Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Pedale spd

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nici eu nu văd mare diferență, afară de greutate eventual dacă te interesează aspectul.

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
O întrebare despre mărimea pantofilor Shimano: am observat pe bike-components.de specificația conform căreia pantofii Shimano sunt mai mici decât în mod normal. Și se recomandă comandarea unei perechi cu o măsură mai mare.

Toată încălțămintea normală pe care o am, este luată pe probate, nu pe număr. Însă toate se învârt pe la 42-43. Astfel, dacă eu port 42-43 la încălțămintea normală, ce măsură de pantofi Shimano ar trebui să comand? Să merg pe 43, sau pe 44? Nu prea am unde să probez.

De asemenea, mă gândeam la modelul SH-M086. Ceva păreri? :)

Mersi.

#39
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Ia legatura cu site-ul de pe care vrei sa-ti comanzi si roaga-i sa masoare talpicul din interior, apoi compara cu ce ai tu acasa.

#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008
La tot ce am comandat am luat cu un numar mai mare fata de masura de la pantoful de strada. Am avut surpriza ca pe bike24 sa prezinte ca fiind bun un pantof marimea 46 pentru un 42 insa am cerut 43 care s-a dovedit a fi perfect. Si nu a fost vorba doar de SIDI... Si da, pedalele speciale sint foarte bune, m-am convins si eu, in acelasi timp poti impinge dar si trage pe o rotatie.

#41
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Am trimis mai dimineață un mail la Bike24 (de unde sunt tentat să comand). Însă nu am primit încă niciun răspuns.

Mi-am măsurat încălțămintea (normală) de acasă, și tălpicul are aproximativ 28cm în lungime, pentru o pereche mărimea 43.
Pe Bike24 există un tabel de mărimi pt Shimano:
Attached File  size_chart.png   85.3K   34 downloads
Și, dacă e să mă iau după acel tabel, mă încadrez undeva între 44 și 45. Ce mărime ar fi mai ok în cazul ăsta? Să merg pe 44 (puțin mai mic) sau pe 45 (puțin mai mare)? Dacă are importanță, menționez că nu mă orientez către un model cu șireturi, ci așa ceva:
Attached File  papuc.png   94.83K   27 downloads

@danghetau: Din câte am văzut în tabelul pt Sidi (tot de pe Bike24), mărimile diferă destul de mult față de Shimano. Pe la 40-41 sunt similare, dar mai sus se distanțează destul de mult.
Shimano ai/ai avut? Dacă da, cum a fost cu mărimile? :) De Sidi nu prea pot să mă apropii (și nici nu cred că am nevoie chiar așa). :D

#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008
Sa nu faci greseala sa te iei dupa acele tabele. Am mentionat ca am vorbit cu ei, le-am expus aceasta problema, mi-au recomandat sa ma iau dupa tabel dar nu am facut-o... Cum era vorba de niste SIDI de peste 200 euro si cum nu aveam unde sa probez in Focsani m-am dus la Bucuresti si am probat personal constatind ca pentru marimea 42 un 43 este perfect.
Mentionez ca am mai probat si alte marci (insa nu Shimano) si tot la fel, maxim 43... un 42,5 era strimt la stingul dar bun la dreptul-eu sint stingaci la labe iar 43 era bun pentru stingul si foarte putin lejer la dreptul. Una peste alta sa nu iei 45 ca ii vei vinde in pierdere.
Am comandat pina la urma SIDI care s-au potrivit perfect; daca ma luam dupa ei...

#43
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Mulțumesc. Bine de știut. :)

Parcă aveau totuși 1-2 modele Shimano prin Decathlon. Încerc mâine să trec pe-acolo să probez ceva mărimi. Sper măcar că între modelele aceluiași producător sunt aceleași mărimi :D

#44
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am pantofi Shimano si pentru piciorul meu 43 s-au potrivit perfect pantofi nr 44. Nu stiu la alti producatori cum e.

#45
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008

View Postadipelcz, on 14th March 2012, 09:41, said:

Eu am pantofi Shimano si pentru piciorul meu 43 s-au potrivit perfect pantofi nr 44. Nu stiu la alti producatori cum e.

la SIDI e putin invers sau comparabil cu piciorul
port 42 la adidas, iar SIDIurile le am 41 1/2

#46
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Mai devreme mi-a venit comanda. :)

Am comandat mărimea 44 și mi se potrivesc perfect. Coincidență sau nu, mărimea e conformă cu tabelul de mărimi de pe bike24.

Mulțumesc de sfaturi tuturor. De-acum sper să nu iau prea multe căzături :lol:

#47
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008
Pai normal daca zici ca porti 42-43 la incaltamintea de strada. Era bine sa te fi lasat sa iei 46 sa vezi aia ce bine iti veneau. :coolspeak:
Pai parca spuneai ca pentru marimea ta ei recomanda 46... cum e conform??? Una peste alta e bine ca ai luat, succes la pedalat si... fara cazaturi!

#48
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
N-am zis 46, măi :D
Am zis că eram între 44 și 45. 44 fiind undeva la limită conform tabelului. :)

#49
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am comandat de la ei, le-am spus ca am 42 la pantof si m-au intrebat ce marime are talpicul, le-am spus 28 si mi-au spus sa verific acest tabel:
http://www.bike24.co...?mid=34;gid=84;
unde coresondentul era 46. Nu am vrut sa iau, m-am dus la Bucuresti special sa probez la un magazin apoi cind am vazut ca la tot ce probasem era bun 43 am luat 43... de asta am spus 46, ma gindeam ca-ti trimit si tie 46 cum doreau sa-mi trimita mie. Oricum 44-45 era imens.
PS: stiam ca marimile (42 de exemplu) se calculeaza adaugind la marimea talpicului 1/2 din valoarea sa (42=28 plus 1/2 din 28).
Vad ca la unii s-a potrivit numar pe numar dar la majoritatea un numar mai mare e ok. Depinde si de pantof, la SIDI vad ca asa e.

#50
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 05.12.2004
Pentru pedale automate ii nevoie de pantofi de ciclism , pe care vin montate placutele care cupleaza/decupleaza , nu ? Adica , fara pantofi speciali nu ai ce face cu pedalele automate .
Daca o cursiera are 3 x 10 viteze , de obicei , in practica te folosesti de toate aceste viteze , sau ii mai mult marketing ?
Am vazut cursiere de 7 - 8kg . Sint si mai usoare de atat ? Ceva de genul 5 - 6kg ? Sau deja sub 7kg ii cam greu de coborat ?
Cu ce viteze ( raporturi ) se urca in general dealurile ?
Adica cum ii usor de urcat un deal mai abrubt ? Cu raporturile mici ale rotilor zintate fata/spate ?
Am vazut ca unele tipuri de anvelope , gen "crenvusti" , sint destul de periculoase pe suprafete umede sau daca prinzi ceva pietris/nisip .
Care sint anvelopele recomandate pentru o siguranta cat mai mare la mersul cu o cursiera ?
Cursierele sint recomandate mai mult pentru zonele din afara orasului ?
Adica daca faci km multi in afara zonelor urbane ?
Ii cam greu sa circuli prin oras cu o cursiera ?

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fără pantofii speciali, pedalele clipless nu au nici o utilitate.
3x10 nu prea găsești pe cursiere dar ideea e bună: nu se merge cu lanțul încrucișat adică foaie mare-pinion mare sau foaie mică-pinion mic.
Puțini își permit să cumpere pentru uzul personal cursiere ușurate la extrem și a căror fiabilitate este discutabilă.
Pe nisipul de pe asfalt nici anvelopele cramponate utilizate la mtb nu asigură aderență așa că toți cicliștii au grijă să aleagă trasa curată sau dacă nu se poate altfel, cu viteză mică.
Nu sunt anvelope recomandate. Fiecare ciclist își alege anvelopele în funcție de preferințe față de marcă, profil și utilizare.
Cursierele pot fi utilizate fără probleme în oraș dar cel mai bine este să-ți iei bicicleta adecvată la ceea ce faci. O cursieră ușoară în oraș este o investiție inutilă și o invitație pentru hoți.

#52
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
pt pedale spd ai nevoie de pantofi speciali, exista si pedale cu 2 parti una spd si una platforma... dar imo mai bine alegi ori de un fel ori celalalt

O cursiera are (de obicei) foaie mare de 50, aceea nu o folosesti cu pinion 12 sau 11 fiind prea greu de pedalat
Cu cat e mai usoara cu atat e mai scumpa, adica din carbon cu componente high-end (mai usoare), gasesti si sub 7kg dar nu stiu cat merita

Daca vei urca ai nevoie de caseta cat mai mare, adica pinion mare de 32..

Evident ca un cauciuc de cursiera are mai putina aderenta ca unul de mtb, nu ai ce cauta cu cursiera pe pietris
Daca vrei si pe drumuri neasfaltate poate e mai bine sa te uiti la biciclete ciclocross.

In oras depinde, daca asfaltul e f bun merge si cu o cursiera, personal am ceva mai rezistent, cu cauciucuri mai groase.
La fel si cu pedalele, nu stiu cat de recomandate sunt spd-urile in oras..

Edited by sirgoofy, 23 June 2015 - 06:36.


#53
nerowizard

nerowizard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2014
Eu port marimea 42 si echivalentul la SIDI este marimea 44,5 in cazul meu.
Pantofii i-am cumparat de la Marosbike, am cerut prima data 42,5 si nu puteam baga piciorul in pantof, apoi am cerut un 44 care-mi era fix si in final 44,5 a fost ce-mi trebuia.
I-am cumparat online si baietii sunt de nota 10, au spus ca mi-i schimba daca nu-mi vin si asa a fost !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate