Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cum scapam de obsesii?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Am cateva mici... obsesii sa le zic, si as vrea sa remediez problema, mai ales ca nu sunt mos de 80 de ani (obsesiile sunt caracteristice batranilor).

1. mi-e frica ca cineva poate fura din casa cat nu sunt eu acolo (spargere). Inainte ma durea la basca, pentru ca "nu aveam mare lucru" (stateam in camin), acum am "mare lucru" - un TV si un laptop, frigider, etc. Ma rog, o "avere" de cateva mii de euro in obiecte. LOL

2. de fiecare data cand suna telefonul si e cineva de acasa, mi-e frica ca s-a  intamplat ceva cu maica-mea. Mi-e frica de moartea ei: are 67 de ani si ciroza + probleme cu inima.
De exemplu, cand ieri am aflat ca a murit Jean Constantin, mi-a crescut tensiunea instantaneu.
(bine, am plans sincer pentru Jean Constantin - imi pare rau ca nu am apucat in viata asta sa dau mana cu el - si tare as fi vrut).

3. Mi-e frica de conflicte verbale care pot degenera. La mine acasa ma cert destul de des  :rolleyes: , totusi mi-e frica de situatiile/conflictele in care eu am dreptate si interlocutorul meu nu. Mi-e frica ca as putea sa-i fac ceva groaznic (cred ca sunt putin nebun cand mi se pune pata, si mi-e frica de asta. In situatii limita, de multe ori m-am surprins prin lipsa de discernamant - am realizat asta dupa ce a trecut faza).


So, am trei probleme si caut rezolvarea lor.
Ce solutii imi dati?



P.S.: glumele de tipul "interneaza-te mai baiatule" ma distreaza...

Edited by ciureanuc, 27 May 2010 - 16:06.


#2
cassa_nova

cassa_nova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.03.2010
cel mai bine ar fi sincer sa consulti un psiholog si sa ii spui de problemele tale...garantat te poate ajuta

#3
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 ciureanuc, on 27th May 2010, 17:02, said:

Am cateva mici... obsesii sa le zic, si as vrea sa remediez problema
1. mi-e frica ca cineva poate fura din casa cat nu sunt eu acolo (spargere). Inainte ma durea la basca, pentru ca "nu aveam mare lucru" (stateam in camin), acum am "mare lucru" - un TV si un laptop, frigider, etc.
Asta nu e obsesie, e o îngrijorare firească. Iți dai seama că hoții nu frigiderul l-ar viza la o adică; un butuc antiefracție te poate proteja de găinari; backup periodic la informațiile din computer; o alarmă, dacă chiar ai în casă lucruri fără de care ai fi distrus. Sau alte chestii care dacă nu sperie hoții măcar să-i deruteze. Nici eu n-am lucruri valoroase material, dar gândul că mi-ar lua câteva chestii la care țin foarte mult, mă face să mă gândesc la diverse soluții de prevenire :> În orice caz, nicio pierdere de la punctul 1) nu se compară cu una de genul celei de la 2), așa că lasă obsesia asta deoparte.

 ciureanuc, on 27th May 2010, 17:02, said:

2. de fiecare data cand suna telefonul si e cineva de acasa, mi-e frica ca s-a  intamplat ceva cu maica-mea. Mi-e frica de moartea ei
Cică nu trebuie să te temi de ceea ce nu poți evita. Gândește-te cât de cumplit ar fi să fie invers: părinții să supraviețuiască morții copiilor.
Ai putea, în schimb, s-o suni tu mai des și să petreci mai mult timp alături de ea.

#4
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 ciureanuc, on 27th May 2010, 17:02, said:

So, am trei probleme si caut rezolvarea lor.
Ce solutii imi dati?



P.S.: glumele de tipul "interneaza-te mai baiatule" ma distreaza...
ai patru probleme. problema cu tensiunea(care e normala) tot o obsesie este.
incearca sa iti cauti un hobby ca sa nu te mai gindesti la toate timpeniile. parerea mea.
incearca acvaristica. e extrem de relaxant si poate asa o sa dezvolti niste obsesii legate de pesti, care sunt mai putin nocive.

ps-unde ziceai ca stai? :)

#5
sinner123

sinner123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2010
Te inteleg foarte bine cu aceste "mici obsesii", care in timp pot creste si sa degenereze paranoia si fobii.
Am invatat in urma sedintelor de psihoterapie, ca multi dintre noi gandim irational. Iti dau exemple cele mai des intalnite modalitati de a gandi irational:
anticiparea viitorului, ghicirea gandurilor altora, trasul de concluzii pripite, generalizarea, folosirea conceptului "trebuie", radicalizarea sau gandirea alb negru.
Din ceea ce ai scris, am identificat 3 modalitati de a gandi irational: anticiparea viitorului, gandirea alb-negru si trasul de concluzii pripite.
  Cu cateva exercitii scrise, zilnic, poti sa iti corectezi aceste ganduri.
Ia-ti o agenda/caiet, imparte cateva file in 2, cu o dunga pe mijloc si pe partea stanga scrie gandul pe care-l ai si pe partea dreapta corectarea acestuia.
Astfel, anticiparea se corecteaza astfel: sper sa nu ...(gandul)... , fac tot ce tine de mine pentru a nu se intampla asta: nu anticipez pentru ca nu sunt nici doctor, nici ghicitor pentru a face asta; imi concentrez atentia pe lucrurile cu adevarat importante din exterior; incerc sa gandesc rational.
  Gandirea alb-negru se corecteaza astfel: duc cursorul alb-negru mai pe mijloc, undeva la gri si ma gandesc ca situatia nu este chiar asa cum o vad eu, asa ca hai sa-i dau mai mult credit.
  Poate par prostii lucrurile pe care ti le-am scris eu, insa gandeste-te ca exersand, le voi corecta si vor deveni ganduri rationale si mai tarziu te vei amuza de ele.
Nu cred ca ai vreo problema psihica, doar ca gandesti irational. .  Iti doresc mult succes!

#6
nico_nicolici

nico_nicolici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2010
Incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva ce-ti face placere , cu cat stai si te gandesti si-ti intorci problemele si pe o parte si pe cealalta ,cu atat stresul e mai mare :)

#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
1. Asigura casa + obiecte ca sa te doara iar la basca.(daca se poate).

2. Seteaza melodie speciala pentru persoanele importante si alta melodie pentru amici(astfel nu te ma ingrijorezi aiurea).

3. Cand vezi ca o discutie degenereaza, pleaca din locul ala.

#8
ZnSstr

ZnSstr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.12.2009
Are dreptate
Fa asigurare pe bunurile de valoare.
Sau incearca sa-ti ocupi mintea cu altceva.Sa nu-ti mai stea gandul la acel lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate