Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ajutor la alegere ML, X5 sau Q7

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010

View PostCutzu, on 19th May 2010, 10:23, said:

de 55 mii euro imi iau un Suzuki Vitara cabrio, un samurai, un suzuki grand vitara full option, toate cu carlig de remorcare
dupa care o barca cu motor si o remorca pentru ea, cred ca imi mai raman si bani sa ma destrabalez
Ba nene , tu nu prea vezi sumele astea prin prejma ta .......asta dai deinteles , dar te inteleg........ :D

Edited by adacarla, 19 May 2010 - 09:27.


#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Cauta bre un LC200 V8 diesel, SH la maxim 2 ani si vreo 30.000 km si termina cu prostiile. (Asta daca vrei "offroad" ) :lol:

#21
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

View Postadacarla, on 19th May 2010, 08:34, said:

Vreau masina cu garda inalta cu spatiu interior.......nu merg pe dune de nisip sau drum forestier......
Apropo de perne de aer.......Oare numai Q7 are asa ceva dar ML airmatic nu are ?
Singurul cu garda fixa este X5 .

"ionut ionut" - am vazut ca parerea ta de tinuta la drum ....Q7 peste ML.....toti pe forumurile auto spun de ML ca la capitolul confort si tinuta de drum este primul ......

mai eu le-am condus si iti spun ce am simtit

are si ML suspensie reglabila insa nu se lasa atat de jos si nici nu urca la fel de mult precum suspensiea de la q7

am condus Ml 320cdi jante 17,suspensie pneumatica si q7 4.2tdi s-line jante 20,suspensie pneumatica si iti zic fara sa exagerez la q7 materialele sunt mai bune,spatiu este mai mare,iti gasesti mai bine pozitia in scaun ,absoarbe gropile mai bine decat Ml-ul si avea jante pe 20,la fel pe curbe mi-a placut mai mult q7

la Ml m-au deranjat f mult oglinzile,sunt f mici,pozitia schimbatorului (este la volan),amplasarea semnalului -mi s-a intamplat de 2-3 ori sa dau peste pilotul automat

la q7 marimea,greu de parcat pe stradutele aglomerate

iar Ml-ului iar trebui un motor mai mare,3.0 cdi 224cp nu este f vioi


din cate ai scris,adica pt nevoile tale oricare ar fi buna,insa sa-i cunosti limita fiecareia

#22
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postadacarla, on 18th May 2010, 22:27, said:

Salut toti participantii acestui forum....., sunt nou "prin zona" , motivul este pentru a primii cateva sfaturi de la cei care cunosc si au avut contact cu aceste masini....
Deci....Am la dispozitie niste banuti si doresc achizitionarea unui SUV . Pretentia mea este ca indiferent ce ar fi , il vreau model nou 2009 - 2010 .
Daca cineva are ceva concret de spus , astept cu interes.....
Buget maxim 55 mii Euro.
dintre toate 3 cel mai bine in offroad se descurca duetul rtouareg - Chayene cu niste gume adaptate terenului.

ca si masina de fite... mi se par urate toate... poate ML sa mai fie cumva, in rest...


vezi ca la 55 de mii iti iei un landcruiser nou, destul de dotat.

doar ca nu are nume cu prestanta, in rest eu personal l-as prefera in locul germanelor...

#23
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postadacarla, on 19th May 2010, 08:34, said:

Apropo de perne de aer.......Oare numai Q7 are asa ceva dar ML airmatic nu are ?
ambele au, insa atentie, la ambele e optionala! legat de alea doua...:
- q7 - spatiu mai mare, performante acceptabile in afara soselei, suspensie putin mai dura
- ml - spatiu mai mic, foarte confortabil, foarte perfomant in teren accidentat cu pachetul off-road

x5 e un soi de seria 5 cu xdrive ceva mai ridicat

ideal pt. ce vrei tu probabil ca e GL, dar ala e scump rau de nou (de la 66k eur in sus).. iar o varianta buna(poate cea mai buna) e si touareg-ul (cel putin cel vechi, de asta nou nu stiu)

View Postreovel, on 18th May 2010, 23:43, said:

Ti-as recomanda Duster. Varianta full, diesel.

View Postclausio, on 19th May 2010, 09:31, said:

Daca vrei SUV dar cu capabilitati off-road atunci merita sa te uiti la o Toyota Landcruiser. Bugetul iti permite.
in general cine pomeneste de Mercedes BMW sau audi, nu prea vrea nici duster, nici toyota :) manelist sau nu :) acu' ca aveti voi o fixatie cu asocierea marcilor germane cu manelismul, e fix doar in creierasul vostru... masinele saracele n-au nici o vina ;)

View Postreovel, on 18th May 2010, 23:43, said:

Eu nu prea vorbesc din auzite: am si eu un Touareg, iar performantele in offroad sunt comparabile cu Duster.
oare nu cumva faci si tu parte dintre aia care se plang ca nu le urca touareg-ul cu gume de vara pe iarba uda si prin noroi? :naughty: come-on, nu ai cum sa le compari sub nici o forma, chiar daca are duster-ul unghiuri de atac/degajare bunicele... 4x4 semipermanent a la qashkai si nu stiu care reno, vs 4x4 permanent cu diferential central bazat pe torsen, diff. spate blocabil, reductor si suspensie pneumatica (optional)... ah si si nu mai zic de restul (finisari, dotari, comfort) ca cine isi ia o masina gen touareg sau ml, cred ca are ceva mai multe pretentii decat de a urca vreo doua drumuri neasfaltate

Edited by gtk, 25 May 2010 - 14:59.


#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
X5 clar

#25
Ionut10C

Ionut10C

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.01.2010
Nu este bine sa fiti invidiosi . Daca omul vrea masina de lux si isi permite , foarte bine sa isi cumpere. Nu mai postati comentarii de genul "de ce nu iti iei Dacia Duster / Suzuki gv?" . Stiti foarte bine ca astea nu sunt masini de lux. Doriti ca omul sa isi cumpere dacie pentru ca voi nu va permiteti o masina scumpa.
Romanului tot timpul ii pasa mai mult de capra vecinului .  :deadtongue:  :naughty:
Revenind la masina as alege x5-ul.
Totusi ti-as face o propunere. Ce ai zice de un Mercedes Benz GL (SH) ? E spatioasa , luxoasa , frumoasa si este destul de capabila in offroad daca nu iti este mila sa o murdaresti.

View Posttoteudinnou, on 18th May 2010, 22:30, said:

As cumpara 5 Duster.

Tu mergi cu 5 masini deodata ?  =))

Edited by Ionut10C, 29 May 2010 - 09:04.


#26
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Am facut o pauza de cateva zile la acest subiect , ....motivul , am fost si am facut test drive cu ML 350 - suspensie peumatica , X5  si de la o cunostinta Cayenne benzinar parca 4.8 turbo , ca diesel nu am avut de unde sa-l scot -  :huh:
Concluzia :
Am ramas cu gandul la ML dar sa cumpar Cayenul.....daca intelegeti ideea ... ;)
In Cayenne spatiul putin mai mult, tinuta la drum superioara ML-ului, nu pun in discutie acel benzinar la consum ca daca il iau , ar sa fie diesel. Din cate am citit peste tot ar fi un consum mai mic decat ML-ul....
Cayenne superior si la partea off-road....surpriza - are 3 diferentiale.... :P
As ramane pe Cayenne diesel, ce parere aveti....?
Si sa nu uit ... 239 CP si 550Nm  :bigwhitegrin:

Edited by adacarla, 31 May 2010 - 09:17.


#27
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
vezi ca a aprut modelul nou,insa costa destul de mult,pretul unui diesel incepe de la 65-66k euro ddp,cu 18-19k euro mai mult decat un x5

eu zic sa te dai si cu un q7

#28
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Am vazut ca a aparut modelul nou....dar ce am mai citit despre el , - este ca nu are aceleasi performante in off-road ca cel anterior....garda mai joasa , aspect mult mai sportiv decat robust fata de celalalt model.
Este si normal sa ma gandesc serios la el .......sa nu mai vorbim de ce bord are , cam bate toate suv-urile la capitolul design la interior....
Concurenta ML 350 CDI airmatic vine tare din urma si imi face cu ochiul....avantaj (cam minor cei drept), ar fi pretul...

#29
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
da si mie imi place borul,bate toate suvurie la ac capitol,insa pretul este destul de mare,65-66k euro pt diesel,daca ii mai pui ceva optionale sunt sanse mari sa ajungi la 80k euro,mai sus parca spuneai ceva de 55k euro

ML-ul din punctul meu de vedere este invechit,este un model aparut in 2006,in care eu m-am simtit mai prost decat in x5 sau q7

de off-road nu stiu de ce iti faci atatea pb,deja daca ai pretentii serioase pt asa ceva eu zic sa te reorientezi

#30
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
As mai strange cureaua si m-as indrepta spre noul Cayenne.....arata bestial . Problema este ca daca ma uit bine, este si hybridul cam apropiat de diesel la banuti .......ce spui ?
Chestia cu hybridul abia a aparut....dieselul va mai merge ceva vreme buna....Din cate am citit acest model de hybrid (la toate firmele de masini care au asa ceva) , - are o autonomie foarte slaba pe electric , durata scurta de functionare continua si putere mica......
Dintre diesel si hybrid.....DIESEL .

#31
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
depinde ce dotari ofera,daca dai 83k euro si mai bagi inca 15 in optionale nu merita

#32
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Asta cam asa e ....
Oricum , a ramas creierasul meu sa decida intre ML 350 Airmatic si Cayenne diesel (posibil cel nou)....

#33
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Fratilor...am vazut cayenul nou intr-o parcare....in doua cuvinte....FOARTE DECEPTIONAT  :huh: .
Nu are o prezenta impunatoare....pare o limuzina inaltata , pare mica fata de primul, am intrebat mai multi pretenari (care nu prea au treaba cu masinile) si nu stiau ce masina e.....
Nu spun ca nu o fi performanta sau ce se mai poate spune , dar la capitolul "prezenta" sta foarte prost . Nu mai amintesc de capacitatile off-road fata de precedentul, ca as cere prea mult la cayenul nou in acest domeniu...
Oricum , a cazut idea mea de a lua cayenul nou.......raman cu ML 350 airmatic cu dotare AMG . Pentru mine - repet - pentru mine arata mult mai bine, impunator si mare fata de cayenul nou.....

#34
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
si nu faci un jurnal de bord cu masinuta
sa vada si ochiu nostru comportamentul pe termen lung
sau ai cheltuit banii si ti`a ramas de un duster

#35
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Spre surprinderea si invidia lu' matale.....am adus acasa din nemtia dupa muuuuuuuuuulta bataie de cap ML350 airmatic negru din 03.2010  :naughty: . Singura dezamagire o am in cea ce priveste garda la sol maxima....23-24 cm.

#36
micutsu21

micutsu21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.05.2010
Felicitari!!!Te asteptam cu un jurnal B)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate