Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

CM2010 Sudafrica - ce transmisie HD preferati?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
din programele fta ce transmit cm2010 in hd, care trensmisiune vi se pare mai buna?

personal:
- tvrhd (dvbt fta):   nu sunt reclame si alte sigle pe ecran, comentariul de kk, sunet aiurea
- zdfhd (astra 19):  car propriu hd la meciurile germaniei, imagine mai buna (putin obositoare) ca la tvrhd, desi nu se vad detaliile chiar asa bine
- itv1hd (astra 28): prea multe reclame, chiar peste meci, car propriu hd la meciurile angliei, imagine mai buna (putin obositoare) ca la tvrhd, desi nu se vad detaliile chiar asa bine

daca mai sunt si altele fta, spuneti aici

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
pe mine ma intereseaza un streamung mai bun decat la TVR online...
stie cineva ceva?

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si care-i legatura dintre carul propriu cu retransmisia meciurilor de la campionatul mondial?  :rolleyes:
PS: la aprecierea subiectiva asupra transmisiei, cel foarte  mult conteaza si televizorul pe care se face vizionarea...

#4
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View Postvladdygo, on 20th June 2010, 11:15, said:

din programele fta ce transmit cm2010 in hd, care trensmisiune vi se pare mai buna?
....... sunet aiurea...........imagine mai buna (putin obositoare) ca la tvrhd, desi nu se vad detaliile chiar asa bine.................
moaaaa..... ce superanaliza....fi un profesionist desavarsit pan' la cap si zi-ne si noua, plebeilor:
cu ce receptionezi pa terestru (scule - marca si model)?
cu ce receptionezi pa satelit (scule - marca si model)?
care-s parametrii de receptie?
la ce tv te uiti (marca si model)?
la ce distanta de tv stai?
la ce inaltime fata de locu de unde privesti ai tv?
e vorba de transmisii live sau inregistrate?
care-s ratele de bit ale canalelor receptionate?

multumiri anticipate.

Pseu: mai multi stim de cardasia ta cu doctorul satului, prea ne credeti prosti.

#5
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postmister_rf, on 20th June 2010, 12:43, said:

Si care-i legatura dintre carul propriu cu retransmisia meciurilor de la campionatul mondial?  :rolleyes:
PS: la aprecierea subiectiva asupra transmisiei, cel foarte  mult conteaza si televizorul pe care se face vizionarea...

televizorul e un sirius 222

#6
mrjay

mrjay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 13.02.2006
un streaming mai bun decat TVR gasesti la aici. se vede excelent ca si eu urmaresc la munca :)

#7
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postcooliooo, on 21st June 2010, 12:02, said:

moaaaa..... ce superanaliza....fi un profesionist desavarsit pan' la cap si zi-ne si noua, plebeilor:
cu ce receptionezi pa terestru (scule - marca si model)?
cu ce receptionezi pa satelit (scule - marca si model)?
care-s parametrii de receptie?
la ce tv te uiti (marca si model)?
la ce distanta de tv stai?
la ce inaltime fata de locu de unde privesti ai tv?
e vorba de transmisii live sau inregistrate?
care-s ratele de bit ale canalelor receptionate?

multumiri anticipate.

Pseu: mai multi stim de cardasia ta cu doctorul satului, prea ne credeti prosti.

terestru: cu sarma de bulgari
satelit: cu ligheanul de spalat varza, nush daca e toriodal au ba, dai tuf 2-3 ciocane si-l fac
parametrii: ce-s aia?
tv: scrie mai sus: Sirius 222
inaltime: 180 75 m buc saten caprui
e vorba de transmisii inregistrate si laiv
ratele: is mai mari ca anu trecut da mai mici cu 25%...piz...maz, e criza, de fapt mogulii astia rai

Rusine Don Patriciu !

---------------------

intrebarea ramane valabila

#8
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
vladdygo: cooliooo are dreptate. Dacă tot ai băgat un mesaj, nu băga direct concluziile (că poate nu ne interesează doar ele)! Povestește și tu ce echipamente ai, ce parametri de recepție s-au folosit ș.a.m.d.!

#9
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View PostAlxMAX, on 22nd June 2010, 11:37, said:

vladdygo: cooliooo are dreptate. Dacă tot ai băgat un mesaj, nu băga direct concluziile (că poate nu ne interesează doar ele)! Povestește și tu ce echipamente ai, ce parametri de recepție s-au folosit ș.a.m.d.!

poate, insa cu exprimarea e mai greu, deh aia 7 ani d'acasa...
oricum e penibil sa repeti de 100ori ce scule ai...plm sper ca nu vrei sa descriu fiecare componenta din pc, tipul motocicletei sau suprafata utila a casei, etc..., cu un search se rezolva, topicul e deschis pt pareri referitoare la calitatea (re)transmisiunilor CM la posturile HD FTA, asa cum este perceputa de end-user.

itvhd transmite un film...
Attached File  DSC06739.JPG   837.89K   74 downloads
transmisia GR-ARG e pe BBC pe care il prind doar SD si se vede mai prost ca TVR1SD, chiar daca bbc e 16/9
Attached File  DSC06785.JPG   870.77K   67 downloads
zdf hd:
Attached File  DSC06745.JPG   821.75K   57 downloads Attached File  DSC06770.JPG   805.2K   33 downloads Attached File  DSC06777.JPG   772.67K   41 downloads
tvrhd (dvb-t):
Attached File  DSC06737.JPG   909.29K   57 downloads

si transmisia test FTA SD 3D de pe 10gEST 12.725H / 20665 / 8PSK (feedul merge doar in timpul transisiilor de la CM). din pacate (inca) nu am tv 3d...si mor de ciuda ca nush cand mai pup un CM cu majoritatea meciurilor transmise FTA in 3D... :) [se transmite Nigeria-SudKorea]
Attached File  DSC06754.JPG   889.3K   70 downloads Attached File  DSC06758.JPG   896.11K   34 downloads Attached File  DSC06759.JPG   804.62K   28 downloads Attached File  DSC06786.JPG   807.41K   58 downloads

dvb-s: mai multe antene, ss2 hd ci usb + alte kaoane
dvb-t: avermedia hf
tv: plasma samsung 106cm, alb negru ready :) (nu-mi cere acum specificatiile)
pc: fujitsu-siemens corequad etc..

#10
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Das Erste HD - sunet 5.1
3D functional pe 10gEST FTA !

#11
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
MerSi de info vladdygo


Am verificat feedul si se receptioneaza OK cu antena de 120cm si evident receptor HDTV

Das Erste HD se vede grozav , transmite profesionist, afiseaza echipele, scorul si timpul efectiv de joc in plus mai jos si echipele si scorul meciului care se joaca in paralel!Calitate germana ce mai....

Attached Files



#12
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

View Postvladdygo, on 22nd June 2010, 23:09, said:

oricum e penibil sa repeti de 100ori ce scule ai...plm sper ca nu vrei sa descriu fiecare componenta din pc, tipul motocicletei sau suprafata utila a casei, etc..., cu un search se rezolva, topicul e deschis pt pareri referitoare la calitatea (re)transmisiunilor CM la posturile HD FTA, asa cum este perceputa de end-user.
Dacă subiectul discuției era "Lista transmisiunilor HD pe sateliți" cred că nu era necesar să spui ce scule ai. Dar la modul cum ai formulat subiectul lumea se așteaptă la o comparație a calitații transmisiei între diverse posturi. Și da, în acest caz mi se pare necesar să specifici echipamentul. Părerea unui end-user depinde enorm de echipamentul folosit. Pot postez ca să mă aflu în treabă că se vede prost fără să zic ce echipament am pentru că mi-e lene sau mi-e rușine cu el. Apoi nu prea văd ce zici că ai repetat de 100 de ori! Ai băgat ceva în semnătură sau în profil și n-am văzut?

Edited by AlxMAX, 24 June 2010 - 10:53.


#13
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View Postvladdygo, on 20th June 2010, 11:15, said:

din programele fta ce transmit cm2010 in hd, care trensmisiune vi se pare mai buna?

personal:
- tvrhd (dvbt fta):   nu sunt reclame si alte sigle pe ecran, comentariul de kk, sunet aiurea
- zdfhd (astra 19):  car propriu hd la meciurile germaniei, imagine mai buna (putin obositoare) ca la tvrhd, desi nu se vad detaliile chiar asa bine
- itv1hd (astra 28): prea multe reclame, chiar peste meci, car propriu hd la meciurile angliei, imagine mai buna (putin obositoare) ca la tvrhd, desi nu se vad detaliile chiar asa bine

daca mai sunt si altele fta, spuneti aici
useru vladdygo propune o analiza si trage concluzii tendentioase (TENDENTIOS - Care urmăreste un anumit scop, care trădează o tendintă ascunsă; care vrea să insinueze ceva; lipsit de obiectivitate, părtinitor).
iata de ce spun asta:
- tvr hd e transmis de snr cu o rezolutie 1920x1080i/25 cu 15 Mbps (sursa: nea doru sa traiasca)
- itv hd este transmis pe sat. cu 1440x1080i/25 (http://en.kingofsat.net/tp.php?tp=507) cu 10,2 Mbps
- zdf hd  este transmis pe sat. cu 1280x720/50 (http://en.kingofsat.net/tp.php?tp=11) cu 12 Mbps (medie, ca-i vbr)

useru zice ca pe zdf si itv "imaginea mai buna (putin obositoare) ca la tvrhd, desi nu se vad detaliile chiar asa bine". bun, daca ar fi numa astea, am putea sa-l creditam pa saracu om cu orbu' gainilor si sa ne para rau de el.
dar omul refuza sa ne spuna cel putin ce model de tv are, ca toti sa putem afla daca-i hd ready sau full hd si sa mai citim eventual si-un review despre el.
ca o bomboana pa coliva, propune analiza transmiislor cm2010 si in schimb posteaza imagini de la alte evenimente.

ps: special n-am zis de unde-s bitrateturile, sa vedem daca face o captura de ts si ......da n-o s-o faca....

View Postvladdygo, on 22nd June 2010, 22:09, said:

...plm sper ca nu vrei sa .....

View Postvladdygo, on 21st June 2010, 21:42, said:

...piz...maz, e criza,......

View Postvladdygo, on 22nd June 2010, 22:09, said:

poate, insa cu exprimarea e mai greu, deh aia 7 ani d'acasa...
no comment

@ AlxMAX: cu parere de rau ti-o spun, da te amagesti crezand ca bunul simt poate prima in fata insolentei. noi sa fim sanatosi.

#14
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View PostAlxMAX, on 24th June 2010, 11:51, said:

Dacă subiectul discuției era "Lista transmisiunilor HD pe sateliți" cred că nu era necesar să spui ce scule ai. Dar la modul cum ai formulat subiectul lumea se așteaptă la o comparație a calitații transmisiei între diverse posturi. Și da, în acest caz mi se pare necesar să specifici echipamentul. Părerea unui end-user depinde enorm de echipamentul folosit. Pot postez ca să mă aflu în treabă că se vede prost fără să zic ce echipament am pentru că mi-e lene sau mi-e rușine cu el. Apoi nu prea văd ce zici că ai repetat de 100 de ori! Ai băgat ceva în semnătură sau în profil și n-am văzut?

man, e aiurea sa bagi in semnatura echipamentele pe care le ai, miroase a lauda de sine si personal nu suport asta, poate nu tot au bani de scule de firma. chiar daca tv-ul ar fi pobeda sau un stassfurt din 1920, iti garantez ca e acelasi tv pe care fac comparatia. da, pot sa postez ca se vede prost la mine, pe pobeda sau pe elcrom, sau sa postez ca se vede bine, sau sa apreciez calitatea postului tv.

ma intristeaza profund faptul ca tvr hd a fost lansat inaintea oricarui program hd din germania, desi sunt cu mult peste noi in multe domenii (ard/zd/rtl/etc s-au lansat mai tarziu in hd decat sport.ro hd spre exemplu), si ca acolo (tvr) e un colectiv tehnic foarte bun, dar care n-are nici o sansa in fata factorilor de decizie (adesea burtosi puhavi numiti politic...). ma enerveaza cand vad cum mereu pierdem startul, si da, ma enerveaza cand (pe tv-ul meu vad ca) altii ne-o iau mereu inainte. asta e 'tendentiozitatea' mea.

Subiectul este: "din programele fta ce transmit cm2010 in hd, care trensmisiune vi se pare mai buna", ca atare nu te impiedica nimeni sa-ti spui parerea oricare ar fi aceea. o parere nu se comenteaza si nici nu necesita argumentatie. scopul e sa se faca o suma de pareri si sa se traga o concluzie, dar din pacate forumurile din ro reflecta realitatea, din ro in care e greu sa gasesti pareri pertinente. daca unu zice "ce soare e afara' e imposibil sa nu apara altul care sa nu zica ca-i umbra...e chiar asa de dificil sa-ti sustii o parere fara a arunca cu kkt in parerea celorlalti?

--------------------

@culio: cand vad oameni ca tine mi-e rusine ca sunt roman. poate ca am pacatuit destul incat sa merit asta...dar totusi unul care n-a vazut in viata lui un tv hd si n-a reglat nici o antena decat aia de pe taxiul galben aka logan, are acelasi drept sa scrie orice gogomanie...plm...cand ma gandesc ca votul meu are aceeai valoare cu cel al unei babe chioare din fundu' olteniei ma intreb daca n-or fi gasit astia apa pe marte sa plec in concediu pe perioada nedeterminata.

-------------------------------------

on topic: e cineva cu tv 3d? daca da, pls cum se vede transmisia de pe 10E ? merita investitia (n-as vrea sa dau banii degeaba)?

#15
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

e cineva cu tv 3d?

Hehe ieri la mine a fost rupere de ras!!
A venit un vecin si cand a zarit ca ma uit la feedul 3D a zic ca am teveu stricat si ca asa defect n-a mai vazut.Cand i-am zis ca e transmisie pt tv 3D a zic ca ce draq doar toate teveurile sunt 3D caci au latime , lungime si grosime!! :thumbup: Deci... e grele!!

Quote

man, e aiurea sa bagi in semnatura echipamentele pe care le ai, miroase a lauda de sine si personal nu suport asta, poate nu tot au bani de scule de firma.

Si normal!
Unii scriu echipamente pe care nici nu le poseda, sau daca le are vrea sa zica prin asta ca ce are el nimeni nu mai are :naughty:


@cooliooo
De ce scrii tu ca SURSE ma faci sa rad si inca bine! :coolspeak:

#16
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 28.04.2005
Salutare,
Mă bag si eu în discuție (nu pentru că am scule în semnătură:) ), ci pentru că mi se pare normal să facem o mică analiză a ceea ce se petrece in Ro. la nivel de HD.
Dar trebuie să lămurim câteva aspecte:
1. Nemții aveau HD când încă "nea" de la TVR nu începuse nici măcar testele - adică Pro7, Sat1 sau Anexie HD  în primăvara lui 2007, dar apoi au abandonat (motivele nu le dezbat aici).
2. Când vorbim de rezoluția lui ZDF 1280x720 la 12 Mbps, vorbim de progressive scan, asta înseamnă ca la o imagine în miscare ce nu lasă dăre (sau urme) - ca să mă exprim mai popular. Adică o imagine neobositoare in comparație cu cea interlace ca la TVR HD.
3. @ vladdygo - pe ce frecvență recepționezi tu ITV1HD fta?
4. @ doktor - bună remarca cu TVR-ul - cred că o să sesizez FIFA si CNA-ul pentru nerespectarea condițiilor de TX vis-a-vis de CM. Adică fatul că nu informează în timp real cât e scorul. Li s-a lăsat la alegere fiecărei televiziuni să-si pună grafica de scor în funcție de unde au sigla postului poziționată pe ecran - numai ca la noi nu se pune de loc, iar "nenii de la TVR" în continoare urinează pe dreptul telespectatorului la o informare corectă. Nu stiu exact cine este responsabil în fapt, că sunt cam stat în stat Dl. Vilara si cei de la tehnic. O să verific.
5. Având în vedere că recepționez tot ce miscă HD in EU, pot spune că la nivel de TX public - HD Swiss este de departe cea mai bună transmisie - progrssive la average de 12 Mbps. La nivel privat, SKY Sport Germania este deasemenea la un nivel maxim ca si cei de la SKY Italia adică un 1920/1080i dar au 14Mbs
Cu alte detalii tehnice vin mai târziu.
Mulțumesc.

#17
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postthe the, on 26th June 2010, 11:22, said:

Salutare,
Mă bag si eu în discuție (nu pentru că am scule în semnătură:) ), ci pentru că mi se pare normal să facem o mică analiză a ceea ce se petrece in Ro. la nivel de HD.
Dar trebuie să lămurim câteva aspecte:
1. Nemții aveau HD când încă "nea" de la TVR nu începuse nici măcar testele - adică Pro7, Sat1 sau Anexie HD  în primăvara lui 2007, dar apoi au abandonat (motivele nu le dezbat aici).
2. Când vorbim de rezoluția lui ZDF 1280x720 la 12 Mbps, vorbim de progressive scan, asta înseamnă ca la o imagine în miscare ce nu lasă dăre (sau urme) - ca să mă exprim mai popular. Adică o imagine neobositoare in comparație cu cea interlace ca la TVR HD.
3. @ vladdygo - pe ce frecvență recepționezi tu ITV1HD fta?
4. @ doktor - bună remarca cu TVR-ul - cred că o să sesizez FIFA si CNA-ul pentru nerespectarea condițiilor de TX vis-a-vis de CM. Adică fatul că nu informează în timp real cât e scorul. Li s-a lăsat la alegere fiecărei televiziuni să-si pună grafica de scor în funcție de unde au sigla postului poziționată pe ecran - numai ca la noi nu se pune de loc, iar "nenii de la TVR" în continoare urinează pe dreptul telespectatorului la o informare corectă. Nu stiu exact cine este responsabil în fapt, că sunt cam stat în stat Dl. Vilara si cei de la tehnic. O să verific.
5. Având în vedere că recepționez tot ce miscă HD in EU, pot spune că la nivel de TX public - HD Swiss este de departe cea mai bună transmisie - progrssive la average de 12 Mbps. La nivel privat, SKY Sport Germania este deasemenea la un nivel maxim ca si cei de la SKY Italia adică un 1920/1080i dar au 14Mbs
Cu alte detalii tehnice vin mai târziu.
Mulțumesc.


1. Sincer n-am stiut
2. Da, pentru mine conteaza mai mult sa se vada bine decat sa fie rezolutia x*y
3. 28E 11427 H 27500 tid=2315 sid=10510 vpid=3401 (asta parca tre sa-l setezi manual, e o mantzokarie ca sa mearga chipurile soar pe STB de la BSkyB) audiopid ac3=3402
4.
5. deah cine are bani de DM...orice native 1920 se vede la fel de aiurea ca tvrhd la imagini in miscare? pt ca la ochi sincer nu sesizez diferenta intra zdf/ard/itv1 si nu ma oboseste ca la tvrhd
baga detalii!

chiar nu are nimeni un tv 3d ?

#18
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
Off topic:

View Postthe the, on 26th June 2010, 11:22, said:

4. @ doktor - bună remarca cu TVR-ul - cred că o să sesizez FIFA si CNA-ul pentru nerespectarea condițiilor de TX vis-a-vis de CM. Adică faptul că nu informează în timp real cât e scorul
Din câte știu eu, porțiunile statice de imagine au păcătoasa tendință de a se încrusta în ecran! O soluție ar fi să afișeze perioade scurte de timp sigla și scorul și apoi să le schimbe locul (de o manieră discretă, evident).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate