Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Durere calcai

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Drake_Francisc

Drake_Francisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2009
Buna

Am o problema mai ciudata pentru mine, si anume in urma cu 6-7 luni am simtit o durere in calcai(nu pare la oasele piciorului). De atunci durerea s-a accentuat ajungand in unele momente sa nu mai pot calca cu piciorul.

Ignoranta mea in domeniul medical este totala, si nu pot sa-mi explic aceasta durere mai ales ca nu am fost lovit in zona, nu sunt vanatai de nici un fel si totul pare OK. Totodata, durerea este foarte mare cand piciorul sta intro anumita pozitie fixa pentru o perioada mai mare de 10 min, si dimineata cand ma trezesc(evident nu prea misc piciorul in somn).

Daca fac miscare durerea se estompeaza pana la disparitia ei temporara.

Va rog daca puteti sa-mi dati cateva indicii care sa ma ajute in intelegerea acestei dureri si eventual daca sunt remedii mai la indemana(fara medici, sau ce tip de medic m-ar putea ajuta) .

Multumesc

#2
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
Du-te la ortoped pentru un consult.Pana atunci citeste asta http://www.doctor.in...a_plantara.html

#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
entezita sau aponevrozita plantara
Iar ca tratament : fizioterapie + talonete ortopedice

Edited by Mig VWFan, 21 June 2010 - 17:53.


#4
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
SI eu am aceiasi problema cu aceleasi simptome doar ca nu chiar asa sever. Am fost la o consultatie la policlinica Sahia si mi s-a dat trimitere pentru radiografie. in urma radiografiei s-a constatat ca am un pinten la calcai, adica o depunere de forma ascutita pe extremitatea osului calcaneean care apasa asupra tesuturilor presand nervul. Tratamentul recomandat a fost fizioterapie cu ultrasunete, care insa nu a dat nici cel mai mic rezultat.

Am aflat de la cativa fosti sportivi de performanta care au avut aceiasi problema ca acesti pinteni trec doar cu raze Roentgen. Asa ca am deschis si eu un topic cu intrebarea unde as putea gasi o clinica care sa asigure un astfel de tratament!

#5
Drake_Francisc

Drake_Francisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.05.2009
Multumesc

Cred ca fasciita este cea care descrie cel mai corect ceea ce simt eu. Oricum vizita la medic pare obligatorie(+scaderea in greutate). Nu eram hotarat ce medic sa consult dar o sa merg si la un ortoped(cand voi avea timp).

Va multumesc inca o data...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate