Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2845
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014
Salutare tuturor,
Sunt nou pe aici si de curand am cumparat un teren in Vatra Moldovitei, jud. Suceava.
Imi puteti preciza cateva firme serioase care executa puturi in zona?
Multumesc anticipat

#2846
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
https://www.euforaje...puturi-suceava/
Forau in Sfantu Ilie ,Scheia saptamana trecuta.

#2847
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014

View PostElcapoMafia, on 19 septembrie 2016 - 20:12, said:

https://www.euforaje...puturi-suceava/
Forau in Sfantu Ilie ,Scheia saptamana trecuta.
Multumesc. Ii voi contacta pentru o oferta de pret.

#2848
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
wow 400 de metri??
tare as vrea sa vad un film cu masinaria aia in actiune

pe youtube am gasit doar cu bormasini
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S57ISTD_mmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2849
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
stie cineva cam costa un foraj din asta cu bormasina?
alea cu masinoace mari am auzit ca costa zeci de mii de euro.
asta ar trebui sa fie mult mai ieftin nu??

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H1p7ZPOIhRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2850
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014
tocmai am primit oferta pentru un put forat in Vatra Moldovitei...
70-80 ml de put forat la un pret de 24.000-28.000 lei (nu este inclusa si pompa submersibila)
astept sfaturi de la cunoscatori...pretul mi se pare mult prea mare pentru munca a 2-3 oameni timp de cateva zile...

#2851
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

View Postnelsson08, on 22 septembrie 2016 - 09:16, said:

tocmai am primit oferta pentru un put forat in Vatra Moldovitei...
70-80 ml de put forat la un pret de 24.000-28.000 lei (nu este inclusa si pompa submersibila)
astept sfaturi de la cunoscatori...pretul mi se pare mult prea mare pentru munca a 2-3 oameni timp de cateva zile...

Pretul pe ml este in jur de 50 euro.
In pret trebuie sa intre:
- forajul propriu zis,
- teava albastra de tubaj  cu rezistenta 10,
- dop de fund ,
- filtrele - sunt tevile cu multe fante in ele - totul de la producator (de dorit valrom),
- dopul de ciment - se injecteaza printr-un furtun, pentru izolarea straturilor acvifere.
- margaritar - cat mai marunt, cu atat mai bine,
- centrorii (de dorit de fabrica),
- deznisiparea,
- limpezirea .
Daca se foreaza cu echipament electric, vor avea nevoie de 380 v., daca ai tu, e ok, daca nu, poate are vecinu, de unde sa poti trage un prelungitor. Ca si cheltuieli:  pe o instalatie electrica de foraj de obicei sunt montate  2 motoare electrice care actioneaza instalatia de foraj, de cate 7 kv fiecare, deci in total 14 kw x 10 ore de foraj/zi x 2 zile = 280 kw per total. La reteaua de 380 V pretul pe kw e mai mic decat pentru 220 V.
In caz contrar echipa va trebui sa foloseasca un generator, cheltuielile pentru motorina ar trebui sa intre in pretul de 50 euro.
Legat de bani: vorbesti in felul urmator:
Le poti da un avans, doar pentru inceperea lucrarii: deoarece pe durata forajului ei nu au cheltuieli materiale,
Dupa ce au dat de apa ( adica nu mai scot argila si au dat  de pietris, care deobicei indica prezenta apei ), le platesti strict banii necesari pentru materiale - le poti calcula si singur - suni la valrom si intrebi cat  costa   o teava de 6 m albastra de 125 mm, cat costa dopul de fund, cat costa un filtru de 6 m.
Spre exemplu pentru put de 80 m inclusiv partea de decantare:
- sa zicem ca vei pune  2 filtre,  de 6 m fiecare = 12 m = 2 buc.x  pretul de la valrom
- 80 m -12 m = 68m , adica 12 tevi de cate 6 m fiecare. = 12 buc x pretul de la valrom.
- dopul de fund = 1 buc x pretul de la valrom.
- centrorii = pentru 2 filtre iti trebuie minim 16 buc.
Centrorii se pot face si artizanal, din buc.de teava, rolul lor este de a tine filtrele strict in centrul "gaurii", atunci cand se pune margaritar. Dar atentie mare aici.
- margaritarul , in dependenta de cat este gaura de foraj, calculezi cat pietris iti intra, dupa linkul http://intrebari-si-...ul-cilindrului/ .
Practic calculezi o data volumul gaurii de foraj si o data volumul tevii, iar diferenta este pietrisul de care ai nevoie.
Dupa ce au tubat, trebuie sa faca deznisiparea, limpezirea- restul de bani le dai dupa ce ai apa curata si iti dau fisa forajului, care inseamna o schema, chiar si de maina facuta, unde arata adancimea totala, unde sunt amplasate filtrele, unde s-a pus dopul de ciment si recomandarile pentru pompa.
Spre exmplu la mine echipa a lasat in jur de 10 zile pompa lor,  care a scos apa incontinuu si diferenta de bani le-am dat doar dupa ce am vazut ca apa este curata si nu face sendimente - nisip, argila etc. - pentru asta umpli o sticla de 10 litri si o pui undeva fara sa o misti, 2-3 zile.
In caz daca nu dau de apa, fie continui pana dai de apa, dar asta inseamna cheltuieli suplimentare, fie vorbesti cu ei sa le platesti forajul la jum.de pret, adica la 20-25 euro, iar gaura o poti folosi pentru o pompa de caldura.
Inca ceva, dupa ce au dat de apa, este bine sa adancesti forajul, unde va fi decantorul, cu cat e mai adanc decantorul, cu atat mai bine, practic acolo se va acumula nisipul si argila, si una e sa ai 2 metri de decantor si alta e sa ai 12 m de decantor.
Daca mai ai intrebari, te ajut cu mare drag, eu am trecut prin asta si stiu cu ce se mananca ))).

P.S. de obicei multi fac gaura maxim de 300 mm, personal consider ca e prea mica, pentru teava de 125 mm sau 110 mm . Cu cat e mai mare distanta intre peretele gaurii si latura tevii, cu atat mai mult margaritar intra si astfel se filtreaza mai bine apa.

Greul forajului e cand se da prima gaura , cu sapa cea mai mica, dupa care cand se face largirea, cu sape mai mari, practic merge rapid.
Pentru un put de 80 m, ar trebui maxim 3-4 zile sa stea la tine.

Edited by Anonim1800, 22 September 2016 - 10:17.


#2852
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014

View PostAnonim1800, on 22 septembrie 2016 - 10:10, said:

Mai jos este continutul ofertei. La ea se mai adauga transportul utilajului (1200 lei +TVA) si inca o crestere de 55Eur/ml ????? daca se va da de straturi dure.
Ideea este ca mi se pare foarte mult pentru o munca de 4-5 zile in care materialele nu cred ca depasesc valoarea de 5-6000 lei.

Forarea se va executa cu diametrul de: 215,9 mm
Putul va fi echipat cu tub din PVC filetat pentru puturi tip Valplast cu diametrul de 125 mm, R10
Tuburile filtrante vor avea fante de 0.5 mm sau 0,75 mm.
Coloanele de protectie vor fi cu diametrul de 125 mm pe lungimea necesară, în functie de cerintele
terenului, cimentate pe lungime de aproximativ 10 – 15 m in functie de structura solului .
Forajele vor fi executate la pretul cuprins intre 240 lei - 290/ml+ TVA
Pretul include:
 Organizare de santier
 Foraj propriu-zis cu diametrul de 215,9 mm, prin dizlocuirea fluidului de foraj cu apa si pompare in
sistem aer-lift si mijloace si tehnici specifice acestui procedeu
 Echipare put cu coloană PVC de 125mm, R10, tip Valplast conform normelor CE, stabilita in functie de
problele de sita recoltate in timpul forajului, cu filtre cu fante de 0,5mm sau 0,75 mm.
 Materiale auxiliare agrementate, respectiv pietris margaritar care va fi introdus in circuit descendent cu
granulometria de 4-8 mm. Dupa introducerea pietrisului margaritar, in spatiul inelar se va plasa un dop
de argila de aproximativ 1 ml grosime, dupa care se va executa cimentarea coloanei in spate cu lapte de
ciment.
 Spălare put in vederea recoltarii de probe pentru stabilirea calitatii apei subterane
 Stabilirea structurii solului la diferite adancimi

Edited by florin71_skoda, 22 September 2016 - 17:31.


#2853
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View Postnelsson08, on 22 septembrie 2016 - 16:16, said:

Mai jos este continutul ofertei. La ea se mai adauga transportul utilajului (1200 lei +TVA) si inca o crestere de 55Eur/ml ????? daca se va da de straturi dure.
Ideea este ca mi se pare foarte mult pentru o munca de 4-5 zile in care materialele nu cred ca depasesc valoarea de 5-6000 lei.

Forarea se va executa cu diametrul de: 215,9 mm
Putul va fi echipat cu tub din PVC filetat pentru puturi tip Valplast cu diametrul de 125 mm, R10.....

Oferta nu cuprinde si carotajul electric? (pentru stabilirea amplasarii filtrelor cu fante);
Nu se precizeaza nimic despre energia electrica (cine o asigura si cum);
Nu spune nimic despre aducerea terenului la starea initiala dupa terminarea lucrarilor (prietenii stiu de ce).
E bine sa forezi vara cind este pamintul uscat si nu se face "mocirla" pe jos.

P.S. la mine au lucrat aprox. 30 zile / doi oameni.

Edited by geopalade, 23 September 2016 - 05:41.


#2854
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
In vederea construirii unei case pe un teren,( stiu pozitia casei unde va fi amplasata), cam pe unde ar fi bine de forat putul?
Pun si o poza cu viitoarea casa (patrat rosu) si cu intrarea in curte cu un X rosu.
Si cam de ce aspecte ar trebui sa tin cont ? (apropiere de casa, in fata sau in spatele ei, etc)

Attached Files



#2855
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016
E bine sa il forezi undeva, unde vei avea acces facil la el pentru o eventuala intervenrie, deznisipare etc.

View Postgeopalade, on 23 septembrie 2016 - 05:38, said:



Oferta nu cuprinde si carotajul electric? (pentru stabilirea amplasarii filtrelor cu fante);
Nu se precizeaza nimic despre energia electrica (cine o asigura si cum);
Nu spune nimic despre aducerea terenului la starea initiala dupa terminarea lucrarilor (prietenii stiu de ce).
E bine sa forezi vara cind este pamintul uscat si nu se face "mocirla" pe jos.

P.S. la mine au lucrat aprox. 30 zile / doi oameni.
Curios, cum sa lucreze pentru un put de adancime 30 de zile 2 oameni? Putul de adancime se foreaza, nu se sapa.))). La mine pentru 65 m a durat 3 zile, 2 oameni, din care cate jum.de zi a durat amplasarea pe locatie si scoaterea de pe locatie.

#2856
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014

View Postsov, on 25 septembrie 2016 - 10:25, said:

In vederea construirii unei case pe un teren,( stiu pozitia casei unde va fi amplasata), cam pe unde ar fi bine de forat putul?
Pun si o poza cu viitoarea casa (patrat rosu) si cu intrarea in curte cu un X rosu.
Si cam de ce aspecte ar trebui sa tin cont ? (apropiere de casa, in fata sau in spatele ei, etc)
Il forezi acolo unde vei avea acces usor pentru eventuale interventii. Cu cat va fi mai apropiat de casa, cu atat mai putin vei avea de munca/cheltuit pentru a aduca apa in casa. In acelasi timp, tii cont sa nu fii nici foarte aproape de viitoarea fosa septica.
Sa ne spui si cam la cat se vor ridica cheltuielile cu foratul.

View PostAnonim1800, on 25 septembrie 2016 - 10:37, said:

E bine sa il forezi undeva, unde vei avea acces facil la el pentru o eventuala intervenrie, deznisipare etc.


Curios, cum sa lucreze pentru un put de adancime 30 de zile 2 oameni? Putul de adancime se foreaza, nu se sapa.))). La mine pentru 65 m a durat 3 zile, 2 oameni, din care cate jum.de zi a durat amplasarea pe locatie si scoaterea de pe locatie.

Asta am spus si eu mai sus... Nu-i cam multisor 20.000 lei manopera pentru 2-3 oameni hai sa spunem, o saptamana?

#2857
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
....."cam pe unde ar fi bine de forat putul?"

Eu l-am forat direct intr-un beci,unde deasupra este o magazie.
Orienteaza-te si tu sa nu ai de sapat  metri multi de canal pentru alimentarea casei., si sa nu fii cu forajul chiar linga WC-ul vecinului.

Edited by XTH, 25 September 2016 - 14:49.


#2858
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

View Postnelsson08, on 25 septembrie 2016 - 14:37, said:


Il forezi acolo unde vei avea acces usor pentru eventuale interventii. Cu cat va fi mai apropiat de casa, cu atat mai putin vei avea de munca/cheltuit pentru a aduca apa in casa. In acelasi timp, tii cont sa nu fii nici foarte aproape de viitoarea fosa septica.
Sa ne spui si cam la cat se vor ridica cheltuielile cu foratul.



Asta am spus si eu mai sus... Nu-i cam multisor 20.000 lei manopera pentru 2-3 oameni hai sa spunem, o saptamana?

Prietene, hai sa fac o precizare:
Eu cand zic foraj, am in vedere o instalatie de foraj speciala, motorizata electric sau termic, cu ajutorul careia se foreaza pana la diverse adancimi.
Pentru un put cu adancimea de 60 m, forajul ar trebui sa coste in jur de 50 euro m.l. - adica in jur de 3000 euro, iar ca durata maxim 3 zile, asta daca nu dau de bolovani.

Deci nicidecum nu vb de 7 zile sau 30 zile!!!

Si nicidecum nu vb de preturi de 20000 ron !!!

Bafta.

Edited by Anonim1800, 25 September 2016 - 15:06.


#2859
nelsson08

nelsson08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2014

View PostAnonim1800, on 25 septembrie 2016 - 15:04, said:

Prietene, hai sa fac o precizare:
Eu cand zic foraj, am in vedere o instalatie de foraj speciala, motorizata electric sau termic, cu ajutorul careia se foreaza pana la diverse adancimi.
Pentru un put cu adancimea de 60 m, forajul ar trebui sa coste in jur de 50 euro m.l. - adica in jur de 3000 euro, iar ca durata maxim 3 zile, asta daca nu dau de bolovani.

Deci nicidecum nu vb de 7 zile sau 30 zile!!!

Si nicidecum nu vb de preturi de 20000 ron !!!

Bafta.
Prietene, la un foraj cu o instalatie speciala ma refeream si eu mai sus. Oferta pentru mine fusese pentru 80metri adancime la un pret de aproximativ 60eur/ml plus ceva "supliment de viteza" daca se intalnesc straturi dure plus TVA . Avand in vedere ca 60m sunt forati la tine in 3 zile, mi-am permis sa aproximez cei 80metri ai mei in o saptamana. Inmultirea mea e simpla : 80 ml x 60eur x 1,20 TVA .Nu am adaugat nimic pentru straturile dure. Cred ca nu am gresit cu nimic cand am vorbit de preturi peste 20000 lei pe care le consider mari.
Numai bine.

#2860
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 14:48, said:

Eu l-am forat direct intr-un beci,unde deasupra este o magazie.
Se poate fora astfel? Adica intr-o magazie, beci, etc? Ma refer la faptul daca utilajul de forat poate avea acces intr-un astfel de loc. ( utilaje de la firme de forari, nu chestia aia care trag la ea 2 tipi si fac o gaura in pamant)
Si caminul se face exact acolo unde  se foreaza ?

Edited by sov, 25 September 2016 - 17:23.


#2861
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015
Fratilor nu va mai certati aiurea . Intii stabiliti locatia fiecarui foraj . Nu comparati mere cu pere . In zona bucuresti pot fora si 80 m intr-o zi in zona constanta calcar dur) poti fora cam 6-7 m/zi nu mai mult . De aceea eu iau 170 lei/m la pamint si 270 la piatra , pentru ca se mentine costul cu teava dar consumul de motorina si benzina la utilaje este clar altul.plus de asta mai sunt si cheltuielile cu personalul.
Pentru forajul in beci eu nu am echipamente dar sunt unii care au niste riciitori dinacelea mici ce se asambleaza la fata locului  insa nu au putere in caz ca dau de marna, gresie sau calcar dur.
Totul depinde de structura solului .

Edited by florin71_skoda, 26 September 2016 - 08:25.


#2862
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Racaitori mici, adica instalatii manuale de forat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate