Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

[DE]muncă + stabilire

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ilya

ilya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 26.05.2006
Mi s-a oferit șansa de a lucra în germania pentru o firmă. Profilul este tehnic (inginerie electronică, inginerie software) și am experiență în tot ceea ce vor ei (C#, C++, OpenGL, dezvoltare web & flash, dezvoltare firmware ARM, proiectare & realizare cablaje, plantare SMDuri) plus foarte multe alte chestii pe care le au în plan - printre altele, am mai lucrat subcontractat de dânșii pe chestii similare.
Nu știu germana, dar engleza o stăpânesc foarte bine. Mi-au spus că au mai avut schimburi de studenți pe acolo și germana nu a fost o necesitate, fiind evaluați doar după nivelul limbii engleze vorbite. Ca studii urmează să ajung în anul 3 de inginerie electronică la particular. Nu am mai fost angajat până acum nicăieri, lucând doar ca liber profi.

Postul este la nivel de internship - deci muncă mai mult gratis - dar mi se dă casă și €600-€800/lună (+ alte proiecte cum au fost până acum). Vreau să știu cam ce trebuie să fac să rămân acolo, când se termină povestea cu ei, să se poate prelungi ca contract de muncă sau să mă pot duce altundeva - dar să nu trebuiască să mă mai întorc în românia (legal vorbind). La cetățenie înca nu îndrăznesc să visez, dar nu e grabă.

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postilya, on 22nd May 2010, 18:02, said:

Postul este la nivel de internship - deci muncă mai mult gratis - dar mi se dă casă și €600-€800/lună (+ alte proiecte cum au fost până acum). Vreau să știu cam ce trebuie să fac să rămân acolo, când se termină povestea cu ei, să se poate prelungi ca contract de muncă sau să mă pot duce altundeva - dar să nu trebuiască să mă mai întorc în românia (legal vorbind). La cetățenie înca nu îndrăznesc să visez, dar nu e grabă.
Deoarece RO este tara UE situatia este foarte simpla, firma la care vei lucra iti va asigura suportul pentru a te inregistra in D, vei obtine un document valabil 5 ani in baza caruia ti se atribuie un CNP local si un NIF (numar de inregistrare fiscala). Posibil ca NIF-ul sa fie acelasi cu CNP-ul, nu mai sunt la curent cu procedura actuala. Dupa aceea poti ramane in D cat timp ai mijloace de intretinere. Cu cetatenia te vei lamuri local dupa cativa ani.

#3
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postilya, on 22nd May 2010, 17:02, said:

Mi s-a oferit șansa de a lucra în germania pentru o firmă.  
Postul este la nivel de internship - deci muncă mai mult gratis - dar mi se dă casă și €600-€800/lună (+ alte proiecte cum au fost până acum).

in IT? cazare si 800 euro pe luna? este la negru?
mi se pare cam putin

#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Omul a specificat internship, eu stiam ca asta cam inseamna munca pe gratis.

Cam trebuie sa vezi ce directie au. Eu am doua rude una in Germania, alta in Danemarca. Cel din Danemarca se va intoarce acasa ptr. ca firma a decis sa ramana cu colectivul actual. Ultima data cand am vorbit cu el se parea ca asta e prima optiune. Va avea experienta in domeniu si un CV destul de bun, spera sa se integreza in Germania unde este celalat, care a lucrat si el tot internship, iar anul asta a obtinut si prima promovare.
Clar poti pleca altundeva, vezi ce intentii au, dupa ce petreci ceva timp acolo vei decide singur ce se merita functie de posibilitati. Viata in D cu 600 de Euro avand casa si masa nu iti pot spune cat de buna va fi. Varul din Germania mai lucra part-time in cadrul aceleasi firme dupa program la o firma care facea curatenie in birouri si tot unde era intern i-a gasit si pe astia. De asta iti spun ca o sa te ghidezi mai bine acolo in functie de ce ai.

#5
ilya

ilya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 26.05.2006
Nu, nu este la negru. Este la "nivel de" intership, facultatea mea nu prea oferă schimburi de studenți, și cum cunosc câțiva oameni din firmă, mi-au propus chestia asta, dar nici ei nu știu încă exact în ce condiții m-aș putea încadra. Ca "muncitor oaspete" nu cred că mă încadrez, fiind că nu știu germană, ca sezonier nu am interes, iar pe contract/colaborator ar fi o chestie - dar să nu mă dea afară din țară dacă nu am proiecte.

CV-ul sincer nu mă interesează, nu intenționez să lucrez vreodată în sistemul de sclavagism/muncă românesc, doar dacă ar prinde bine unei eventuale angajări tot în Germania.

Nu am idee nici de prețuri. Un tip din firmă -tot student, dar german- stă pe €800 și casă+masă de la stat (internat, scuzați jocul de cuvinte, fiind abandonat de părinți) și spune că e ok. Ceva detalii îmi puteți da, gen prețul pentru pâine, bere, abonament/bilet de transport în comun, și comodități/servicii la acest nivel

Ideea e că nu pot ajunge acolo printr-o bursă sau schimb de studenți, iar ei sunt într-o oarece dilemă cu asta că deh, angajat străin, trebuie plătit mai puțin, probabil există și niște preconcepte datorită faptului că sunt român, etc. Există șansa să găsesc al doilea job/fac ceva fără să știu limba germană (momentan, de vreo câteva săptămâni m-am apucat de cursuri)?

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postilya, on 23rd May 2010, 01:38, said:

Nu, nu este la negru. Este la "nivel de" intership, facultatea mea nu prea oferă schimburi de studenți, și cum cunosc câțiva oameni din firmă, mi-au propus chestia asta, dar nici ei nu știu încă exact în ce condiții m-aș putea încadra. Ca "muncitor oaspete" nu cred că mă încadrez, fiind că nu știu germană, ca sezonier nu am interes, iar pe contract/colaborator ar fi o chestie - dar să nu mă dea afară din țară dacă nu am proiecte.

CV-ul sincer nu mă interesează, nu intenționez să lucrez vreodată în sistemul de sclavagism/muncă românesc, doar dacă ar prinde bine unei eventuale angajări tot în Germania.

Nu am idee nici de prețuri. Un tip din firmă -tot student, dar german- stă pe €800 și casă+masă de la stat (internat, scuzați jocul de cuvinte, fiind abandonat de părinți) și spune că e ok. Ceva detalii îmi puteți da, gen prețul pentru pâine, bere, abonament/bilet de transport în comun, și comodități/servicii la acest nivel

Ideea e că nu pot ajunge acolo printr-o bursă sau schimb de studenți, iar ei sunt într-o oarece dilemă cu asta că deh, angajat străin, trebuie plătit mai puțin, probabil există și niște preconcepte datorită faptului că sunt român, etc. Există șansa să găsesc al doilea job/fac ceva fără să știu limba germană (momentan, de vreo câteva săptămâni m-am apucat de cursuri)?

Viel gluck si sa-ti gasesti drumul in Germania. E prima tara in care m-as gandi si eu sa emigrez.
La nivel de preturi, pentru inceput, avand masa si casa asigurate, 600-800 e pe luna iti vor ajunge cu siguranta, daca esti atent poti pune deoparte cateva sute. Bere ai intre 0,5-1 euro sticla la alimentara (la Markauf e cel mai bine), painea e ceva mai scumpa, dar buna. Lapte ai la 0,5 euro litrul, deja de la 0,85e gasesti bio, nu mizerii ca la noi.
In rest, atmosfera respirabila si civilizatie, macar pt astea si merita pasul, desi e (mult) mai mult decat atat.
Bafta

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
In locul tau as face urmatoarele lucruri:

1) Inveti limba cit se poate de bine
2) Continui studiile in Germania (diploma luata loco are alta greutate)
3) Aduni experienta in domeniu la firma respectiva pina cind limba se-nvirte la perfectie si ai diploma in mina
4) Cauti in alta parte si renegociezi salariu

Cind vei stapini limba, vei fi in stare sa prospectezi piata:

http://gehalt.was-verdient-ein.de/

Un alt loc de munca gasesti la:

www.jobworld.de

#8
ilya

ilya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 26.05.2006
Am mai primit o ofertă tot acolo, asta fără casă, ?i pe un domeniu similar, însă ambele sunt la nivel de apprenticeship, ?i ambii spun că ar fi mai simplu ?i mai u?or dacă s-ar face procedura prin angajare, fiind cetă?ean UE - cică e mai simplu, că nu ar trebui vizău. Nu am idee, fiindcă nu am găsit prea mult pe tema emigrării.
Ce înseamnă acest apprenticeship/internship mai exact? E doar treaba de bursă de specializare/?colarizare profesională ?i mă ajută cel mult la facultate (sunt la automatică + electronică)?

Am impresia că atunci când se termină nu pot rămâne (că doar trebuie să mă întorc aici la studii) ?i e mai mult muncă gratis. Există ceva informa?ii din domeniul legislativ pe treaba asta? Eu nu am găsit foarte mult, a? aprecia un link sau o referin?ă.

Cu limba e mai greu, m-am apucat de învă?at singur, sigur o să trebuiască un curs pentru comunicare, pronun?ie ?i alte asemenea, astea nu ?tiu cât de u?or se deprind la studiu individual. Cu facultatea cum e? O pot continua acolo, cu echivalare de examene, dar în engleză? Nu am găsit a?a ceva..

Edited by ilya, 06 July 2010 - 19:59.


#9
gheghe68

gheghe68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2010
salut,
toate raspunsurile le gasesti aici

http://www.ro-de.org...6bfce01f2cb1894

lectureaza , si chiar poti sa postezi intrebarea ta, sigur vei fi lamurit.
dar mai intai citeste , pt. ca au mai fost tratate subiectele astea .
succes

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate