Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Tricoul s-a "lasat" dupa spalat ? Ce sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
halt7

halt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2007
Buna..Mi-am  luat de curand un tricou de care sunt foarte incantata (de fapt un fel de top) si dupa ce l-am spalat am observat ca s-a lasat ingrozitor, atarna si pare ca si cum ar fi cu 2 marimi mai mare..Pe eticheta scrie ca este din vascoza (95 %) si elastan (5%), ca se poate  spala la masina, la temperaturi mici (ceea ce am si facut)..Nu inteleg de ce s-a largit si lungit in halul asta; s-a mai  confruntat cineva cu o astfel de problema si daca da, mai e vreo speranta sa-i fac ceva sa-si revina ?? Multumesc !!

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Pune-l la spalat cu apa cat mai calda sa se "stranga". Nu uita sa folosesti un balsam de calitate, gen Lenor.

#3
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Pune-l din nou la spalat la temperatura indicata pe instuctiunile de intretinere, dar baga-l intr-un saculet special de rufe, potrivit ca marime pentru el. Dupa ce se spala, il intinzi pe o suprafata plana gen canapea sau pat, si il aranjezi ca sa se usuce drept, fara a se intinde.  Daca nu ai saculeti de rufe pentru masina de spalat, incearca cu o fata de perna. Saculetii ajuta ca sa nu se intanda hainele in timpul spalarii din cauza centrifugarii sau amestecarii cu alte haine, si sa nu se imprastie prin masina diversele aplice sau strassuri de pe haine.

#4
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Il speli cu saculet in apa calduta, dar nu 60 grade ... Incearca sa il calci cu aburi dupaia. Daca nu, du-l la o spalatorie.

#5
halt7

halt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2007
Multumesc de ajutorul rapid  !!!
Am sa-l bag imediat la apa calda..n-am saculet de rufe, dar incerc cu o fata de perna..Pe de alta parte, stau sa ma gandesc ca poate asa ar trebui sa se lase la spalat materialul (pt ca pe el scrie marimea L), desi l-am probat inainte sa-l spal si era M toata ziua..Oricum, e aiurea, ca iei o chestie care iti vine bine si dupa spalat-surpriza- e bun de mama...

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
sa speram ca se poate recupera
dar pe viitor, incearca sa speli manual lucrurile la care tii

#7
halt7

halt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2007
L-am pus la spalat fara stoarcere in saculetul improvizat, cu balsam, l-am calcat si cu aburi. S-a mai micsorat  putin, dar nesemnificativ in comparatie cu cat se extinsese. Abia dupa ce am verificat a 2-a oara eticheta am vazut ca scria ca nu trebuie uscat in masina si cred ca acolo a fost buba. Oricum,  nu m-as  fi gandit ca ii dauneaza, in conditiile in care am mai avut haine cu fix aceeasi compozitie, pe care le-am centrifugat  si n-au nicio problema. Morala: atentie la ce bagati la centrifugare...

#8
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 halt7, on 5th June 2010, 20:43, said:

L-am pus la spalat fara stoarcere in saculetul improvizat, cu balsam, l-am calcat si cu aburi. S-a mai micsorat  putin, dar nesemnificativ in comparatie cu cat se extinsese. Abia dupa ce am verificat a 2-a oara eticheta am vazut ca scria ca nu trebuie uscat in masina si cred ca acolo a fost buba. Oricum,  nu m-as  fi gandit ca ii dauneaza, in conditiile in care am mai avut haine cu fix aceeasi compozitie, pe care le-am centrifugat  si n-au nicio problema. Morala: atentie la ce bagati la centrifugare...

Din cate stiu eu, viscoza se strange la caldura, si oricum nu e genul de material care sa se intinda. Probabil ca la tine s-a stricat fibra de elastan, ori de la apa prea clada ori de la uscarea in masina.

#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 halt7, on 1st June 2010, 15:07, said:

dupa ce l-am spalat am observat ca s-a lasat ingrozitor, atarna si pare ca si cum ar fi cu 2 marimi mai mare..
Sigur n-ai slabit tu? :P
PS:Eu cred ca-i terminat.Altul nou e solutia!

#10
halt7

halt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2007

 citronelle, on 5th June 2010, 21:03, said:

Din cate stiu eu, viscoza se strange la caldura, si oricum nu e genul de material care sa se intinda. Probabil ca la tine s-a stricat fibra de elastan, ori de la apa prea clada ori de la uscarea in masina.
Prea calda n-a fost, ca am respectat temperatura de pe eticheta (30 grade), dar cred ca ai dreptate cu  deteriorarea  elastanului de la centrifugare.

 zuv, on 6th June 2010, 14:39, said:

Sigur n-ai slabit tu? :P
PS:Eu cred ca-i terminat.Altul nou e solutia!
Terminat nu e, ca-i nou, doar ca acum e bun pt o persoana mai mare si-n lungime, si-n latime...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate