Avut-am oare deprinderea de a mă purta așa cu tine?" Și el a zis: "Nu!"   Surprinzator ca valaam nu a fost surprins da banuiesc ca nu e prima data cand i s-a intamplat.
MORALA: e clar nu lovi animalele.. nu sti cand incepe unu sa-ti vorbeasca :)

4.Noe si varsta a... III-a?
Noe avea 600 de ani (ani biblici sau dumnezeiesti, nu stiu de care dar nu omenesti) cand a construit barca sau vaporul si 950 cand a murit.
MORALA: Ori esti Noe ori nu esti deloc. (tinand cont de faptul ca varsta biblica a pamantului e de 6000 de ani asta a trait 1/6 din varsta pamantului)

5. Povestea lui Onan - Geneza - 38
Deja celebra: Ir si Onan, 2 frati. Domnul il omoara pe Ir nu stiu de ce si il pune pe Onan sa-i ... nevasta lui Ir in locul lui. Onana nu vrea si "isi varsa" semintia inainte de a face sex cu ea. Ce s-a intamplat ne zice biblia foarte clar: "Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu și l-a omorât și pe acesta."
MORALA: fiecare mililitru de "semintie" e sfant, nu te juca cu chestii sfinte.

6.Levitul si concubina-sclava din Betleem (HORROR) Judecatori - 19
Daca ma gandesc la Sodoma trag concluzia ca astia din biblie aveau un mod ciudat de a primi oaspeti in cetati.
Un levit cu concubina lui se indreapta dinspre Betleem inspre muntele lui Efraim, pe drum da de un batran si ii cere sa-i adaposteasca peste noapte, asta accepta le da de baut le hraneste magarii si... sa lasam biblia: "  Dar după ce s-a veselit inima lor, iată locuitorii cetății, oameni desfrânați, au înconjurat casa, bătând în ușă și zicând bătrânului, stăpânul casei: "Scoate pe omul care a intrat în casa ta, ca să-l cunoaștem".  
Atunci stăpânul casei a ieșit la ei și le-a zis: "Nu, frații mei, să nu faceți rău omului, de vreme ce a intrat în casa mea, să nu faceți această ticăloșie!  
Iată, eu am o fiică fecioară și el are o concubină; vi le voi scoate, ca să le cunoașteți pe ele și să faceți cu ele ce vă place; iar cu omul acesta să nu faceți această nebunie!"  
Dar ei n-au voit să-l asculte. Atunci omul a luat pe concubina sa și a scos-o în uliță. Iar ei au cunoscut-o pe ea și și-au bătut joc de ea toată noaptea până dimineața, și la ivirea zorilor au părăsit-o.  
Și în revărsatul zorilor a venit femeia și a căzut înaintea ușii casei omului aceluia, la care era stăpânul ei și a zăcut acolo până s-a făcut ziuă.  
Stăpânul ei însă s-a sculat dimineața, a deschis ușa casei și a ieșit, ca să plece în drumul său; și iată concubina sa zăcea la ușa casei, și mâinile ei erau pe prag.  
Atunci el i-a zis: "Scoală să mergem!" Dar n-a primit nici un răspuns, pentru că murise. Atunci el a pus-o pe un asin și s-a ridicat și a plecat la casa sa.  
Iar dacă a ajuns la casa sa, a luat un cuțit și, apucând pe concubina sa, a tăiat-o bucățică eu bucățică în douăsprezece părți și le-a trimis în toate hotarele lui Israel.  "
MORALA: sper ca niciuna.

CONCLUZIE: Daca nu vrei sa se rada de religia ta nu ar trebui sa ai una asa de amuzanta.  :console:

Edited by rattonix, 23 June 2010 - 10:14.


#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
BIBILIA, cea care realteaza aceste intamplari este sinonima cu CRESTINISMUL - deci ca sa nu se rada de RELIGIA ta ar trebuii sa trecem la o alta religie necrestina ? Sau sa ne facem atei ?

Edited by daniel21, 23 June 2010 - 10:34.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nici tu nu stii daca ce ai scris acolo are vreo legatura cu biblia!
Apropo, tu intelegi ceva din ce ai scris?

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 dan84, on 23rd June 2010, 11:41, said:

Nici tu nu stii daca ce ai scris acolo are vreo legatura cu biblia!
Apropo, tu intelegi ceva din ce ai scris?
auzi ce-ntrebare
are legatura cu biblia??? :lol:
tu nu vezi ca-ti da si link unde sa te uiti in biblie
tu intelegi ce ai citit/scris mai sus???

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,046
  • Înscris: 31.07.2007

 daniel21, on 23rd June 2010, 11:28, said:

BIBILIA, cea care realteaza aceste intamplari este sinonima cu CRESTINISMUL - deci ca sa nu se rada de RELIGIA ta ar trebuii sa trecem la o alta religie necrestina ? Sau sa ne facem atei ?

Io n-am inteles nimic!

#6
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008
ratoane...inteleg ca biblia e hobby-ul tau preferat...

stii melodia aia a lu' TAXI? " dimineata devreme...merg la servici....e un hobby d-al meu..."

asa si tu, mai baeatule, mai...

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 edy_wheazel, on 23rd June 2010, 11:45, said:

Io n-am inteles nimic!


Citeste postul initiatorului si apoi postul meu.

#8
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
va zic eu ce-a vrut sa spuna in concluzie, pe aria asta sunt numai crestini care vin cu pasaje intregi din biblie copy-paste cand face vreun ateu o afirmatia si in cele mai multe cazuri iti spun
" Te asteapta moarte eterna"
"Tu nu mai ai salvare"
etc
Mai facem misto de fizica impresionanta din biblie, care spune ca pamantul e fix, are stalpuri, soarele se invarte in jurul pamantului, pamantul e in centrul universului, dar atata timp cat pamantul si galaxia unde se afla SE MISCA nu are cum sa fie un punct fix in centrul universului.
la asta s-a referit Rattonix
@robinake  maturizeaza-te

Edited by errai, 23 June 2010 - 11:02.


#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 errai, on 23rd June 2010, 12:00, said:

va zic eu ce-a vrut sa spuna in concluzie, pe aria asta sunt numai crestini care vin cu pasaje intregi din biblie copy-paste cand face vreun ateu o afirmatia si in cele mai multe cazuri iti spun
" Te asteapta moarte eterna"
"Tu nu mai ai salvare"
etc
Mai facem misto de fizica impresionanta din biblie, care spune ca pamantul e fix, are stalpuri, soarele se invarte in jurul pamantului, pamantul e in centrul universului, dar atata timp cat pamantul si galaxia unde se afla SE MISCA nu are cum sa fie un punct fix in centrul universului.
la asta s-a referit Rattonix

rattonix - nu mi se pare a fi crestin si mai repede mistocar la adresa crestinismului, citat din el "CONCLUZIE: Daca nu vrei sa se rada de religia ta nu ar trebui sa ai una asa de amuzanta."

#10
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 daniel21, on 23rd June 2010, 12:03, said:

rattonix - nu mi se pare a fi crestin si mai repede mistocar la adresa crestinismului, citat din el "CONCLUZIE: Daca nu vrei sa se rada de religia ta nu ar trebui sa ai una asa de amuzanta."
daca nu-ti convine ceva du-te pe aria crestinism, aici e ateism, scriem ce vrem despre religii, ce nu-ntelegi???
el nu face misto de nimic, doar interpreteaza biblia "Logic", nu metaforic cum fac altii

Edited by errai, 23 June 2010 - 11:06.


#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 errai, on 23rd June 2010, 12:04, said:

daca nu-ti convine ceva du-te pe aria crestinism, aici e ateism, scriem ce vrem despre religii, ce nu-ntelegi???


Tragi concluzii gresite.

#12
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 errai, on 23rd June 2010, 12:00, said:

la asta s-a referit Rattonix
@robinake  maturizeaza-te
La ce s-a referit?
Eu cred ca in vremurile in care face referire VT oamenii foloseau intr-o veselie laptop-uri si  haleau doar mancare preparata la toaster, ce denaturare intentionata a adevarului sunt in aceste pilde despre intamplarile din acele vremuri, ce tampenie sa se spuna ca necivilizatii din timpurile alea isi mancau copiii la propriu, ori ca nu respectau in totalitate drepturile omului in relatiile dintre ei cand se stie clar la ce nivel de civilizatie ajunjesera. Unde mai pui ca sunt de-a dreptul jenante regulile pe care le-a instituit Dumnezeu [scrie tot in VT] cu scopul clar sa le distruga sistemul de valori existent in acele vremuri, exeptionala noblete morala, estetica, intelectuala cu ajutorul carora isi faureau relatiile sociale.
Au fost invatati printre altele [auzi tupeu] sa-si scoata ochii si sa-si taie mainile unora altora pe dreptate [ca oricum o faceau pentru distractie], si, in general au fost invatati sa respecte anumite reguli de conduita care i-au distrus psihic definitiv, reguli care i-au aruncat cu mii de ani inapoi pe scara evolutiei.
Referitor la scenele horror din istoria omenirii [de ex. razboaiele, tot felul de atrocitati, coborarea maimutelor din copaci atunci cand s-au hotarat sa-si schimbe soarta pentru a inventa toastere sa poata papa mai sanatos], eu zic ca ar trebui interzise cu desavarsire publicului larg spalat pe creier pentru ca omul modern [ala evoluat] vrea sa auda si sa citesca doar despre armonia si frumusetea vietii.  E un drept castigat pana la urma.
Oare la asta face referire topicul ori reia acelasi teme again…and again…and again…and tot asa si iar asa ca sa avem si noi subecte de mistocareala? Adica funny.

@robinake, nu te maturiza ca e naspa. :lol:

si du-te tu[@errai] pe crestinism ca noi am platit bilet si avem voie sa scriem aici.

Edited by sorin2007, 23 June 2010 - 11:17.


#13
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008
ce funny e sa dai sfaturi de maturizare tocmai pe un topic cu titlul " pilde biblice...funny"... :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate