Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Alegere firma pentru achizitionarea/montarea termopanelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
al314ru

al314ru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2010
Salut,

Sunt interesat sa montez termopane la un apartament.

Va rog sa ma ajutati cu recomandari privind alegerea firmei cu care sa colaborez pentru achizitionarea si montarea acestora.

De la cine si de ce...

Va multumesc!

#2
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
topic cu dedicatii? :huh:
o firma mai maricica garanteaza oarecum calitatea

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 >ficus, on 18th May 2010, 17:55, said:

o firma mai maricica garanteaza oarecum calitatea

 Nu este neaparat adevarat. Eu intodeauna cand am avut nevoie de lucrari ,de a achizitiona ceva, am incercat pe cat posibil sa cotractez de la o firma de tineri care sunt la inceput de drum in business. Daca vei alege bine, vei avea parte si de un pret bun si de executarea unei lucrari cu deplin interes.

#4
al314ru

al314ru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2010
Principalul criteriu va fi raportul calitate pret.
Ma intereseaza insa recomandari de la cei care au lucrat cu o anumita firma, ce impresii au avut dupa, si ce invataminte pot impartasi.

multumesc!

#5
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

 al314ru, on 18th May 2010, 17:54, said:

Salut,

Sunt interesat sa montez termopane la un apartament.

Va rog sa ma ajutati cu recomandari privind alegerea firmei cu care sa colaborez pentru achizitionarea si montarea acestora.

De la cine si de ce...

Va multumesc!
Buna!
Sunt in aceeasi situatie si cred ca ar fi bine ca pe forum, cei care mai stiu cate ceva despre termopane+cei care le au de mai mult de 3 ani sa ne spuna ce firma+ce tip de feronerie.
Din indelungile mele cautari si pe net si la magazine, am inteles ca feroneria Maco ar fi cea mai buna si ca de fapt, mai mult conteaza feroneria decat tipul de termopan.
Apoi, uite am vazut in fata mea deosebirea dintre Salamander 5 camere- Gealan 5 camere:
- garnitura la Salamander era mai fixa, la Gealan ar fi putut intra ceva apa pe-acolo
- la culoarea alb, Gealan e mat, fara luciu, mai galbio fata de Salamander desi i s-a scos in fata mea o bucata de folie de pe el(termopanului Gealan), Salamander nu avea folie si tto era mai alb, mai lucios
- pretul, in schimb, la Salamander+feronerie Maco e cel mai piperat de pe piata, cam cu 30% mai scump decat restul profilelor


POate ar fi trebui sa avem discutii mai constructive despre termopane si sa ne spuneti, voi cei care stiti mai multe, cu plusuri si minusuri la fiecare profil, ca nu exista doar plusuri

Edited by Hana79, 18 May 2010 - 22:51.


#6
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Pai ar cam fi cazul sa se spuna mai multe despre termopane. Adica... sa se spuna pe bune!
Exista o serie intreaga de factori care pot influenta in plus sau in minus calitatea serviciului montarii tamplariei PVC(Al sau Lemn) cu geam termopan.
Romanul, in general, prefera PVC-ul. Si eu m-am gandit si inca ma mai gandesc, datorita pretului ce guverneaza inca destinele multor muritori de rand in Romania, la tamplarie PVC, insa de curand mi s-a aprins un led (e vorba de ore intregi petrecute in diverse search-uri pe net) si acum ma gandesc din ce in ce mai mult la tamplaria pe lemn triplu-stratificat. Sigur, e mai scump, insa cat e de frumos, de elegant, de estetic... In plus, am ajuns pe site-ul unei firme de profil (monta toate tipurile) care a prezentat un tabel comparativ intre PVC, aluminiu si lemn stratificat, cu note de la 1 la 5 in ceea ce priveste 23 de categorii ce tin de tamplaria cu geam termopan, de la durata de viata a tamplariei si pana la conservarea culorii profilului in timp. Nici nu suporta comparatie! Decat la pret... Intr-un fel sunt convins, dar mai sunt doua probleme. Inca n-am primit oferta de pret (am trimis la vreo 20 de firme de profil) si - cel mai important - va fi momentul montarii. Cum stim foarte bine cu totii (dar cat de bine ascundem acest lucru, furandu-ne caciula unii altora), serviciile in Romania sunt aproape execrabile, cu preponderenta in Bucuresti. Cei care vin sa-ti monteze, daca mai au si alte lucrari, nu stiu cum sa termine mai repede pentru a ajunge si in alta parte. Se lucreaza de mantuiala in foarte multe cazuri si stiu multe persoane nemultumite. Sistemul de plata, iar, mi se pare ca este doar in avantajul celui care face lucrarea. De obicei se plateste in avans o suma (si apoi esti la mana lor, putand sa intarzie oricat fara nicio problema, atat cat au nevoie), iar restul dupa montarea tamplariei de plastic. Garantie? OK, platesti si TVA-ul. Iti convine? De obicei, oricum, sunt aproape convins ca ti se ofera un pret care include si TVA si para-TVA. Deci, ai de ales, dar de multe ori preferi fara TVA (garantie). Daca e cu garantie si ai probleme... cum il faci sa vina sa-ti rezolve problema? Daca nu vine, ce faci, il dai in judecata? Personal, prefer sa platesc mai mult dar sa am 100% garantia unei lucrari de calitate. In fond, e vorba de mii de euro! Cat pensia (nediminuata a) maica-mii pe un an de zile!

Deci, intrebarea ramane: ati avut o experienta foarte buna cu o firma de tamplarie (PVC, AL sau Lemn)?

#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
O luam de la capat cu un topic despre termoplanisti iritati/dejamagiti.
Se continua   AICI





CLOSED

Edited by adi_master, 24 May 2010 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate