Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Controler pt. eoliana 48V

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
netwaylan

netwaylan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2009
Salut,
Sunt Dani , am o eoliana cumparata de pe net dar e pe 48V si nu am controler de incarcare la ea.
Intreabare: sa-l cumpar sau sa-l fac?
Pretul e cam mare, din cate am gasit, poate stiti voi ceva mai ieftin sau ...

Multumesc.

#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 netwaylan, on 31st May 2010, 19:19, said:

Salut,
Sunt Dani , am o eoliana cumparata de pe net dar e pe 48V si nu am controler de incarcare la ea.
Intreabare: sa-l cumpar sau sa-l fac?
Pretul e cam mare, din cate am gasit, poate stiti voi ceva mai ieftin sau ...

Multumesc.

  Te sfatuiesc sa cauti ceva profesional ,adica Xantrex C 60, Morningstar Ts 60, Outback etc. astia ar fi cei mai buni in controllere de incarcare.La nivel de amatori sa construiesti un regulator in trei stagii de incarcare+PWM de 60A de la 12 la 48V este aproape imposibil.Am incercat si eu sa gasesc scheme dar m-am lasat pagubas,am gasit doar pe 12V si 24V de max 20A,asa ca trebuie sa cumpar si eu ceva asemanator dar pentru panouri fotovoltaice tip MPPT,nu cel liniar care iti trebuie tie. Eu am vorbit cu baietii astia de la Timisoara si mi-au promis ca vor aduce regulatoare pe 48 de volti sa testeze piata, cei drept chinezesti sau taiwaneze dar de 4-5 ori mai ieftine ca cele americane,incearca si tu sa le trimiti un mail asa cum am facut si eu sa vada ca au baieti interesati si de aceste regulatoare pe 48V, nu numai de 12 si 24V. http://www.greenrevo...p...ex&cPath=11

#3
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Incerca sa cauti pe ebay.co.uk, eu am rezolvat multe pe acolo. Un ex. o varianta.

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 viocons72, on 11th June 2010, 11:32, said:

Incerca sa cauti pe ebay.co.uk, eu am rezolvat multe pe acolo. Un ex. o varianta.

  Este un produs beton armat acest charge- controller eolian.Cand voi construi eoliana chiar ca ma gandesc serios sa comand acest tip de controller,la ceea ce stie sa faca este chiar acceptabil pretul. Deocamdata trebuie sa cumpar un controller MPPT de 60A pentru panourile mele fotovoltaice care au nevoie de asa ceva pe timp inchis cand nu am soare. Oricum un controller MPPT nu-i vad rostul la o instalatie eoliana asa ca acesta gasit de tine pe ebay este un produs excelent pe care si l-ar dori toti cei care au turbine eoliene. Eu iti multumesc personal pentru acest link ,pentru ca si eu am cautat pe ebay ,dar nu am gasit un controller de acest tip. :thumbup:

#5
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Controlerul de mai sus vad ca merge pe eolian, solar si hodro. Sa aveti in vedere vama daca il comandati, vine din USA asa ca se aplica vama.

Edited by viocons72, 11 June 2010 - 12:51.


#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 viocons72, on 11th June 2010, 13:50, said:

Controlerul de mai sus vad ca merge pe eolian, solar si hodro. Sa aveti in vedere vama daca il comandati, vine din USA asa ca se aplica vama.

  Acesta poate fi pus oriunde ,doar ca in domeniul fotovoltaic intervine umbrirea panourilor caz in care aceste regulatoare liniare nu scot mai nimic,spre deosebire de MPPT-uri care urmaresc punctul cel mai inalt de tensiune si curent care va fi convertit si transferat la cea mai buna valoare de moment in acumulatori,datorita faptului ca se bazeaza pe comparatoare si microcontrollere care fac media la ceea ce primesc de la sistem, dar nu si in cazul regulatoarelor liniare care nu convertesc decat atunci cand sistemul produce la maxim sau in limitele la care a fost proiectat ,de aceea MPPT-urile au o eficienta de peste 95% fata de 75-80% max pentru cele liniare .Cat priveste vama aceasta este mica,TVA-ul te omoara cand comanzi de peste ocean.Am comandat si eu ceva din Canada si stiu la ce sa m-astept. Dar va dau si eu un sfat celor care comanda din USA,Australia,Canada etc ,sa se inteleaga cu vanzatorul sa treaca o valoare a produsului mai mica, sub 50 de dolari la care nu platesti taxe statului roman, chiar daca tu virezi vanzatorului suma pe care acesta o doreste, el nu are nimic de pierdut ,sau varianta cea mai buna este aceea ca acel produs comandat sa apara sub forma de donatie sau cadou.Mi se pare ca la vremurile tulburi la care suntem partasi, statul stie doar sa ne jecmaneasca si sa impoziteze pana si aerul pe care-l respiram ,macar in cazul acestor cumparaturi din USA putem sa-i sfidam. :thumbdown:

#7
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Asta e varinata pt solar pt tine viorel.

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 viocons72, on 11th June 2010, 20:42, said:

Asta e varinata pt solar pt tine viorel.
Regulatorul asta l-am mai vazut si pe ebay dar am nevoie de ceva mai puternic pentru 1500 w panouri fotovoltaice, fata de 500w cat este acesta. Un Morningstar MPPT costa circa 500$ dar duce pana la 60 de A si 1500w panouri fotovoltaice, iar tensiunea de intrare este de 150V fata de max 100V la regulatorul de 500w.Conteaza extraordinar de mult sa poti inseria 6 panouri fotovoltaice la controllerul Morningstar,vei putea culege curent de 48V pana si pe timp intunecat,in cazul controllerului de 500w poti inseria max. 4 panouri fotovoltaice.Acest controller morningstar pe care as dori sa-l cumpar are o eficienta de peste 97% si un soft MPPT mai rapid decat Xantrex sau Outback, dupa masuratorile baietilor de pe forumul italian cu care din fericire mai colaborez. Desi Outback este cel mai scump dintre toate controllerele de pe piata americana,este cel mai puturos adica comuta mai tarziu softul MPPT,urmeaza Xantrex care este mai rapid si apoi cel mai rapid dintre toate fiind acest controller Morningstar.Spun toate aceste lucruri pentru ca pe parcursul unui an poti avea pierderi de sute de kw. la o instalatie de 1000w panouri fotovoltaice sa zicem, si din faptul ca nu folosesti un regulator MPPT de calitate, tracker pentru urmarirea punctului solar maxim,inverter sinusoida pura, acumulatori AGM etc.,nu este deajuns sa produci curent electric doar de dragul de al produce ,trebuie sa te gandesti ca mai trebuie si amortizat pretul unui sistem fotovoltaic, zic eu in max 15-20 ani, daca vrei ca la final sa te bucuri ca sistemul tau a produs zeci de mii de kw pentru familia ta si ai facut o afacere buna investindu-ti banutii in energie regenerabila. :peacefingers:

#9
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Ai dreptate, pt solar e mai bun ala gasit de tine, duce pina la 3600 W la 48 V.

#10
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Va fac eu schemele (cu PWM, nici o grija!), dar sa-mi spuneti exact ce trebuie sa faca si sa-mi dati cateva zile. Componente gasibile si ieftine.
Si eu vreau sa-mi fac centrala solara in viitorul apropiat, si poate conlucram la ce nu ma pricep eu prea bine - mecanica.

Edited by addysoftware, 16 June 2010 - 13:27.


#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 addysoftware, on 16th June 2010, 14:05, said:

Va fac eu schemele (cu PWM, nici o grija!), dar sa-mi spuneti exact ce trebuie sa faca si sa-mi dati cateva zile. Componente gasibile si ieftine.
Si eu vreau sa-mi fac centrala solara in viitorul apropiat, si poate conlucram la ce nu ma pricep eu prea bine - mecanica.

  Am scris ceva despre KAPAGEN ,un generator inventat de un georgian sau armean pe nume Tariel Kapanadze ,nu are elemente in miscare asa ca este usor de construit .As dori sa te ocupi putin de acest tip de generator mai ales ca esti priceput in electronica,chiar daca generatorul asta este mai mult spre partea de electrotehnica de forta. Da-ne si noua ceva de care sa ne agatam, eu cred ca este ceva care merita experimentat, macar sa reusim sa amplificam energia electrica primita de la panouri fotovoltaice sau eoliana. Exisa o firma din Canada care vinde un sistem asemanator de conversie a curentilor de inalta frecventa care amplifica de circa 4 ori curentul cu care este alimentat generatorul, dar costa o groaza de bani generatorul asta. :notangel:

  Si link-ul din Canada care vinde aceste generatoare  ...... http://www.vorktex.ca/page/235610203


   Da si ceva explicatii aici  http://www.vorktex.ca/page/277176203

    Si fotografii  http://www.vorktex.ca/page/230944205

Edited by Viorelsolar, 16 June 2010 - 14:00.


#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar nu am vazut nimic in filmele lui Kapanaze care sa nu fie explicabil. Faptul ca are intr-unul din filme niste motoare de mare putere, nu inseamna ca acea putere este REAL consumata. Un motor in gol consuma energie REACTIVA (cred ca stii ce-i aia). Cu alte cuvinte energia REALA care vine prin reteaua de 220V sau 380V poate fi de ZECI de ori mai mica. Problema apare doar cand PUI O SARCINA MECANICA pe motoarele acelea. Da, am vazut si lampa cu halogeni, are cca 1kW si e perfect "acoperita" de curentul de intrare in instalatie.

Am mai vazut si schita in care alimenteaza becuri in serie cu pamantul si cu o bobina secundara de traf de microunde. E cat se poate de firesc sa obtina de acolo 2kV, pentru ca atat are traful de microunde!

Ceea ce nu fac si nu vor face niciodata aceste sisteme, va fi "sa se intretina singure". Adica energia preluata de la iesire sa fie redresata/filtrata si aplicata la intrare. Pentru a demonstra "imposibilul", trebuie ca un asemenea sistem sa fie "de sine statator". Adica sa nu aiba nevoie de input.

Acum despre rezonanta (fenomen care este in esenta foarte simplu si care nu EXPLICA de fapt ...fenomenul pus pe seama sa....):

Rezonanta unui circuit oscilant:
Sa presupunem ca avem un condensator si o bobina.
Incarcam condensatorul la tensiunea de 50V
Aplicam condensatorul pe bobina.
Condensatorul se va descarca prin bobina, urmand o lege sinusoidala, astfel:
-Intr-o prima etapa, bobina se opune existentei unui curent, astfel incat curentul de start are valoarea 0. (Bobina se opune intotdeauna unei variatii a curentului prin ea.)
-Curentul creste treptat, condensatorul se descarca, energia acumulata in el sub forma de camp electrostatic transferandu-se bobinei, care o acumuleaza sub forma de camp magnetic.
La sfarsitul acetui proces, tensiunea pe condensator este 0 si curentul are valoarea MAXIMA - sa zicem 1A. Toata energia din condensator s-a transformat in camp magnetic. WELL, nu chiar toata. O parte se pierde prin efect joule.....incalzirea firului bobinei.
Ce se intampla in continuare?
-Pai sa ne reamintim. Bobina se opune unei variatii a curentului prin ea..... deci curentul de 1A se va MENTINE, si va incepe sa incarce condensatorul, cu semn schimbat.
Pana la cat il incarca?
APROAPE pana la valoarea initiala. Niciodata la mai mult.!!!
-La sfarsitul acestei incarcari, toata energia din campul magnetic al bobinei s-a epuizat, si este regasita sub forma de camp electric in condensator, deci ne regasim la inceputul procesului. Minus pierderea prin efect joule. Tensiunea este acum putin mai mica.

Dar ce este rezonanta????
Ca pana acum nu am vorbit de ea.
Ceea ce am prezentat pana acum era doar o oscilatie amortizata.

Well, rezonanta apare in momentul cand INTRETII din afara oscilatia cu un curent ALTERNATIV, sau care sa aiba o COMPONENTA alternativa a carei frecventa sa ...bata limba-n-limba cu a pendulului...scuze, a circuitului oscilant. Nu, n-a fost o greseala, ci doar un reminder la ceea ce faceam cand eram mici si ne dadeam in leagan. Un pic de forta aplicata cu frecventa si faza corecta, si amplitudinea miscarii (oscilatiei electrice) CRESTE de zeci de ori mai mari decat a sursei externe de energie.

Acum....DEZAMAGIREA.

NICIODATA ENERGIA CARE SE POATE SCOATE DINTR-UN CIRCUIT AFLAT LA REZONANTA nu poate fi mai mare decat ENERGIA DE LA INTRAREA ACESTUIA.

PUTEREA intr-un circuit oscilant, DA, poate fi de zeci sau sute de ori mai mare. Dar asta nu conteaza.....
ACEASTA PUTERE este VIRTUALA. ea EXISTA, POATE FI MASURATA, dar NU POATE FI EXTRASA.
Imediat ce incerci s-o extragi, AMORTIZEZI OSCILATIA.

ENERGIA este PUTERE * TIMP.

Un circuit oscilant (electric) e in principiu de doua feluri: serie si paralel.
Cel serie se mai numeste si "rezonanta de tensiune", deoarece "genereaza" tensiuni foarte mari (de Q ori mai mari, unde Q se numeste "factor de calitate al circuitului oscilant" si are valori in principiu de ordinul zecilor)
Cel paralel se numeste "rezonanta de curent", deoarece curentul prin condensator si boina este de zeci de ori mai mare decat cel introdus.

Nu uita, NU POTI extrage ENERGIE de acolo. Poti extrage PUTERE de zeci de ori mai MARE...pentru un TIMP SCURT (milisecunde, zeci de milisecunde pentru cazul unor capacitati si inductante maricele). ENERGIA captata va fi intotdeauna mai MICA decat ENERGIA introdusa.

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 addysoftware, on 16th June 2010, 16:08, said:

Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar nu am vazut nimic in filmele lui Kapanaze care sa nu fie explicabil. Faptul ca are intr-unul din filme niste motoare de mare putere, nu inseamna ca acea putere este REAL consumata. Un motor in gol consuma energie REACTIVA (cred ca stii ce-i aia). Cu alte cuvinte energia REALA care vine prin reteaua de 220V sau 380V poate fi de ZECI de ori mai mica. Problema apare doar cand PUI O SARCINA MECANICA pe motoarele acelea. Da, am vazut si lampa cu halogeni, are cca 1kW si e perfect "acoperita" de curentul de intrare in instalatie.

Am mai vazut si schita in care alimenteaza becuri in serie cu pamantul si cu o bobina secundara de traf de microunde. E cat se poate de firesc sa obtina de acolo 2kV, pentru ca atat are traful de microunde!

Ceea ce nu fac si nu vor face niciodata aceste sisteme, va fi "sa se intretina singure". Adica energia preluata de la iesire sa fie redresata/filtrata si aplicata la intrare. Pentru a demonstra "imposibilul", trebuie ca un asemenea sistem sa fie "de sine statator". Adica sa nu aiba nevoie de input.

Acum despre rezonanta (fenomen care este in esenta foarte simplu si care nu EXPLICA de fapt ...fenomenul pus pe seama sa....):

Rezonanta unui circuit oscilant:
Sa presupunem ca avem un condensator si o bobina.
Incarcam condensatorul la tensiunea de 50V
Aplicam condensatorul pe bobina.
Condensatorul se va descarca prin bobina, urmand o lege sinusoidala, astfel:
-Intr-o prima etapa, bobina se opune existentei unui curent, astfel incat curentul de start are valoarea 0. (Bobina se opune intotdeauna unei variatii a curentului prin ea.)
-Curentul creste treptat, condensatorul se descarca, energia acumulata in el sub forma de camp electrostatic transferandu-se bobinei, care o acumuleaza sub forma de camp magnetic.
La sfarsitul acetui proces, tensiunea pe condensator este 0 si curentul are valoarea MAXIMA - sa zicem 1A. Toata energia din condensator s-a transformat in camp magnetic. WELL, nu chiar toata. O parte se pierde prin efect joule.....incalzirea firului bobinei.
Ce se intampla in continuare?
-Pai sa ne reamintim. Bobina se opune unei variatii a curentului prin ea..... deci curentul de 1A se va MENTINE, si va incepe sa incarce condensatorul, cu semn schimbat.
Pana la cat il incarca?
APROAPE pana la valoarea initiala. Niciodata la mai mult.!!!
-La sfarsitul acestei incarcari, toata energia din campul magnetic al bobinei s-a epuizat, si este regasita sub forma de camp electric in condensator, deci ne regasim la inceputul procesului. Minus pierderea prin efect joule. Tensiunea este acum putin mai mica.

Dar ce este rezonanta????
Ca pana acum nu am vorbit de ea.
Ceea ce am prezentat pana acum era doar o oscilatie amortizata.

Well, rezonanta apare in momentul cand INTRETII din afara oscilatia cu un curent ALTERNATIV, sau care sa aiba o COMPONENTA alternativa a carei frecventa sa ...bata limba-n-limba cu a pendulului...scuze, a circuitului oscilant. Nu, n-a fost o greseala, ci doar un reminder la ceea ce faceam cand eram mici si ne dadeam in leagan. Un pic de forta aplicata cu frecventa si faza corecta, si amplitudinea miscarii (oscilatiei electrice) CRESTE de zeci de ori mai mari decat a sursei externe de energie.

Acum....DEZAMAGIREA.

NICIODATA ENERGIA CARE SE POATE SCOATE DINTR-UN CIRCUIT AFLAT LA REZONANTA nu poate fi mai mare decat ENERGIA DE LA INTRAREA ACESTUIA.

PUTEREA intr-un circuit oscilant, DA, poate fi de zeci sau sute de ori mai mare. Dar asta nu conteaza.....
ACEASTA PUTERE este VIRTUALA. ea EXISTA, POATE FI MASURATA, dar NU POATE FI EXTRASA.
Imediat ce incerci s-o extragi, AMORTIZEZI OSCILATIA.

ENERGIA este PUTERE * TIMP.

Un circuit oscilant (electric) e in principiu de doua feluri: serie si paralel.
Cel serie se mai numeste si "rezonanta de tensiune", deoarece "genereaza" tensiuni foarte mari (de Q ori mai mari, unde Q se numeste "factor de calitate al circuitului oscilant" si are valori in principiu de ordinul zecilor)
Cel paralel se numeste "rezonanta de curent", deoarece curentul prin condensator si boina este de zeci de ori mai mare decat cel introdus.

Nu uita, NU POTI extrage ENERGIE de acolo. Poti extrage PUTERE de zeci de ori mai MARE...pentru un TIMP SCURT (milisecunde, zeci de milisecunde pentru cazul unor capacitati si inductante maricele). ENERGIA captata va fi intotdeauna mai MICA decat ENERGIA introdusa.
  
Da am inteles multe lucruri din aceasta demonstratie mai pe intelesul meu, dar nu inteleg de ce se vorbeste de imput si output in acest sistem ? ,apoi Bedini in demonstratiile sale spune de un curent cu rezistenta negativa care nu poate fi masurat dar totusi incarca acumulatorii ,acel curent aparent fara sarcina numit si EMF.Ce parere ai despre generatoarele canadiene vorktex ? :peacefingers:

Edited by Viorelsolar, 16 June 2010 - 15:52.


#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Viorelsolar, on 16th June 2010, 15:50, said:

Da am inteles multe lucruri din aceasta demonstratie mai pe intelesul meu, dar nu inteleg de ce se vorbeste de imput si output in acest sistem ? ,apoi Bedini in demonstratiile sale spune de un curent cu rezistenta negativa care nu poate fi masurat dar totusi incarca acumulatorii ,acel curent aparent fara sarcina numit si EMF.Ce parere ai despre generatoarele canadiene vorktex ? :peacefingers:

Imediat. Sa le luam pe rand.

Intai despre un alt site care prezinta ceva legat de kapanadze - o replica cica.
http://jnaudin.free.fr/kapagen/
Dupa cum se vede in imagini, sunt niste becuri la output, si acelea sunt mai ....vizibile decat energia dintr-un motor, de care putini oameni stiu ca e doar reactiva, si puterea consumata in gol e foarte mica.
Insa si aici e un trick. Pe care de asemena relativ putini il stiu.
Dupa cum scrie MARE acolo, e vorba de becuri cu halogen insumand 2100W...
O sa-ti dau un pont. Ai vazut vreodata un bec cu halogeni aprins? la full power? o sa zici "SIGUR CA DA!! "
OKEY....
si acum... sa luam de exemplu cele 12 becuri din imaginea cu wattmetrul acela care indica 211W
cam cum lumineaza ele... ca putere?
Acele becuri sunt de 150W fiecare. Niste becuri cu halogen la 150W sunt foarte ALBE si foarte STRALUCITOARE.
Aceste becuri din imagine par sa fie alimentate cu circa 20, poate cl mult 30W fiecare, dupa CULOAREA si CANTITATEA de lumina pe care o dau.
In alta ordine de idei, eu nu prea am incredere in aparatele digitale, ca acel wattmetru de exemplu. S-ar putea ca puterea reala de intrare sa fie undeva la 300-350 de wati (sau ceva mai mult), si din cauza perturbatiilor produse de circuitul acela de scantei (spark gap), aparatul sa indice aiurea. Eu nu pot folosi aparate digitale (ieftine) la masuratori la choppere (surse in comutatie) deoarece indica aiurea.

EMF inseamna Electro-Motiv-Force - adica tensiune electromotoare, adica pe scurt tensiunea in gol a...ceva, orice, de exemplu o baterie

INPUT si OUTPUT. Pai vrem sa obtinem energie din nimic, nu? adica din mediul inconjurator...
Dar o facem luand energie de la priza si pompand cu ea in....ceva, sa zicem CONVERTORUL KAPANADZE. Ceea ce bagam este un INPUT.
Este un CURENT, masurat in amperi, si o TENSIUNE, masurata in volti, si un timp. La convertorul kapanadze, chestiunea cu timpul poate fi ignorata, deoarece la el dispozitivul nu functioneaza decat alimentat de la priza, deci timpul de intrare este egal cu timpul de iesire....intr-o prima aproximatie.
Si avem o IESIRE, adica un OUTPUT, la fel, curentul in amperi, tensiunea in volti.
Acum, el arata o cutie care contine niste electronica, si o leaga la doi electrozi, si din ea iese doua fire din care el alimenteaza niste becuri, care...spre deosebire de ale imitatorilor sai (din saitul de mai sus) LUMINEAZA zdravan. Ceea ce indica un OUTPUT substantial.

Acum...partea proasta.
Si eu pot sa fac asa ceva. Si orice electronist. (Ma rog, nu unul incepator.) In cutie bag un convertizor electronic (choppper) care sa ia 12 sau 24V curent continuu de la electrozii din pamant...... si sa-i convertesc in 220V ca (sau cc, find becuri nu are importanta). Nimeni nu a masurat tensiunea dintre electrozii aia pentru a se convinge - e sau nu e ceva legat pe dedesubt....??

In post-ul uirmator despre rezistenta negativa

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Efectul de rezistenta negativa nu inseamna de fapt o rezistenta negativa reala, in lumea fizica.

Sa luam un exemplu.
Luam un tub fluorescent obisnuit.

Aplicam la capete o tensiune crescatoare, incepand cu 10 volti, presupunand ca avem o sursa capabila sa urce liniar pana la cateva sute de volti.
Tubul e stins.

Pe la 300-400V, gazul din tub se ionizeaza, si tubul se aprinde. Daca la inceput tensiunea era sa zicem 350V, si curentul era cvasi-nul, brusc avem un curent mare....cat poate sursa sa dea.
Dar sa presupunem ca sursa e limitata in curent. Are si in exterior o rezistenta care limiteaza curentul, pentru a nu se distruge.
Vom observa ca, masurand tensiunea la capetele tubului vom gasi cca 60V, si curentul prin tub va fi de cca 0.3A. (Valorile sunt aproximativ pentru un tub de 20W)

Sa incercam sa marim curentul prin tub. Facem aceasta crescand tensiunea sursei.

Pe masura ce curentul creste, numarul de ioni care participa la curent in interiorul tubului creste. Temperatura instantanee a gazului creste (e data de numarul de ciocniri in unitatea de timp dar si de viteza electronilor, aceasta contribuind insa intr-o masura mai mica la fenomenul in cauza). Tensiunea la capetele tubului insa... SCADE. Din cauza temperaturii instantanee crescanda a gazului, parcursul liber mediu al unui ion sau electron devine mai mic, si asta duce per ansamblu la scaderea rezistentei tubului. Pe masura ce curentul prin tub creste, tensiunea la bornele lui scade. Nu chiar exact pentru a mentine o putere constanta prin tub, puterea pe tub este tot crescatoare (tensiunea scade mai putin repede decat cresterea curentului), dar pe ansamblu este ca si cum tubul ar avea o rezistenta negativa. De fapt, mai corect spus, nu e vorba de o rezistenta negativa, ci PANTA DE VARIATIE a curentului cu tensiunea aplicata este INVERSA. Daca tubul ar fi alimentat cu o sursa de tensiune constanta capabila de curenti mari, de exemplu direct la priza, curentul are creste in avalansa intr-un timp extrem de scurt la valori foarte mari, iar energia disipata in proces l-ar distruge.



Aplicatiile fenomenului pot fi: amplificatoare, oscilatoare. Energia care se regaseste la iesire este luata din sursa de alimentare. Practic neonul poate fi pus intr-un circuit (si chiar exista oscilatoare cu neon) astfel incat efectul acesta de rezistenta negativa pe o portiune a caracteristicii tensiune-curent sa intretina oscilatia unui circuit rezonant. (gasesti scheme pe gugal - oscilator cu bec cu neon)
Numeroase semiconductoare dopate int-un anumit fel prezinta acelasi efect, dar din cauze diferite. E vorba de tranzistoarele cu efect tunel, diodele Gunn, etc.

M-am uitat pe vorktex; Nu am vazut scris de producatori ca device-ul ala produce energie mai multa din energie mai putina, in schita aia specifica exact ceea ce poate fi real si adevarat si inatacabil in justitie - dispozitivul produce o PUTERE MARE folosind un banc de acumulatori. Arata-mi insa unde scrie in cat timp se incarca acumulatorii aceia......ca eu nu am gasit.

Acu.... eu nu zic ca nu s-o putea sa scoti energie din nimic. Ca doar se tot vehiculeaza diverse teorii: fluctuatia vidului cuantic, universuri paralele, etc. Crede-ma, m-as bucura sa fie asa. Dar eu pana nu vad (a se citi: masor), nu cred. Si drept sa spun, in tot universul asta mare nimeni nu a vazut sa nu se respecte legile cunoscute ale fizicii. Ca aceste legi or fi un caz particular al unor legi mai vaste... or fi. Ca si legea lui Newton e un caz particular al teoriei relativitatii - se aplica cu rezultate bune pana la nivele de viteza destul de mari.
De ce ma indoiesc ca astfel de dispozitive ar "break" legile electricitatii? Pentru ca lucrez cu ele de prea mult timp, si ale naibii legi... sunt respectate..la perfectie.

Cu nadejdea ca atatea pagini de offtopic nu i-au plictisit pe ceilalti cititori, imi cer mii de scuze...

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
La rugamintea mea cei de la GreenRevolution au adus si regulatoare MPPT de 60 de amperi pe 48 de volti, chinezesti.La pretul de circa 200 euro ,este acceptabil dupa parerea mea ,mai putin din jumatate de pret fata de cele americane,dar am ceva dubii privind calitatea si performantele acestora, datorita faptului ca intrarea maxima este de 110V-DC fata de 150V la cele americane Morningstar,Xantrex,Outback etc.As fi vrut sa pun in serie cate 6 panouri fotovoltaice pentru 48V,din cele pe care le am, ceea ce in cazul celor chinezesti nu pot inseria decat maxim 5 , sau poate pentru mai multa siguranta doar 4, este un dezavantaj atunci cand vrei sa mai castigi ceva amperi in acumulatori pe timp inchis. Nu stiu daca acest regulator poate fi folosit si ca regulator  eolian la care tensiunile pot fi net superioare in anumite conditii de vant ,poate doar pus dupa un alt preregulator care sa limiteze tensiunea la max.110V-DC ,60A pentru intrarea acestuia, caz in care pierderile de transformare pot fi destul de mari ,deci inutil in acest caz  :confuzzled:

    http://www.greenrevo...;products_id=25

Edited by Viorelsolar, 19 June 2010 - 14:01.


#17
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

 Viorelsolar, on 11 iunie 2010 - 12:42, said:

  Este un produs beton armat acest charge- controller eolian.Cand voi construi eoliana chiar ca ma gandesc serios sa comand acest tip de controller,la ceea ce stie sa faca este chiar acceptabil pretul. Deocamdata trebuie sa cumpar un controller MPPT de 60A pentru panourile mele fotovoltaice care au nevoie de asa ceva pe timp inchis cand nu am soare. Oricum un controller MPPT nu-i vad rostul la o instalatie eoliana asa ca acesta gasit de tine pe ebay este un produs excelent pe care si l-ar dori toti cei care au turbine eoliene. Eu iti multumesc personal pentru acest link ,pentru ca si eu am cautat pe ebay ,dar nu am gasit un controller de acest tip. Posted Image
Salut. ai cumparta acestt controler?

#18
Nexam

Nexam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2017
Am modificat un ventilator de tavan, i-am pus 14 magneti neodim de 6 pe 12mm cilindrici. Scoate intre 110 si 230v ac. L-am pus sus cu 4pale.
Vreau un controller sa incarc 1-2 baterii de 12v.
Daca nu exista pot rebobina motorul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate