Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Vacanta in TOSCANA

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#343
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Am fost si in vacanta la Viarregio, frumos,multe plaje private care erau destul de curate cu nisip fin. Apa buna de baie,la sf luni mai (25-28) erau cam 30 de grade in aer. Ca bani este destul de piperata, cam 550 de euro in trei zile fara drum.

#344
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua,

m-am intors cu regretul ca s-a terminat atat de repede. Tuturor celor care ati avut doar cuvinte de lauda, va impartasesc intru totul impresiile. Nustiu ce as mai putea adauga. Poate doar o sugestie de cazare; noi am stat intr-un apartament foarte frumos compus din 2 camere, bucatarie si baie, foarte bun pentru o familie compusa din 2 adulti si 2 copii. Apartamentul se cheama Boboli Torriggiani View Apartment 3 * si ne-a costat in jur de 400 de euro pentru 5 nopti de cazare. Aproape aveti cu carrefour de unde va puteti aproviziona, daca vreti sa va pastrati banutii pentru muzee. Florenta nu e chiar ieftina, de aceea am preferat sa ne folosim de acel magazin. Asta dimineata si seara. Peste zi mancam pe unde ne mai odihneam pasii: ba o pizza si un calzone de la Gusta Pizza, ba niste sandwich-uri gustoase de la All'Antico Vinaio mancate pe o bordura de drum. Langa All'Antico Vinaio e un restaurant, Club del Gusto, unde am mancat o lasagna foarte buna. Am pomenit de mancare fiindca e un subiect sensibil atunci cand mergi cu familionul in tripuri din astea..
Cat priveste muzeele, ce sa mai vorbim.. ne-au facut sa spunem de atatea ori: " nu se poate asa ceva, cat poate fi de frumos!" Copiii I-am scos greu, dupa cateva ore, din minunatul muzeu Galileo. Ghidul se poate descarca pe telefon, casti doar sa aveti.. Planurile de acasa nu s-au potrivit cu ce am putut strabate acolo. Ne propusesem sa descoperim micile bijuterii ale Toscanei, dar din pacate n-am avut vreme decat pentru o scurta balaceala la Viarregio si de admirat iscusinta constructorilor turnului din Pisa. Am calatorit cu trenul, cu biletele luate din gara. Sa nu uitati sa le compostati inainte de a urca in tren (sunt niste aparate care realizeaza treaba asta). Poate or fi si cateva aspecte care m-au deranjat, ca de exemplu aglomeratia, sau faptul ca prea sunt comerciale toate pietele alea superbe, ca la un loc cu statuile ce-ti incantau privirea, gaseai si niste posete(dealtfel tare frumusele, din piele), dar le pot ignora fara doar si poate. Va doresc sa va tina picioarele, e foarte important! :) Si inca ceva.. dragi moldoveni, profitati de avionul care s-a introdus decurand din Iasi spre Florenta. E comod, zbor frumos de 2 ore.. Cam atat. Vacanta placuta, dragilor!

#345
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
Salutari tuturor..Voi incerca sa dau detalii pe scurt si cat mai exacte despre calatoria in VIAREGGIO, perioada a fost 5-12 septembrie. Tot sejurul la fost rezervat de acasa, fara agentie de turism..Cazare,bilete avion,bilete tren,etc...
CAZARE: hotel INTERNAZIONALE (cazare 7 nopti, mic dejun inclus, pretul a fost de 600 euro/2persoane/camera dubla, pretul a inclus si taxa de statiune). Hotelul este amplasat chiar pe plaja din Viareggio, pe viale Giosue Carducci, camera primita a avut vedere frontala la mare,practic plaja incepea de la 50 metri distanta de la cladirea hotelului..
TRANSPORT: Traseul cu avionul (BLUE AIR),a fost pe ruta Bucuresti-Florenta, si retur (este mai convenabila ca distanta ruta prin PISA, dar nu am mai gasit bilete la momentul respectiv), cost total 1300 ron/2persoane/dus si intors, bagaj cala inclus..Din Florenta pana in Viareggio am rezervat(de acasa,pe net,pe saitul TRENITALIA.COM),bilete de tren,pe care le-am platit cu cardul (6 euro/pers/sens)..Drumul a durat 1h si jumate, si la dus si la intoarcere, trenul a fost Reggio, foarte curat, modern, locuri la alegere..Viteza de deplasare 156 km/h, era afisata pe displayuri in toate vagoanele(toate etajate), cu traseul de parcurs, statia urmatoare,etc..O placere de mers..
IMPRESII GENERALE: Viareggio este o statiune frumoasa si linistita, plaja este foarte lata, si privata, impartita in sectiuni mici administrate de hoteluri(bagno)..Intrarea a fost 10 euro/zi/doua sezlonguri si umbrela cu voucher de la hotel ca suntem cazati acolo..Fiecare loc (umbrela+2 sezlonguri) este numerotat, ti se repartizeaza unul, la alegerea ta,si il folosesti doar pe acela in zilele in care l-ai rezervat, poti rezerva cu ziua sau pentru tot sejurul..Cam 90% plaja si statiunea seamana cu cea din RImini, doar ca este putin mai scumpa....Hotelul este amplasat pe bulevardul de langa faleza, cam la la 1,5 km de gara, 15 minute de mers pe jos(sau doua statii de bus, dar nu au oprire chiar langa hotel...Biletele de bus din statiunne se pot cumpara de la soferi sau de la chioscurile de ziare si tutun(tabaccheria)..Cele locale costa 1.3 euro, iar pentru calatorie spre orasele din zona (Pisa, Florenta, La Spezia, Livorno) costa 3 euro, dar acestea vin la interval de o ora...Biletele de tren se pot cumpara din gara de la ghisee sau (mai usor) de la automatele instalate pe holul de la intrare..Dupa cumparare, acestea trebuie validate la aparatele instalate peste tot in gara, pe peroane,etc; din momentul validarii, biletele sunt valabile 4 ore si poti lua orice tren pe ruta aleasa (ex. Viareggio-Pisa), la ora aleasa de tine!
La capitolul mancare exceleaza meniurile in paste, pizza,lasagna, fructe de mare, terase sunt multe si cu meniuri bogate..Ca preturi, la terase, o bere la 500 ml este 6 euro, o carafa de juma'litru de vin 7 euro(bun si aromat), pizza,pastele si lasagna erau intre 8-10 euro portia..! Cam fiecare terasa are si inghetate (pe langa gelateriile din zona), 2 euro cupa,extrem de generoasa..Ca si la Rimini sau alte orase din Italia, unde au magazine, recomand gelateria GROM! ..Langa hotel, pe bulevardul principal, la 100 metri se afla un market CONAD unde o bere la 0,75 ml (ca la sticla de vinPosted Image ) costa 1,2 euro (Moretti, Nastro Azzuro, etc)..Cele la sticlele de 0,5 ml sau la cutie sunt 0,8-1 euro, vinul intre 5-14 euro sticla..Au si produse gatite(pizza la felie, salate, paste, garnituri, fripturi,etc.)
Micul dejun nu a excelat cu nimic, acelasi in fiecare zi, dar consistent(sunca si salamuri, branza topita, oua fierte, chifle, croissante, unt, gem, etc..); Cafeaua facuta la un filtru foarte buna..
Per total Viareggio mi s-a parut leit Rimini, dar mai scump si mai linistit(mai putine magazine, tarabe, buticuri,etc)..De vizitat in zona recomand Pisa, Florenta, Spezia, Livorno si Cinque Terre; ca loc de mancat recomand terasa Kalika si inghetata de la Grom..

Attached Files


Edited by REZA2015, 02 October 2017 - 15:51.


#346
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014
buna seara , va rog sa ma ajutati cu sfaturi, la anul vreme sa mergem in Toscana perioada 27 aug.-05 sept dorim sa gasim cazare in zona toscana unde sa avem posibilitatea de a putea vizita cit mai multe puncte turistice ( mergem cu masina personala) , vrem o cazare la o pensiune agroturistica sau pensiuni si hoteluri mai accesibile la pret. astept sugestiile dumneavoastra , am inteles ca in aceasta perioada se pot gasim pachete bune ptr al anul .

multumesc

#347
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Trei obiective din Toscana - Siena, San Gimignano, Pisa-Campo dei Miracli, aflate in patrimoniul mondial UNESCO, se pot vizita in cadrul unui tur de o zi , cu plecare din Florenta. Noi am stat doar 4 zile in Florenta si, fiind extrem de limitati ca timp, am ales sa mergem cu compania walkaboutflorence.
https://www.walkabou...st-tuscany-tour
Am plecat la 8,30, cu autocarul de langa gara Santa Maria Novella si am avut cam cate o ora jumatate la fiecare obiectiv, cu o masa (nimic memorabil) si degustare de vinuri (iarăși, nimic special) la o ferma agroturistica toscana - Poggio Alloro, cu vederi deosebite spre San Gimignano. Intoarcerea a fost pe la 20,30.
http://fattoriapoggi...smo-en/?lang=en

Incoveniente la acest tip de tururi - timp limitat la obiective, autocarul opreste cam departe de centru, depinzi de ceilalti turisti. Turul a fost bine organizat insa, s-a respectat programul, iar ghida a fost  pregatita.
Pentru cineva pe fuga, este o ocazie de a impusca mai multi iepuri turistici, dintr-o lovitura. Desigur, se poate ajunge lejer, pe cont propriu, din Florenta, cu trenul la Pisa si cu autobuzul rapid la Siena, insa si acest tip de tur este de luat in considerare.  Cateva poze din Siena, cu domul si Piazza del Campo, cu sfatul sa nu ratati biblioteca Picolomini, cu fresce uimitoare de Pinturicchio.

Attached Files


Edited by nickro, 15 February 2018 - 21:18.


#348
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am zis sa animez topicul putin ca doarme de 4 ani :)

In weekend plec spre Toscana pentru o saptamana, cazarea e langa Lucca. Despre locuri de vizitat stiu (Lucca, Pisa, Firenze, San Gimignano, Volterra, Val d'Orcia, Cinque Terre, etc), nu stiu inca cat apuc sa vad pentru ca vrem si la mare.
Exista prin zona Lucca niste locuri speciale la mare? As prefera ceva plaje mai frumoase decat cele cu 40 de randuri de sezlonguri insa daca nu se gasesc ma multumesc si cu ele :)

#349
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
E plaja liberă in Torre de-l Lago Puccini. Pt plaje mai pitorești trebuie sa mergi aproape de Lerici.

#350
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ma gandeam ca poate e ceva mai aproape, dar ma voi multumi cu Torre del Lago Puccini :)

#351
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Pai aia e cea mai aproape de Lucca. Acum depinde și unde ai cazarea.

#352
gabyg7

gabyg7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2018
Salutare, de pe 8 Aprilie as vrea sa vizitez Toscana timp se 10 zile, imi puteti spune impresiile voastre legate de vreme in perioada aia? Sa amân cu o lună?

#353
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postgabyg7, on 29 noiembrie 2022 - 13:30, said:

Salutare, de pe 8 Aprilie as vrea sa vizitez Toscana timp se 10 zile, imi puteti spune impresiile voastre legate de vreme in perioada aia? Sa amân cu o lună?

Eu am fost in iunie anul asta, suportabil de cald desi nu mai plouase demult, nu cred ca va fi frig in aprilie.

#354
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Am fost in Toscana in aprilie (acum multi ani) pt ca atunci aveau vacanta copiii. Daca ai posibilitatea sa alegi, mai bine mai, e ziua mai lunga.  Cu vremea e si dupa noroc: in Sicilia am prins mai cald in aprilie decat in mai (si as putea continua cu multe alte exemple). Vremea a fost buna pt perioada asta. Seara insa se simtea nevoia incalzirii locuintei. La prima cazare am dat noi drumul ( avea centrala), la a 2-a a dat proprietarul din proprie initiativa. Piscina la prima era plina, la a 2-a goala si acoperita.

#355
gabyg7

gabyg7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2018
Am scris gresit in postarea inițială, sa aman cateva luni*, am varianta ori sa merg in Aprilie, ori in Iulie, iar Iulie nu-mi surâde deoarece e vârf de sezon, adica foarte aglomerat, plus căldura excesivă.

#356
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Dintre iulie si aprilie eu as alege aprilie pentru Toscana dar depinde de fiecare, cum suporta caldura. Pentru familia mea in toiul verii sunt potrivite vacantele la mare, munte sau mai in nordul Europei. Concediile de vizitat/plimbat in sud sunt dificile pentru ca intre ora 10 si 17-18 cam cauti sa te ascunzi de soare.

Alta varianta e sfarsit de august sau chiar septembrie (daca nu ai copii la scoala) cand caldura se mai domoleste insa e posibil sa fie vegetatia uscata, peisaj cam dezolant.

Noi am fost anul trecut in vacanta de primavara a copiilor in zona, am prins si niste ploi dar in majoritatea timpului a fost soare si frumos. Majoritatea meselor le-am luat afara dar am mai mancat si inauntru, mai ales seara cand se lasa racoarea.

Am mai fost de 2 ori in aprilie in Italia si din punctul meu de vedere e excelent pt vizitat. E frumos ca e verde, lumina e frumoasa, in schimb mai prinzi si nori sau ploaie.  Se intuneca pe la 19-20, cam ca la sfarsit de august, deci e binisor.

Edited by mdt, 29 November 2022 - 16:06.


#357
gabyg7

gabyg7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2018

View Postmdt, on 29 noiembrie 2022 - 16:00, said:

Dintre iulie si aprilie eu as alege aprilie pentru Toscana dar depinde de fiecare, cum suporta caldura. Pentru familia mea in toiul verii sunt potrivite vacantele la mare, munte sau mai in nordul Europei. Concediile de vizitat/plimbat in sud sunt dificile pentru ca intre ora 10 si 17-18 cam cauti sa te ascunzi de soare.

Alta varianta e sfarsit de august sau chiar septembrie (daca nu ai copii la scoala) cand caldura se mai domoleste insa e posibil sa fie vegetatia uscata, peisaj cam dezolant.

Noi am fost anul trecut in vacanta de primavara a copiilor in zona, am prins si niste ploi dar in majoritatea timpului a fost soare si frumos. Majoritatea meselor le-am luat afara dar am mai mancat si inauntru, mai ales seara cand se lasa racoarea.

Am mai fost de 2 ori in aprilie in Italia si din punctul meu de vedere e excelent pt vizitat. E frumos ca e verde, lumina e frumoasa, in schimb mai prinzi si nori sau ploaie.  Se intuneca pe la 19-20, cam ca la sfarsit de august, deci e binisor.

Nu am copii la școală, dar prietena e profesoară, deci am program de copii :))

Mulțumesc mult pentru sfaturi, o sa mergem in aprilie, iar vara o păstrăm pentru zona de mare.

#358
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Da, depinde de ce-ti doresti de la vacanta respectiva. Pui in balanta avantaje si dezavantaje. Am prieteni care au fost vara si au fost f multumiti de cum a decurs vacanta. 2 familii, cazare in zona rurala, dimineata vizitau cate un sat (nu mai mult! singura Siena le-a luat zi plina), pranz, dupa masa odihna la cazare si baie la piscina (copiii adolescenti la vremea aia), seara cina prin zona.

#359
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 gabyg7, on 29 noiembrie 2022 - 13:30, said:

Salutare, de pe 8 Aprilie as vrea sa vizitez Toscana timp se 10 zile, imi puteti spune impresiile voastre legate de vreme in perioada aia? Sa amân cu o lună?
Super!Poate, întâmplător, ne intersectam pe acolo.Si noi intentionam sa fim pe acolo,in acea perioada.Tot in vacanta.😉

#360
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

 gabyg7, on 29 noiembrie 2022 - 13:30, said:

Salutare, de pe 8 Aprilie as vrea sa vizitez Toscana timp se 10 zile, imi puteti spune impresiile voastre legate de vreme in perioada aia? Sa amân cu o lună?

Daca poti amana cu o luna amana. Daca nu e foarte ok si in Aprilie.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate