Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

M-am lasat de fumat si baut, ajutor cu un sfat.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Si iarba (cred) ca e mai scumpa si s-ar putea sa se trezeasca uitandu-se la altii cum rad si el sa nu inteleaga de ce... sau sa fumeze niste prostii de tot rahatul.
Daca iti cultivi "iarba" acasa atunci da, macar stii ce fumezi...

#20
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Apuca-te de un sport si nu mai frecventa cercul de prieteni cu care ai baut.

#21
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
La ce dureri de cap are si ameteli (ca doar a precizat in primul post) il pui sa faca sport? Pe urma cand isi revine e ok...dar acum cine stie cum se apuca de alergat si-si rupe gatul din greseala, ca se poate.
Consider ca nu-i tocmai ok acum. :)

#22
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Numai sfaturi de la oameni care nici macar nu stiu ce e aia dependenta!

Eu am fost dependent doar de tutun! Cel mai "simplu" si eficient mod de a scapa e sa te lasi pur si simplu, fara nici un alt artificiu!
Prin ce treci tu acum se numeste SEVRAJ si apare in urma renuntarii in special la alcool! Nu te speria, trebuie sa ai taria sa continui! Dupa un timp, dupa ce organismul se purifica de efectele si substantele nocive asimilate in urma consumului exagerat de alcool o sa iti revii si o sa te simti mult mai bine!
Sfat: incearca sa mananci hrana sanatoasa (fructe, legume in principiu si cat mai naturale), ceaiuri (menta, ceai verde, acum infloresc teii)! Incearca sa iti detoxifici ficatul cu gel aloe vera! Gasesti pe la plafar/farmacii si costa cam 70-80 RON dar este foarte eficient consumat conform specificatiilor!

Spor si repet, ca sa scapi de o dependenta trebuie doar vointa si nimic mai mult, desi e foarte greu!

Edited by dan84, 03 June 2010 - 23:18.


#23
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

 dan84, on 4th June 2010, 00:18, said:

Numai sfaturi de la oameni care nici macar nu stiu ce e aia dependenta!
N-are nicio importanta asta. Sunt sfaturi. Sunt sfaturi oferite pe un forum, nu de medic, asa ca nu pot fi luate drept corecte 100%.
Fiecare incearca cum poate, chiar de unii doar fac glume... :)
Oricum, nasoala chestie la 18 ani sa te gandesti cum sa te lasi de atatea, cand la varsta asta poate ar fi fost cat de cat ok sa te apuci. Dar nici asa, ca tot nu-i sanatos... :)

#24
ExemplulHasis

ExemplulHasis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2010

 dan84, on 3rd June 2010, 23:18, said:

Numai sfaturi de la oameni care nici macar nu stiu ce e aia dependenta!

Eu am fost dependent doar de tutun! Cel mai "simplu" si eficient mod de a scapa e sa te lasi pur si simplu, fara nici un alt artificiu!
Prin ce treci tu acum se numeste SEVRAJ si apare in urma renuntarii in special la alcool! Nu te speria, trebuie sa ai taria sa continui! Dupa un timp, dupa ce organismul se purifica de efectele si substantele nocive asimilate in urma consumului exagerat de alcool o sa iti revii si o sa te simti mult mai bine!
Sfat: incearca sa mananci hrana sanatoasa (fructe, legume in principiu si cat mai naturale), ceaiuri (menta, ceai verde, acum infloresc teii)! Incearca sa iti detoxifici ficatul cu gel aloe vera! Gasesti pe la plafar/farmacii si costa cam 70-80 RON dar este foarte eficient consumat conform specificatiilor!

Spor si repet, ca sa scapi de o dependenta trebuie doar vointa si nimic mai mult, desi e foarte greu!

multumesc mult de sfat :)

#25
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Eu zic ca nu ai sa ai vointa sa devii asa cum vrei tu: fara fum si lichid. Daca zici ca esti pe la 18 ani, e cam clara treaba...
Macar sa fii constient si sa vrei, asta e important, desi daca te tot lasi si te apuci din nou...

#26
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
te-ai lasat de vin???  :o
vei muri curand...

#27
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

Quote

Spor si repet, ca sa scapi de o dependenta trebuie doar vointa si nimic mai mult, desi e foarte greu!

De fapt este demonstrat stiintific ca iti trebuie o alta dependenta...nu am intalnit persoane care sa fi renuntat la ceva fara sa apuce de altceva.

Eu rezist fara alcool de 8 luni iar de tigari nu m-am apucat....putina vointa si alta dependenta.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 FadeToBlack, on 3rd June 2010, 23:43, said:

Ai avut vreun motiv sa te lasi de fumat cumva? Ce ai cu fumatul? Nu ti se mai scula? Sau nu zi ca la 18 ani te-ai gandit la viitorul tau...
Bautura na, mai dai in cap cuiva, vazut cazuri de genul...
Eu zic sa te apuci din nou de fumat. Nu mai ai nici un gol in tine. Si asta e un sfat prietenesc. Lasa-te cand iti zice doctorul, cand nu mai ai bani, cand te pareseste nevasta, cand ai un copil (presupun ca nu ar fi cazul deja), dar acum n-ai motiv real...

Fumezi? Esti fumator?

Edited by richelieu, 04 June 2010 - 09:25.


#29
ExemplulHasis

ExemplulHasis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2010
Multumesc tuturor pentru sfaturi dar nu am mai rezistat :( si am luat-o iar :( pfai ..
,
bafta preteni mei ..

Edited by ExemplulHasis, 04 June 2010 - 10:44.


#30
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 ExemplulHasis, on 4th June 2010, 11:40, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi dar nu am mai rezistat :( si am luat-o iar :( pfai ..
,
bafta preteni mei ..

ai stricat progresul de o saptamana. prima saptamana e foarte rea, a doua si mai rea, si cand ajungi la a 4-a saptamana fara sa te fi atins de alcool sau tutun ai scapat :)

am fost si eu dependent de alcool, daca nu beam 2 sticle de vin si una de bere pe zi mi se facea rau... nu faceam decat sa beau si sa dorm toata ziua timp de 3 luni ma tinut faza asta cand am realizat ca nu mai am nici un prieten inafara de ratatii aia fara viitor cu care beam.

asa cum a zis cineva mai sus prin ce treci tu acuma se numeste sevraj, alcoolu si tutunu au niste substante care raman pe o perioada destul de lunga in corp si in aceasta perioada provoaca o nevoie de mai mult. in primele doua saptamani dupa ce te-ai lasat corpul incepe sa elimine aceste substante, si cat timp ele sunt acolo te for vace sa tanjesti dupa alcool si tutun. in a 4-a saptamana corpul e curatat de tot de aceste substante si te poti considera liber.

la inceput e cel mai greu, trebuie sa gasesti o modalitate de a pierde timpul, care sa te distreze si sa iti ia gandul de la asta, tu sti cel mai bine ce... si sa mananci cat mai sanatos posibil in perioada aia.

ce am facut eu... desi pare ciudat... de cate ori simteam nevoia de alcool sau tutun faceam cate o baie calda care ma linistea. ajunsesem sa fac 5-6 bai pe zi :lol: ... macar a mers :D

mult noroc

#31
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 FadeToBlack, on 3rd June 2010, 23:43, said:

...
Eu zic sa te apuci din nou de fumat. Nu mai ai nici un gol in tine. Si asta e un sfat prietenesc. Lasa-te cand iti zice doctorul, cand nu mai ai bani, cand te pareseste nevasta, cand ai un copil (presupun ca nu ar fi cazul deja), dar acum n-ai motiv real...


Ce "sfat prietenesc" poti sa oferi.
Sa te lasi de fumat iti trebuie un "motiv real"?
Cred ca ai probleme mari la cap.

ExemplulHasis:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te apuci de sport (un sport care te atrage cu adevarat).

P.S. Schimba si anturajul. Nu cred ca stai in casa de unul singur si bei 2 l de vin + 1 pachet de tigari.

Edited by Dau, 04 June 2010 - 11:34.


#32
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
richelieu, m-am apucat de trei ori, m-am lasat de doua ori...cam is fumator.
Dau, e frumos sa visezi, nu? :)

#33
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
http://forum.softped...p;#entry8225460

Ai 14 ani ????? Cum draq ? Eu zic sa treci pe la un Psiholog ! Sigur te va ajuta !

Edited by Dobybest, 04 June 2010 - 12:22.


#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 FadeToBlack, on 4th June 2010, 12:45, said:

richelieu, m-am apucat de trei ori, m-am lasat de doua ori...cam is fumator.

Mda...daca nu ai fi fumat in viata ta, ai fi avut circumstante atenuante pentru sfaturile cretine pe care le dai....dar asa......

Edited by richelieu, 04 June 2010 - 12:33.


#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 FadeToBlack, on 4th June 2010, 12:45, said:

Dau, e frumos sa visezi, nu? :)

:boredlook:

Edited by Dau, 05 June 2010 - 09:55.


#36
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 ExemplulHasis, on 3rd June 2010, 22:06, said:

Salut, de 1 saptamana si cateva zile m-am lasat de fumat si baut (vreau sa va spun ca ajunsesem sa consum cate 2L  de vin pe zii si cate 1 pachet si ceva de tigari) (am sub 18 ani), de cand m-am lasat am o stare groaznica, ma ia mereu ameteala, ma doare capul, sunt mereu ingandurat si parca o parte din mine lipseste.

Ce este asta? Ce pot face sa-mi revin?

Si vreau sa mai mentionez ca sunt mai mereu "aerian".

Nu cred ca mai rezist 1 saptamana fara sa ma apuc din nou de fumat si baut, va rog sfaturi ..
Ti-as recomanda sport,drumetii,pescuit,o femeie(sau 2-3)  :P ,schimbarea anturajului...
Da' cred ca esti pierdut,daca spui ca bei 2l de vin pe zi la varsta asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate