Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce este acela un editorial?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

View PostMosotti, on Jul 14 2005, 16:21, said:

Un editorial reprezinta o expunere de opinii argumentate, adica parerea autorului despre un eveniment, o stare de fapt sau orice altceva ii mai trece lui prin cap. De asemenea, un editorial este ceva ce la data curenta, 14 iulie 2005, nu prea se poate gasi pe aria aceasta. Se poate gasi, dar mai greu. Asa ca, deocamdata, editoriale ioc. Unde gasesc un doctor bun? Vizionati filmul urmator. Am vazut un link interesant, ce parere aveti?  :coolspeak: Foarte interesant, insa unde este editorialul?
        Ca nou intrat in universul fascinant al moderatorilor, pe o arie cu grad ridicat de dificultate, arie care mi-a devenit automat un fel de copil, pentru care am sentimente materne si paterne deopotriva, ma simt responsabil si dator sa-i acord acestui copilas toata grija si dragostea de care are nevoie. Asa ca va rog din sufletul meu de parinte sa nu-mi violati copilasul cu threaduri aiurea pentru ca va dau warn pentru pedofilie.
        De asemenea, aceasta arie reprezinta o parte de univers, care univers oricum este cam haotic, asta ca sa nu spun ca este aiurea de tot. Facind putina ordine in arie vom reusi sa facem implicit putina ordine in univers. Deci, o arie mai curata, un univers mai curat  :coolspeak:
        Tot aici vreau sa anunt sistemul meu de pedepsire a celor care posteaza aiurea in mod repetat. Avind in vedere ca o modificare de warn poate produce reactii alergice si nopti nedormite celui care o incaseaza, considerindu-se intotdeauna nedreptatit, mai ales pentru acordare prea usoara, am inventat un sistem original si genial de pedepsire. Astfel, pentru fiecare abatere (nu grava) vinovatul va primi un cutit in cap silentios  :death: , pe care il voi nota separat intr-un fisier Excel. Daca se aduna 5 cutite in cap silentioase, nivelul de warn va creste. So, daca cineva va vedea ca i-am crescut eu nivelul de warn (lucru pe care sper sa nu-l fac niciodata) este inutila orice parlamentare, respectivul avind deja capul plin de cutite.
        Fiind lamurite lucrurile cu privire la editoriale si foarte clar sistemul genial de reactie cu cutite silentioase in cap, va urez spor la postat si distractie placuta pe aria Editoriale

UN EDITORIAL REPREZINTA PUNCTUL DE VEDERE AL UNEI PUBLICATII, NU AL UNUI AUTOR. De aceea, in mod normal nu ar trebui semnat. E adevarat ca e scris de O PERSOANA, dar reprezinta punctul de vedere al ZIARULUI.

Ce zici tu aici se numeste COMENTARIU.

#38
Acynonix

Acynonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2005
Na, moso, ai văzut? Bună ziua ți-am dat...

#39
Enis

Enis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.11.2005
Greu, tare greu.

EDITORIÁL, -Ă, editoriali, -e, adj., s.n. 1. Adj. Care aparține editurii sau editării, privitor la edituri sau la editare. 2. S.n. adj. (Articol de ziar, de revistă etc., de obicei nesemnat) care exprimă părerea conducerii unei publicații față de o problemă actuală importantă.

#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
publicatia este o persoana? poate o editura sa scrie ceva? are ea creier sau minte? conducerea este o persoana? poate conducerea, asa abstracta cum e ea, sa aiba opinii? este ea autorul, conducerea, publicatia? news flash: un om scrie, nu conducerea, nu publicatia si nu editura. ala se numeste autor. si ce scrie sint parerile lui, pentru ca doar n-o fi nebun sau lingator in fund sa scrie opiniile altora. now shut the fuck up :death:

#41
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
...and write  :death:

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
that's the spirit :roflmao:

#43
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View PostMosotti, on Dec 12 2005, 22:34, said:

publicatia este o persoana? poate o editura sa scrie ceva? are ea creier sau minte? conducerea este o persoana? poate conducerea, asa abstracta cum e ea, sa aiba opinii? este ea autorul, conducerea, publicatia? news flash: un om scrie, nu conducerea, nu publicatia si nu editura. ala se numeste autor. si ce scrie sint parerile lui, pentru ca doar n-o fi nebun sau lingator in fund sa scrie opiniile altora. now shut the fuck up :death:
Apropo de that's the spirit.
Are sensul de a-si insusi, de a reprezenta pozitia oficiala a editurii/ziarului.
In cazul ziarelor, reprezinta un subiect care "arde", sau un subiect care "framanta" societatea. Scris, de regula, de redactorul sef, redactorul sef adj, ori de un "nume"(gen Cristoiu in Jurnalul). Pe scurt se vrea ceva mai mult decat un articol, iar faptul ca este pe prima pagina sugereaza o oarecare importanta, precum si o parere unanima sau covarsitoare a redactorilor/conducerii in favoarea unei anumite idei.

Conducerea poate fi redactorul sef+adj sau poate fi patronul care simte nevoia sa sprijine un amic/o idee politica(tot un amic)/un guvern(niste amici)/pe el insusi, si atunci comanda un editorial, sau comanda politica editoriala a ziarului "independent", pe care le transpun in fapte(scris) niste nebuni sau lingatori in fund" cum sunt majoritatea ziaristilor, pentru ceea ce in limbaj popular se cheama o paine(bine, ei sunt oameni care au parere foarte buna despre ei insisi, si n-ar recunoaste in ruptul capului ca fac asa ceva!).

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca nu ai primit PM ca ti s-a sters/mutat threadul, inseamna ca mai mult ca sigur e mutat. Unde este mutat se poate afla foarte usor mergind la profilul propriu si apasind 'Profile options' apoi 'Find member's topics' in partea dreapta-sus  :photo:

Edited by Mosotti, 22 June 2006 - 19:54.


#45
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Dati-mi voie sa fac aici, separat, un editorial construit din raspunsurile pe theard-ul "credeti ca Dumnezeu exista?"
Editorial: Da, Nu, Nu, Nu, Daaaaaaaaaaa, Nu, Da, Da, Nu, Nu stiu, Da, Da, Nu, Se poate..., Nu, Da, Nu stiu, NU!, Nu, Ba bine ca nu, Nu, Nu, Da, Cum sa nu, Nu, Nu, Nu, Nu, Of course, Nu, Nu, Nu, Nu, Nu, Nu, Da, Nu, Nu, Nu, Nu, Da, Nu, Nu, Nu, Da, Nu, Nu, Da, Nu, Nu, Da, Nu, Nu, Da, Nu, Nu, Nu, Da, Da, Cu toata increderea, etc, etc...

#46
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004
o sa-mi cer scuze daca ati mai raspuns la intrebarea asta deja, dar ma intereseaza daca am scris un editorial pe un site personal daca pot sa fac un thread nou de discutie folosind link spre articolul respectiv sau daca ar trebui mai degraba sa postez tot articolul intr-un nou post (nu stiu daca nu ar fi prea lung), si daca e valabila chestia cu link-ul, daca e voie sa fie live sau sa fie pus in

. intreb dinainte ca sa nu-mi iau palme.

#47
zimzi

zimzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 02.12.2007
Parerea mea este ca un editorial e ca un fel de eseu, bazat pe o idee sau o parere, cu argumente care sa o sustina.
Maine veti vedea un editorial despre invatamant.
Sper...........

#48
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
De-acuma, avand in vedere faptul ca mai toata lumea jigneste pe toata lumea, suspendurile le voi da aleator primilor care imi cad sub ochi.

Cei care cred ca sunt nedreptatiti si arata cu degetul catre altii, sa stea linistiti; tuturor, eventual, le va veni randul.

Edited by Billy, 25 July 2011 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate