Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vacanta in TOSCANA

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#73
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009
As avea si eu o intrebare pentru cei care au mai fost in zona: exista vreo plaja cu nisip si apa fara pietre in zona de vest a Toscanei?
Multumesc!

#74
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Există ! Sunt zeci de kilometri de plajă cu nisip în zona Viareggio.

Sănătate şi toate cele bune !

#75
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009

View PostOvidiuNS, on 13 aprilie 2013 - 20:56, said:

Există ! Sunt zeci de kilometri de plajă cu nisip în zona Viareggio.

Sănătate şi toate cele bune !

Merci OvidiuNS pentru raspuns, deci sa inteleg ca Viareggio in sine e ok ca statiune? A probat-o cineva?

#76
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009
Noi am vrea sa facem un tur prin Toscana pina la Roma si apoi sa urcam pe coasta vestica a Italiei pina spre Cinque Terre si de acolo inapoi acasa. Circulam cu masina.
As vrea sa va intreb, pentru ca aici vad ca sunt cateva persoane f bine documentate, daca planul nostru ar fi viabil din pct vostru de vedere, itinand cont ca nu ne propunem numai vizite non stop, ci si relaxare.... ca odata are omul concediu mai lung Posted Image
Ne-am propus ca primul drum direct sa fie pina la Florenta, asta inseamna cca 850 km si apoi sa ne cazam undeva in oras = 2 zile pline + as calcula inca 2 zile pentru vizitat Pisa, Lucca, eventual Siena  (aici am o intrebare - ar fi mai practic sa ne cazam direct in Siena sau sa o vizitam din Florenta, avand in vedere ca apoi o luam tot in jos in directia ei? )
Dinspre Siena spre Roma, am vrea sa circulam pe drumuri nationale, sa putem savura peisajele Toscanei, si sa vedem San Gimignano, Arezzo, Pienza, Montepulciano pe drum. E fezabil sa vizitam aceste localitati fara stress intr-o zi, in drumul spre Roma?
Romei apoi am vrea sa ii alocam 3 (maxim 4) zile pline, nu vrem sa ne bagam in muzee decat strictul necesar, deoarece calatorim cu copilul si ar fi cam plictisitor pentru el. Vrem sa savuram atmosfera orasului, sa admiram arhitectura, fantanile, bisericile, si bineinteles sa vizitam edificiile cu adevarat importante (inluzand aici si vaticanul).
Dinspre Roma vrem sa "urcam" spre Viareggio (apropos, multumiri inca o dat pt foto celor care au postat la intrebarea mea despre statiuni, la celalalt subiect Posted Image ) si acolo sa ne relaxam vreo 4-5 zile. Dupa aceea as vrea sa vizitam si Cinque terre, dar cumva o varianta prescurtata (Riomaggiore si inca ceva, citisem de Via dell'Amore - nu am aprofundat inca) dar nu stiu daca trebuie sa ne cazam undeva pt o noapte sau reusim sa le vedem intr-o zi, plecand dimineata din Viareggio.

Cam asta ar fi in mare traseul, si m-as bucura daca mi-ati spune parerile voastre prin prisma experientei la fata locului.
Multumesc!!

Edited by eva_xyz, 30 April 2013 - 15:05.


#77
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Posteva_xyz, on 30 aprilie 2013 - 15:02, said:

Dinspre Siena spre Roma, am vrea sa circulam pe drumuri nationale, sa putem savura peisajele Toscanei, si sa vedem San Gimignano, Arezzo, Pienza, Montepulciano pe drum. E fezabil sa vizitam aceste localitati fara stress intr-o zi, in drumul spre Roma?
E posibil,dar nu stiu daca fara sress...
Sunt peste 300km ceea ce inseamna ca vreo 4 ore le pierdeti doar pe drum.Poate ar trebui sa renuntati la unul din orase,spre exemplu Arezzo,care oricum presupune o abatere de la drumul Siena-Roma.
San Gimignano ar trebui sa-l vizitati cand veniti din Firenze catre Siena.

View Posteva_xyz, on 30 aprilie 2013 - 15:02, said:

Florenta = 2 zile pline + as calcula inca 2 zile pentru vizitat Pisa, Lucca, eventual Siena  (aici am o intrebare - ar fi mai practic sa ne cazam direct in Siena sau sa o vizitam din Florenta, avand in vedere ca apoi o luam tot in jos in directia ei? )
Pisa si Lucca pot fi facute intr-o zi.
Cu privire la Siena,nu vad ce rost ar avea sa va intoarceti in Firenze cata vreme oricum coborati spre Roma...poate doar daca pretul la cazare e semnificativ mai mic in Firenze.Insa nu cred ca e cazul.

View Posteva_xyz, on 30 aprilie 2013 - 15:02, said:

as vrea sa vizitam si Cinque terre, dar cumva o varianta prescurtata .... dar nu stiu daca trebuie sa ne cazam undeva pt o noapte sau reusim sa le vedem intr-o zi, plecand dimineata din Viareggio.
O zi e prea putin pentru Cinque Terre chiar in conditiile in care(in opinia mea)puteti renunta la Monterosso.Zona e superba si merita sa-i alocati mai mult de o zi.
O idee care merita luata in calcul,mai ales daca veti sta doar o zi, este lasarea masinii in La Spezia si acoperirea traseului cu trenul.Trenurile sunt foarte dese(erau cam unul la 30 min cand am fost eu) si acopera distanta intre "orase" in mai putin de 10 minute.Avantaje-scapati de grija locurilor de parcare,care sunt destul de putine+scapati de soselele inguste si extrem de sinuoase.Dezavantaj-cu trenul nu te poti opri unde vrei,sa admiri peisajul de exceptie

View Posteva_xyz, on 30 aprilie 2013 - 15:02, said:

cumva o varianta prescurtata (Riomaggiore si inca ceva, citisem de Via dell'Amore - nu am aprofundat inca)
Traseul Riomaggiore-Manarola = Via dell'Amore.
Insa asta nu e o varianta prescurtata ci doar un traseu,cel mai usor de parcurs.

Edited by zuv, 30 April 2013 - 17:26.


#78
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna,
La jumatatea lui iunie o sa dau o fuga in Toscana.
Mi-am rezervat pt 4 nopti aici
Mi-am propus sa ajung pe la 14-15 in prima zi, astfel incat sa vedem Siena in prima dupa amiaza.
A doua zi ar fi Pisa+Bologna.
Apoi 2 zile intregi Florenta.
Credeti ca se poate face Pisa+Bologna intr-o zi cu biletele rezervate inainte si desigur cu masina ?

#79
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostJerome4, on 02 mai 2013 - 13:04, said:

Buna,
La jumatatea lui iunie o sa dau o fuga in Toscana.
Mi-am rezervat pt 4 nopti aici
Mi-am propus sa ajung pe la 14-15 in prima zi, astfel incat sa vedem Siena in prima dupa amiaza.
A doua zi ar fi Pisa+Bologna.
Apoi 2 zile intregi Florenta.
Credeti ca se poate face Pisa+Bologna intr-o zi cu biletele rezervate inainte si desigur cu masina ?

cam 1.5 ore intre pisa si bologna - fiecare merge facuta in juma' de zi - dc va mai ramane timp dati o raita si in Lucca ( 10- 15 mins de Pisa)

Edited by benji81, 02 May 2013 - 13:30.


#80
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postbenji81, on 02 mai 2013 - 13:29, said:

cam 1.5 ore intre pisa si bologna - fiecare merge facuta in juma' de zi - dc va mai ramane timp dati o raita si in Lucca ( 10- 15 mins de Pisa)

Am citit de Lucca si ma tenta, mai ales ca e aproape lipita de Pisa.
Dar daca ar fi sa o vedem in drum spre Bologna, ar insemna un maxim de 1 -1,5 ore acolo.
Nu stiu daca in acest timp f scurt, am intelege ceva din Lucca

#81
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008

View Posteva_xyz, on 30 aprilie 2013 - 15:02, said:

Noi am vrea sa facem un tur prin Toscana pina la Roma si apoi sa urcam pe coasta vestica a Italiei pina spre Cinque Terre si de acolo inapoi acasa. Circulam cu masina.



Pisa si luca mi s-ar parea mai normal sa le unesti cu sederea in viareggio
Cand vizitezi siena n-are rost s-o faci cu intoarcere in florenta.Sfatul meu e sa va luati o cazare rurala in zona  ( daca veti gasi in sezon  ceva  disponibil pt 2-3 nopti  ) ,  caci asa  va veti  bucura cu adevarat  de frumusetile toscanei . nu e fezabil sa vizitezi ce-ai spus intr-o zi si sa mai ajungi si la roma .
Arezzo nu ti-e in drum ( nici mie nu mi-a fost )  pt ca spre siena veti merge cel mai probabil pe SR2 , ‘’autostrada’’ fara plata ( 110/h ).  te sfatuiesc sa treci in program volterra , atat pt ca oraselul e f frumos dar si pt frumusetea peisajelor dintre san gimignano si el .
De la siena la pienza continua pe SR2 pana la san quirico dórcia , insa nu va mai avea regim de ‘’autostrada’’ . apoi pe ss146 prin pienza ( orasul e micut , drumul trece chiar pe langa intrarea in zona pietonala , e si parcare ) , montepulciano .
Ponturi :
-Cativa  km inainte de siena si  la max 1 km de autostrada e monteriggioni . chiar daca copilul nu-i  fan ‘’assassin creed ‘’ , eu zic ca tot merita vizitat . cautati neaparat gelateria , inghetata e bestiala !
-in drumul spre roma treceti pe langa orvieto . merita , are cea mai spectaculoasa asezare din cate am vazut  ! puteti parca langa gara si urca cu funicularul ,  sau in parcarea campo della fiera si urcati cu liftul sau scara rulanta .
-incercati  sa va faceti timp si pt civita di bagnoregio , e la 30 min. de orvieto .

#82
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posteva_xyz, on 30 aprilie 2013 - 15:02, said:

Noi am vrea sa facem un tur prin Toscana pina la Roma si apoi sa urcam pe coasta vestica a Italiei pina spre Cinque Terre si de acolo inapoi acasa. Circulam cu masina ...

Salutare !

Și eu cred că Lucca și Pisa sunt mai bine de vizitat din Viareggio, fiind foarte aproape. Ba chiar, dacă vârsta copilului e potrivită (era bine dacă o divulgai), în ziua respectivă aș merge mai întâi la Parcul Pinocchio, și apoi m-aș întoarce la Lucca, iar pe seară aș vizita Pisa (pentru Câmpul Miracolelor sunt suficiente 2 ore în Pisa).
În felul ăsta, după 3 nopți de cazare, nu mai aveți motiv să stați încă 2 nopți în Firenze, așa încât puteți să vă cazați următoarele 3-4 nopți la Siena sau în împrejurimi (de exemplu la Sinalunga).
Astfel, în ziua când "vă mutați baza", așa cum a spus și @zuv, logic ar fi să vizitați San Gimignano și Volterra, iar apoi o zi întreagă e de alocat Sienei, o altă zi pentru Montepulciano, Pienza și Abația benedictină Monte Oliveto Maggiore, iar o altă zi ar include Cortona, Castiglion Fiorentino, Arezzo (și eventual Sansepolcro).
Dacă aș fi în locul vostru, a 2-a bază de cazare ar avea 5 nopți, ca să fac și o incursiune la Perugia și Assisi, obiective principale ale Italiei.

Mutarea la Roma ar fi pe autostradă, cu pauză "obligatorie" la Orvieto (așa cum a propus și @dariuscha - după pozele puse de @nadis, Orvieto a devenit un "must-see" pentru noi, mulțu' again, @nadis). Ați ajunge după prânz la cazare în Roma, ceea ce v-ar mai aduce o juma' de zi timp liber în Roma. Sau, după Orvieto, puteți face un al doilea popas în superbul Todi.
Ar fi fezabilă și varianta propusă de tine, dar mi se par prea multe locuri cu multe obiective de văzut, ceea ce ar produce un talmeș-balmeș, mai ales în mintea copilului.

La întoarcere, în drum spre casă, o parcurgere a promontoriului de la Portofino ar fi o încheiere apoteotică pentru voi.

În fine, ar mai fi multe de spus, sunt multe locuri "surprinzător de superbe" la tot pasul, în Italia. Sugestii pot să vă fac în multe variante. Nu degeaba spunea un cunoscut că "toată Italia e un muzeu".
Oricum, nu pot să nu remarc că aveți idei frumoase de călătorii. Felicitări !


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 May 2013 - 01:51.


#83
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostJerome4, on 02 mai 2013 - 13:04, said:

Buna,
La jumatatea lui iunie o sa dau o fuga in Toscana.
Mi-am rezervat pt 4 nopti aici
Mi-am propus sa ajung pe la 14-15 in prima zi, astfel incat sa vedem Siena in prima dupa amiaza.
A doua zi ar fi Pisa+Bologna.
Apoi 2 zile intregi Florenta.
Credeti ca se poate face Pisa+Bologna intr-o zi cu biletele rezervate inainte si desigur cu masina ?

Salutare !

Frumoasă cazare, felicitări !

În ce priveşte întrebarea ta, e un pic cam neclară. Ar fi foarte bine să precizezi câteva chestii. În primul rând, te duci în Italia cu maşina personală, sau cu avionul şi apoi închiriezi maşină ? Unde aterizează avionul şi de unde decolează la întoarcere ? Unde parchezi în Firenze ? Nu înţeleg, despre ce bilete rezervate e vorba ? Şi ar mai fi ...

În momentul de faţă, bănuiesc că transportul e cu avionul şi închiriaţi o maşină. S-ar putea ca vizitarea Sienei în prima zi, după cazare, să fie cam obositoare şi să vă pară rău că nu aţi alocat o zi întreagă pentru Siena, mai ales că în iunie, de pe la ora 18, toate obiectivele vor fi închise.
În locul vostru, aş profita că sunteţi cazaţi la 2km de San Gimignano (ce pleaşcă !!!!). Puteţi merge şi pe jos până în San Gimignano, sau puteţi folosi parcarea aflată chiar în intersecţia unde o iei spre Santa Lucia (vezi pe maps.google şi indicaţiile de pe site-ul cazării). Exact în parcarea aia am lăsat şi noi maşina în 2010, costă 1,5eur/oră.
Aşadar, în prima seară aş merge în San Gimignano, unul din cele mai frumoase locuri din Italia, şi loc unic în lume (patrimoniu UNESCO - dacă nu mă-nşel).

Pentru Siena aş aloca a doua zi întreagă, iar seara aş cina la un restaurant în Colle di Val D'elsa (sau chiar în sătucul în care a locuit Dante - Casole D'elsa).

La Pisa, obiectivele din perimetrul Câmpului Miracolelor se închid cel mai târziu din toată Toscana, adică pe la 8 seara. Aşa că ar fi foarte la fix dacă aţi petrece dimineaţa în Firenze, apoi vizitaţi Lucca în intervalul 14.30 - 17.30, şi Pisa între 18 şi 20. Ba chiar puteţi să prindeţi apusul în Viareggio, unde să luaţi şi cina la vreo terasă.

Iar pt. Firenze aţi avea practic o zi jumate', destul de ok (având în vedere că nu prea vă interesează interioarele). În a cincea zi nu mă bag, că nu ştiu când decolaţi şi de unde.

Tot ce am scris sunt simple sugestii, la fel cum este şi sugestia de a renunţa la Bologna, care mi se pare că vine ca nuca-n perete.
În fine, dacă doreşti, putem să mai discutăm, dar numai după ce precizezi amănuntele de care am amintit mai sus.

Aaaa, felicitări şi pentru ideea de a închiria maşină.


Sănătate şi aştept precizările !

Edited by OvidiuNS, 03 May 2013 - 02:58.


#84
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View PostOvidiuNS, on 03 mai 2013 - 02:56, said:

Salutare !

Frumoasă cazare, felicitări !

În ce priveşte întrebarea ta, e un pic cam neclară. Ar fi foarte bine să precizezi câteva chestii. În primul rând, te duci în Italia cu maşina personală, sau cu avionul şi apoi închiriezi maşină ?


Sănătate şi aştept precizările !

Multumesc.
Chiar ca as avea nevoie de ajutor, situatia fiind destul de complicata.
Nu numai ca mergem cu masina personala, dar luam si catelul cu noi Posted Image
Prima zi o sa fie Bucuresti- Maribor, astfel incat a doua zi sa mai am de condus cca 6 ore, asa ca am ajunge pe la 14.00 in San Gimignano.
Ne-am propus/dorit sa vedem Siena-Pisa-Florenta-Bologna si desigur plimbari seara prin San Gimignano si zona apropiata.
Fiind cu catelul  , in fiecare zi la maxim 7 seara trebuie sa fim la vila pentru....., intelegi Posted Image
Cand am spus bilete cu ora  rezevata, ma refeream la Turnul din Pisa, Uffizi si Academia (David). La restul am inteles ca nu e asa coada.
Ca sa concluzionez, ideea ar fi ca am pleca dimineata in vizitare si ne-am intoarce la vila in jur de 5-6, cand am lua catelul cu noi si am pleca in plimbare si desigur masa de seara.
Avem la dispozitie 3 zile intregi + prima dupa amiaza (de la 14-15) + ultima zi pana in maxim 12

Multumesc

PS. 1 Nu tin neaparat la Bologna. Daca nu e ceva deosebit, desigur ca o inlocuim cu Lucca ( sau alte plimbari), mai ales ca e destul de peste mana.
PS. 2 Iau si catelul in excursie ca asa vrea sotia :) dar si pentru ca e "turist" experimentat si nu-mi face probleme. Adica sta cuminte in camera de hotel pana venim.

Edited by Jerome4, 03 May 2013 - 07:12.


#85
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 03 mai 2013 - 01:33, said:

Mutarea la Roma ar fi pe autostradă, cu pauză "obligatorie" la Orvieto (aşa cum a propus şi @dariuscha - după pozele puse de @nadis, Orvieto a devenit un "must-see" pentru noi, mulţu' again, @nadis). Aţi ajunge după prânz la cazare în Roma, ceea ce v-ar mai aduce o juma' de zi timp liber în Roma. Sau, după Orvieto, puteţi face un al doilea popas în superbul Todi.



din partea mea multumirile pt nadis sunt inzecite .  si asta pt ca , chiar in criza de timp fiind , a gasit ragaz (raspunzand rugamintilor  mele in timp util )  sa povesteasca detaliat despre orvieto  si sa mai puna si foto .  in plus , aprecierile mele pt fotografiile din capela san brizio , unde fotografiatul e interzis ( de fapt e in intreaga catedrala ) .
todi  este si el o sugestie buna , daca nu-i deranjeaza sa ajunga seara in roma . trebuie sa aiba in vedere abaterea , pt ca drumul  ( pitoresc  altfel pe bucata de-a lungul lacului ) din orvieto pana in todi le va lua cam 45-50 min.  personal , n-as renunta la civita di bagneregio .  caci , dac-am spus despre orvieto ca are cea mai spectaculoasa asezare cu siguranta uitasem de civita . respectand proportiile asezarilor , ambele merita : orvieto pt obiectivele sale , civita pt farmecul medieval  intact ,  nemaintalnit  altundeva .

View PostOvidiuNS, on 03 mai 2013 - 01:33, said:

Astfel, în ziua când "vă mutaţi baza", aşa cum a spus şi @zuv, logic ar fi să vizitaţi San Gimignano şi Volterra, iar apoi o zi întreagă e de alocat Sienei, o altă zi pentru Montepulciano, Pienza şi Abaţia benedictină Monte Oliveto Maggiore, iar o altă zi ar include Cortona, Castiglion Fiorentino, Arezzo (şi eventual Sansepolcro).
Dacă aş fi în locul vostru, a 2-a bază de cazare ar avea 5 nopţi, ca să fac şi o incursiune la Perugia şi Assisi, obiective principale ale Italiei.




La întoarcere, în drum spre casă, o parcurgere a promontoriului de la Portofino ar fi o încheiere apoteotică pentru voi.




sugestia ta de a-si prelungi sejurul e demna de luat in seama , daca bugetul si ( mai ales) timpul permit . sper ca nu ’’’ intind coarda’’  , insa as indrazni  sa bag in ecuatie si gubbio , mai ales pt peisajele de pe  ss298  ( eugubiana ) si asta pt ca a mentionat ca si-ar dori drumuri pitoresti . daca nu ar putea prelungi decat cu o noapte ( deci 3 nopti cazare  ) , i-as sugera sa ‚’ingesuie’’  cortona , perugia si assisi ( aici  am un mare + ) intr-o zi . nu pt ca arezzo ar putea fi mai prejos ,  ci doar pt ca celelalte sunt ’’verificate’’ si  merita .

excelenta ideea cu portofino  !



View PostJerome4, on 03 mai 2013 - 06:47, said:

Chiar ca as avea nevoie de ajutor, situatia fiind destul de complicata.



acum multe neclaritati sunt lamurite !
pozitia cazarii langa san gimignano n-as fi considera-o ca ovidiu , pt simplul motiv ca am banuit ca voi ati ales-o si ati facut-o in cunostinta de cauza ( chiar daca uneori am avut surpriza sa constst ca logica asta nu functioneaza ) .  ce m-a uimit a fost de ce-ati facut-o acolo , avand in vedere programul de vizitare pe care vi l-ati propus . insa acum totul e clar !
as merge fara ezitare pe sugestia lui ovidiu de a scoate bologna ( nu pt ca nu e deosebita , ci pt ca e departe sau ''peste mana'' , cum bine ai zis  )  si pe ''programul'' lui . mi se pare f bine gandit .

mai am o curiozitate : de ce ai ales intermediar maribor ? cumva pt ca ai gasit o cazare care accepta si catelul ? Posted Image

Edited by dariuscha, 03 May 2013 - 09:54.


#86
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdariuscha, on 03 mai 2013 - 09:50, said:


mai am o curiozitate : de ce ai ales intermediar maribor ? cumva pt ca ai gasit o cazare care accepta si catelul ? Posted Image

Posted Image
Am ales Maribor luand in calcul distanta de mers pentru a doua zi.
In strainatate nu sunt probleme referitoare la gasirea unei cazari care sa accepte si animale de companie.
Ba chiar as spune, in anumite tari mai repede gasesti hotel care sa accepte animale decat sa accepte fumatori.

Edited by Jerome4, 03 May 2013 - 13:02.


#87
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
am inteles !
presupun ca o luati prin hu , altfel nu vad rostul ocolului prin maribor !  poate nu-si are locul tocmai locul potrivit aici , totusi pun intrebarea :  traseul prin serbia-croatia l-ai luat in calcul ?

#88
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdariuscha, on 03 mai 2013 - 13:30, said:

am inteles !
presupun ca o luati prin hu , altfel nu vad rostul ocolului prin maribor !  poate nu-si are locul tocmai locul potrivit aici , totusi pun intrebarea :  traseul prin serbia-croatia l-ai luat in calcul ?

Prin Serbia era mai scurt cu cca 150 de km, adica 1 ora si ceva.
In schimb deoarece plecam sambata, sigur era balamuc in vama cu baietii care fac traficul de frontiera, basca drumurile care nu se compara cu cele din Ungaria.
Asa o luam pe la Nadlac (aici trecem in 2 minute fata de ,posibil, 1-1,5 ore in zi de sambata la Drobeta) si de acolo avem numai autostrada.

PS. Sambata se circula cat de cat ok si la noi, mai ales pe Valea Oltului ca acolo se pierde timp.

Edited by Jerome4, 03 May 2013 - 13:39.


#89
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
in opinia mea ambele variante au plusuri si minusuri . circuland cu un catel , as alege si eu varianta prin hu .
oricum , pt intoarcere va recomand , daca timpul permite , o pauza in trieste  !

#90
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdariuscha, on 03 mai 2013 - 13:55, said:

. circuland cu un catel , as alege si eu varianta prin hu .
  La drum lung, catelul nu-mi face problemele pe care le face sotia.
Nu vrea sa opresc din 2 in 2 ore la benzinarii, nu imi schimba muzica si nu isi da cu parerea despre traseu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate