Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Ce ati face ? Prb cu alcoolul

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ExemplulHasis

ExemplulHasis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2010
Sa presupunem ca a-ti avea 14 ani va rupeti cu alcool zilnic , pe la scoala numai treceti de cateva luni, stati pe afara toata ziua beati,  cateva tigari pe zii (da sunt scumpe si alea ca le-au scumpit nenorocitii astia), parintii sunt divortati , ai ramas cu taicatu si taicatu nu mai stie ce sa faca (cu bataia nu merge), ce a-ti face in locul acelui pusti sa se intoarca la loc intr-o viata cat de cat normala , sincer stilu asta de viata iti da senzatia la un moment dat ca numai poti ...

(te bagi in jocu asta fara sa stii unde si dupaia te trezesti ca numai poti iesii)

un sfat please..

astept raspunsuri, si da eu sunt in aceasta situatie ;) .

Edited by ExemplulHasis, 20 May 2010 - 02:32.


#2
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
NU are rost sa-ti spun sa nu mai bei/fumezi/chiulesti pentru ca lucrurile astea sunt nasoale/costisitoare/daunatoare, pentru ca tu stii deja toate astea si daca te-ar fi ajutat in vreun fel, n-ai mai fi postat aici, corect ?

Intreaba-te doua lucruri:

1.) Cat de important este pentru tine sa ai un asemenea stil de viata ? Cat de important este pentru tine sa bei ? Cat de important este sa fumezi ? Dar sa chiulesti ?

2.) De ce simti nevoia sa faci lucrurile astea ?

Foarte important ! Nu trebuie sa ne spui noua, ci intreaba-te tu si analizeaza cat poti de obiectiv raspunsul (pe care il vei oferi, de asemenea, la fel de obiectiv) in sinea ta, pentru tine. Eu sunt convins ca daca faci treaba asta sunt sanse mari sa te indrepti. :) Multa bafta !

#3
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

View PostExemplulHasis, on 20th May 2010, 03:17, said:

Sa presupunem ca a-ti avea 14 ani va rupeti cu alcool zilnic , pe la scoala numai treceti de cateva luni, stati pe afara toata ziua beati,  cateva tigari pe zii (da sunt scumpe si alea ca le-au scumpit nenorocitii astia), parintii sunt divortati , ai ramas cu taicatu si taicatu nu mai stie ce sa faca (cu bataia nu merge), ce a-ti face in locul acelui pusti sa se intoarca la loc intr-o viata cat de cat normala , sincer stilu asta de viata iti da senzatia la un moment dat ca numai poti ...

(te bagi in jocu asta fara sa stii unde si dupaia te trezesti ca numai poti iesii)

un sfat please..

astept raspunsuri, si da eu sunt in aceasta situatie ;) .

Mult e dulce și frumoasă
Limba ce-o vorbim,
Altă limbă-armonioasă
Ca ea nu găsim.

Saltă inima-n plăcere
Când o ascultăm,
Și pe buze-aduce miere
Când o cuvântăm.

Românașul o iubește
Ca sufletul său,
Vorbiți, scrieți românește,
Pentru Dumnezeu.

Frați ce-n dulcea Românie
Nașteți și muriți
Și-n lumina ei cea vie
Dulce vietuiți!

De ce limba românească
Să n-o cultivăm?
Au voiți ca să roșească
Țărna ce călcăm?

Limba, țara, vorbe sfinte
La strămoși erau;
Vorbiți, scrieți românește,
Pentru Dumnezeu!


#4
valentin_energ

valentin_energ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.07.2006
Pustiule, tine-o tot asa, si o sa intri in Cartea Recordurilor la sectiunea "Oare cat de repede poti sa-ti ratezi viata"   :thumbup:

Ai sanse mari sa devii "angajatul lunii" la vreo firma de salubritate.

Motivatia exista in tine, noi nu avem cu ce sa te ajutam.
Oricum nu o sa te schimbi, asa ca..............   hai cu bauta !!  :console:

Edited by valentin_energ, 20 May 2010 - 07:09.


#5
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
am cunoscut 3 cazuri ca ale tale, varste ceva mai mari dar nu cu mult, 2 morti, unul in puscarie.

#6
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
hei, unde este post-ul meu???

doream sa mai adaug ceva in lista: rom Jamaica de... Sibiu!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci să vedem: știi că ai niște probleme, știi care sunt acele probleme, știi și cum să le rezolvi și încă mai întrebi ce să faci?
1) dacă bei prea mult: nu te obligă nimeni să bei prea mult. Nu îți pune nimeni pistolu' la cap sau pâlnia în gură;
2) dacă fumezi: idem;
3) dacă este anturajul de vină: idem; Renunță la anturaj

Am impresia ca tu cauți niște soluții reale pentru niște probleme imaginare...

#8
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Aoleu, mama, am citit bine? Ziceai ceva de 14 ANI??? Frecoce, n-am ce sa zic...
Uite cum sta treaba:
Din nefericire, doar propria vointa te poate scoate din shit. Nici medicamentele, nici bataia, nici prietenii...doar tu insuti. Iti spune unul care fuma 2 pachete de tigari pe zi si s-a lasat, asisderea de cafea . Alcoolic nu am reusit sa ajung, desi la un moment dat aveam sanse reale.  Din nefericire, am avut un alcoolic in familie care a produs multa suferinta siesi si celorlalti, si care si-a luat viata- tot inecat in bautura. Deci, vorbesc in cunostinta de cauza.  Drumul pe care ai apucat te va transforma intr-o epava, cu directiile finale: drogat, boschetar, puscarias sau client permanent al vreunui loc fara durere dar cu verdeatza.
Ca si sfaturi utile, am cateva sugestii:
-uita-te bine la boschetarii de pe strada - gandeste-te ca intr-o za o sa ajungi ca ei (sa maninci din gunoaie, sa dormi prin canale, sa-ti cada dintii  la 25 de ani, sa te speli o data pe an, sa iti pierzi definitiv toti cunoscutii, sa dormi pe cartoane cu un caine in brate, etc...
- ca sa poti trai decent si sa fii multumit cu viata pe care o duci, ai nevoie de: o casa, un loc de munca, o familie si prieteni care sa-ti fie aproape la bine si rau. Un alcoolic le va pierde urgent pe toate- in cazul tau, probabil inainte de 30 de ani...
- ca sa ai cele de sus, ai nevoie de o calificare. Incepand cu muncitor cu carca si terminand cu manager de multinationala. Proportional. Cu cat inveti mai mult, urmezi cursuri diferite, te preocupi de imbunatatirea CV-ului, te imbraci decent, ai un limbaj decent, te agiti sa te faci cunoscut pentru a avea sanse la angajar, etc. , cu atat iti sporesc sansele de a castiga mai bine si a avea o viata decenta. Un viitor alcoolic nu va avea acces la asa ceva...
- renunta definitiv la anturajul cu asemenea apucaturi. Acum poate te simti bine in haita..dar peste 10 ani, s-ar putea sa scormonesti prin tomberoane, asemenea asa-zisilor prieteni de azi. In plus, traim in romania, o tara distrusa care si asa iti ofera cu greu sansele de a avea o viata normala. Crezi ca este inteligent sa iti micsorezi sansele si asa reduse?
-  incearca sa-ti stabilesti niste scopuri simple in viata pe care sa le urmezi, incepand de maine. Orice amanare te va duce la ruina.
- apuca-te in timpul liber de un sport, cat mai solicitant, care sa-ti abata atentia de la sticla. Sportul produce endorfine, substantele care iti creeaza o stare de bine - te vei simti treptat mai bine in pielea ta;
- incearca sa nu mai chiulesti de la scoala- acum e greu, o sa se faca misto de tine, dar cu timpul vei vedea ca nu ai gresit:
- renunta la limbajul de boschetar, de manelist, de baiat de dupa blocuri- vei castiga prietenia ratatilor si vei fi ocolit pe departe de cei de care vei avea nevoie in viata;
- cat despre scoala.. din nefericire, ai nevoie de asa ceva pentru a nu fi un ratat in viata. Uita povestile de adormit copiii, cu Einstein care era corijent la mate, cu nu-s care mare bogatas care a inceput lustruind pantofi si a ajund miliardar...  La orice interviu, ala care te ia la intrebari isi da seama din primele 5 minute ce iti poate pielea- cum esti imbracat, ce scoti pe gura, daca esti tuns, daca ai unghiile curate, ce calificare ai, cat ai lucrat la ultimul loc de munca...ca viitor alcoolic de succes, nici n-o sa ajungi vreodata la interviu...
- daca nu-ti pasa de tine, gandeste-te macar la cei care (inca) tin la tine- cat ii faci acum sa suferi si cat vor suferi cand vei ajunge o ruina bipeda.

Eu iti doresc , nu mult succes, ci un dram de vointa. Altfel, peste 10 ani, s-a putea sa iti intind o hartie de 1 leu pe strada...

Edited by mymothman69, 20 May 2010 - 10:11.


#9
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Ce sa faci? Pune burta pe carte. Gaseste-ti o gagica, si ocupati timpul liber cu ea. Apuca-te de un sport. Mergi la un club de fotbal, fa inot. Tigarile? D-ale dreaq. Alcoolul? D-al dreaq.

Iti distrugi viata. Nu merita. Schimba-ti cercul de prieteni. Invata. Doar cartea te duce departe...

#10
ExemplulHasis

ExemplulHasis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.05.2010
multumesc pentru sfaturi

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007
Tre sa-ti gasesti o ocupatie corecta si pasionanta. Un club sportiv ceva, te bagi la un sport de performanta, sala, culturism, inot, catarare pe munte. In acest fel intri intr-un anturaj pozitiv. Iti trebuie in jur o gasca de baieti buni care sa te traga dupa ei la ceva bun. Oameni puternici pe care sa-i respecti, sa-i frecventezi si care sa-ti fie modele.
Sa inteleg ca nu ai sprijin din familie ? Adica, nu ai si tu un parinte, unchi, matusa care sa se puna la mintea ta, sa te inteleaga si se te ghideze putin pe baza experientei lor ?

PS: Incepe sa citesti Biblia/ Noul Testament/ Evangheliile. Pe unii i-a ajutat.

#12
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
Si eu in ultimele cateva luni nu puteam sta o zi fara alcool, adica puteam da` nu dormeam in noaptea aia, eram extrem de agitat si irascibil. Salvarea a fost in prietena mea care m-a facut sa inteleg ca, atunci cand sunt beat, comportamentul mi se schimba oribil si o scarbeste (de violenta fizica nu e cazul la mine in ceea ce o priveste). Mi-am dat seama ca, ori o aleg pe ea, ori aleg sa continui sa imi omor neuronii.
Am ales sa iau o pauza de vreo 3 saptamani in care nu am baut absolut deloc alcool. Pur si simplu. A fost extrem de dificil dar acum pot sa ma controlez si e totul bine.

Edited by scorojit, 20 May 2010 - 18:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate